פומה פונקו: איך מתי ומי חתך את האבנים האלה?

עודכן ב: 12 אוק 2020

פומה פונקו (Puma Punku) הוא אתר ארכיאולוגי פרה-קולומביאני בבוליביה השופע פלאים ומסתורין. הארכיטקטורה שנמצאה בהריסות מדהימה ארכיאולוגים והיסטוריונים והיוותה השראה להשערות על ציוויליזציה מתקדמת ולחוצנים קדומים.


פומה פונקו שפירושה "דלת הפומה", היא חלק ממתחם ארכיאולוגי גדול יותר המכונה טיוואנאקו (Tiahuanaco), ונחשב לאחד האתרים החשובים ביותר בארכיאולוגיה של האנדים. אופיו הייחודי של האתר מעורר סקרנות בנוגע לבוניו, לעת הקמתו, ולמטרתו. תעלומות אלו התעוררו מאז שתרבות האינקה הבחינה לראשונה בחורבות האתר שננטש מאות שנים לפני שנתקלו בו.


מתי נבנתה פומה פונקו?

כאשר חוקר אוסטרי בשם ארתור פוזננסקי (Arthur Posnansky) ערך מחקר על פומה פונקו בשנת 1926, הוא העלה את הרעיון שזה אחד האתרים הארכיאולוגיים העתיקים ביותר על פני כדור הארץ - מתוארך ל-13,000 לפנה"ס. פוזננסקי היה אחד החוקרים המודרניים הראשונים שבחנו את האתר, אך ההשערה שלו ממשיכה לקבל תמיכה רבה.


הארכיאולוג ניל סטיד (Neil Steede), למשל, טוען כי המערך האסטרונומי של המקדש הראשי באתר אכן חופף את נקודות היפוך הקיץ והחורף ונקודת שוויון האביב, כפי שאירועים אלה היו נראים לפני 17,000 שנה.


קבוצה אחרת של ארכיאולוגים השתמשה בשיטת תיארוך פחמן ותיארכה את הקמתה של פומה פונקו ל-400-600 לספירה. אנשים שלא מסכימים עם התארוך המאוחר הזה טוענים לעיתים קרובות שתוצאות תיארוך הפחמן, שמסר הפרופסור לאנתרופולוגיה ויליאם איזבל (William H. Isbell) מאוניברסיטת אילינוי, אינן מדויקות ומספקות טווח תאריכים לא אמין. הדיון על מועד הבנייה של פומה פונקו ובוניה נמשך.הקומפלקס הארכיאולוגי טיוואנאקו

כיום, ממבט ראשון פומה פונקו היא לא יותר ממגוון מעניין של חורבות אבן שחוקות, אך החוקרים מאמינים כי פעם זה היה אתר נפלא של תרבות הטיוואנקו. זהו אחד המבנים העיקריים של הקומפלקס הארכיאולוגי הפרה-קולומביאני טיוואנאקו, הכולל גם את הפלטפורמות המדורגות, אקפאנה (Akapana) ואקפאנה מזרח, את המתחמים פוטוני (Putuni), קאלסיאה (Kalasasaya) וקר קאלה (Kher Kala), ואת המקדש התת קרקעי למחצה. ישנן גם ראיות לבתים קבורים ולמערכות השקיה השוכבות מתחת להריסות השונות של קומפלקס טיוואנאקו.

שחזור דיגיטלי של המבנה השלם בפומה פונקו

למרבה הצער, מזג האוויר אינו הגורם היחיד שפגע באתר. מאמינים כי חפירות ארכיאולוגיות חובבניות וביזה התרחשו שוב ושוב במשך מאות שנים. כמה אבנים מוחזרו בפרויקטי בניה אחרים, וחוקרים גם מאמינים כי תכשיטים רבים, עיטורים, חפצי מתכת ושברי חרס נחפרו ונלקחו.


בעבר, תרבות טיוואנאקו הפכה את האזור למרכז חקלאי ומסחרי שיתכן ותמך בעד 400,000 איש בימי הזוהר שלו. טיוואנאקו הייתה התרבות העיקרית באזור בין שנת 700 ל-1000 לספירה, והם שלטו לא רק באזור אגם טיטיקקה, אלא גם התפשטו לאזורים אחרים של בוליביה, פרו וצ'ילה.


עם זאת, קומפלקס טיוואנאקו ננטש לפתע מתישהו בסביבות שנת 1000 לספירה. הסברה הכללית היא כי בצורת ואולי אי שקט אזרחי גרמו לתושבים לחפש מקלט בגבעות שמסביב. אחרים אומרים שאנשים עזבו עקב רעידת אדמה ואולי גל ענק שפגע באתר.


כך או כך, כאשר אנשי האינקה הגיעו לאתר, בשנת 1470, ניכר היה כי טיוואנאקו היתה נטושה במשך מאות שנים. אבל האינקה מיהרו להבין את האופי המקודש של האתר ועד מהרה הוסיפו לו סיפור מיתי משלהם.איך נחתכו האבנים של פומה פונקו?

פומה פונקו הוא אתר גדול הנמתח לגודל החורג מממדים של שני מגרשי כדורגל. זה היה פעם תל עפר עם קירות אבן אדומים ומגולפים שזרחו בשמש. עדויות ארכיאולוגיות מצביעות על כך שפעם היו בו חצרות גדולות בצד המזרחי והמערבי ובמרכזו חצר רחבה.


הדבר המסקרן ביותר בפומה פונקו הוא עבודת האבן. אבן החול האדומה ואבני האנדזיט נחתכו בצורה כה מדויקת, כאילו שהם נחתכו באמצעות כלי יהלום, והם משתלבות בצורה מושלמת וננעלות זו לזו.

אבני H בפומה פונקו.

המבקרים עדיין מתפעלים מהנפלאות הגיאומטריות של הבלוקים התואמים בצורת H, עם כ-80 פנים, המונחים בשורה, ומהחיתוכים המדויקים וסדירות האבנים - דבר המצביע על ייצור מראש וייצור המוני. ראיונות עם סתתים מודרניים גילו כי גם עם הטכנולוגיה המתקדמת של ימינו, יהיה קשה ביותר לשחזר את הדיוק שנצפה באבנים שנמצאו בפומה פונקו.