top of page

אנוביס וקסולוטל - הדמיון המדהים של אלי הכלב משני צידי העולם העתיק

מעט תרבויות קדומות כבשו את הדמיון המודרני כמו התרבות המצרית ותרבות המאיה, עם מערכות האמונה המורכבות שלהן. מאמר זה עוסק בדמיון יוצא הדופן בין שני אלים עם ראש כלב הקשורים למסע הטקסי לחיים שלאחר המוות: אנוביס ממצרים וקסולוטל (Xolotl) ממקסיקו.


על פי הכרונולוגיות המקובלות, נראה כי שתי התרבויות צמחו לפני כ-7,000 שנה, כתוצר של התקדמות המהפכה הניאוליתית. בתיאוריה, בשני האזורים החלו העמים הילידים לשלוט בחקלאות, בביות ובקדרות. כששתיהן שיגשגו, הן פיתחו יצירות מופת מורכבות של איקונוגרפיה ובנייה מונומנטאלית. ככל שאט אט אנו מתחילים לפענח את אמונותיהם, אנו למדים עד כמה הם היו אובססיביים למסע אל העולם הבא.


שתי התרבויות המסתוריות הללו האמינו בתוקף שהן יעמדו בפני אודיסיאה מסוכנת ברגע המוות, אודיסיאה מלאה במפלצות, אלים ושומרי סף. אבל ההקבלה הבולטת ביותר נעוצה בעובדה ששתי התרבויות קשרו ירידה זו לעולם התחתון עם אל כלב אנתרופומורפי. כלב זה של עולם השאול יוצג בעזרת זן כלב ממשי, זהה בשתי התרבויות העתיקות, ואשר הגנטיקה שלו ממשיכה עד היום.

אנוביס

אנוביס, כפי שאתם אולי יודעים, הוא האל המצרי המתואר עם ראש כלב וגוף אדם. האמינו כי אנוביס ניהל את תהליך המוות והיה קשור קשר הדוק לחניטה, קברים, בתי קברות, כלבים והעולם התחתון. המצרים האמינו שבשיאו של המסע בעולם התחתון, הם ישפטו ע"י אנוביס וקרובו אוסיריס.


בפסק הדין הסופי, אנוביס ואוסיריס היו שוקלים את לבו של האדם כנגד נוצה של מאע'ת (אמת). אם ליבו היה כבד מדי ממעשים אנוכיים/מרושעים, אז נשמתו הושלכה ונאכלה ע"י אל תנין מפלצתי. ראוי לציין כי נראה כי המיתולוגיה של אנוביס סבלה מהורדה בדרגה, כאשר כת אוסיריס האפילה על זו שלו. בגרסאות העתיקות ביותר, אנוביס הוא בנו של האל הסולארי רע, אך בעקבות הפופולריות של כת אוסיריס, תוקנה לידתו של אנוביס, מה שהפך אותו לבנה הבלתי לגיטימי והשומר של איזיס.

אנוביס מקברו של תות ענח' אמון

אנוביס, סיריוס וקסולוטל

המצרים הקדומים קישרו את קבוצת הכוכבים שאנו מכנים אוריון עם האל אוסיריס. אם נשווה את קבוצת הכוכבים של אוריון לאדם עם חרב, נראה כי הכוכב סיריוס עוקב אחרי האדם השמימי הזה, כמו בן לוויה קטן. המצרים קישרו את הכוכב הזה עם איזיס ואנוביס, וזה מרתק מכיוון שאנחנו יודעים כיום, בזכות פיתוח טלסקופ הרדיו, שסיריוס הוא כוכב בינארי. אם כך סיריוס הוא כוכב מבוגר יותר עם כוכב צעיר וקטן בהרבה שמקיף אותו.


אם מערכת הכוכבים של אוריון נחשבת כאל מלך, ובת זוגו ככוכב שמצל עליו, זה מתאים כמו כפפה ליד שהכוכב הבינארי הקטן יותר שמקיף את איזיס הוא הכלב השומר הנאמן שלה, אנוביס. מה שמרתק הוא שהאופי הבינארי של סיריוס אינו נראה בעין בלתי מזוינת. אפילו המדע המודרני לא היה בטוח שהכוכב הוא בינארי עד שנות ה-70. נראה כי גם המצרים הקדומים וגם שכניהם המסתוריים, הדוגון, היו מודעים לכך שסיריוס הוא כוכב בינארי לפני שהיתה להם היכולת הנדרשת לערוך תצפית כזו.


קסולוטל, לעומת זאת, היה אל מאיה ואצטקים של מומים, מוות, אש, ברקים ומפלצות, גם הוא תואר עם ראש כלב וגוף אנושי. כמו ההשתקפות המצרית שלו, גם על קסולוטל מתעלה אחיו התאום קצלקואטל, בדיוק כמו שעל אנוביס מתעלה קרובו אוסיריס. מכיוון שקצלקואטל נקשר לכוכב הבוקר נוגה (כשהוא מקדים לשחר), גם לקסולוטל היתה חשיבות אסטרונומית, שכן הוא היה קשור לנוגה כשהקדים את זריחת הירח.

גזעי כלבים של מצרים ומקסיקו

בשנת 2015, מדענים שחקרו את התן הזהוב האפריקאי קבעו כי מדובר למעשה לא במין של תן, אלא במין של זאב. אז שינו המדענים את שם המין לזאב הזהוב האפריקאי. מין זה היה המין המקובל על הארכיאולוגים כבעל החיים המקודש לאנוביס. אך משהו חשוב נוסף קרה בשנת 2015. ארכיאולוגים מאוניברסיטת קרדיף בבריטניה שחפרו בסקארה גילו קטקומבות מלאות במיליוני כלבים, חנוטים לכבוד אנוביס.