top of page

הדבורה הקדושה - חלק ג'

מאת: Andrew Gough

מקור: Andrewgough.co.uk

מחקר זה על הדבורה גילה כי היצור המופלא הזה נחשב קדוש מאז ומתמיד. בחלקים הקודמים ראינו כיצד החרק הזעיר שולב בדת, בשלטון, באמנות ובספרות, כמו גם כיצד הסמליות שלו - שעדיין שכיחה בתקופה המודרנית - במידה רבה נשכחה או פורשה באופן שגוי כמשהו אחר לגמרי. בחלק הזה, האחרון בטרילוגיה, נסקור את האירועים שהובילו למצבה הנוכחי של הדבורה, ונתבונן על גורלה לאור יריבה הקשה ביותר עד כה, האדם של המאה ה-21.

הירוגליף של דבורה ממתחם הקבר של סנוסרת הראשון / Keith Schengili-Roberts

אבות המהפכה האמריקאית שילבו את הסמליות של הדבורה במרקם של הממשל. אולם אין לראות בזה דבר יוצא דופן, שכן מדינאים אמריקנים מוקדמים קיימו קשרים עם מדינות עתיקות יומין שאיפשרו את העברת סמליות הדבורה ברחבי העולם לעידן החדש. והצינור הזה היה הבונים החופשיים. הדבורה נותרה סמל חשוב של הבונים החופשיים והייתה נפוצה במיוחד ברישומים ובמסמכים של המאה ה-18 וה-19. לב מסורת הבונים החופשיים הם הקונספטים של תעשייה ויציבות, סגולות שהיו חשובות למצרים - כמו גם לתרבויות קדומות אחרות - לפני שאומצו על ידי ארה"ב של אמריקה. הרעיון החוזר נובע מהחברה היציבה, הסדירה והמסודרת הנצפת בכוורת. בבונים החופשיים, הכוורת מייצגת את כל מה שנכון בחברה ועשויה להיות הסמל הנצחי ביותר של הארגון.

הכוורת - אחד הסמלים החשובים ביותר של הבונים החופשיים

סימבוליות הדבורה היא מרכיב חיוני באידיאלים המסונים, אם כי יישומה באומנות אינו נטול פרדוקס. למשל, 'האנציקלופדיה של הבונים החופשיים' ('Encyclopedia of Freemasonry') מודיעה לנו שהדבורה חשובה לבונים החופשיים מאותה סיבה שהיא הייתה חשובה למצרים, בגלל שמכל החרקים "רק לדבורה יש מלך". הציטוט מוזר מסיבות שכבר נדונו, כלומר בגלל שחברת הדבורים היא מטריארכלית. האם הבונים החופשיים מתייחסים למלך הדבורים - כמו פרעה המצרי שנשא את התואר 'דבוראי', או שהם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים? האם מסורת ה"גברים בלבד" של הבונים החופשיים יכולה להיות הרחבה של התנועה שנראה כי דיכאה או לפחות הקשתה על פולחן אלות עוד במצרים הטרום-שושלתית? זהו רעיון ספקולטיבי, אך עם זאת מסקרן.


'האנציקלופדיה של הבונים החופשיים' מספקת התייחסויות רבות לדבורה, כולל העובדה שדבש משמש להמחשת תורות מוסריות. בהקשר זה, הבונה החופשי מונחה כך:

“לך לדבורה, ולמד כמה היא חרוצה ואיזו יצירה אצילית היא מפיקה, שמלכים וגברים פרטיים משתמשים בה לבריאותם. היא רצויה ומכובדת על ידי כולם, ואף על פי שהיא חלשה בכוחה, מכיוון שהיא מעריכה חוכמה היא מנצחת."

באופן דומה, נאמר לנו כי:

"כוורת הדבורים היא סמל של חריצות, וממליצה לנהוג בסגולה זו של כל היצורים הברואים... כך נוצר האדם לחיים חברתיים ופעילים, החלק האצילי ביותר בעבודת האל. ומי שישפיל את עצמו כל כך, כך שלא ישתדל להוסיף למצבור הידע וההבנה המשותף, יכול להיחשב כדבורה זכר בכוורת של הטבע, חבר חסר תועלת בחברה, ולא ראוי להגנתנו כבונים חופשיים."
הטרופוניוס המסוני של לדדיה, המנציח שני ארכיטקטים מפורסמים

ברור שבונים חופשיים הם תזכורת חשובה לסגולות שהחברה הקדומה הכי העריכה. וזה מסביר את העובדה שנשיאים אמריקאים מוקדמים רבים היו בונים חופשיים, כמו ג'ורג 'וושינגטון, ג'יימס מונרו, אנדרו ג'קסון, ג'יימס פולק וג'יימס ביוקנן - ואלה רק כמה שמות. למעשה, מרבית הנשיאים המסונים היו ה'נשיא הגדול' ('Grand Masters') של הלשכות שלהם בשלב זה או אחר, וככאלה, הם ישבו בכיסאו הסמלי של שלמה המלך, המלך שאומרים כי הבטיח את אהבתה של מלכת שבא לאחר התייעצות עם דבורה. המחלצות המסוניות של נשיאי אמריקה המוקדמים משקפים את הערצת המלאכה של הדבורה וכללו סינר של הבונים החופשיים עם כוורת במיקום בולט, המסמלת את חוכמתו וחריצותו של האדם. הכוורת ממוקמת ישירות מעל תמונה של ארון מתים, מרכיב חיוני בטקס הדרגה השלישית של הבונים החופשיים, ונראה כי היא רומזת לקשר של הדבורה עם תחיית המתים.

סינר הבונים החופשיים של ג'ורג' וושינגטון, עם כוורת הממוקמת למעלה במרכז

אז, אבות השלטון האמריקני הומרצו ע"י האידיאלים של הבונים החופשיים, מוסד ששילב את סמליות הדבורה בפילוסופיה שלו ושמר על יד נעלמת בפוליטיקה של מרבית האומות. היסטוריונים מספרים לנו כי הבונים החופשיים הצרפתים במיוחד השפיעו על הנחלת האידיאלים למדינאים אמריקנים מוקדמים, כמו הפילוסוף הפוליטי תומאס ג'פרסון, שחלק קשר מיוחד עם המרקיז דה לה אפייט, איש צבא צרפתי בעל זיקה מסונית חזקה ששירת בשתי המהפיכות, האמריקאית והצרפתית.