top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

הטנטרום של חסידי הארץ השטוחה

עודכן: לפני 4 ימים

אני מניח שרובכם נתקלתם כבר בחסיד אחד או שניים של הארץ השטוחה, ואני בטוח ששמתם לב שאתם שומעים מהם שוב ושוב את אותם דברים, ואני לא מתכוון רק לאותם טיעונים, אני מתכוון לאותם דברים מילה במילה, כאילו הם הועתקו והודבקו מאיזה מניפסט. זה בגלל שכולם צופים באותם סרטונים מגוחכים שנוצרו על ידי אותו קומץ נוכלים, וכולם מצטטים אותם מילה במילה מבלי להחיל שמץ של חשיבה ביקורתית. ראשית כדאי שכולם ידעו שאין מדענים המאמינים שהארץ שטוחה, אף פעם בהיסטוריה לא היו כאלה. זו נקודה מאד חשובה. חברות קדם-מדעיות רבות האמינו בקוסמולוגיות של ארץ שטוחה, אבל מאז תחילתו של מה שאנו מכנים כיום מחקר מדעי, אנשים משכילים ידעו שהארץ כדורית.


היוונים הקדמונים הבינו זאת לפני יותר מ-2,000 שנה, והידע הזה מעולם לא אבד או ננטש. הראיות פשוט מוחצות. אפשר לראות את צורת הצל של כדור הארץ על הירח במהלך ליקוי חמה. אפשר לראות ספינת מפרש נעלמת מאחורי עקמומיות האוקיינוס. אפשר למדוד את הזווית השונה של השמש בשעות הצהריים בקווי רוחב שונים (כך חישב ארטוסתנס את היקף כדור הארץ), ועוד ועוד ראיות מוחצות.


מערכת האמונות המודרנית של הארץ השטוחה (זו לא תיאוריה) היא בדיוק זה: מערכת אמונות מודרנית. התפיסה של חוקרים מוקדמים שהאמינו בארץ שטוחה היא המצאה מודרנית. תנועת הארץ השטוחה החלה במאה ה-19 כמעין פוריטניות דתית, שקודמה על ידי ממציא אנגלי בשם סמואל רובוטהם (Samuel Rowbotham). הארץ השטוחה הייתה תנועת אנטי-מודרניות הדומה במקצת לתנועה הלודיטית המוקדמת יותר, אם כי שונה מאד בטון ובשיטות. קבוצה אחת רצתה להפריך את המדע המודרני, השנייה דחתה את הטכנולוגיה המודרנית. שתיהן הרגישו ש"התקדמות" היא הונאה, ושתיהן עשו אידיאליזציה של אורח חיים מוקדם יותר ונעלה לכאורה.


אם נגדיר מה מהווה מדען, הגדרה סבירה אחת היא - מישהו שעוקב אחר לאן שמובילים נתונים ותצפיות אובייקטיבים את ההיגיון שלו, אך דוחה רעיונות המבוססים על לא יותר מאשר אמונות רגשיות. אז, כאשר בוחנים את צורת הארץ בכללותה, אף אחד שמתאים להגדרה זו של מדען לא יכול להגיע למסקנה מנומקת שהארץ שטוחה. תנועת הארץ השטוחה אולי מעניינת כתופעה חברתית. אבל אם אתם מחפשים מדענים שמאמינים בזה, תצטרכו לחזור לתקופה שלפני קיום המדע. עכשיו, בואו נעבור על הטנטרום שלהם, זהו שירות שיחסוך לכם הרבה זמן, בכל פעם שהחסיד התורן מטיח בכם "מים לא מתקמרים" או "אני רואה את קפריסין מחיפה" אתם מוזמנים להפנות אותו לכאן, או פשוט להעתיק את התשובה. לא שזה באמת ישנה את דבקותו, אבל לכם זה יחסוך זמן רב. הבה נעבור על הטיעונים המובילים ובאופן פשוט ונהיר נענה על כל אחד מהם.


"אין כח משיכה"

תופעת לוואי בעייתית ביותר של לקיחת הגלובוס והשטחתו לפיתה היא שאז כח המשיכה אינו הגיוני, ואין סיבה שדברים יפלו ארצה. כל העצמים מאיצים לעבר הקרקע במהירות של m/s² ‏9.8 (9.8 מטר לשנייה בריבוע). זו עובדה שאין עליה עוררין, וזו גם עובדה שאין עליה עוררין שכל תאוצה דורשת כח כדי לייצר אותה. ככה מכוניות נוסעות, מטוסים טסים, אנשים הולכים, חתולים קופצים, ממש הכל, ככה תנועה עובדת.


אפילו שרלטנים מקבלים לפחות את זה, וזו הסיבה שהם הולכים על קונספט של קסם מגנטי. אבל באופן קומי למדי, רוב חסידי הארץ השטוחה אפילו את זה לא עושים. רובם מטפלים בבעיה זו על ידי כתיבה פשוטה של שתי מילים - צפיפות וציפה.


ובכן, אני מצטער לבשר לכם את זה, אבל אלה לא כוחות. כוחות הם וקטורים, יש להם גודל, כלומר כמות מספרית, וכיוון, כלומר הם צריך להצביע לאיפושהו. צפיפות היא פשוט מסה ליחידת נפח, או כמה חומר נמצא בחלל מסוים. זה לא מצביע לשום מקום. וציפה היא פשוט מדידה של הנטייה של חפץ לצוף.


אז הרשו לי לחזור. אלו לא כוחות. זה טריוויאלי להוכיח. אתם אומרים שעצמים נופלים כי הם צפופים יותר מהאוויר שמתחתם. למה למטה? למה לא למעלה? או הצידה? כאשר משחררים כדור, יש אוויר מסביבו. איך הוא יודע ליפול?

כמו כן, עצמים נופלים כאשר הם נמצאים בוואקום, כלומר אין אוויר מתחתם. מה קורה שם?

התמודדו עם העובדות.


דברים מאיצים מטה לכיוון הקרקע בגלל כוח כלפי מטה. הכוח הזה הוא כוח המשיכה, שמושך הכל לכיוון מרכז כדור הארץ, כלומר מרכז המסה שלו. דברים צפופים יותר דוחקים דברים פחות צפופים מכיוון שכוח הכבידה קיים. יותר מסה פירושה משיכה גדולה יותר של כבידה. זו בבירור הסיבה שדברים שהם פחות צפופים ממים צפים על המים, שוב בגלל כוח המשיכה. סלעים נמשכים למטה חזק יותר ממים, אשר נמשכים למטה חזק יותר מאוויר.

כמה מהתגובות הפופולריות יותר לכך כוללות את התהייה כיצד אוקיינוסים נשארים על פני כדור הארץ בעוד ציפורים וחרקים יכולים לעוף. זה בגלל שלציפורים ולחרקים יש כנפיים. הם מנפנפים בהם ומייצרים כוח כלפי מעלה. אם הכוח הזה עולה על כוח הכבידה, הם עולים. אוקיינוסים לא יכולים לעשות זאת, כי לאוקיינוסים אין כנפיים.


מולקולות מים בודדות יכולות להתאדות ולעלות לשמיים כי הן כל כך קטנות. אבל כשהן מגיעות למקום שבו קר יותר ומצטברות לעננים, הן בסופו של דבר מתעבות בחזרה למים נוזליים, ונחשו מה קורה? הן נופלות בחזרה כגשם. מקווה שאתם מכירים גשם.


באשר למטוסים ואובייקטים מיקרוסקופיים אחרים, שוב, הם עולים רק כאשר מופעל כוח. כאשר זורקים כדור לשמיים, הכוח המופעל על הכדור מהזרוע שלכם הוא גדול יותר מכוח הכבידה, אבל ברגע שהוא עוזב את היד שלכם אין יותר כוח מופעל, ורק כוח הכבידה פועל על הכדור, כך שהמהירות הזו הופכת קטנה יותר ויותר, מגיעה לאפס, ואז הוא מתחיל ליפול, והוא נופל מהר יותר ומהר יותר עד שהוא פוגע בקרקע. כוח משיכה.


כוח הכבידה קיים. נקודה. ולומר שזו "רק תיאוריה" אינו עושה דבר מלבד להראות שאין לכם מושג מה זו תיאוריה. הפסיקו לחזור על מה שאתם שומעים בסרטוני הארץ השטוחה והתעדכנו למאה ה-17.


"האופק אינו מקומר"

פלס אף פעם לא משקר, לפי חסידי הארץ השטוחה, האופק לא מתקמר וזו אחת הראיות העיקרית לשתול ספק במוחם של ה"כבשים על הכדור המסתחרר".


ברור שלא רואים, גם לא רואים אטומים, אז אין אטומים? אז כך, נראה שהרעיון הזה מתעלם מזה שלכדור הארץ יש קוטר ממוצע של 12,742 קילומטרים. במילים אחרות, הוא מאד מאד גדול. תארו לעצמכם נמלה יושבת על כדור גבשושי מכוסה אזוב בקוטר 1,000 מטר - היא לא תוכל להבחין בקימור רב. פשוט תסתכלו על התמונה הבאה:

Credit: UselessPickles

התמונה של "האופק" של הכדורסל היא ברוחב של כ-2.75 מ"מ. הכדור הוא כדורסל "בגודל רשמי" של חברה בשם "Baden". האתר שלהם מפרט את הכדורים ב"גודל הרשמי" שהם בהיקף של 749.3 מ"מ. היקף כדור הארץ הוא כ-40,075 ק"מ. אז ה"אופק" הזה של הכדורסל שווה ערך לעקמומיות שאתם רואים כשאתם מסתכלים על 147 ק"מ של האופק של כדור הארץ.


בתיאוריה, אתם אמורים להיות מסוגלים להבחין בעקומה קלה באופק ממטוס בגובה של מעל 10,600 מטר, אם כי תצטרכו שדה ראייה רחב למדי (לא חלון המטוס הזעיר). עם זאת, ישנן דרכים אחרות לזהות בבירור את העקמומיות ללא סיוע של נאס"א, ESA או כל סוכנות חלל ממשלתית. בלון סייבל 3 (SABLE-3) שוגר ביום שבת, 11 באוגוסט, 2007, בשעה 9:31 בבוקר. קבוצה של חובבי רדיו מאלברטה שבקנדה שיגרה את הבלון עם מטען המורכב ממצלמה דיגיטלית Nikon Coolpix P2 ומכשיר מעקב. הבלון נישא לגובה של 35,843 מטר. הצילום האחרון לפני התפוצצות הבלון הוא הצילום הזה:

עכשיו, לפני שתזעקו "עיוות עדשה", "אילומינטי" או "CGI", פשוט עזבו רגע את המחשב ולכו לים, קחו אתכם פלס, מצלמה וחצובה. צלמו את האופק (של הים) יחד עם הפלס צמוד אליו (כמו בתמונה הימנית). לאחר מכן חזרו למחשב ומיתחו את הגובה האנכי פי 10 (בפוטושופ), ואז תקבלו משהו כמו בתמונה השמאלית:


וואוו!!! רואים עקמומיות!!! אל תאמינו למה שאתם רואים פה, נסו לבד, לא צריך טובות מחשודים כמוני או כמו נאס"א. ולא, זה לא עיוות של העדשה כי היא לא יודעת לברור בין הפלס לאופק. וגם לא עיוות של פוטושופ כי גם הוא לא יודע לייצר עקמומיות של האופק בלבד. בהצלחה.


"אני רואה דברים שאני לא אמור לראות אז הארץ שטוחה"

כל חסידי הארץ השטוחה אומרים "אני לא צריך לראות את הדבר הזה, אבל אני רואה אותו, אז הארץ שטוחה", ואז כדי להצדיק את הטענה הזו, כולם אומרים את אותו הדבר, בדרך כלל בלי שום הקשר:

8 in/mi²

8 אינץ' למייל בריבוע (זה מיובא, כן? אז זה לא במטרים), אז לשרותכם: 8 ס"מ ל-1 ק"מ בריבוע. לאף אחד מכם אין מושג מה זה אומר. אתם לא יכולים לגזור את זה. אי אפשר לחשב עם זה כלום. אתם לא יכולים לעשות עם זה תחזית. אתם לא יכולים להגיד שום דבר על הערך הזה בכלל.


כשמציינים לכם את זה, אתם כועסים מאד, ובמקום לענות על שאלות פשוטות, אתם פשוט מקשרים אותנו לערמה של סרטונים שנוצרו על ידי נוכלים. ובכן, אני מצטער חברים, האנשים האלה עושים מתמטיקה לא נכונה, או משקרים, או גם וגם. הם סומכים על העובדה שלא תעשו שום חישוב כדי לבדוק אותם.


8 אינץ' למייל בריבוע אינה דרך חוקית למדידת עקמומיות כדור הארץ. אם הייתם מבינים מתמטיקה, הייתם רואים מיד שה"ריבוע" הזה על מיילים הוא לגמרי לא במקום. זה בגלל שזהו קירוב פרבולי. זה בשביל לעשות חישובים עם פרבולה. יתכן שאתם זוכרים את הצורה הזו מאלגברה בחטיבת הביניים, אבל אני לא אהיה מופתע אם לא. כדור הארץ אינו מעוצב כך.

אז מאיפה זה מגיע, ולמה אנשים משתמשים בזה? זה בא מהתנ"ך של חסידי הארץ השטוחה - אסטרונומיה זטטית (Zetetic Astronomy), וכוהני הארץ השטוחה משתמשים בזה בגלל שהם יודעים שזה לא מדויק. זה נותן להם ערכים שגויים שהם יכולים להשתמש בהם כדי לטעון שהם לא צריכים להיות מסוגלים לראות משהו, כשלמעשה הם לגמרי צריכים.

ישנם עשרות סרטונים ביוטיוב המדגימים זאת, כמה מהם מציגים את נוסחה נכונה שמתארת את עקמומיות כדור הארץ:

h = r - r cos (s/2r)

(h = גובה | r = רדיוס כדור הארץ | s = אורך קשת)

כפי שאתם יכולים לראות זה דורש טריגונומטריה.


הפסיקו לחזור בצורה עיוורת על מה שאתם שומעים בסרטוני הארץ השטוחה ולמדו קצת מתמטיקה בסיסית כדי שתוכלו לעשות את החישובים האלה בעצמכם. וה"ניסוי בכנרת"... אין פה מספיק מקום במאמר לפרט את כמות הכשלים בו. שוב, יש פה שתי אופציות, או שהם רמאים או שהם דבילים, לקרוא לזה ניסוי מדעי זה כמו לקרוא לתווית על צנצנת חרדל ספרות.


"מים לא מתקמרים"

כל חסידי הארץ השטוחה אומרים את אותם שני דברים על מים. הראשון הוא "מים לא מתקמרים", והשני הוא "מים מוצאים את המפלס שלהם". הביטוי השני חסר משמעות לחלוטין, אז העובדה שכולכם אומרים את הדבר הזה מילה במילה היא רק אחת מהדוגמאות הרבות על כך שכולכם חוזרים בעיוורון על מה שאתם שומעים בלי להקדיש לזה רגע מחשבה.


באשר לביטוי הראשון, קביעה שמים אינם מתקמרים היא לפחות מחשבה קוהרנטית, עם זאת, זה ממש שגוי. שימו טיפת מים על פיסת נייר שעווה, או עלה. כמו מה זה נראה לכם?

כדור!!!

לא?


בחיפזון שלכם כתוכים ללא מחשבה, כששמעתם מכהני הארץ השטוחה על מים, שכחתם להסתכל על מים. קימור מים, חברים יקרים. תציצו רגע על מיניסקוס המים הזה:

קטע, אה?


ותראו את המים המקומרים האלה:

מים מתקמרים כל הזמן. מים זה לא קסם. הם נתונים להשפעה של כוחות חיצוניים בדיוק כמו כל חומר אחר. עם טיפת מים כדורית, זה הכוח האלקטרומגנטי. מולקולות מים יוצרות קשרי מימן זו עם זו, שאליהם אנו מתייחסים בהקשר זה ככוחות קוהיזים. לכן למים יש מתח פנים גבוה מאד. ובגלל זה טיפת מים נשארת כדורית, כדי שתוכל למקסם את מספר קשרי המימן שנוצרים, ולשמור על המערכת באנרגיה הנמוכה ביותר האפשרית.

המבנה האטומי של מים נוזליים

אז ברור וללא כל עוררין, מים מתקמרים. בטיפת מים זה נובע מהכוח האלקטרומגנטי ולכן די קל להבין שהם יכולים להתקמר בהשפעת כל כוח, כולל כוח המשיכה.


האוקיינוסים מתיישרים לעקמומיות כדור הארץ בדיוק כפי שהאדמה עושה זאת ומאותה סיבה. זו הסיבה שהאמירה ש"מים מוצאים את המפלס שלהם" היא חסרת משמעות לחלוטין. אתם חושבים שמפלס פירושו ישר, כאילו במודל הגלובוס מים צריכים פשוט להקרין לחלל בזווית שרירותית כלשהי. למעשה, מפלס פירושו קרוב ככל האפשר למרכז כדור הארץ.


מה שהכי מצחיק זה שאפילו בכלי שנקרא פלס, שעובד רק בגלל שכוח הכבידה קיים, יש בועה מקומרת ממש בתוכו. אם הבועה מקומרת, מה עושה הנוזל, שהוא בעיקר מים, סביב הבועה הזו? הוא מתקמר!

זה מדהים לחלוטין איך הדברים שאתם מביאים מסרטוני הארץ השטוחה אינם תואמים אפילו עם התצפיות היומיומיות הטריוויאליות ביותר. אתם צריכים להכיר בכך.


"קרני השמש אינן מקבילות"

חסידי הארץ השטוחה שטוענים כי השמש קרובה וקטנה ובעצם היא סוג של פנס קריאה, מנסים להוכיח זאת כשהם מראים לנו צילומים של קרני שמש נשברות דרך עננים ולא נראות מקבילות ואז עלינו להסיק שהשמש ממש פה, כלומר לא ממש נוגעת בראשנו, אבל קצת מעל העננים, כלומר מתחת למטוסים, הביטו בצילום כאן למעלה, ה"ראיה" הזו שלהם וסימון השמש שלהם. מה?? לא ראיתם עדיין את השמש מתחת למטוס? חפשו בטיסה הבאה.


בין אם מדובר באור שמש העובר דרך עננים ובין אם מדובר באור שמש המציץ בין עצי היער, הקרניים כמעט אף פעם לא נראות מקבילות לחלוטין. במקום זאת, נראה שהן מכונסות בנקודה רחוקה כלשהי, ונראה שהן מתרחקות זו מזו ככל שהן מתקרבות לפני השטח של כדור הארץ. אבל השמש כל כך רחוקה, במרחק של 150 מיליון ק"מ, כך שקרני האור אמורות להיראות מקבילות לחלוטין. אז למה הן לא נראות כך?


קרני שמש עצמן לא תמיד נראות לעין. אם אתם חושבים על יום טיפוסי ושטוף שמש, נראה שכל השמים מוארים. בלי שום דבר שיחסום את קרני השמש, הן פוגעות בכדור הארץ כאילו הן מקבילות לחלוטין. השמש היא גם גדולה וגם מרוחקת בהשוואה לקוטר כדור הארץ: היא ברוחב 1.4 מליון ק"מ ובמרחק 150 מיליון ק"מ ממנו. הזווית המֵרבית בין קרני האור המגיעות מהשמש לשני קצותיו הרחוקים של כדור הארץ היא פחות מחמש אלפיות המעלה (0.005 מעלות). זו זווית קטנה מספיק כדי שנוכל לקבוע כי מכל בחינה מעשית קרני השמש מקבילות זו לזו בכל מקום בכדור הארץ. זה נכון אף יותר בטווחים הקצרים בהרבה הנוגעים לקרני דמדומים – הבוקעות מבעד לעננים שרוחבם כמה קילומטרים לכל היותר.


מה שאנחנו רואים זה קרניים קרפוסקולריות, מהמילה הלטינית קרפוסקולום, שמשמעותה דמדומים. לכן בעברית אנו קוראים להן קרני דמדומים. השם נגזר מכך שפעמים רבות התופעה נראית כשהשמש שוקעת עם תחילת שלב הדמדומים של היום, וקרניה מאירות מבעד לעננים באופק. נראה שקרני השמש מתפצלות מנקודה אחת בשמים, מה שנותן לנו את הרושם שהן מתפצלות מהשמש. אבל התופעה הזו היא למעשה אשליה אופטית. במציאות, אור השמש פוגע באטמוספירה של כדור הארץ בזוויות כמעט מקבילות מכיוון שהשמש כל כך רחוקה.

הסיבה שבגללה נראה שקרני השמש מתפצלות קשורה לאופן שבו העיניים שלנו תופסות את הפרספקטיבה. כשמסתכלים על דרך ארוכה וישרה, נראה שהיא נהיית צרה יותר ככל שהיא נמתחת למרחק, ובסופו של דבר מתכנסת לנקודת מגוז באופק. הסיבה לכך היא שהתפיסה החזותית שלנו מבוססת על מערכת של קווים מתכנסים שעוזרים לנו לקבוע את המרחק והמיקום של עצמים.


כאשר אנו רואים קרני שמש, המוח שלנו מפרש את האור כאילו הוא מגיע ממקור סמוך. נראה שהקרניים מתכנסות לכיוון השמש מכיוון שהמוח שלנו מניח שהאור חייב להתפצל מנקודה אחת, בדיוק כמו הקווים בכביש המתכנסים באופק. גם לאטמוספירה יש תפקיד בעיצוב הופעת קרני השמש. כאשר אור השמש עובר דרך האטמוספירה, הוא יכול להתפזר ולהישבר על ידי מולקולות אוויר, אבק וטיפות מים, וליצור דפוסים של אור וצל התורמים לאשליה של קרניים מתפצלות.


הופעתן של קרני שמש מתפצלות היא אשליה אופטית הנובעת מהאופן שבו העיניים והמוח שלנו תופסים את הפרספקטיבה ואת ההשפעות של האטמוספירה של כדור הארץ על אור השמש. למרות האשליה הזו, השמש אכן נמצאת במרחק של כ-150 מיליון קילומטרים, ואור השמש מגיע לכדור הארץ בזוויות כמעט מקבילות. ולא, מטוסים לא טסים מעל השמש.


"לא יכולה להיות אטמוספירה"

חסידי הארץ השטוחה די מבולבלים לגבי האופן שבו האטמוספירה של כדור הארץ יכולה להתקיים ליד הוואקום של החלל. זה די משעשע, כי זה מה שקורה כשאין לכם חינוך מדעי וההקשר היחיד שלכם למילה ואקום הוא שואב אבק (Vacuum cleaner) וגם כאן דוברי העברית אפילו לא מבינים את ההקשר הזה כי הוא לא קיים בשפה העברית, אבל אתם הולכים על זה, כי אמרו בסרט. ושוב, בגלל שאין לכם השכלה מדעית, אף אחד מכם לא מבין איך שואב אבק פועל, וזו בעיה, כי נראה שאתם חושבים שהחלל החיצון הוא שואב אבק.


בואו ניקח רגע ונבהיר את זה. ואקום הוא כל אזור שבו אין דברים. פה יש דברים. כמו אוויר. בחלל, אין חומר, או לפחות קרוב מאד לאין חומר. החלל בעצם ריק. זה ואקום. זה לא דבר ששואב. וואקום לא שואב.


בואו נחזור על זה יחד - וואקום לא שואב.

האטמוספירה של כדור הארץ מציגה הדרגתיות (גרדיאנט) מכיוון שכוח הכבידה קיים. יש הרבה מולקולות ליד הקרקע, ואז ככל שעולים יש פחות מולקולות ולפחות ופחות מולקולות תהיה מספיק אנרגיה קינטית כדי להגיע כל כך גבוה, והאטמוספירה נעשית דלילה יותר ויותר עד שלא נשארת אף מולקולה, ואז אתם בחלל.


זה ככה פשוט.


"אף אחד לא חצה את חומת אנטארקטיקה"

תחנת הקוטב הסובייטית הישנה בקוטב אי-הנגישות (Pole of Inaccessibility)

חלק מחסידי הארץ השטוחה טוענים כי אנטארקטיקה היא חומת קרח עצומה שנועדה למנוע מאיתנו ליפול מעולם הפיתה שלנו, או לדעת מי היא ממשלת הסדר העולמי החדש הערמומית הזו המונעת מאיתנו לגלות את האמת האיומה המוכיחה שאנחנו לא חיים על כדור. כדי לגבות את התיאוריה הזו, הם טוענים שיש איסור לחצות את קו הרוחב 60 ושאיש מעולם לא חצה את כל יבשת אנטארקטיקה.


אז ראשית, בכל שנה יותר מ-30 אלף איש חוצים את קו הרוחב 60, דברו איתם. שנית, אנשים חצו את אנטארטיקה, הרבה, והרבה פעמים, מוזמנים לקרוא על זה כאן. אם תתאמצו ממש אז תוכלו לבקר את הקוטב של אי-הנגישות (Pole of inaccessibility), שהוא החלק היבשתי הרחוק ביותר של אנטארקטיקה. כאן תוכלו למצוא אתר רדיו, מעבדת מחקר סובייטית זעירה נטושה, ופסל ראשו של ולדימיר לנין. אך לקוטב עצמו יהיה לכם קל יותר להגיע.


עם זאת, זה עדיין אתגר קשה ביותר לחצות את אנטארקטיקה ללא סיוע. חוקר הארצות המנוסה וקצין הצבא לשעבר הנרי וורסלי מת באופן טרגי בשבועות הראשונים של 2016 במהלך נסיונו להשלים את חציית הסולו הראשונה של אנטארקטיקה. אך אם מישהו באמת רציני ומעוניין, ויש לו את המשאבים הנחוצים, אז הוא מוזמן לפנות אלי ואסביר לו מה הפרוצדורה ואם ירצה אז אוכל גם לעזור וללוות את התהליך. אמנה? קו 60? איסור טיסה? אלה לא טענות, אלה הידהודי מילים ששמעתם ולרובכם אין מושג אפילו מה הן אומרות. יכול לומר בוודאות מוחלטת שפחות מ-10% מכם קרא את אמנת אנטארקטיקה, כי אתם סומכים על איזה אמריקאי אנטישמי מטקסס שעשה זאת בשבילכם. ממליץ לכם לפחות להבין את המילים שאתם מדקלמים, זה יחסוך לכם הרבה מבוכה.


"תראו לי מים צמודים לכדור מסתחרר"

אחד מהאתגרים האהובים על חסידי הארץ השטוחה הוא לבקש שנדגים כיצד מים יכולים להיצמד לכדור שמסתובב במהירות של 1600 קמ"ש. המשמעות היא שהמים וכל השאר צריכים לעוף מממנו, כמו שילד נזרק מקרוסלה מסתובבת.


ובכן, זה מאד חמוד שאתם מוצפים במספרים בעלי ארבע ספרות, אבל למעשה כדור הארץ מסתובב פעם ביום. פעם אחת בעשרים וארבע שעות. צאו לפארק ובקשו ממישהו לסובב אתכם בקרוסלה סיבוב אחד בעשרים וארבע שעות.


לא מרגש במיוחד, נכון?


העניין היא שכדור הארץ באמת גדול. אז אם במקום להשתמש במהירות סיבוב כדי לתאר גוף מסתובב, כמו אדם נורמלי, תנסו להשתמש במהירות משיקית ליניארית, תקבלו מספר די גדול. אך למען האמת, עדיין לא ממש גדול. מטוסים עוברים יותר ממחצית המהירות הזו, והיושבים במטוס בגובה שיוט ללא מערבולות אוויר מרגישים בדיוק כמו בישיבה על כיסא על הקרקע.

כוהני הארץ השטוחה מצטטים את המהירויות הגדולות הללו הקשורות לכדור הארץ ולמערכת השמש אך ורק בשביל השוק, ואתם נופלים לזה. הפסיקו לעשות את זה.


יתר על כן, האתגר הקטן הזה של "מים לא נדבקים לכדור" הוא קשוח. כדור הארץ ענק. הוא יוצר שדה כבידה עצום. בגלל זה הכל נצמד אליו. כדור הוא זעיר מאד. הוא לא מייצר שדה כבידה עצום, אז דברים לא נדבקים אליו. כמו כן, אלא אם אתם עושים זאת בחלל, הכדור חייב להיות קרוב מאד לכדור הארץ, שכפי שאמרנו זה עתה, מייצר שדה כבידה עצום. אז כאשר מים מטפטפים מהכדור אל הקרקע, התוצאה הצפויה של כוח המשיכה, התצוגה נכשלת בגלל שכוח הכבידה קיים.


הפסיקו לבקש תצוגות מגוחכות ובלתי אפשריות, כמו צורך לבנות אובייקט בגודל כדור הארץ כדי להראות לכם איך מים נדבקים למשהו גדול כמו כדור הארץ.


"כל תמונות החלל מעובדות בפוטושופ"

ההוכחה הברורה ביותר לכך שהעולם אינו שטוח היא פשוט להסתכל על צילום של כדור הארץ מהחלל. ברוב תחומי המציאות, ראיות מצולמות הן קבילות למדי. עם זאת, מול הראיות הללו, רבים מחסידי הארץ השטוחה טוענים "טוב, מי אמר שזו לא גרפיקה?" אם זה המקרה, נאס"א כנראה מוציאה את כל תקציב מיליארדי הדולרים על אלפי מאיירים ומעצבים גרפיים.


אם אי פעם חשבתם שחלק מהצילומים המדהימים שצולמו מהחלל נראים "קצת לא אמיתיים", זה בגלל שהם לא תמיד תמונות בצבע אמיתי. לרוב מדובר בתמונות מורכבות או תמונות שצולמו בטכניקות הדמיה מורכבות. עם זאת, זה לא אומר שהן "מזויפות". הן תמונות המורכבות באמצעות צילומים אמיתיים, לעתים קרובות עם צבע נוסף כדי להמחיש, לשפר או להדגיש תכונות מסוימות.


פשוט הסתכלו בצילום AS17-148-22727 של נאס"א, הידוע יותר בשם "הגולה הכחולה" (The Blue Marble). התמונה המדהימה הזו בצבע אמיתי צולמה ב-7 בדצמבר 1972, באמצעות מצלמת האסלבלד 70 מילימטר במרחק של כ-29,000 ק"מ מכדור הארץ.

גרסאות מסוימות של התמונה הם תצלומים פשוטים בצבע אמיתי. עם זאת, עיבודים רבים של תמונה זו הם פסיפסים תפורים העשויים מתמונות לוויין רבות. וכן, לפחות לי זה נראה די כדורי.


"אור הירח קר"

הרבה מחסידי הארץ השטוחה אומרים שאור הירח קר. זה מדהים מכמה סיבות. הראשונה היא שזה לא קשור לשום טענה שאתם יכולים להעלות כדי לטעון שהארץ שטוחה. אבל הפרט השני, והחשוב הרבה יותר, הוא שזו ההדגמה המושלמת של העובדה שאין לכם שמץ של מושג איך המדע עובד.


איזה כוהן ארץ שטוחה מדד את הטמפרטורה תחת אור הירח, ואז שוב מתחת למשהו שעושה צל. וואו!! אור הירח מקרר! אבל האם הוא? האם לא כדאי להוסיף אלמנט כלשהו של ביקורת לניסוי שלכם? מהי ביקורת אתם שואלים? שאלה הוגנת.


אתם מבינים, המדידה שלכם אינה ראיה לשום דבר. כעת עליכם לחזור על הניסוי כאשר אין אור ירח כדי לוודא שאור הירח אכן היה הגורם לאי ההתאמה בטמפרטורה. זה משהו שהייתם צריכים ללמוד בחטיבת הביניים, אבל אל תדאגו, אני אסיים את הניסוי בשבילכם.

קחו שוב את המדידות בלילה ללא ירח, כדי שלא יהיה אור ירח. הסתכלו על זה! תקבלו את אותה תוצאה.


אז אור הירח בהחלט לא היה הסיבה לפער בטמפרטורה. מה הייתה הסיבה? ובכן הדבר המספק את הצל מאור הירח גם לוכד חום שיוצא מכדור הארץ בזמן שהוא פונה הרחק מהשמש. הבנתם את זה?


ראו כמה חשוב לדעת איך לעשות ניסוי מדעי, אולי באמת כדאי לכם ללמוד מדע, במקום רק לחזור על מה שאתם שומעים על הארץ השטוחה.


"איך מים זורמים במעלה הר?"

רבים מחסידי הארץ השטוחה מדקלמים שטויות לא ברורות על מים שזורמים במעלה הר, או על זה שבדגם גלובוס, כמה נהרות זורמים למעלה. זה כל כך טיפשי שאני באמת לא מאמין שיש אדם שיכול ליפול לזה.


אתם מסתכלים על כדור הארץ ואומרים שנהר זורם בדרך כזו, ושזה איכשהו למעלה, כי נראה שאתם חושבים שלמעלה על המסך הוא סוג של עניין אוניברסלי בחלל.

ובכן, מה דעתכם שנסובב את זה קצת?

תראו! עכשיו זה זורם למטה.


תקשיבו. אין למעלה ולמטה בחלל. להאמין כך יהיה טיפשי כמו לחשוב שעל הארץ לאן שלא תפנו זה יהיה צפון. אף אחד על הארץ אינו הפוך, או על הצד. למעלה על כדור הארץ הוא מנוגד לפני השטח של כדור הארץ, לא משנה היכן אתם נמצאים על פני כדור הארץ.


נהרות זורמים מגובה גבוה לגובה נמוך יותר, שהוא מדד למרחק מעל פני האדמה. אין לזה שום קשר לזרימה בכיוון מסוים לאורך פני השטח. זו גם הסיבה שיוצרי הסרטונים שמבולבלים מדוע מפלס המים לא משתנה בין מיקומים שונים ברחבי העולם, הם בין האנשים המטומטמים ביותר בחיים. זה גובה פני הים:


זה מעל גובה פני הים:

זו המשמעות של גובה. למדו את ההגדרות של מילים לפני שאתם מנסים להשתמש בהן במשפט.


"כדור הארץ בחורף קרוב יותר אל השמש מאשר בקיץ"

רבים מחסידי הארץ השטוחה נותרים המומים מהרעיון שכדור הארץ בחורף קרוב מעט יותר אל השמש מאשר בקיץ.

ראשית, החורף בצפון הוא קיץ בדרום, ולהיפך. אז הבלבול שלכם הוא של נרקיסיסטים בחצי הכדור הצפוני. אבל זו גם בורות מוחלטת. הנה כדור הארץ והנה האור שמגיע מהשמש, תסתכלו על זה, הוא פוגע ישר בכדור הארץ:


עכשיו תסתכלו על זה:

בגלל העקמומיות של כדור הארץ, האור פוגע בפני השטח בזווית, ולכן הוא מופץ על שטח גדול יותר. אותה כמות חום מופצת סביב שטח גדול יותר, טמפרטורה ממוצעת נמוכה יותר. זה טריוויאלי לחלוטין להבין. זו הסיבה שזכוכית מגדלת יכולה למקד את האור לנקודה מסוימת ולהצית דברים. כך עובד חום.


כוהני הארץ השטוחה יודעים זאת, הם פשוט מעמידים פנים שהם מבולבלים בדברים שהם יודעים והחסידים שלהם לא יבדקו.


"ניסויים הוכיחו שהארץ שטוחה ונייחת"

לעתים קרובות חסידי הארץ השטוחה מזכירים ניסויים מדעיים כמו ניסוי מייקלסון-מורלי, הכשלון של איירי, ניסוי ג'ורג' סניאק וניסוי בדפורד. הם אוהבים לנפנף בשמות האלה כי לכאורה זה מצביע על הבנתם העמוקה במדע ובהיסטוריה והם גם בונים על זה, מניסיונם הם, שמי שמולם לא מכיר את הניסויים ופרטיהם וזה מקום מעולה להכות בו. הם עושים זאת כי הם אינם מבינים או רוצים להבין את אופי הניסויים, וכי הם מאמינים בתיאוריית האתר להעברת קרינה אלקטרומגנטית. אז הנה, בואו נדון בזה.


ניסוי מייקלסון-מורלי נערך בשנת 1887 כדי לזהות את קיומו של אֶתֶר מפיץ אור (Luminiferous aether), מדיום היפותטי שחשבו כי מילא את החלל והאמינו כי גלי אור מתפשטים דרכו. הניסוי נועד למדוד את מהירות האור בכיוונים שונים בזמן שכדור הארץ נע דרך האֶתֶר. עם זאת, התוצאות הראו שמהירות האור קבועה לכל הכיוונים, ללא קשר לתנועת כדור הארץ. תוצאה זו הובילה לפיתוח תורת היחסות הפרטית של אלברט איינשטיין, שאינה מחייבת את קיומו של האֶתֶר. אנשי הארץ השטוחה טוענים שהניסוי תומך בארץ נייחת, אבל במציאות, הניסוי היה על טבעו של האור ואֶתֶר מפיץ אור. ניסוי מייקלסון-מורלי נערך כדי לזהות את תנועת כדור הארץ דרך האתר. הוא לא זיהה כזו. בשלב זה, עבור פיזיקאים ואסטרונומים של סוף המאה ה-19, נותרו שתי אפשרויות:


  1. אולי האתר נשאר כמעט נייח ביחס לכדור הארץ, נע ומסתובב בדיוק כפי שהוא עושה. התנהגות די מוזרה עבור האתר הממלא הכל, אפילו בזמנו, ובהחלט אי אפשר לגרום לרעיון הזה לעבוד כיום.

  2. אולי אין אתר בכלל. הרעיון הזה עבד היטב עד כה.


אבל כל זה מיועד לפיזיקאים מקצועיים עם הבנה רצינית של סוף המאה ה-19 במדע. מדען בימיו של תלמי אולי ראה את אפשרות מספר 1 אחרת:


"אולי זה הגיוני פשוט לומר שכדור הארץ לא זז והאתר לא זז". תוצאות ניסוי מייקלסון-מורלי תואמות את הניסוח הזה של מס' 1. אם אתם כבר חושבים שכדור הארץ הוא "נייח" בהשוואה לסוג של מסגרת ייחוס שמימית, אז למה שלא תנסו להפוך גם את האתר לנייח?


אז ככה, אתם לא יכולים ליצור תיאוריית עובדת של אור רק על ידי הפיכת כדור הארץ ל"גופה" במדיום האתר הזה. אבל לאדם שנמצא בפיגור של 2,000 שנה בפיזיקה (חוץ מניסוי מייקלסון-מורלי), זה לא רעיון מטורף להציע. זה הופך מטורף להיאחז בו אחרי שהוא רואה ניסויים אחרים ששוברים את התיאוריה הזו, אבל זה לא מפתיע.


ניסוי מייקלסון-מורלי ב-1887 הצביע על כך שאם כדור הארץ היה במסלול, כפי שאישרו תצפיות אחרות, אזי אתר לא יכול היה להתקיים. מאמיני הארץ השטוחה מתחילים מהעמדה שהתצפיות המצביעות על תנועת כדור הארץ סביב השמש מזויפות, ושהאתר קיים, וכך על בסיס הנחות שווא מגיעים למסקנה השקרית שכדור הארץ נייח.


'הכשלון של איירי' (Airy’s Failure) הוא ניסוי משנת 1871 שערך ג'ורג' בידל איירי, אשר ניסה למדוד את הגרר על האור שישנה את האברציה הכוכבית של אור מכוכב שהיה כמעט מעל הראש (ולכן כמעט אפס שבירה), על ידי שימוש בטלסקופ מלא במים ולא באוויר.


תיאוריית האתר ציינה שמדיום השבירה השונה צריך לייצר אפקט שונה לעומת טלסקופ מלא באוויר. הניסוי חזר על עצמו מספר פעמים בלילות שונים, במשך שישה חודשים. תוצאת הניסוי הייתה שלא היו ראיות התומכות בקיומו של האתר. השם הנפוץ לכך, 'הכשלון של איירי', נוגע לכישלון הניסוי להדגים את קיומו של האתר. עם זאת, אם אתם מאמינים באתר (נגד כל הראיות), אז תסיקו שכדור הארץ הוא נייח, למרות שתצפיות אברציה כוכבית רגילות מצביעות על כך שהוא לא נייח.

ג'ורג' סניאק (Georges Sagnac) ערך ניסוי אינטרפרומטריה (שדווח ב-1913), בו הוא סובב את האינטרפרומטר. הוא הגיע למסקנה שהתוצאות תומכות בקיומו של האתר, אבל הוא לא היה מודע להשפעה של שליחת אור לשני הכיוונים סביב טבעת מסתובבת, מה שכעת נקרא אפקט סניאק. מה שהוא זיהה היה למעשה אפקט סניאק ומדידה למהירות הזוויתית של המכשיר.


אפקט זה, בצורה שונה, הוא הבסיס לגירוסקופ אופטי המורכב מטבעת לייזר (RLG) וגירוסקופ סיב אופטי (FOG). מערכות קטנות מאד המזהות סיבוב, למשל, בסמארטפונים, משתמשות במד תאוצה ובחיישנים נוספים ופועלות מכוח קוריוליס הפועל על חלקים של מד התאוצה בסיבוב. למעשה, הניסוי של סניאק מדגים את עקרונות התנועה הסיבובית והוא משמש טכנולוגיות שונות המסתמכות על סיבוב כדור הארץ לצורך מדידות מדויקות.


אם אתם מאמינים באתר, קל לעשות את הצעד לארץ נייחת מהתוצאות של ניסוי סניאק. עם זאת, זה אומר שאינכם יכולים להשתמש בשום דבר בטלפון הנייד שלכם או במכשיר אחר שקובע תנועה סיבובית, מכיוון שאפקט סניאק אינו אמיתי אם אתה מאמינים באתר. אבל היי, תראו שם, הנה ציפור.

ניסוי בדפורד (Bedford Level experiment) היה סדרה של ניסויים, שהחלו בסוף המאה ה-19, בניסיון להפריך את העקמומיות של פני כדור הארץ. תצפיות שנערכו לראשונה על ידי סמואל רובוטהם, מוביל רעיון הארץ השטוחה ומחבר 'האסטרונומיה הזטטית', לאורך קטע ארוך ישר של תעלה במחוז נורפולק האנגלי בכדי לאשר שהארץ שטוחה.


הרעיון הבסיסי היה להשתמש בתאודוליט כדי לצפות בסימנים בגובה אחיד מעל המים, במרחק של שלושה מייל (4.8 ק"מ) זה מזה. אם כדור הארץ מעוקל, הסימנים לא יתיישרו. מאז המאה ה-18 יורדי ים כבר תיקנו את תצפיות הירח שלהם בגלל השבירה האטמוספירית של האור ליד האופק, אך חסידי הארץ השטוחה לא לקחו זאת בחשבון, וטענו שאי-היישור שנצפה הראה עקמומיות (על מים שקטים) אך הרבה פחות מאשר "מטורפי הגלובוס המסתחרר" חזו.


שנים מאוחר יותר, תוצאותיו של רובוטהם נלקחו על ידי אחד מתומכיו, ג'ון המפדן (John Hampden), שהזמין להתערבות בה הוא יוכיח שהארץ שטוחה. אלפרד ראסל וואלאס נענה לאתגר ההתערבות, ועל ידי התחשבות בשבירה האטמוספירית, הוא חזר על הניסוי והראה שכדור הארץ מתעקל בדיוק ע"פ התחזית. וואלאס הוכרז כמנצח בהתערבות על ידי עורך The Field (מגזין למהמרים), אך המפדן טען שוואלאס רימה. זה התפתח לאיומים ברצח, הוצאת דיבה, ולכליאתו של המפדן.


את ההמפדן התורן תוכלו למצוא בקלות בתגובות למאמר.


"החושים שלי אומרים לי כך"

ריבוע A הוא בדיוק אותו גוון אפור כמו ריבוע B

"השיטה הזטטית" היא יסוד אבן הפינה של דפוס החשיבה מאחורי הארץ השטוחה. בניגוד לשיטה המדעית הרגילה, מערכת האמונות הזו אומרת שהחושים שלכם הם השליט העליון. יש להגיע לכל הידע על המציאות ישירות דרך ההתבוננות האישית שלכם (בניגוד להסתמכות על תצפיות של מישהו אחר), בניית תיאוריה, ואז בדיקה אם היא נכונה או שקרית. לפי השיטה הזטטית הניסיון האישי שלנו על כדור הארץ אומר לנו שהוא מרגיש שטוח ונראה שטוח, כלומר הוא שטוח.


כמובן, לא צריך הרבה כדי להוכיח שלא תמיד אפשר לסמוך על החושים שלכם; פשוט תסתכלו על אשליה אופטית. אנו יודעים שדברים רבים קיימים מעבר לתצפיות ולניסיון שלנו. עיוור צבעים עשוי לתפוס פרח כירוק, אך אין זה אומר בהכרח שהוא נמצא בתוך תפיסה רחבה יותר של מציאות חיצונית.


"כת המדע"

חסידי הארץ השטוחה רבים מתייחסים לגוף הידע המדעי כ"כת". זה אמור לרמוז שהמדע הוא דת. אני מאד מצטער, אבל זה רק מוכיח שאתם לא יודעים כלום על מדע, וכנראה לא עברתם אפילו שיעור מדעים אחד בתיכון.


לא אומרים לתלמידי מדעים במה להאמין. מראים להם כיצד לבצע ניסויים. אפילו בפיזיקה בתיכון, תלמידים משתמשים בבלוקים, רמפות, כדורים, מטוטלות, עגלות, סרגלים וטיימרים כדי להסיק את חוקי ניוטון ועוד הרבה יסודות מדעיים כאלה.


הם באופן אישי עושים את המדע שכבר נעשה על ידי אחרים כדי להפיק את הידע שאנחנו כבר יודעים, ומוכיחים את תקפותו לעצמם. זה ממשיך דרך האוניברסיטה, ולאחר מכן אל התארים המתקדמים, שם התלמידים עושים את המחקרים שלהם כדי להבין דברים שאף אחד אחר לא הבין עדיין.

אז הביטוי "כת המדע" רק משמש כדי לפסול אותנו משיחה בוגרת העוסקת במדע. למעשה, די ברור מדוע אתם מאמצים את נקודת המבט הזו. כי אתם פשוט מקבלים כל מה שאתם שומעים אם זה מה שאתם רוצים להאמין לו. זו הסיבה שהאמונות שלכם חסרות בסיס. מכיוון שאתם לא מסוגלים לעשות שום דבר מלבד לחזור על מה שאומרים לכם, ואתם מניחים שאחרים עושים את אותו הדבר. אבל הם לא.


אלה שעוסקים במדעים מבינים איך דברים עובדים ומשתמשים במידע הזה כדי לבנות טכנולוגיה, כמו מחשבים ואינטרנט, שבשניהם אתם משתמשים כדי לטעון שהמדע שיצר אותם אינו אמיתי, במפגן של אירוניה כה גדול שקשה לדמיין גדול ממנו.


"כולכם עברתם אינדוקטרינציה"

אתם טוענים שכולנו עברנו אינדוקטרינציה, ששטפו לנו את המוח, על ידי בתי ספר, על ידי הממשלה, על ידי נאס"א, על ידי הבונים החופשיים, על ידי הוליווד, תבחרו.


ובכן, כפי שהודגם במאמר הזה, כולכם אומרים אותם דברים מגוחכים בדיוק, מילה במילה, כאילו אתם מדקלמים את שבועת אחוות הארץ השטוחה. אז זוהי האשמה די מטופשת להטיח. העובדה שכולכם אומרים את אותם הדברים לא מפתיעה בלשון המעטה.


מה עושים כשרוצים לשטוף את המוח למישהו? אומרים לו שהוא כבר עבר שטיפת מוח. זה מה שעושים כוהני הארץ השטוחה. הם אומרים לכם שעברתם שטיפת מוח כך שאתם תהיו נחמדים וקשובים ל...שטיפת מוח. הם אומרים לכם שכל מה שאתם יודעים הוא שקר כדי שיוכלו לשקר לכם. זו פסיכולוגיה אנושית בסיסית.


למה הם עושים את זה? כסף, סטטוס, הערצה, שליטה, דת, פוליטיקה. זו דרך של נוכלים להפיק תועלת מהפתיים שמפגינים שילוב של בורות וסוגסטיה. זו כת. אתם חלק מכת. לא מהסוג של "בואו נשרוף את עצמנו יחד", אבל זה לא כל כך רחוק.


"נו, אז תנו לי הוכחה שאני חי על כדור"

המשפט הזה מגיע בדרך כלל כשכלו כל הקיצים, זה הולך ככה: הם טוענים, אנחנו מפריכים, הם קופצים לטענה הבאה תוך התעלמות מוחלטת ממה שהופרך הרגע (וכמובן יטענו את אותה טענה ברגע שימצאו את הקורבן הבא) וכך זה ממשיך. כשנגמרות להם כל הטענות ברשימה אז נשלף המשפט "אז תוכיח לי שאני חי על כדור".


כמובן שיש אינספור הוכחות, אך רבות מהן דורשות הבנה בסיסית ברמת כיתה ח' במתמטיקה ובפיזיקה, מה שאי אפשר למצוא אצל מרבית חסידי הארץ השטוחה. אז הנה בונוס לסיום המאמר, הוכחות שלא דורשות הרבה יותר מלדעת לנשום וללכת. מכיוון שהם לא מאמינים במדע, צריך להשתמש בראיות נצפות ממקור ראשון. הנה כמה ראיות שאפילו השטוחים ביותר מבין המוחות צריכים להיות מסוגלים לתפוס.


  1. צפו בסרטוני time lapse של שתי הקבוצות של כוכבי הקוטב (הצפוני והדרומי). אם הארץ שטוחה, אין דרך אפשרית לקבל שתי קבוצות של כוכבים סובבי קוטב שמסתובבים בכיוונים מנוגדים. חסידי הארץ השטוחה מאמינים שכדור הארץ הוא בצורת דיסק והשמים מסתובבים מעליו נגד כיוון השעון. הם מאמינים בכך מכיוון שבחצי הכדור הצפוני (שם נראה שרוב חסידי הארץ השטוחה חיים), אם נציב מצלמה על חצובה בלילה, נכוון אותה אל כוכב הצפון ונצלם סרטון time lapse, נראה את כל שאר הכוכבים מסתובבים סביב כוכב הצפון נגד כיוון השעון. עם זאת, אם נטוס לאוסטרליה (או לכל נקודה דרומית אחרת רחוקה מספיק מקו המשווה), ונציב את אותה מצלמה הפונה דרומה, נוכל לצלם סרטון time lapse של מערכת שונה לחלוטין של כוכבים, מסתובבים עם כיוון השעון, בדיוק ההפך מכוכבי חצי הכדור הצפוני. אין שום דרך הגיונית שהם יכולים להסביר זאת, מכיוון שהשמים אינם יכולים להסתובב בשני הכיוונים בו-זמנית, אלא אם כן אתם במקרה בצד ההפוך של הפיתה.

  2. צפו בשקיעה ביום מעונן חלקית. ניתן לראות בבירור את החלק התחתון של העננים מוארים ישירות על ידי השמש. חסידי הארץ השטוחה מאמינים שהשמש נמצאת לפחות כמה אלפי קילומטרים מעל הארץ, כך שאם כדור הארץ היה שטוח, לא ייתכן שהאור יזרח למעלה אל תחתית העננים.

  3. טוסו לאושואיה, ארגנטינה, במהלך הקיץ שם (חורף בחצי הכדור הצפוני). תגלו שיש כמעט 24 שעות של אור יום קבוע, בדומה למה שקורה כאשר נוסעים מספיק צפונה בקיץ בחצי הכדור הצפוני. מודל הארץ השטוחה יכול להסביר איך זה קורה בצפון, אבל נכשל לחלוטין כשמנסים להסביר זאת בדרום. בקשו מחסידי הארץ השטוחה להראות לכם את מפת העולם ולהסביר כיצד ייתכן שאי פעם יהיה אור יום קבוע בקצה הדרומי של ארגנטינה. הם פשוט לא יכולים, כי זה יחייב את השמש לעמוד במקום אחד, לעצור את מסלולה המעגלי, ובכך להכניס את שאר העולם לחשכה.

  4. אם הם כבר הגיעו לדרום אמריקה, אז בקשו מהם לעלות לטיסת קוואנטס מסנטיאגו בצ'ילה לסידני באוסטרליה, ואז לספר לכם איך זה מרגיש לקפוץ 20 שעות קדימה בזמן.


אם ההוכחות הפשוטות הללו אינן מספיקות כדי לשנות את דעתם, אז הם לא מבינים את ההיגיון עצמו. עזבו את זה, ופשוט קבלו את העובדה שאם מישהו בוחר לא להאמין בלוגיקה, אז אי אפשר להוכיח או להפריך שום דבר עבורו, לדבר איתו זה בזבוז זמן, אל תבזבזו את זמנכם.

אז תכעסו, קראו לי כבש, סוכן ממסד, תקראו לי איך שאתם רוצים. אני מבטיח שרבים מכם ינסו לטעון את אותם דברים עליהם כתבתי זה עתה כבר בתגובות למאמר הזה, מה שיראה שאפילו לא קראתם אותו. רוב השאר ימנעו מלהתייחס לכל מה שכתבתי ופשוט יקיאו ערימה של טענות אחרות, שונות, על הארץ השטוחה. אבל אני מקווה שלקומץ קטן מכם יהיה האומץ לקבל את זה שנפלתם לתרמית של נוכלים.


זה לא עניין כזה גדול. רבים מאיתנו נפלו לתרמית או שעברו מניפולציות בזמן זה או אחר, גם אני בעצמי. פשוט הודו בזה לעצמכם וברחו מהבור הזה כל עוד אתם יכולים.


ובונוס לסיום, דייב ארץ שטוחה (Flat Earth Dave), אחד הדבילים המובילים של הכת. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לצפות בעימות הזה כדי להחליט אם דייב השטוח הוא האיש שעליו אתם רוצים לסמוך.

מקורות:

Seven Things That "Prove" The Earth Is Flat, According To Flat-Earthers

411 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

2 Comments


Donald
Donald
לפני 5 ימים

‏‎רוב תיאוריות הקונספירציות הפופוליסטיות משרתות לפחות אחד משלוש צירים:

-רוסיה/סין

מטרתם לפורר מבפנים את הדמוקרטיות הקפיטליסטיות המערביות

-איראן/חמאס

לפרק מבפנים את המשטר הציוני

-דתיים משיחיים 

לפורר את הממסד החילוני הליברלי בכדי להכפיפו לתעשיית הדת והאמונה

Like
גור זיו
גור זיו
לפני 5 ימים
Replying to

נכון מאד!

Like

בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page