top of page

חֲנוֹךְ - 1 - ההסטוריה של ספר חנוך א'

עודכן: 19 באוק׳ 2020


"וַיִּתְהַלֵּךְ חֲנוֹךְ אֶת הָאֱלֹהִים, אַחֲרֵי הוֹלִידוֹ אֶת מְתוּשֶׁלַח, שְׁלֹשׁ מֵאוֹת שָׁנָה, וַיּוֹלֶד בָּנִים וּבָנוֹת. וַיְהִי כָּל יְמֵי חֲנוֹךְ, חָמֵשׁ וְשִׁשִּׁים שָׁנָה וּשְׁלֹשׁ מֵאוֹת שָׁנָה. וַיִּתְהַלֵּךְ חֲנוֹךְ אֶת הָאֱלֹהִים, וְאֵינֶנּוּ, כִּי לָקַח אֹתוֹ אֱלֹהִים"

(ספר בראשית, פרק ה', פסוקים כ"א-כ"ה)ספרי חנוך הם ספרים חיצוניים המתארים את תולדותיו של חנוך, אחד מבני הדורות הראשונים לאחר אדם ולפני נח, דמות מספר בראשית. הספרים נכתבו במקומות שונים ובתקופות שונות, כשאת חיי הגיבור המקראי כנראה שיש לתארך לסביבות שנת 3000 לפנה"ס.


ישנם שלושה ספרים בשם "ספר חנוך"

  • ספר חנוך א' – נשתמר רק בתרגום לגְעֵז (אתיופית) ולכן נודע בשם ספר חנוך החבשי.

  • ספר חנוך ב' – נשתמר רק בתרגום לסלאבית כנסייתית עתיקה ולכן נודע בשם ספר רזי חנוך הסלאבי.

  • ספר חנוך ג' – נכתב כנראה במאה ה-5 לספירה וידוע גם כחנוך העברי.

זהו מאמר ראשון מתוך סדרה של מאמרים שיעסקו בספרי חנוך, במאמר זה נסקור את ההסטוריה של ספר חנוך א'.


מאמר מבוא לסדרה:

  1. מבוא לספר חנוך


ספר חנוך א'

ספר חנוך א' הנקרא גם חנוך החבשי, הוא אחד מן הספרים החיצוניים לתנ"ך, אשר נכתב בשפה הארמית, ככל הנראה בארץ ישראל במאה ה-3 לפנה"ס, על ידי מחבר יהודי יחיד או קבוצת מחברים. זוהי אחת היצירות האפוקריפיות הלא-קאנוניות החשובות ביותר, וכנראה השפיע מאוד על האמונות הנוצריות הקדומות, במיוחד הגנוסטיות. הוא מלא בחזיונות של גן עדן וגיהנום, מלאכים ושדים, הספר מציג מושגים כמו נפילים, הופעתו של משיח, תחיית המתים, יום הדין וממלכה שמימית עלי אדמות. עוד משולבים חומרים מעין מדעיים על מערכות קלנדריות, גיאוגרפיה, קוסמולוגיה, אסטרונומיה ומטאורולוגיה.


המסר בספר חנוך א', כמו של נביאים אחרים במקרא, הוא תערובת של תוכחה על חטא ושידול להכאה על חטא. המסר שלו כולל תיאורים של דין האל לרשעים ושל העתיד המבורך לעמו. אך לא כמו רוב הנביאים העבריים, נאמר לנו שחנוך כתב את המסר שלו.


ישנה הקבלה מעניינת בין חייו של חנוך, המתוארת בספרו, לבין ההיסטוריה של הספר עצמו. אומרים לנו שחנוך היה מבודד מהאנושות במשך תקופה מסוימת. ואז, לאחר שנקרא להיות נביא, חנוך מופיע מחדש כדמות חזקה בזירה. כפי שנראה, ספר חנוך א' עבר תהליך דומה של הופעה מחדש בתקופה האחרונה.

חנוך, ליטוגרפיה מאת ויליאם בלייק, 1807

נכתב עבור הדור האחרון

במשך מאות רבות היה ספר חנוך א' בתקופה של בידוד. הספר מופיע כעת מחדש על הבמה העולמית עם מסר חשוב שלא נמוג עם הזמן. באופן מדהים, מהלך ההיסטוריה של ספר זה התיישב יפה עם הנבואה בפסוקים הראשונים של הפרק הראשון שלו. בפרק הראשון של ספר חנוך א', נאמר כי ספרו של חנוך לא נכתב עבור האנשים שחיו בימיו, או אפילו עבור אלה שחיו מיד אחריהם. מראשית דרכו של ספר חנוך א' נאמר שתהיה לו השפעה גדולה בהרבה. ספרו של חנוך נכתב למען הדור שיחיה בסוף הזמן. כמו סוג של קפסולת זמן שמחכה לדור האחרון, ספר חנוך התגלה שוב בימינו והוא זמין לכל מי שרוצה לגלות את אוצרותיו.


כדי להבין כיצד כל זה קרה, עלינו לבחון מקרוב את ההיסטוריה המדהימה של ספר חנוך א', שכן הוא עבר שלבים מובחנים של פופולריות, בידוד ולבסוף הופעה מחדש.תוכן הספר

חנוך, גיבור הספר, מסוגל לדעת את העתידות והנסתרות, ולפיכך הוא האיש שנועד לספר על תולדות האנושות מתחילתה ועד סופה, כאשר האור יגבר על החושך, והאל יגלה לצדיקים את "הבחיר" / את "בן האדם" (המשיח). ביום הדין יישפטו הנפילים יחד עם הרוחות הרעות, השדים והמזיקים. עזאזל, המלאך הרע, יימסר לידי רפאל, ובליעל, אדון החושך ואויבו של המשיח, יישפט גם הוא ביום ההוא. גם בני האדם ירגישו בחזון הבלהות הזה: רצח בתוך המשפחה, הפלות, קניבליזם, מלחמות ועוד צרות יהיו מנת חלקם של החוטאים, בעוד הצדיקים יזכו לאושר גדול.