top of page

מומיות הקוקאין המסתוריות - איך הגיע קוקאין למצרים העתיקה?

עודכן: 1 בדצמ׳ 2022

ראיות שמראות כי מצרים קדומים חצו את האוקיאנוס האטלנטי כבר לפני 3,000 שנה, הרבה לפני קולומבוס בשנת 1492, מגיעות לא רק מחיקוי של מסורות תרבותיות כפי שניתן לראות בפרו ובאיים הקנריים, שם נמצאו עדויות לחירור גולגולות ולחניטה, אלא גם מהמומיות המצריות עצמן.


באופן מפתיע, בשנת 1976 קיבלה ד"ר מישל לסקוט (Michelle Lescott), מהמוזיאון להיסטוריה של הטבע בפריז, דגימה משרידיו החנוטים של פרעה רעמסס השני עבור מחקר. באמצעות מיקרוסקופ אלקטרונים היא גילתה גרגירי טבק שנצמדו לסיבי התחבושות שלו. התגלית הראשונית הזו נדחתה על ידי הרשויות ועמיתיה הבכירים התעקשו שהיא פשוט התבוננה ב"זיהום ממקורות מודרניים", אולי מאיזה ארכיאולוג זקן שעישן מקטרת בסביבה, או שמא מצאה עקבות עיטוש של עובד. הטבק הגיע לראשונה מדרום אמריקה לאירופה בתקופת קולומבוס, 2700 שנה מאוחר יותר, ושולל את האפשרות שנמצא טבק מתקופת שלטון רעמסס במצרים בשנת 1213 לפנה"ס.

המומיה של פרעה רעמסס השני

כעבור מספר שנים, ד"ר סוולטה בלבנובה (Svetla Balabanova), טוקסולוגית זיהוי פלילי במכון לרפואה משפטית באוניברסיטת אולם (University of Ulm), המשיכה לחקור את ממצאיה של ד"ר לסקוט והגיעה לראיות מסקרנות עוד יותר. על מנת לבטל את האפשרות של זיהום מודרני, ד"ר בלבנובה השיגה דגימות של רקמת מעיים עמוק מתוך המומיה של רעמסס ולא מהשכבות החיצוניות של העור והבד, ולתדהמתה היא גילתה עקבות של קנאביס, קוקה וטבק שהיו בשכבות של תאי גופו "כמו טבעות בעץ".


עבור עמיתיה החוקרים זו עדיין לא הייתה הוכחה מספקת למרות המוניטין המצוין שלה, שכן ראיות כאלה סותרות את ההסברים המקובלים על קשרים בין יבשתיים בעבר לפני אלפי שנים. אך לאחר כעשור, בשנת 1992, הוטסו שבע מומיות מצריות עתיקות ממוזיאון קהיר למינכן לצורך ניתוח נוסף.


ד"ר בלבנובה ערכה סדרת בדיקות כרומטוגרפיית גז בדגימות משבע המומיות, אחת מהן הייתה שרידיה החנוטים של חנות טאווי (Henut Taui), "גברת שתי הארצות", כוהנת שחיה מתישהו בתקופת השושלת ה-21 של מצרים העתיקה, בסביבות 1000 לפנה"ס. בכל המומיות נחשפה נוכחותם של ניקוטין וקוקאין, וגם המומיות וגם התוצאות נחשבו אמינות לחלוטין. האם זה אומר שהמצרים הקדומים הגיעו לאמריקה?

המומיה של חנות טאווי, "גברת שתי הארצות" / BBC Channel 4

ממצאים ארכיאולוגיים מראים כי המצרים היו מיומנים בניווט בים. לדוגמא, ידוע כי המלכה חתשפסות מימנה משלחת לארץ פונט המסתורית בסביבות 1477 לפנה"ס. תבליט המתאר את המסע נמצא בדיר אל-בחרי (לוקסור של ימינו). ציור קיר זה מציג ספינות גדולות עמוסות באנשים, זהב, עצים ובעלי חיים אקזוטיים. מקובל לחשוב כי הצמחייה ובעלי החיים המוצגים ביצירת האמנות התקיימו לאורך חופי אפריקה וחצי האי ערב. ממצאים אלה מראים כי המצרים הקדומים היו יכולים להשלים מסעות אוקיאניים ארוכים יותר.


תגלית משנת 2011 על חוף הים האדום, קידמה את האמונה ביכולת הימית של המצרים הקדומים. ארכיאולוג שעבד בלגונה יבשה נתקל בשרידים של נמל עתיק. עץ, חבלים, שטיחי קנה, משוטי היגוי, לוחות ארז ועוגני אבן גיר נחשפו באתר.


עדויות אפשריות להפלגה מצרית לא מוכחת לאמריקה נמצאו באזור קניון מרבל (Marble Canyon) שבגרנד קניון בארה"ב. העיתון "Arizona Gazette" דיווח ב-5 באפריל 1909 כי שני חוקרים במימון הסמית'סוניאן מצאו חפצים מצריים שונים, כולל לוחות עם הירוגליפים, בתוך מערות. הבעיה היא שלסמית'סוניאן אין שום רישום מוכר של הגילוי. ממצאים אלה יכולים לספק ראיות מוצקות התומכות באמונה שהמצרים הקדומים הגיעו לאמריקה - אם כי זה עשוי להיחשב לא נוח בעיני קבוצות מסוימות לצאת נגד סיפור "גילוי" אמריקה, מכיוון שזה יכול לשנות באופן דרסטי את התפיסה של האירועים ואת החגיגה של מסורות כמו יום קולומבוס.

חברי מסע המסחר לארץ פונט המסתורית, ממקדש המתים של פרעה חתשפסות בדיר אל-בחרי