top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מדענים פיצחו את ה'קוסמוס' במנגנון האנטיקיתרה

יתכן שמדענים יצרו סוף סוף מודל דיגיטלי שלם עבור פאנל הקוסמוס של מכשיר מכני בן 2,000 שנה שנקרא מנגנון אנטיקיתרה, שמאמינים שהוא המחשב הראשון בעולם. התגלה לראשונה על ידי שולי ספוגים יוונים בספינה טרופה מתקופת הרומאים בשנת 1900, שברים של מתקן בגודל קופסאות נעליים, שבעבר היו מלאים בגלגלי שיניים ושימש על מנת לחזות את תנועותם של גופים שמימיים, הדהים דורות של חוקרים מאז.

מנגנון האנטיקיתרה

השברים שהתגלו היוו רק שליש ממכשיר גדול יותר: תיבת גלגלי שיניים מתוחכמת מאוד המונעת ביד ומסוגלת לחזות במדויק את תנועותיהם של חמשת כוכבי הלכת שהיו ידועים ליוונים הקדומים, כמו גם את השמש, מצבי הירח וליקויי חמה וירח - ומציגה את כולם ביחס לתזמונים של אירועים קדומים כמו המשחקים האולימפיים.


עם זאת, למרות שנים של מחקר ודיון קפדני, מדענים מעולם לא הצליחו לשחזר באופן מלא את המנגנון שהניע את המכשיר המדהים, או את החישובים ששימשו בתכנונו, מתוך שברי הפליז הבלויים והחלודים שהתגלו בספינה הטרופה. אך כעת חוקרים מאוניברסיטת קולג' בלונדון (UCL) אומרים כי הם שיחזרו באופן מלא את עיצוב המכשיר, מתוך החישובים העתיקים ששימשו ליצירתו, וכעת הם מרכיבים את המתקן שלהם כדי לראות אם העיצוב שלהם עובד. את המחקר המלא ניתן למצוא פה.


"עבודתנו חושפת את מנגנון האנטיקיתרה כקונספט יפהפיה, שתורגם על ידי הנדסה מעולה למכשיר גאוני", כתבו החוקרים ב-12 במרץ בכתב העת Scientific Reports. "זה מאתגר את כל התפיסות המוקדמות שלנו ביחס ליכולות הטכנולוגיות של היוונים הקדומים". זו היצירה הגדולה ביותר של מנגנון האנטיקיתרה בן ה-2,100 שנה, המוצג במוזיאון הארכיאולוגי הלאומי באתונה, יוון.


החוקרים רצו לשחזר את המכשיר בגלל כל המסתורין סביבו, כדרך להגיע אולי לפתרון של כל כך הרבה שאלות. בנוסף, איש מעולם לא יצר מודל של מה שמכונה 'קוסמוס' שמתיישב עם כל הראיות הפיזיות. "המרחק בין המורכבות של המכשיר הזה לאחרים שנוצרו באותו זמן הוא אינסופי", אמר המחבר המשותף אדם וויצ'יק (Adam Wojcik), מדען חומרים ב-UCL. "בכנות, אין דבר כמו זה שנמצא אי פעם. זה לא מהעולם הזה."

מבט על מנגנון האנטיקיתרה הממוחשב / Image credit: Tony Freeth/UCL

גלגלי השיניים המסובכים שהרכיבו את מנגנון המכשיר הם בקנה מידה שניתן היה לצפות למצוא בשעון אורלוגין, אך גלגלי השיניים האחרים היחידים שהתגלו סביב אותה תקופה הם גדולים בהרבה ונכנסו לדברים כמו בליסטראות, או קשתות גדולות, וקטפולטות.


התחכום הזה מעלה הרבה שאלות בנוגע לתהליך הייצור שיכול היה ליצור מתקן ייחודי מורכב כל כך, כמו גם מדוע הוא התגלה כמכשיר הידוע היחיד מסוגו בספינה עתיקה שקועה ליד האי אנטיקיתרה.


"מה זה עושה באותה ספינה? מצאנו רק שליש; איפה שניים [שלישים] אחרים? האם הם החלידו ונעלמו? האם זה עבד אי פעם?" אמר וויצ'יק. "אלה שאלות שאנחנו יכולים לענות עליהן רק דרך ארכיאולוגיה ניסיונית. זה כמו לענות על איך בנו את סטונהנג', בואו נביא 200 אנשים עם חבל ואבן גדולה וננסה לגרור אותה על פני מישור סולסברי. זה קצת כמו מה שאנחנו מנסים לעשות כאן."


כדי ליצור את המודל, החוקרים התבססו על כל מחקרי העבר על המכשיר, כולל זה של מייקל רייט (Michael T. Wright), אוצר לשעבר במוזיאון המדע בלונדון, שבנה בעבר העתק עובד. באמצעות כתובות שנמצאו על המנגנון ומודל מתמטי של אופן תנועת כוכבי הלכת שתוכנן לראשונה על ידי הפילוסוף היווני הקדום פרמנידס, הם הצליחו ליצור מודל מחשב למנגנון של גלגלי שיניים חופפים שנכנסים בקושי לתא בעומק 2.5 סנטימטרים.

כל גלגל במנגנון משרטט את תנועתו של גוף שמימי / Image credit: Tony Freeth/UCL

המודל שלהם משחזר כל גלגל וחוגה מסתובבים כדי להראות כיצד כוכבי הלכת, השמש והירח נעים על פני גלגל המזלות (מפת הכוכבים העתיקה) בחזית ושלבי הירח והליקויים מאחור. זה משחזר את ההנחה של יוון עתיקה, המיושנת עכשיו, שכל השמים סובבים סביב כדור הארץ.


כעת, לאחר יצירת מודל המחשב, החוקרים רוצים ליצור גרסאות פיזיות, תחילה תוך שימוש בטכניקות מודרניות כדי שיוכלו לבדוק שהמכשיר עובד, ואז תוך שימוש בטכניקות שבהן יכלו להשתמש היוונים הקדומים. "אין שום עדות לכך שהיוונים הקדומים הצליחו לבנות דבר כזה. זו באמת תעלומה", אמר וויצ'יק. "הדרך היחידה לבדוק אם הם יכלו היא לנסות לבנות אותו בדרך היוונית העתיקה."

שלבים בשחזור / Image credit: Tony Freeth/UCL

"ויש גם ויכוח נוקב על למי זה נועד ומי בנה אותו. הרבה אנשים אומרים שזה היה ארכימדס", אמר וויצ'יק. "הוא חי בערך באותו זמן שזה נבנה, ולאף אחד אחר לא הייתה אותה יכולת הנדסית ברמה שהיתה לו. זו גם הייתה ספינה רומאית טרופה". ארכימדס נהרג על ידי הרומאים במהלך המצור על סירקוזה, לאחר שהנשק שהמציא לא הצליח למנוע מהם לכבוש את העיר.


נותרה גם התעלומה של האם היוונים הקדומים השתמשו בטכניקות דומות כדי ליצור מכשירים אחרים, שעדיין לא התגלו, או שמא יש עותקים של מנגנון האנטיקיתרה המחכים להיתגלות. "זה קצת כמו שטארדיס תופיע בתקופת האבן", אמר וויצ'יק והתייחס לחללית מכונת הזמן של דוקטור הו.


מקורות:

300 צפיותתגובה 1

1 Comment


yw1971
yw1971
Mar 30

לא שונה בהרבה מהמצב במצריים העתיקה, כשיכולות בניה פנומנאליות (וכן יצירות אומנות) התקיימו באלף השני לפנה"ס, ונעלמו אחרי.

Like

בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page