top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

טבעת של פירים התגלתה סביב לסטונהנג'

עודכן: 12 בפבר׳ 2021

ארכיאולוגים העובדים בסמוך לסטונהנג' (Stonehenge) בבריטניה גילו חלק מטבעת עצומה של פירים החפורים עמוק באדמה, ומתוארכים כרגע כ-4,500 שנה לאחור. במקור, יתכן שהם שימשו להכוונת אנשים לאתרים קדושים... או כדי להזהיר אותם להתרחק מהאזור.


"האזור סביב סטונהנג' הוא בין האזורים הארכיאולוגיים הנחקרים ביותר על פני כדור הארץ וראוי לציון שיישום של טכנולוגיות חדשות הוביל לגילוי של מבנה פרהיסטורי כה מסיבי, גדול משמעותית מכל מונומנט פרהיסטורי שאנחנו מכירים, לפחות בבריטניה", אמר פרופסור וינסנט גפני (Vincent Gaffney) מאוניברסיטת ברדפורד (University of Bradford).


בעזרת שילוב של טכניקות, כולל מכ"ם חודר קרקע וניתוח דגימות שנלקחו מהאתרים עצמם, הצליחו החוקרים למצוא 20 מהפירים הללו, היוצרים נקודות לאורך מעגל בקוטר של יותר משני ק"מ. לדברי הצוות, אלה עקבות של מונומנט שלא דומה לשום דבר שראינו בעבר.


במרכז המעגל הזה נמצאים האתרים הפרהיסטוריים המפורסמים של "חומות דורינגטון" (Durrington Walls) ו"וודהנג'"(Woodhenge). אתר אחר, הנקרא "לרקהיל" (Larkhill), נמצא ממש על גבול המעגל, מה שמרמז כי הפירים נחפרו עם כוונה ודיוק - למעשה, יתכן ש"לרקהיל" היה השער.


"המשקעים בפירים הם ארכיון של מידע סביבתי עשיר ומרתק, שלא היה ידוע בעבר", "בעזרת ניתוח נתונים אופטיים ותיארוך, אנו יכולים ללמוד רבות על סביבת סטונהנג' לאורך ה-4,000 שנים האחרונות", אומר המדען טים קיניירד (Tim Kinnaird) מאוניברסיטת סנט אנדרוס (University of St Andrews) בבריטניה.


הפירים שהתמלאו ונסתמו באופן טבעי במהלך אלפי השנים האחרונות, קוטרם של הפירים הוא כ-10 מטרים ועומקם מעל 5 מטר. בעבר העריכו כי אלה בולענים או בריכות אגירה, אך טכניקות סריקת מכ"ם עדכניות ומגנטומטריה הראו את עומק החפירה המקורית וכמה ישרה החדירה אל האדמה.


הארכיאולוגים חושבים שבסך הכל ייתכן ונחפרו כ-30 פירים, רק חלק מהמעגל התגלה עד כה, אך בגלל פיתוח ובניה באזור, 20 הפירים שהתגלו עשויים להיות כל מה שנצליח לזהות.


עצמות ואבני צור שהוצאו מכמה הפירים, כמו גם חלק מהמשקעים שמילאו אותם, שימשו לביצוע תארוך פחמן. קשה יותר לקבוע כיצד בדיוק ולשם מה השתמשו בפירים האלה, אך לאחר שזוהו הפירים, יש מרחב למחקר עתידי.


"במקום בו בוני סטונהנג' חיו וחגגו, חומות דורינגטון הן המפתח להבנת הסיפור של אזור סטונהנג' הרחב, והתגלית המדהימה הזו מספקת לנו תובנות חדשות על חייהם ואמונותיהם של אבותינו הנאוליתיים", אומר הארכיאולוג ניק סנאשאל (Nick Snashall) , מ"הקרן הלאומית לסטונהנג'" (National Trust Stonehenge) ואתר המורשת העולמית של אייוובורי (Avebury), שלא היו מעורבים במחקר באופן ישיר.


תובנות אלה כוללות נקודת מבט חדשה על כמה מתקדמים בהנדסה היו הניאוליתיים המקומיים סביב מישור סליסבורי (Salisbury Plain), לפני אלפי שנים. אין מצב שהפירים האלה היו יכולים להיות מרווחים וחפורים מבלי שיושמה מתמטיקה חכמה והנדסה מפותחת.


במרחק 3.2 ק"מ מדרום-מערב לחומות דורינגטון נמצאת סטונהנג' עצמה, פלא נוסף של מתמטיקה והנדסה שנבנה בערך באותו זמן, אולי על ידי אותם אנשים.


המבנה האיקוני הוא אינדיקטור מסקרן לאופן חייהם של האנשים שהתגוררו באזור בתקופה הניאוליתית, שבצפון אירופה הגיעה לסיומה בסביבות 1,700 לפני הספירה.


אמנם קיימת מסורת, הנמשכת אלפי שנים, של חפירת פירים לשימושים שונים, אולם החוקרים אומרים שמעולם לא ראו דבר כזה. המשך המחקר עשוי לחשוף יותר מידע על פירים מסתוריים אלה, מידע על תקופה שונה מאוד מזו בה אנו חיים כעת .


"לראות מה שלא רואים! השימוש בגישה רב-תחומית עם חישה מרחוק ודגימה מדוקדקת מאפשרים לנו הצצה לעבר חברה מורכבת יותר ממה שיכולנו לדמיין", אומר המדען ריצ'רד בייטס (Richard Bates) מאוניברסיטת סנט אנדרוז (University of St Andrews).


התגלית מדגימה את "יכולתן ורצונן של קהילות נאוליתיות לתעד את מערכות האמונה הקוסמולוגית שלהן בדרכים ובקנה מידה שמעולם לא צפינו", אמר פרופ' וינסנט גפני מאוניברסיטת ברדפורד.


"גילויים אלה מצביעים על כך שהאדם היה מתואם עם אירועים טבעיים ברמה כזו שלא ניתן להבין בעולם המודרני בו אנו חיים כיום".Comentarios


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page