הר כרכום - הר קדוש בנגב

מאת: Sue Surkes

מקור: Times of Israel


את הנוף הצחיח של הנגב מכסה קנווס של היסטוריה אנושית, תרבות ופולחן - אם אתם יודעים איפה לחפש.

הר כרכום / Credit: ekeidar

אחד המקומות הטובים ביותר למצוא נוף כזה הוא הר כרכום (על שם הכרכום המדברי), השוכן בפינה נידחת בדרום מערב הנגב, קרוב לגבול עם סיני. הר כרכום הוא גוש סלע אדיר ממדים מתקופת האיאוקן, כלומר בן כארבעים מיליון שנה. הוא מתנשא לגובה של 840 מטר מעל פני הים, ובולט למרחוק: אפשר לראותו בבירור מכל פסגה בנגב ואף מהרי אדום, בשל גודלו החריג מאוד בנוף. פסגתו השטוחה נראית כמישור רחב ידיים, המשתרע על שטח של כ-12 קמ"ר.


את ההר מרכיבים סלעי משקע ימיים (גיר, דולומיט, קירטון), והוא עשיר בעיקר במרבצי צור איכותי ביותר, חומר שהיה בעל חשיבות מרכזית לייצור כלי עבודה וכלי בית בעולם העתיק, טרם השימוש במתכות. עושר זה מאפשר לנו להבין את הרקע להתיישבות סביב ההר, במהלך 40,000 השנים האחרונות, ולעלייה לרגל אליו בימי קדם; לימים יגרום הדבר לתרבויות עתיקות רבות שחלפו באזור לקדש את ההר ולהופכו לאתר פולחן.


בעבר הרחוק, לטענת פלאוקלימטולוגים, הנגב היה ירוק יותר. מי שגר בהר כרכום צפה מטה ביער רחב. כלי צור מעידים על ציד שהתקיים בעמקים האלה עד לפני 17,000 שנה.


הארכיאולוג היהודי יליד איטליה, פרופ' עמנואל ענתי, דרך לראשונה על הר כרכום בשנת 1954, כאשר עלה בעזרת חמור על מה שידוע לבדואים המקומיים כגַ'בַּל עִידֵיד - הר הימים הקדושים. הוא מצא גלריה עצומה של תחריטי סלע או פטרוגליפים, ואבנים מסודורות באופן המצביע על פעילות פולחנית.


ענתי חזר לאיטליה, ואז בשנת 1980 חזר לארץ כדי לחדש את עבודתו בשטח, במשך שבועיים בכל שנה, יחד עם ארכיאולוגים אחרים, עד לפני קצת יותר מעשור.

תחריטי יעלים, הר כרכום / Credit: ekeidar

ענתי חקר תחריטי סלע ברחבי העולם ושימש כנשיא המייסד של הוועדה המדעית הבינלאומית לאמנות סלע, המייעצת בנושא לוועדה הבינלאומית למונומנטים ולאתרים ולאונסק"ו, סוכנות התרבות של האו"ם. כיום בן 90, הוא מבלה את זמנו במצפה רמון שבנגב, שם הוא מחזיק בית, ומנסה לגייס כסף למוזיאון שיאכלס את ממצאיו הרבים מישראל.


על פי ספרו "חידת הר סיני" ("The Riddle of Mount Sinai") משנת 2001, מצא ענתי יותר מ-300 אתרים פליאוליתיים (תקופת האבן הקדומה), יחד עם כלים, על ההר - עדות לשבטי הציידים המוקדמים ביותר, שחיו בבקתות פשוטות ושרדו באמצעות ציד וליקוט. הוא גם מיפה 1,000 סלעים הנושאים 40,000 תחריטים, חלקם בגיל של 7,000 שנה, יחד עם מזבחות, אבנים ניצבות, מעגלי אבנים, מקדשים ותלי קבורה.


סקרים אוויריים בשנות ה-90 אפשרו לו לתעד ולהוסיף לרשימת המופלאה את שרידיהם של יותר מ-100 גיאוגליפים, כ-20 מהם ניתנים לזיהוי. מדובר בסידורי אבנים שניתן לראותם כצורות קוהרנטיות רק מהאוויר (חישבו על קווי נאסקה בפרו) וכוללים תמונות של בעלי חיים בעלי ארבע רגליים, שחלקם, על פי ענתי, נכחדו זה מכבר.

גיאוגליפים בהר כרכום

תחריטי סלע, מגולפים באבן גיר לבנה המכוסה בפטינה חומה כהה, ממופים באלפיהם באתרים אחרים בנגב. אך כפי שמאשר ראש ענף מחקר ברשות העתיקות, ד"ר גדעון אבני, הר כרכום הוא אחד הגדולים והיפים ביותר.


התיאורים על תחריטי הסלע נעים מבעלי חיים וציידים ועד לטביעות רגל - סמל להערכה מאז ימי תקופת האבן המאוחרת - וכלה בתיאורים של אנשים המתפללים בזרועות מתוחות לשמים. יש צורות מופשטות ואפילו דמויות שנראות כמו חייזרים. ישנן גם כתובות בלשונות רבים, הנמתחות מהתקופות ההלניסטית והרומית (כולל נבטית) ועד לתקופות הביזנטית והאסלאמית.

מנורה, הר כרכום / Credit: ekeidar

היעל, סמל לתחייה מחדש?

יותר ממחצית התמונות הן של