top of page

תעלומת האובליסקים - פרק 8 - אובליסקים על הירח

מומלץ לקרוא את הפרקים הקודמים:


למרבה הפלא, קיימות עדויות לאובליסקים ופירמידות על הירח ואולי על כוכב הלכת מאדים וירחיו. יש לנו גם אתר של מונוליט, שהתגלה על ידי הסובייטים, הדומה לגוש האבן המלבני המסתורי המופיע ב-2001: אודיסיאה בחלל, ספרו המפורסם של ארתור קלארק, שהופק לסרט על ידי סטנלי קובריק.


עם מספר מגדלים, פירמידות ואובייקטים על הירח, מה שמעניין אותנו במיוחד הוא אובליסקים ונראה שלירח שלנו יש מספר כאלה, כולל מקבץ של אובליסקים הידועים בשם בלייר קוספידס (Blair Cuspids). בלייר קוספידס הן שש תצורות שנלכדו בתמונות שצולמו על ידי הלונר אורביטר 2 (Lunar Orbiter 2) של נאס"א בים השלווה (Sea of Tranquility) של הירח. הקודקודים, או האובליסקים, הושוו בחזותם לאנדרטת וושינגטון. אומרים שיש להם צורות ודפוסים מדויקים, והם נמצאים במיקומים גיאומטריים מיושרים בצורה מושלמת. הם נקראים על שם האנתרופולוג וויליאם בלייר (William Blair), שעבד עבור מכון בואינג לביוטכנולוגיה (Boeing Institute of Biotechnology) בניתוח התצלומים שצולמו על ידי הלונר אורביטר 2.


הערותיו על הקודקודים הופיעו במאמר בוושינגטון פוסט שכותרתו "שש צלליות דמויות פסלים מסתוריים שצולמו על הירח על ידי האורביטר, בנובמבר 23, 1966". במאמר קבע בלייר, "אם הקודקודים באמת היו תוצאה של אירוע גיאופיזי כלשהו, ​​יהיה זה טבעי לצפות לראות אותם מפוזרים רנדומלית. כתוצאה מכך, הטריאנגולציה תהיה שונת צלעות או לא סדירה, בעוד זו הקשורה לאובייקטים על הירח מובילה למערכת בסיסית, עם קואורדינטות x,y,z לזווית הישרה, שישה משולשים שווי שוקיים ושני צירים המורכבים משלוש נקודות כל אחד."

בלייר קוספידס (Blair Cuspids)

המאמר בוושינגטון פוסט ב-23 בנובמבר 1966 תיאר את ה"צלליות דמויות פסלים מסתוריים" כמשהו כמו אנדרטת וושינגטון:


שש צלליות דמויות פסלים מסתוריים על הירח צולמו והועברו אתמול לכדור הארץ על ידי הלונר אורביטר 2. החל באחת באורך של בערך 20 רגל (6 מטר) לאחרת באורך של 75 רגל (23 מטר), שש הצלליות הוכרזו על ידי מדענים כאחד המאפיינים החריגים ביותר של הירח שצולמו אי פעם.


מדען אחד תיאר את הצללית דמויית המחט כ"אפקט עץ חג המולד" של הירח. תיאור אחר קרא לזה אפקט "טירת הפיות". כשראה את התמונה, רצה אחד המדענים לקרוא לאזור "עמק המונומנטים" של הירח.


האזור של הירח שבו הצלליות הופיעו נמצא ממש בקצה המערבי של ים השלווה של הירח. זהו אזור מצפון לקו המשווה של הירח, מעט מזרחה או ימינה, מהמרכז. המדענים אמרו שאין להם מושג מה מטיל את הצלליות. הצללית הגדולה ביותר היא בדיוק מהסוג שמוטל על ידי משהו הדומה לאנדרטת וושינגטון, ואילו הקטנה ביותר היא סוג של צללית העשויה להיות מוטלת על ידי עץ חג המולד.


ארבע מהצלליות מקובצות יחד ונמצאות על מדרון של מכתש ירח "ישן" - כזה ששם כבר זמן רב, יותר ממיליון שנה. מסביב לשש הצלליות נמצא נוף ירח מוכר יותר - פני המכתש המסומנים המעניקים לירח מראה של פנקייק מטוגן רגע לפני שהופכים אותו.


התמונה היא התמונה הדרמטית ביותר שצולמה עד כה על ידי אורביטר 2 והגיעה לאחר שהחללית שידרה שתי תצוגות ירח "חריגות" נוספות במהלך סוף השבוע. אחת מהן הציגה מכתש גדול כל כך מקרוב עד שמדענים אמרו שהוא היה בערך שלושה רבעים מגודלו של רוז בול (Rose Bowl). אחרת הציגה שדה סלעי ירח לא שונה ממגרש המשחקים שבו צעירים עשויים לשחק בייסבול. כל שלוש התמונות צולמו על ידי עדשת הטלפוטו בגודל 2 אינץ' של אורביטר, המסוגלת לחשוף עצמים על הירח בגודל של מכסה בור ביוב. התמונות צולמו מגובה של כ-30 מייל או פחות.


כמה חודשים לאחר מכן, ב-1 בפברואר 1967, פרסם ה"לוס אנג'לס טיימס" מאמר על האובליסקים, וציטט את דעתו של ויליאם בלייר, אנתרופולוג וחבר במחלקת הביוטכנולוגיה של חברת בואינג, שקבע כי יתכן ש"הצריחים" הם לא עבודתה של "אינטליגנציה ארעית", הם בכל זאת ראויים להיות עניין למדענים. בלייר אמר בהצהרה ללוס אנג'לס טיימס: