top of page

שער האלים המסתורי בפרו

עודכן: 6 בנוב׳ 2020

פרו הקדומה מוכרת לנו בזכות מספר אתרים עתיקים כמו מאצ'ו פיצ'ו, קווי נאסקה, פיסאק וקוסקו. אך דלת אבן ורודה בהיו מארקה (Hayu Marca) מצליחה לאתגר את כל האתרים האלה.


בהרי פרו ניצב שער אפוף מסתורין המיוחסות לו יכולות מיתיות. יש המאמינים כי אתרים קדומים רבים על כדור הארץ מחזיקים בכוחות מיוחדים ופולטים תדרים ייחודיים של אנרגיה, אור או צליל שנראים בלתי אפשריים. אחרים מחזיקים בסיפורים על אנשים, ערים ואפילו ספינות שלמות שנעלמו מבלי להשאיר עקבות.

סטונהנג', משולש ברמודה, שער השמש בטיוואנאקו, ואתרים רבים אחרים גרמו אפילו למדענים לגרד את ראשם. האם אתרים אלו יכולים למעשה להיות פורטלים לממדים אחרים? פתחי דלתות המכונים שערי כוכבים (Stargates), שדרכם בני אדם, כמו גם אלים, עוברים מהעולם הזה לעולם אחר.


סיפורו של שער האלים, הידוע גם בשם 'פוארטה דה היו מארקה' ('Puerta de Hayu Marca'), או 'ארמו מורו' ('Aramu Muru') מתחיל ליד גדות אגם טיטיקקה. חלק גדול מהסיפור כולל מיתולוגיה של האינקה ואמונות רוחניות, וזה סיפור די פרוע.


עבור האינקה, אגם טיטיקקה היה המקום בו נולד העולם. זה היה גם המקום אליו נשמתם חזרה לאחר המוות. ביסודו של דבר, האגם היה גן העדן.קון טיקי ויראקוצ'ה

על פי אגדת האינקה, היקום החל כשקון טיקי ויראקוצ'ה (Con Tiqui Viracocha) הגיח ממימיו הדוממים של אגם טיטיקקה. מארק קרטרייט (Mark Cartwright), כתב של האנציקלופדיה של ההיסטוריה הקדומה (Ancient History Encyclopedia), מסכם את משמעותו של ויראקוצ'ה לאנשי האינקה.

"הוא נחשב לאל היוצר שהוא אבי כל שאר האלים של האינקה והוא שיצר את האדמה, השמים, השמש, הירח וכל היצורים החיים. כשסיים את עבודתו האמינו שהוא נסע למרחקים ללמד את האנושות ולמסור את האמנויות התרבותיות, לפני שהוא פנה מערבה אל עבר האוקיאנוס השקט, ולעולם לא נראה שוב, אך הבטיח יום אחד לחזור."

ההבטחה של ויראקוצ'ה לחזור, ריבוי האלים שיצר, והאמונה שהוא עדיין מתבונן ביצירתו מרחוק, חשובים בסיפור שער האלים.

ציור המבוסס על הדמות המרכזית בשער השמש בטיוואנאקו

אימפריה נשכחת

אימפריית האינקה התפוררה בשנת 1592. הכובשים הספרדים החליטו לקחת כמה שיותר זהב ומשאבי טבע מהאינקה, ופיזרו אבעבועות שחורות בדרך. לאחר שנים של מצורים, כיבושים וקרבות עם האינקה, האימפריה הספרדית כבשה את פרו ואת צ'ילה.


קיסר האינקה האחרון הוצא להורג על ידי הספרדים, מה שהביא לסיום עקוב מדם לאימפריה הגוססת. עם זאת, הצוויליזציה הגדולה והמתקדמת הותירה אחריה עדויות מהותיות לתרבותם ולאמונותיהם, והבטיחה שלא ישכחו. באופן מוזר, רבים מאותם אתרים ומונומנטים קדושים למעשה נשכחו. זה ייקח שלוש מאות שנה ובמקרים מסוימים ארבע מאות, עד שהעולם יגלה מחדש את מה שתרבות האינקה השאירה מאחור.עיר האלים

עיר האלים, גבוה בהרי פרו, היא ביתו של אחד משערי הכוכבים הללו. בגלל השטח ההררי הסלעי והשמירה של ממשלת פרו על האתר כאתר ארכיאולוגי עתיק, הוא לא נחקר עד כה. החוקרים עדיין לא בטוחים אם אזור זה אכן מכיל יישוב או לא, אך תצורות הסלע מזכירות בתי מגורים ומבנים.


הילידים של אגם טיטיקקה, פאנו ושאר האזור שמסביב סיפרו על פתח מסתורי שהוביל ל"ארץ האלים". גיבורים בימי קדם נצפו כשהם נכנסים מעבר לדלת הזו כדי להצטרף לאלוהויות שלהם, ברגע שזמנם על כדור הארץ הסתיים.


האגדה גם הזכירה את אותם גבורים כשהם חוזרים שוב דרך אותו שער כשאלוהיהם לצידם, כדי לבדוק את חייהם של אלה שהשאירו אחריהם. היא סיפרה גם על נבואה: מתישהו בעתיד, השער ייפתח "גדול בהרבה ממה שהוא באמת", ויאפשר לאלים לחזור לספינות השמש שלהם.


ב-1996 מצא עצמו חורחה לואיס דלגאדו ממאני (Jorge Luis Delgado Mamani) חוצה את הייו ברנד (Hayu Brand), אזור הררי בפרו ליד אגם טיטיקקה. הוא רק התקבל לעבודה כמדריך טיולים ורצה להכיר את האזור. הוא כמעט פיספס את האתר, אך משהו קרא לו. הוא נזכר:

“כשראיתי את המבנה בפעם הראשונה כמעט פיספסתי אותו, חלמתי על המבנה במספר הזדמנויות לאורך השנים, אך בחלום הדרך לדלת הייתה מרוצפת בשיש ורוד, ופסלי שיש ורודים נצבו בשורה משני צידי השביל... סיפרתי [על] חלומות אלה פעמים רבות למשפחתי, וכך כשסוף סוף נתקלתי בדלת, זה היה כמו התגלות של אלוהים."