top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מדענים אומרים שקיימות לפחות 30 צוויליזציות אינטיליגנטיות בגלקסייה שלנו

עודכן: 7 באוק׳ 2020

השאלה הקוסמית הקדומה והגדולה מכולן היא "האם יש מישהו שם בחוץ?"


לאורך השנים כל מה שהיה בידנו היא נוסחת דרייק, נוסחה שפיתח האסטרונום האמריקאי פרנק דרייק (Frank Drake) בשנת 1960, באמצעותה ניסה לקבוע את מספר הציוויליזציות התאורטי בגלקסיית שביל החלב, שיוכלו ליצור תקשורת רדיו עם האנושות, ובכך להגיע לאומדן של הסיכוי ליצור קשר עם חיים מחוץ לכדור הארץ. הנוסחה עזרה לנו להבין את השאלה, אך לא היתה בה אינדיקציה לתשובה.

כעת, קבוצה של מדענים מאוניברסיטת נוטינגהאם (University of Nottingham) מאמינה שיש בידיה חישוב חדש מבוסס "אבולוציה קוסמית", או ליתר דיוק, הערכה שמרמזת על כך שיש לפחות 30 צוויליזציות אינטליגנטיות בגלקסיית שביל החלב, ביתה של מערכת השמש שלנו, מוערך כי בשביל החלב בין 100 ל-400 מיליארד כוכבים.


המחקר החדש, שפורסם בכתב העת "The Astrophysical Journal", בוחן את המספר הסביר של אינטליגנציות חוצניות מתקשרות (CETI) בשביל החלב. החישוב מבוסס על ההנחה שחיים אינטליגנטיים התפתחו על כוכבי לכת אחרים ממש כמו שהתפתחו על כוכב הלכת שלנו.


למעשה המחקר מתבסס על הרבה הנחות, ואכן מספק יותר מדי הנחות עבור מי שמתנגד למסקנותיו.

הנחת המפתח היא שנדרשת תקופה של 5 מיליארד שנים עד שחיים אינטליגנטיים יכולים להיווצר על כוכבי לכת אחרים כמו שהתפתחו על כדור הארץ, אך למרות שזה סביר, זו הנחה גדולה. הנחה נוספת היא שצוויליזציה טכנולוגית תתקיים לפחות מאה שנה, כפי שקיימת עד כה אצלנו. אחרי הכל, עברו 4.5 מיליארד שנות אבולוציה לפני שנוצרה צוויליזציה טכנולוגית על כדור הארץ, כזאת שמסוגלת לתקשר.


מספר הצוויליזציות תלוי מאוד במשך הזמן בו הן שולחות באופן פעיל איתותים לחלל על קיומן , כמו למשל שידורי רדיו מלוויינים ושידורי טלוויזיה.


החישוב אומר שיכולות להיות 30 צוויליזציות מתקשרות ופעילות בגלקסית הבית שלנו, על כוכבי לכת בני 4.5 מיליארד שנים (או יותר), דמויי כדור הארץ הסובבים סביב כוכבים דמויי שמש. חישוב זה מכונה על ידי החוקרים "הגבול הקופרניקאי האסטרוביולוגי" (“Astrobiological Copernican Limit”).


"השיטה הקלאסית להערכת מספר הצוויליזציות האינטילגנטיות מסתמכת על ניחושים של ערכים הקשורים בחיים, אך הדעות לגבי ערכים אלה משתנות באופן משמעותי", אמר טום ווסטבי (Tom Westby), פרופסור וחוקר ראשי מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת נוטינגהאם. "המחקר החדש שלנו מפשט את ההנחות הללו באמצעות נתונים חדשים ומעניק לנו הערכה מוצקה של מספר הצוויליזציות בגלקסיה שלנו."


ההערכה של לפחות 30 צוויליזציות מבוססת על נקודות השקפה חיוביות מאוד על כיצד, היכן ומדוע נוצרים חיים ויש בה אפשרות למרווח שגיאות רחב. יכול להיות שקיימות אינטיליגנציות רבות, רבות מאד, הרבה יותר מ-30. אך גם יכול להיות שאף אחת מהן לא קיימת.


עם זאת, החוקרים מציינים כי המרחק הממוצע לאחת מ-30 הצוויליזציות הללו הוא סביב ה-17,000 שנות אור, ולכן מציאתן ותקשורת איתן היא בלתי אפשרית כרגע.


קיימת גם השאלה של כמה זמן צוויליזציות אינטליגנטיות נוטות לשרוד.

"החיפושים אחר צוויליזציות אינטליגנטיות מחוץ לכדור הארץ לא רק שמגלים לנו את דרך ההיווצרות והקיום של החיים עצמם, אלא גם מספקים לנו רמזים לגבי כמה זמן תתקיים הצוויליזציה שלנו", אמר כריסטופר קונסיליס (Christopher Conselice), פרופסור לאסטרופיזיקה באוניברסיטת נוטינגהם שהוביל את המחקר. "אם נגלה שחיים אינטליגנטיים הם נפוצים, הדבר יגלה לנו כי הצוויליזציה שלנו יכולה להתקיים הרבה יותר מכמה מאות שנים, לחילופין, אם נגלה כי אין צוויליזציות פעילות בגלקסיה שלנו, זהו סימן רע לקיומנו לטווח הארוך."


מאמר מאת: Jamie Carter

מתורגם מ-Forbes

Commentaires


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page