top of page

הניפוץ הפשוט ביותר של מודל הארץ השטוחה

עודכן: 19 במאי 2023

היום קיבלתי הודעה מאדם שאיני מכיר לתיבה האישית עם התמונה הבאה והודעה שאומרת כך:

"שמע, אני לא יודע למדוד לך ככה אבל כל שאתה צריך לעשות הוא בסך הכל להפעיל קצת את השכל ולהבין שמה שאתה מאמין בו רקוב מהיסוד".

זה מאד הצחיק אותי, כי בעצם אחד מחסידי הארץ השטוחה שלח לי את ההוכחה הכי מובהקת ובלתי ניתנת להפרכה שאנו חיים על כדור כדי להוכיח לי שאנו חיים על דיסק. עד כמה צריך להיות מנותק כדי לבחור להראות לי דווקא את זה?? זו הדגמה חיה של עומק שטיפת המוח שהם עברו ועד כמה רחוק הם התרחקו מהאפשרות להשתמש בהיגיון.


אז בואו רגע נשחק את המשחק ונבדוק את זה.


ראשית, כיצד מסבירים חסידי הארץ השטוחה נתיבים וזמני טיסה בחצי הכדור הדרומי, שהמודל שלהם לא יכול להסביר? אז ההסבר הולך בערך כך:

"אף ניסוי מדעי מעולם לא הצליח להוכיח שהארץ מסתובבת! אין דבר כזה כוח משיכה! התנ"ך אומר שהארץ שטוחה! ניוטון היה שותף לתרמית! סיבוב של 1,000 קמ"ש צריך להעיף את כולנו מהפלנטה! עברתם אינדוקטרינציה: אתם חושבים שהארץ היא בצורת כדור רק בגלל שהממשלה שמה גלובוס בכיתה שלכם! קחו כדור ושפכו עליו מים, תראו לבד שהמים לא נדבקים לכדור. אתם מהונדסי תודעה אם אתם לא מסכימים איתי! אתם לא יכולים לסמוך על מדענים! כבשים!"

זה יתמך בדרך כלל על ידי קישור ליוטיוב או מם ולעיתים קרובות ילווה באתגר סיום כמו "עכשיו תראו לי ראיות שמוכיחות שהכדור שלכם הוא לא CGI של נאס"א". חלק מהתומכים ברעיון הארץ השטוחה חושבים שהם מחזקים את הטיעון שלהם בכך שהם מעליבים אתכם אישית ומתנשאים מעליכם עם המון מילים מאד מתוחכמות אך עם אפס תמיכה במילים האלה. זו פחות או יותר טכניקת ההסבר שלהם.


האם שמתם לב להיעדר מוחלט של כל הסבר ממשי לשאלה שנשאלה? מסיבה בלתי ברורה הם תמיד חושבים שסביר שלא תזהו את ההיעדר הזה. אני אישית עברתי את הדיון הזה עשרות פעמים, זה מעולם לא נגמר עם הסבר כי אין להם כל אפשרות להסביר את הטיסות הללו על המודל שלהם, פשוט אין אופציה כזו.


אם לאנשי הארץ השטוחה היו הסברים והשערות ומודלים שניתנים לבדיקה, הם לא היו נחשבים למגוחכים (והם מגוחכים). ה"וויכוחים" שלהם עוסקים יותר בניסיון לתמרן אתכם למצב שבו אתם טועים בנקודה כזו או אחרת, ואז הם יכולים להשתמש ביושרה שלכם נגדכם כי הם יודעים שתודו בחופשיות כשאתם טועים. הם פשוט מנסים להיראות פחות טועים מכם - זה ניצחון עבורם. אין להם כלום! הם לא מסבירים כלום.


במקרה של נתיבי הטיסה, אם תתעקשו, אז הם יצהירו באופן מוחלט שאין טיסות ישירות סביב חצי הכדור הדרומי, כמו דרום אמריקה לדרום אפריקה, דרום אפריקה לאוסטרליה. מתעלמים לחלוטין מהעובדה שאלו קווים רגילים שטסים מספר פעמים בשבוע ללא עצירות ביניים (כמו בתמונה ששלח לי אותו אדם) וכל אחד יכול למצוא ולרכוש כרטיס ממש ברגע זה.

עוד טענה חסרת בסיס היא שכן, אתם יכולים לרכוש את הכרטיס אבל הטיסות הללו תמיד מבוטלות יום לפני, כי אין טיסות ישירות וזה שקר. וזה תוך התעלמות ממאות אלפי האנשים שטסו וטסים כל העת בטיסות האלה. ולמה זה כך? כי כאן יש הוכחה מוחלטת, כזו שלא דורשת לצאת לחלל או להבין במדע כדי לבדוק אותה. כל אחד יכול לעשות זאת מבלי לזוז מהכסא ומי שממש מתעקש יכול לעלות על טיסה כזו. אין כל אופציה למודל שלהם להסביר את נתיבי וזמני הטיסה בעולם האמיתי, המודל שלהם מתנפץ פה לרסיסים. ובעצם, כל מה שהשטוחיסטים לא יכולים להסביר הם פשוט מתעלמים ממנו לחלוטין או מצהירים עליו כשקר ללא כל ראיה תומכת וכמובן תמיד קיימת להם האופציה שהם מרבים להשתמש בה של להעליב ולברוח, דוגמאות יש לי למכביר.


עכשיו בואו נצלול קצת למספרים. ניקח את סידני באוסטרליה ואת סנטיאגו בצ'ילה, כי אלה שתי נקודות שמאד פשוט להבין באמצעותן את הסיפור כולו. (כמובן שתוכלו לקחת עוד אינספור נקודות על כדור הארץ ולבדוק זאת גם איתן, הבדיקה היא מאד פשוטה וכל אחד יכול לעשות אותה).

למרות שאין מפה רשמית אחת של חסידי הארץ השטוחה, ללא ספק הגרסה הנפוצה ביותר מוצגת כאן. המפה הזו לא נוצרה במקור על ידי חסידי הארץ השטוחה. זוהי מפה שנוצרה והשתמשו בה במקור אנשים שידעו שהם חיים על כדור, המפה נקראת היטל אזימוטלי שווה-מרחק. גרסאות מוקדמות של מפה זו מתוארכות למאה ה-11. מטרתה היא להקרין את כדור הארץ על משטח שטוח כדי להשתמש בה כמפה דו-ממדית. וכן שטוחיסטים, האו"ם משתמש בה לא כי הארץ היא שטוחה, אלא כי איתה ניתן לכלול את כל אומות העולם על מפה דו מיימדית של הגלובוס וגם מרכזה הוא די נטרלי, כך שאף אומה לא נעדרת וגם אין מחלוקת על מי באמצע, כל הכבוד למי שהביא את הרעיון.


מפה זו אומצה על ידי תומכי תיאוריית הארץ השטוחה. בעוד שהמפה המקורית לא נועדה להציג את המיקומים האמיתיים של מדינות זו ביחס לזו (מכיוון שאי אפשר להקרין כדור על דיסק ללא עיוותים), חסידי הארץ השטוחה רואים בה מפה אמיתית ומדויקת של הארץ.


הבעיה הברורה במפה הזו היא שהמרחקים בין מדינות שונים באופן דרמטי מהמרחקים שנמדדים בעולם האמיתי. חסידי הארץ השטוחה דוחים זאת בטענה שהמדידות הללו שגויות. המשמעות היא שכל המפות, המרחקים והחישובים מבוססי הגלובוס המשמשים כל מי שמנווט בין מדינות שגויים ביסודם ושכל מי שעושה מסעות כאלה משקר או מהופנט.


בהיטל זה, המרחקים לאורך המרידיאנים, המקרינים מהקוטב הצפוני, זהים למרחקים לאורך הקרקע. כאשר היקף כדור הארץ הוא כ-40,000 ק"מ, המרחק המקסימלי שניתן להציג על מפת היטל אזימוטלי שווה-מרחק הוא חצי מההיקף, או כ-20,000 ק"מ. אז אנחנו מוצאים שהמרחק לאורך המרידיאנים מהקוטב הצפוני לקו המשווה הוא כ-10,000 ק"מ או 10,000,000 מ'. מכיוון שיש כ-111,111 מ' לכל מעלה, קל לקבוע את המרחק של כל נקודה מהקוטב הצפוני, לאורך קו המרידיאן שלו.

אז כאשר מדברים על סידני, אוסטרליה וסנטיאגו, צ'ילה, המיקומים שלהן הם:

סנטיאגו:

33° 27′ S, 70° 40′ W (or 289° 20′ E)


סידני:

33° 52′ S, 151° 13′ E

לכן המרחקים של כל עיר מהקוטב הצפוני הם 90° + קו רוחב, מומרים למעלות עשרוניות ומוכפלים ב-111,111 מ', כלומר:

סנטיאגו: 123.45° ==> 13,716,653 מ'

סידני: 123.8667° ==> 13,762,949 מ'


כעת נחשב את הזווית בין שני המרידיאנים שעליהם נמצאת כל עיר. זווית זו נמדדת בקוטב הצפוני והיא פשוט ההבדל בקו האורך. בכך שכל קווי האורך הולכים לאותו כיוון (מזרח), זה פשוט ההפרש בין שני קווי האורך, כלומר:


289° 20′ - 151° 13′ = 138° 07′


זה יוצר משולש על המפה (כמו זה בתרשים הבא), ומרחק הקו הישר במפה הוא הקו המקווקו בתרשים. אתם יכול לחשב זאת בפשטות רבה באמצעות משפט הקוסינוסים של טריגונומטריית מישור. אם תעשו זאת, תקבלו מרחק של:


25,664,459 מ' שהם 25,664.5 ק"מ.

אז על מודל הארץ השטוחה המרחק בין הערים סידני וסנטיאגו הוא 25,664.5 ק"מ, מרחק הנתיב הזה לאורך המעגל הגדול במודל הכדורי הוא 11,840 ק"מ.


עכשיו, אם תבקרו באתר של חברת התעופה Qantas, תגלו שהיא טסה בבואינג 400–747 בטיסה ישירה מסידני לסנטיאגו, בטענה שהמרחק הוא 11,840 ק"מ. היא טסה אותה תוך 12 שעות ו-25 דקות, במהירות ממוצעת של 934 קמ"ש.


בואינג מציינת כי ל-400–747 יש מהירות שיוט של 933 קמ"ש ומהירות מרבית של 988 קמ"ש. בואינג גם מציינת של-400–747 טווח טיסה של 13,447 ק"מ. אז נראה ש-Qantas מטיסה מטוס בנתיב הזה במהירות התואמת את המפרט שלו, הנתיב נמצא בטווח הטיסה שלו, והזמן תואם למרחק.


כיצד תואמת גרסת הארץ השטוחה למציאות הזו?


מרחק של 25,664.5 ק"מ ארוך בכ-12,000 ק"מ מטווח המטוס, כלומר כמעט פי שניים מטווח הטיסה של ה-747. גם אם נתעלם מזה ונגיד שיש לו מספיק מקום לדלק, אם הוא עושה את הטיסה הזו תוך 12 שעות ו-25 דקות, ה-747 חייב לטוס במהירות ממוצעת של 2,066.9 קמ"ש 1.67 מאך, פי 1.5 ממהירות הקול. זה הרבה יותר מהיר מכל בואינג 747 שטס אי פעם, ובפער גדול מאד.


מכיוון שקהילת הארץ השטוחה טוענת שההיטל האזימוטלי שווה-המרחק הוא הייצוג האמיתי של כדור הארץ, ברור שהיא מנותקת באופן מהותי מהמציאות בכל הנוגע לטיסות מזרחה-מערבה בחצי הכדור הדרומי.


אם תסתכלו על מפת הארץ השטוחה הבאה עם נתיב הטיסה הישיר המסומן בקו אדום דק, תוכל לראות שהטיסה עוברת מעל סן פרנסיסקו, מפרץ מקסיקו, אקוודור ופרו וזה מה שכל מי שטס בטיסה הישירה הזו מעולם לא ראה.

לעומת זאת, מסלול המעגל הגדול, מ-Google Earth שניתן לראות למטה, הוא כ-11,840 ק"מ, עובר מדרום לניו זילנד ויורד לכמעט 62°S. הטיסה עוברת מעל האוקיינוס השקט וזה בדיוק מה שרואה כל מי שטס את הטיסה הזו.

אז מקורות רבים מראים שמרחק המעגל הגדול הוא כ-11,840 ק"מ. השימוש במטוסי בואינג 400–747 לטיסות בנתיב תומך במרחק זה. מפת הארץ השטוחה אינה עוזרת בשום צורה מהותית, כמו תכנון של כיצד לטוס בין שתי הערים. מומלץ בחום לא לסמוך על הארץ השטוחה בכל הקשור לניווט, וגם לא בשום דבר אחר, לצורך העניין, כי לא תגיעו לשום מקום שתכננתם להגיע אליו ואם תגיעו לאיפושהו זה יהיה בזמן אחר לחלוטין ממה שצפיתם שיהיה, וזה אם לא תתרסקו איפשהו ממחסור בדלק.


כן, כך זה מתנפץ, די בקלות, אתם מוזמנים לבדוק את זה גם עם ערים אחרות ונתיבים שונים בחצי הכדור הדרומי, אם תרצו תרגילי ניפוץ נוספים אז אשתף אתכם בשמחה.


עכשיו, לטענות הנגד הצפויות של חסידי הארץ השטוחה:


טענה 1:

זמני הטיסה אכן תואמים את המודל של הארץ השטוחה, אך נוסעים מדווחים עליהם באופן שגוי.


כדי שזה יעבוד, כל נוסע צריך לטעות בזמני הנסיעה שלו בצורה כזו שיראה כאילו הוא נוסע מסביב לגלובוס. זה אומר שכל טייס ומלח בינלאומיים, גם מקצועיים וגם למטרות נופש, יצטרכו לשקר. אי אפשר לתכנן מסע ארוך על מפה מבוססת גלובוס שתעבוד על הארץ השטוחה - ההבדלים משמעותיים מדי.


בנוסף, כל נוסע יצטרך להאמין שהוא נסע בזמן מסוים בעוד כשהזמן בפועל היה שונה בתכלית. חסידי הארץ השטוחה טוענים שהנוסעים טועים או מרומים. אולי אפשר לסמם אותם כך שירדמו וזה היה מסביר את פער הזמנים. עם זאת, זה לא הגיוני כאשר אנשים במטוסים נמצאים בקשר מתמיד עם אנשים על הקרקע וכולנו יודעים שלא ניתן להוסיף או להסיר שעות מטיסה מבלי שאף אחד ישים לב.


טענה 2:

נראה כי זמני הנסיעה תואמים רק את מודל כדור הארץ מכיוון שרוחות וזרמי אוקיינוס משפיעים על זמן הנסיעה.


לפעמים טוענים שמטוסים טסים מהר יותר או לאט מהצפוי מכיוון שהם נדחפים או מואטים על ידי הרוח בדרכים שאינן מובנות לנווטים. טענות דומות מועלות לגבי ספינות וזרמי אוקיינוס. זה ידרוש רמה מדהימה של חוסר יכולת מכל נווט על פני כדור הארץ. לדוגמה, כל טייס או נווט יצטרך לא לשים לב שהוא נע מהר יותר או לאט יותר על פני הקרקע ממה שצריך להיות.


זה גם ידרוש דפוסים מאד ספציפיים של זרמי אוויר וזרמי אוקיינוס בכל רחבי העולם שמאיצים או מאטים במדויק את כל המטוסים והספינות בדיוק במידה הנכונה כדי שייראה כאילו הם על גלובוס. זרמים מסוימים יצטרכו להאיץ מטוסים שטסים בכיוונים מנוגדים. גם אם קיימים זרמים כאלה, האם עלינו להאמין שאף אדם מקצועי בהיסטוריה של הנסיעות הבינלאומיות או המטאורולוגיה לא מידל אותם בצורה נכונה? או שמיליוני אנשים משקרים במודע מסיבה לא ברורה.


טענה 3:

כל המספרים האלה שיקריים, מי מדד את המרחקים? איך יודעים? לנו יש מספרים אחרים לגמרי.


אוקיי, נטל ההוכחה עליכם, הביאו את המספרים ובואו והוכיחו לנו איך הם מסתדרים עם נתיבי וזמני הטיסות בעולם האמיתי, בבקשה, הבמה שלכם. כמו אותו אדם לפני מספר ימים שטען בדיון איתי בנושא הזה כי המרחק בין סידני וסנטיאגו הוא 6666 ק"מ, איך? במילותיו הוא: "אני וישוע מדדנו צעדים על המים...", נכון, לא התקדמנו משם ואין לי צורך להסביר למה. זכרו תמיד, נטל ההוכחה עליהם, הם מנסים תמיד להפוך זאת, אך לא, אנחנו הוכחנו את כל שדרוש הוכחה, רוצים לקרוא תיגר, קדימה, תעבדו ותוכיחו, ולא, מם זו לא הוכחה.


כל מדידה אמינה שנעשתה אי פעם של מרחקים בין מדינות תואמת את מודל הגלובוס. אף לא אחת תואמת למודל הארץ השטוחה. ההבדלים בין מפת הארץ השטוחה למפת הגלובוס הם קיצוניים. אין שום דרך ליישב אי התאמה מסוג זה. כל מה שיעשה שטוחיסט בפינה הזו היא או שינסה להחליף נושא, או שיעלם, או שיברבר כל כך הרבה מילים עד שתאבדו את ההכרה. הכל מתנפץ להם ממש פה ותוכלו לראות את זה באינספור שירשורים בקבוצה. והאמת, לעיתים זה ממש כיף להביא אותם לפינה הזו, אני ממליץ ממש בחום כשבא לכם להשתעשע קצת. ותודה מקרב לב לשטוחיסט ששלח לי את ההודעה היום ובזכותו הגיע המאמר הזה.


1,154 צפיות0 תגובות
bottom of page