top of page

"הפירמידה הגדולה K 2019" - סרט שמנסה להכניס קצת הגיון בתעלומה הגדולה

עבור חובבי היסטוריה, ערוץ יוטיוב הוא ברכה גדולה בעידן הנוכחי של המדיה החברתית, מכיוון שהוא מספק סרטים דוקומנטריים רבים ומגוונים, הרבה יותר משניתן למצוא בכל ערוץ אחר. אך עם הברכה מגיעה גם הקללה וכמות הדיסאינפורמציה וההטעייה ביוטיוב עולה בהרבה על המידע האמין והמנומק. יוטיוב מאפשר לכל אדם לשתף את השקפותיו ולהפיץ את התאוריות שלו לגבי כל דבר וכמובן לגבי ההסטוריה של האנושות, שחלקים רבים ממנה הם בגדר תעלומה בלתי פתורה.

הפירמידה הגדולה של מצרים כפי שנראית היום (מימין) וכפי שנראתה בבעבר כשהיתה מצופה בלוחות אבן גיר מלוטשים ומבריקים

סרט אחד כזה בו נתקלתי השבוע הוא הסרט "Great Pyramid K 2019" שמצורף בסוף המאמר. זהו סרט דוקומנטרי המנסה לתת הסבר הגיוני יותר לתעלומה שאף אחד עדיין לא הצליח להסביר, למרות שרבים וטובים מנסים כבר מאות שנים - אופן בניית הפרמידה הגדולה של מצרים. לא אגיד לכם שהשתכנעתי, אך הסרט בהחלט מעורר מחשבה ומנסה להכניס קצת הגיון בבליל הרעיונות המוזרים שסובבים סביב הנושא. מה שהסרט עושה בעיקר הוא המחשה אמיתית של גודל, היקף ומורכבות פרוייקט הבנייה הזה, שלא משנה כמה פעמים אהרהר בו, הוא מעבר לתפיסתי, כמו שלעולם לא אצליח לתפוס את גודלה של מערכת השמש או של היקום.


את הסרט הדקומנטרי כתב וביים יוצר אלבני תושב צרפת בשם פהמי קרסניקי (Fehmi Krasniqi), והוא מנסה להסביר את אופן בניית הפירמידות הגדולות של מצרים. הסרט הוצג לראשונה בספטמבר 2019 בבתי הקולנוע בצרפת, ולפני ארבעה חודשים החליט קרסניקי להעלות אותו ליוטיוב כדי לעורר דיון רחב יותר לגבי מסקנותיו. אני מסכים איתו שהמסקנות חשובות וכי יש לפחות לדון בהן.

המבנה הפנימי של הפרמידה הגדולה

הפרכת תאוריות

בסרט קרסניקי מעז להפריך את התיאוריות שמלמדים אותנו כבר בבית הספר היסודי ומזמין אותנו לבחון סיפור אחר על בניית הפירמידה הגדולה של מצרים ועל היווצרותן של צוויליזציות קדומות. הסרט מציב את הצופה מול עובדות שקשה לערער עליהן ומאתגר מדענים וחוקרים שרק ממשיכים ומעתיקים את מה שההיסטוריונים לפניהם השאירו אחריהם. הסרט מזמין אותנו לפתוח את הראש, לנתח את המידע שמגישים לנו ולא לקחת אותו כמובן מאליו. בעידן המידע הנוכחי העתיד הוא של אדם אנליטי וביקורתי שלא מקבל את המידע כפי שהוא מוגש אלא מעז לשאול, לחקור ולאתגר אותו.


הסרט מפריך את תיאוריות האגיפטולוגים לפיהן הפירמידות הגדולות נוצרו על ידי אינספור עבדים שגררו אבנים ענקיות ממרחקים עצומים והרימו אותן בעזרת מערכת רמפות ומנופים פרימיטיביים. אין כל דרך מוכחת לאופציה הזו וכשחושבים עליה לעומק ניתן להבין די מהר עד כמה היא מגוחכת ובלתי ישימה בעליל. הפירמידה הגדולה נבנתה במהלך 20 שנה. בנייה בשיטות חיתוך, הובלה והרמת אבנים במשקל של מאות טונות, היתה אורכת כמעט לנצח, אם לא הופכת את המשימה לבלתי אפשרית. מה גם שהאבנים נמצאו מצידו השני של נהר הנילוס, ואף סירה באותה תקופה לא היתה יכולה לשאת אותן בלי לשקוע.

מימין אבני היסוד והמשטח שעליו נבנתה הפירמידה. שימו לב לגודל האבנים ביחס לאדם המסומן בעיגול משמאל

הסרט גם מפריך את התיאוריות הפנטסטיות של ציוויליזציה אבודה או יצורים חוצניים שאחראים חלקית או באופן מלא לבניית הפירמידות. לא נמצאו ראיות התומכות בתיאוריות אלה והחיפוש אחר אטלנטיס לא הניב ולו ממצא אמין אחד. קיים פער גדול בין תצפיות מדווחות על עב"מים וגולגולות משונות למראה, לבין ההנחה שקבוצות של מומחים חוצניים הגיעו פעם לסיורי ייעוץ בכדור הארץ.


הסרט הדקומנטרי "הפירמידה הגדולה K2019" נקרא כך מכיוון שמאמינים כי שחרורו בשנת 2019 סולל דרך חדשה בחשיבה שלנו על עצמנו, האנושות, על ידי הטלת אור על נקודת ציון קריטית בהיסטוריה שלנו. אך ראשית, בבסיסו, סרטו של קרסניקי מראה כי תיאוריות אלה ממעיטות שלא בצדק ביכולתם של המצרים הקדומים להגיע להישגים מופלאים ונראה כי המומחים מתעלמים מהעובדה שכאשר נבנו הפירמידות הגדולות, הציוויליזציה המצרית כבר הייתה בת כמעט 3,000 שנה ומצרים הייתה בשיא עושרה, כוחה ותפארתה.

במשך מאות שנים הוצעו אינספור תאוריות לאופן הבניה, אף אחת מהן לא הוכחה כאפשרית ורובן מופרכות לחלוטין

התאוריה שהסרט מציע

היום אנו חותכים גרניט בעזרת להב יהלום משום שהיא אחת האבנים הקשות ביותר לחיתוך בגלל קשיותה. כיצד יכלו המצרים, אם אכן היו אלה הם, ליצור את פסל הספינקס של סנוסרת העשוי ממיגמטיט (Migmatite), שהיא אבן קשה יותר מגרניט? מה היה אותו כלי יוצא דופן שאיפשר זאת? דוגמא זו פוסלת את כל התיאוריות הרשמיות של האגיפטולוגיה. האם למצרים באמת הייתה טכנולוגיה קדומה שאבדה עם הזמן?