top of page

מיהם 'האֶלפים' של ה-DMT איתם נפגשים בזמן החוויה?

הסם הפסיכדלי DMT יכול להעלות חזיונות עוצמתיים. במינונים נמוכים, אנשים לעתים קרובות הוזים דפוסי פרקטלים, צורות גיאומטריות ועיוותים במרחב הפיזי שסביבם. אבל הדברים נעשים הרבה יותר מוזרים עם מינונים גבוהים יותר. כאשר אנשים צורכים מספיק DMT כדי לחוות חווית "פריצת דרך" ("Breakthrough"), הם נתקלים לעתים קרובות ביצורים המכונים בדרך כלל 'אֶלפים' ('elves') שנראים אוטונומיים, וקיימים במציאות נפרדת משלנו.


הצורה והטבע של האלפים של ה-DMT משתנים בדיווחים, אבל דבר אחד נשאר קבוע באופן מוזר: אנשים נוטים לדרג את המפגשים האלה בין החוויות המשמעותיות ביותר בחייהם. עבור אנשים מסוימים, מפגשים אלו משנים את האמונות שלהם לגבי המציאות, קיומם של חיים שלאחר המוות ואלוהים.

סקר שנערך לאחרונה מספק חלק מהמידע המפורט ביותר עד כה על מפגשים אלה. הסקר, שפורסם ב-Journal of Psychopharmacology, כולל תגובות של 2,561 מבוגרים על המפגש הבלתי נשכח ביותר שלהם עם ישות (או ישויות) לאחר עישון או אידוי DMT. (DMT הוא חומר כימי אנדוגני, כלומר הגוף מייצר אותו באופן טבעי, למרות שכרגע בארה"ב מדובר בסם בדרגה 1 (Schedule I) ששמורה לסמים המסוכנים ביותר בעולם). רוב המשיבים השתמשו ב-DMT כתריסר פעמים בחייהם. הסקר לא כלל חוויות בהן אנשים צרכו סמים אחרים עם DMT, והוא לא כלל התנסויות עם איוואסקה, שהיא חליטה המכילה DMT.


התוצאות מראות:

המפגשים יצרו תגובה רגשית ב-99% מהאנשים. הרגשות הנפוצים ביותר היו שמחה (65%), אמון (63%), הפתעה (61%), אהבה (59%), חמלה (56%), חברותיות (48%) ופחד (41%) במהלך חווית מפגש, עם פרופורציות קטנות יותר המדווחות על רגשות כמו עצב (13%), חוסר אמון (10%), גועל (4%) או כעס (3%). מעניין לציין ש-58% מהנשאלים אמרו שגם לישות הייתה תגובה רגשית, כמעט תמיד חיובית.


המפגשים הרגישו "אמיתיים" יותר מהמציאות. זה היה נכון עבור 81% מהנשאלים במהלך המפגש, ו-65% לאחר המפגש. אחד המגיבים כתב: "היה תפיסה חזקה להפליא שהמימד הזה שבו הישות ואני התכנסנו היה "אמיתי" לאין שיעור מהמציאות המוסכמת שאותה אני מאכלס בדרך כלל. זה הרגיש אמיתי יותר מכל דבר אחר שחוויתי אי פעם".


אנשים תיארו את הישויות בדרכים שונות. התוויות הנבחרות ביותר היו "ישות" (60%), "מדריך" (43%), "רוח" (39%), "חייזר" (39%), או "הלפר" (34%). תוויות אחרות שנבחרו על ידי שיעורים קטנים של המשיבים (טווח של 10-16%) כללו את המונחים "אֶלף", "מלאך", "אישיות דתית" או "רוח צמחית", ומעט מאד (טווח של 1-5%) שדיווחו על המונחים "גְּנוֹם", "מפלצת" או אדם "מת".


רוב האנשים אמרו שהישויות לא היו הזיות. כשלושה רבעים מהנשאלים אמרו שהם מאמינים שהישות היא אמיתית, אבל היא קיימת באיזשהו מימד או מציאות אחרת. רק 9% אמרו שהישות קיימת "לגמרי בתוך עצמי".


רובם תיארו את הישויות בצורה חיובית. כשנשאלו על התכונות של הישות, רוב המדגם דיווח כי הישות הייתה מודעת (96%), אינטליגנטית (96%), מיטיבה (78%), קדושה (70%), בעלת פעילות בעולם (54%), ושיפוטית באופן חיובי (52%). מעטים מהם דיווחו שהישות ניתנת לעתירה (23%), שיפוטית באופן שלילי (16%) או זדונית (11%).


רובם קיבלו מסר במהלך המפגש. כשני שלישים מהנשאלים אמרו שהם קיבלו "מסר, מטלה, משימה, מטרה או תובנה מחוויית המפגש עם הישות".


אילו סוגי מסרים? למספר אנשים הראו שהמוות הוא לא הסוף, שהכל וכולם קשורים. לאחרים נחשפו תובנות אישיות, כמו התנהגויות רעות שעליהם להפסיק. כמה מסרים היו פרקטים בצורה מוזרה - אחד המגיבים אמר שהיצורים חשפו את מיקומו של מצית זיפו שהיה חסר (הוא היה קבור עמוק בספה, לך תבין). היה גם משיב שאמר שישות "לימדה אותי את הכללים/החוקים של ליגת הפוטבול הלאומית (NFL)."


לעתים קרובות בעקבות המפגשים היו שינויים מתמשכים ברווחה ובאמונות. כרבע מהמשיבים אמרו שהם היו אתאיסטים לפני המפגש, אבל רק 10% אמרו שהם אתאיסטים אחריו.


"בנוסף, כשליש (36%) מהנשאלים דיווחו שלפני המפגש מערכת האמונות שלהם כללה אמונה במציאות האולטימטיבית, בכוח עליון, באלוהים או באלוהות אוניברסלית, אך אחוז גדול יותר באופן משמעותי (58%) מהנשאלים דיווחו על מערכת האמונות לאחר המפגש."


יתרה מכך, 89% מהנשאלים אמרו שהמפגש הוביל לשיפורים מתמשכים ברווחה או שביעות רצון מהחיים. למה? החוקרים הציעו "הלם אונטולוגי" - המצב בו אתה נאלץ להטיל ספק בהשקפת העולם שלך - עשוי "למלא תפקיד חשוב בשינויים החיוביים המתמשכים בחיים בגישה, במצבי רוח ובהתנהגות המיוחסים לחוויות אלו".


"ככזה, ייתכן שבמסגרת תנאים תומכים של סביבה וכוונה (set and setting), DMT יכול להראות מבטיח כתוספת לטיפול עבור אנשים עם בעיות מצב רוח והתנהגות (למשל דיכאון והתמכרות)", כתבו החוקרים. המחקר גם ציין שלמפגשים של DMT יש הרבה מן המשותף עם חוויות סף מוות (NDE) וחטיפה בידי חוצנים, שגם הוכחו כמחוללי שינויים ארוכי טווח באמונות אישיות.