top of page

פרעה חתשפסות - האישה הגדולה הראשונה בהיסטוריה המתועדת

עודכן: 17 בדצמ׳ 2022

חתשפסות הייתה האישה השנייה שידוע בוודאות שכיהנה כפרעה (הראשונה היתה סובקנפרו Sobeknefru). במהלך ההיסטוריה של מצרים העתיקה כיהנו עוד מספר נשים בתפקיד זה, אך משך שלטונן היה קצר יותר. האגיפטולוג ג'יימס הנרי ברסטד תיאר אותה בתור "האישה הגדולה הראשונה בהיסטוריה המתועדת". משמעות השם חתשפסות הוא "הבכירה שבנשות האצולה".


כלכלת מצרים פרחה בתקופתה כפרעה. היא ניהלה פרוייקטים של בנייה ושיפוצים של מבנים, מונומנטים ומקדשים רבים. עם זאת, עם מותה ניסו יורשיה של חתשפסות למחוק כל זיכרון ממנה. אמנם המטרה הייתה אולי למחוק אותה מהזיכרון, אך ניסיונות אלה רק הניעו את רצונן של הצוויליזציות המודרניות לדעת עליה יותר. יותר מ-3,000 שנה לאחר מותה, ארכיאולוגים מסוקרנים ומלאי פליאה ניסו לאתר ולזהות את שרידיה.

פרעה חתשפסות

בת לפרעה

נולדה בשנת 1508 לפנה"ס, חתשפסות היתה הצאצא היחיד שנולד למלך המצרי תחותמס הראשון ולאשתו-אחותו למחצה המלכה אחמוסה (Ahmose). כשחתשפסות הייתה בת 12 מת אביה. היא התחתנה עם אחיה למחצה תחותמס השני, וקיבלה על עצמה את תפקיד האישה הראשית והמלכה.


היא נותרה מלכתו של תחותמס השני עד שמת כעבור 15 שנה, והותיר את חתשפסות אלמנה בגיל 27. לחתשפסות ולתחותמס השני נולד צאצא אחד משותף - בת בשם נפרור (Neferure). לתחותמס השני נולד גם בן, תחותמס השלישי, שנולד לפילגש. עם מותו של תחותמס השני מונתה חתשפסות כעוצרת הממלכה עבור היורש המיועד תחותמס השלישי, שהיה אז בן עשר. כשהגיע זמנו של היורש המיועד לשלוט, סירבה חתשפסות לפנות את מקומה והמשיכה בשלטון יחיד ללא בעל לצידה. חתשפסות הודחה מהשלטון בשנת 1458 לפנה"ס. עד אז היא ריכזה את השלטון בידיה.


נראה כי חתשפסות לא רצתה לוותר על העוצמה והכבוד שהקנה לה מעמדה הרם. בהתקרב מועד החלפתה על ידי תחותמס השלישי היא ניצלה את הזכות שניתנה בידה, בתוקף היותה פרעה, להשתתף בטקסי האל אמון-רע, מהקדושים והחשובים באלים. אלו טקסים שספק אם אישה אחרת נכחה בהם. היא התקרבה לכוהני הדת על מנת לבצר את מעמדה.

תבליט ממקדש חתשפסות בכרנכ, ניתן להבחין במקום בו עמדה חתשפסות, ממנו נמחקה

סמוך למועד ההחלפה החלו להופיע על קירות המקדשים ציורים, המראים את האל אמון-רע בא אל אמה של חתשפסות על מנת לבעול אותה. האל בא בדמות אביה, תחותמס הראשון. בדרך זו, קרוב לוודאי שבהסכמת כוהני האל אמון-רע, היא רמזה שסמכותה לשלוט היא סמכות אלוהית ולא סמכות זמנית. אין עדויות על רצון או ניסיונות מצד חתשפסות לחסל את תחותמס השלישי או להיפטר ממנו באופן אחר, אך ייתכן שגם לו רצתה, מעשה כזה היה בלתי אפשרי עבור חתשפסות. בכל אופן נראה כי חתשפסות נהגה בו באופן הוגן.


מעמדן של הנשים במעמד השליט במצרים היה חזק ומכובד, כפי שמעיד גם סיפור משה ובת פרעה, אך פרעה אישה היה דבר כמעט בלתי נתפס, שרק צירוף מקרים חד פעמי יצר אותו. האלים של מצרים לכאורה קבעו כי את תפקיד המלך לעולם לא תוכל למלא אשה שתשלוט בכוחות עצמה. אך חתשפסות סירבה להיכנע לכך, הכתירה את עצמה כפרעה בשנת 1478 לפנה"ס, ושינתה את שמה מהגרסה הנשית חתשפסות לגרסה הגברית חתשפסו. היא הכריזה על עצמה כ"בן של [אל השמש] רע, חתשפסות קמת-אמון, שהוענקו לו חיים על ידי רע לנצח."

ספינקס של חתשפסות מתבאי, דיר אל-בחרי

הישגי חתשפסות כפרעה

בתקופת שלטונה כפרעה תוארה חתשפסות לעיתים קרובות בצורת זכר, עם זקן, גוף גברי, ועוטה את החצאית והכתר המסורתיים של המלך. ככל הנראה הסיבה לכך הייתה מחסור במילים או בסמלים לתיאור של אשה במעמד של פרעה, ולא בשל הרצון להערים על אנשים לחשוב שהיא גבר.


חתשפסות הקפידה על מדיניות לא לוחמנית פנימית וחיצונית, ופיתחה מסחר בינלאומי עם הפיניקים ועם ארץ פונט, מסחר ששובש בעקבות כיבוש החיקסוס במצרים בתקופת הביניים השנייה, ולשם כך שיקמה את מערכת הדרכים. בימיה שרר שלום, והיא התפנתה למפעלות בנייה גדולים להאדרת שמה. היא גם הייתה אחראית לניסיון המתועד הראשון לשתילת עצים זרים, כשהביאה 31 עצי מור חיים מארץ פונט.