פסיכדלים ממקורות טבעיים

עודכן ב: 7 אוק 2020

פסיכדלים ממקורות טבעיים הם כימיקלים פסיכואקטיביים, או כאלה שמהם ניתן להפיק חומרים פסיכואקטיביים, הקיימים כבר בטבע. זאת בניגוד לתרכובות פסיכואקטיביות סינתטיות המיוצרות באופן מלאכותי במעבדה. לעתים קרובות ניתן לשחזר חומרים כימיים טבעיים אלה באופן סינתטי, אם כי הם מצויים בעיקר בטבע או באמצעות גידולים מתורבתים.

ניתן למצוא כמיקלים פסיכואקטיביים באורגניזמים רבים כמו פרחים, קקטוסים, פטריות ובעלי חיים. חומרים אלה משמשים את האדם במשך אלפי שנים לשינוי מצבי תודעה. במחקרים על תרבויות ילידיות רבות, הדבר העיקרי המשותף ביניהן הוא השימוש בחומרים פסיכואקטיביים במהלך טקסים דתיים ורוחניים.

חומרים פסיכואקטיביים אלה, כמו גם חומרים חדשים המסונתזים על ידי האדם, עשו את דרכם לחברות המודרניות, שם השפיעו מאוד על רעיונות, פילוסופיה, נרטיבים ואומנוות. אנשים עשויים לצרוך פסיכדלים בניסיון להגיע לתובנות עמוקות ולמטרת התפתחות אישית. אחרים עשויים להשתמש בהם רק כדי לחוות מצבי תודעה חדשים.הסיבות להימצאות חומרים פסיכואקטיביים באורגניזמים


רבייה סלקטיבית

רבייה סלקטיבית היא שיטה המשמשת את המפתחים להוספה או הסרה של תכונות מרצף דורות של אורגניזמים, על ידי ריבוי של זנים שיש בהם את התכונות המועדפות, בנסיון לפתח זן גנטי משובח. יתכן שהדבר הביא הן לעוצמה והן לצורה ולמראה של חומרים פסיכואקטיביים שהמפתחים רצו לפתח.


מנגנון הגנה

סיבה נוספת לנוכחות חומרים פסיכואקטיביים בטבע היא השימוש בהם כמנגנון הגנה. באמצעות סלקציה טבעית יכול אורגניזם לפתח רעל שימושי להרחקת טורפים.


סימביוזה מתגמלת

יתכן גם כי התפתחות סימביוטית עודדה אורגניזמים פסיכואקטיביים להופיע כאמצעי התרבות. כך, באותה דרך בה נבחרו באופן טבעי פירות מתוקים על ידי בעלי חיים שהפיצו את זרעיהם, יתכן שצמחיה פסיכואקטיבית הניבה תועלת מסוימת לבעלי החיים שעזרו לרבייתה.


דמיון גנטי

סיבה נוספת להמצאות חומרים אלה היא מקור גנטי משותף של אורגניזמים. בהתחשב בעובדה כי הם חולקים חלקים גדולים של קוד גנטי משותף, סביר להניח שזהו פקטור משמעותי בהימצאות כימיקלים המותאמים למוליכים בין עצביים והן לאקטיבציה של קולטנים. לדוגמא, כימיקלים פסיכואקטיביים רבים מיוצרים מסינתזה של חומצות אמינו כמו טריפטופן (Tryptophan), אצל בני אדם חומצת אמינו זו משמשת לייצור סרוטונין (Serotonin). התוצאה היא שחלק מהטריפטמינים (Tryptamines) בטבע הם אגונסטים (חומר הנקשר לקולטן מסוים ומפעיל אותו) הגורמים לשחרור סרוטנין בעת הצריכה.משמעות היסטורית

השימוש בחומרים פסיכואקטיביים מושרש עמוק בתרבות האנושית ומתוארך עד לתקופה הפרהיסטורית. חברות קדומות שילבו לעיתים קרובות אורגניזמים אלה במסורות שלהם ברפואה, רוחניות או בילוי. דוגמאות נפוצות לכך הן השימוש ביין המכיל אתנול (Ethanol) בקרב היהודים והנוצרים, איוואסקה בקרב עמים ילידי האמזונס והשימוש בסומה (משקה הודי קדום המבוסס על צמח ה-Soma) במקורות ההינדואיזם. רבים משימושים אלה נמשכים עד לימינו.


רבים מאורגניזמים אלו סייעו להתקדמותם של תחומים מדעיים שונים, כמו ביולוגיה, רפואה, פסיכונאוטיקה, וממשיכים להדגים את חשיבותם במעורבותם בתגליות מרכזיות, כמו גילוי קולטני קנבינואידים שהגיע בעקבות הידע בנושא המערכת האנדוקנבינואידית (Endocannabinoid system).
מקורות טבעיים לחומרים פסיכואקטיביים

(Salvia DIivinorum) סלוויה דיווינורום

מין של מרווה הגדלה במקסיקו וצריכתה גורמת להזיות. פירוש השם הוא "מרוות המתנבאים", והוא ניתן לה משום שהיא משמשת שמאנים אינדיאנים לריפוי ולחיזוי העתיד. השאמאנים השתמשו בסלוויה הקדושה בכדי להיכנס לטראנס. בטראנס הם יכולים לנוע דרך ההכרה של החולה כדי למצוא את מקור המחלה. החומרים הפעילים בסלוויה הם סלווינורין (B + A (Salvinorin.

הסלוויה גורמת להרחבה של התודעה ולמצבים של התמזגות עם הרוח הגדולה (Great Spirit).
איוואסקה (Ayahuasca)

איוואסקה היא מילה בשפת הקצ'ואה (Quechuan), שפתם העתיקה של שבטי האמזונס, שמשמעותה היא "גפן הרוחות". תושבים באזור העצום הזה, שמתפרש על שטחים נרחבים בברזיל, פרו, קולומביה ואקוודור, השתמשו שנים רבות באיוואסקה לצורכי פולחן וריפוי.

תכונותיו הרפואיות של המשקה מגיעות משני צמחים. הראשון הוא שיח טרופי Psychotria viridis, שעליו מכילים את החומר הפעיל DMT, שפועל על קולטני המוליך העצבי סרוטונין במוח. השני הוא צמח מטפס Banisteriopsis caapi, שמעכב את פעולת האנזים מונואמין אוקסידז (MAO) ומאפשר לחוויה לארוך זמן רב. החוויה היא חוויה מיסטית עמוקה.