top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מבוך הקונספירציות - 5 - תיאוריות קונספירציה שהתבררו כאמת

עודכן: 10 במאי 2023

זהו המאמר החמישי בסדרה "מבוך הקונספירציות", מומלץ למי שלא קרא את המאמרים הקודמים להתחיל מהם:

 

הבהרה: לא כל מי שמאמין בתיאוריות קונספירציה הוא חלק מכת או שהוא בהכרח טועה, מחשבה ביקורתית ומחקר של קונספירציות הם מבורכים, עולמנו מלא בשקרים, סילופים וטיוחים ואנו חייבים לשאול ולחקור כל הזמן, רבות מתיאוריות הקונספירציה הוכחו כאמת במהלך ההיסטוריה ובמאמר זה תחשפו לחלקן. רבים מהאנשים שנשאבו למערבולת הקונספירציות לא מודעים לשימוש שעושים בהם, למטרות הנסתרות של האירגונים שמאחורי האופרציה, ולעצם העובדה שהם הומרו להיות חברים בכת, ולכן זילזול, כעס, או אכזבה מהם זה לא חלק מהעניין. מה שאני מנסה לעשות הוא להרים דגל, להתריע על הסכנות ואולי לנסות ולעזור למי שעדיין מתנדנד ולא נשאב למעמקי המערבולת.

 
"לגבי תיאורטיקני קונספירציה: כל כך הרבה אנשים שמכנים אחרים 'תאורטיקני קונספירציה' משמשים להוכיח את הנקודה הזו בדיוק: יש קונספירציה."

(קורט סיפוינט, סופר)


לכל אורך סדרת המאמרים "מבוך הקונספירציות" אני חוזר וכותב שלא כל תיאוריות הקונספירציה הן שיקריות ושאל לנו לפסול את כולן בהינף יד רק כי מישהו הגדיר אותן כתיאוריות קונספירציה. עלינו להמשיך ולחקור ולשאול שאלות כל העת ומאמר זה מבהיר בדיוק למה.


אומרים שהאמת מוזרה יותר מהדימיון ולעיתים זה נכון. הנה מקרים שתוארו בזמנם כ"תיאוריות קונספירציה" אך בסופו של דבר התבררו כאמת. כן, אלה קונספירציות... קונספירציות של הסתרה. זה לא שכל דבר הזוי שאתם שומעים הוא לגיטימי, רק שהמצב הוא שלפעמים תיאוריות כאלה נשמעות כמטורפות מכדי להיות אמיתיות - עד שהן כבר לא.


פרויקט התינוקות המתים

תיאוריית קונספירציה:

הממשלה האמריקאית גנבה גופות כדי לבצע בדיקות רדיואקטיביות.


אמת:

ב"פרויקט אור שמש" (Project SUNSHINE), שבא בעקבות הירושימה ונגסאקי, ממשלת ארה"ב החלה במחקר גדול למדידת ההשפעות של נשורת גרעינית על גוף האדם. במסגרת הפרוייקט הממשלה גנבה חלקים מגופות מתים. מכיוון שהיא היתה זקוקה לרקמות צעירות, היא גייסה רשת עולמית של סוכנים כדי למצוא תינוקות וילדים שמתו לאחרונה, ולאחר מכן לקחת דגימות ואפילו גפיים - כל אחת נאספה ללא הודעה או אישור של יותר מ-1,500 משפחות אבלות.


אלכוהול מורעל

תיאוריית קונספירציה:

במהלך תקופת היובש בארה"ב, הממשלה הרעילה אלכוהול כדי למנוע מאנשים לשתות.


אמת:

תיאוריות קונספירציה מטורפות כמעט תמיד טוענות שהממשלה עומדת מאחורי הכל - ובמקרה זה הן צדקו. יצרני אלכוהול תעשייתי ערבבו את המוצר שלהם עם כימיקלים מסוכנים במשך שנים לפני האיסור. אבל בין 1926 ל-1933, הממשל הפדרלי דחף את היצרנים להשתמש ברעלים חזקים יותר כדי להרתיע מבריחי משקאות מלהפוך את האלכוהול למונשיין (Moonshine). זה לא עצר את המבריחים או את הלקוחות שלהם, ועד סוף האיסור, יותר מ-10,000 אמריקאים מתו בעקבות אלכוהול נגוע.


הגברת הראשונה שניהלה את המדינה

תיאוריית קונספירציה:

שבץ מוחי גרם לנשיא האמריקאי ה-28 וודרו וילסון לא להיות מסוגל למשול, ואשתו נכנסה לתפקיד בחשאי.


אמת:

ווילסון אמנם סבל משבץ משתק לקראת סוף כהונתו - אבל הממשלה הרגישה שזה לטובת המדינה לשמור על זה בשקט. הציבור לא למד על השבץ במשך חודשים, שבמהלכם אשתו, אדית ווילסון, קיבלה את רוב ההחלטות הביצועיות. למרות שגב' ווילסון טענה שהיא פעלה רק כ"דיילת", היסטוריונים שניתחו את כהונת ווילסון בתפקיד מאשרים שבמשך יותר משנה, גברת ווילסון הייתה למעשה נשיאה.


בספטמבר 1919, במהלך סיבוב נאומים להשגת תמיכה בהסכם ורסאי, התמוטט וילסון. ב-1906 חווה לראשונה לחץ דם גבוה. במהלך הנשיאות, פיתח חולשה בידו ובזרועו השמאלית, כאבי ראש וראייה כפולה. ב-2 באוקטובר, חווה שבץ, ונותר משותק בצידו השמאלי, ועם ראייה חלקית בעינו הימנית. הוא היה מרותק למיטתו במשך שבועות, מבודד מכל אדם פרט לאשתו ולרופאו. במשך כמה חודשים השתמש בכיסא גלגלים ולאחר מכן במקל הליכה.


אשתו של וילסון הייתה זאת שבחרה את העניינים בהם יטפל ושלחה אחרים במקומו לקבינט. וילסון חזר באופן זמני לפגישות קבינט. הממשלה הרגישה שזה לטובת המדינה לשמור על מצבו של וילסון בשקט. הציבור לא למד על השבץ במשך חודשים, שבמהלכם אשתו, אדית ווילסון, קיבלה את רוב ההחלטות הביצועיות. למרות שגב' ווילסון טענה שהיא פעלה רק כ"דיילת". רק בפברואר 1920 מצבו של וילסון נודע לציבור.


רבים פקפקו בכשירותו להיות נשיא כשהמאבק על חבר הלאומים הגיע לשיאו, וכששביתות, אבטלה, אינפלציה ואיום קומוניסטי הופיעו באופק. אף אדם, כולל אשתו, רופאו ועוזרו האישי של וילסון, סירבו להעיד שהוא אינו כשיר לתפקיד הנשיאות. היסטוריונים שניתחו את כהונת ווילסון בתפקיד מאשרים שבמשך יותר משנה, גברת ווילסון הייתה למעשה נשיאה. המצב המסובך גרם להעברת התיקון ה-25 לחוקת ארצות הברית, שטיפל בהעברת תפקיד הנשיא במקרה של מחלה.

וודרו וילסון ואשתו אדית

שליטה מנטלית

תיאוריית קונספירציה:

ה-CIA בחן LSD וחומרים מעוררי הזיות אחרים על אמריקאים בניסוי סודי ביותר על שינויי התנהגות.


אמת:

התוכנית הייתה ידועה בשם פרוייקט MKUltra, והיא הייתה אמיתית. ה-CIA התחיל בשימוש במתנדבים. המחקר הסודי נערך בניגוד לחוק וכלל ניסויים בבני אדם. הוא החל באופן רשמי בשנות ה-50 של המאה ה-20, והנסיינים בו היו אזרחים אמריקאים וקנדים. חלק מהמדענים שהשתתפו בפרויקט היו מדענים נאצים שקיבלו חסות מארה"ב במסגרת מבצע פייפרקליפ. מתוך העדויות שפורסמו עולה כי בפרויקט MKUltra נעשו ניסיונות להשפיע על מצבים נפשיים של הפרט ולשנות את תפקוד המוח, בין השאר באמצעות תרופות וכימיקלים אחרים, חסך חושי, בידוד, התעללות מילולית ומינית. פרוייקט MKUltra הותיר קורבנות רבים נכים נפשית לצמיתות.


הפרויקט הובא לראשונה לידיעת הציבור הרחב בשנת 1975 על ידי הקונגרס של ארצות הברית, דרך חקירות מטעם ועדת צ'רץ' (Church Committee) ועל ידי ועדה נשיאותית הידועה בשם ועדת רוקפלר (Rockefeller Committee). מנהל ה-CIA באותה עת, ריצ'רד הלמס, פקד להשמיד את כל הקבצים של פרויקט MKUltra בשנת 1973; ועדת צ'רץ' וועדת רוקפלר הסתמכו על עדותם בשבועה של המשתתפים ועל מספר קטן יחסית של מסמכים אשר שרדו. בשנת 1977 הותרו לפרסום, במסגרת חוק חופש המידע, כ-20,000 מסמכים הנוגעים לפרויקט, דבר שהוביל לסדרת דיונים בסנאט של ארצות הברית.

ד"ר הארי ל. וויליאמס משפריץ LSD ממזרק לתוך פיו של ד"ר קארל פייפר באוניברסיטת אמורי באטלנטה

הדלאי לאמה

תיאוריית קונספירציה:

הדלאי לאמה הוא סוכן CIA.


אמת:

הדלאי לאמה ה-14, טנזין גיאטסו נתמך כלכלית באופן אישי על ידי ה-CIA בין סוף שנות ה-50 של המאה ה-20 ועד אמצע שנות ה-70 של אותה מאה וקיבל כ-180,000 דולרים מדי שנה. חרף העובדה שכספים אלו יועדו לו באופן אישי, גיאטסו השתמש בהם בעיקר לפעילויות של הממשלה הטיבטית הגולה כגוון מימון שדלנות שמטרתה תמיכה בינלאומית בעצמאות טיבטית


התוכנית הטיבטית של ה-CIA הייתה פעולה חשאית אנטי-סינית, שארכה כמעט עשרים שנים שהתמקדה בטיבט וכללה "פעולות פוליטיות, תעמולה, פעולות צבאיות ומודיעיניות" על בסיס הסכמים בין הממשל האמריקאי לאנשיו של הדלאי לאמה, טנזין גיאטסו. אף על פי שהוקצה רשמית ל-CIA, המבצע תואם עם כמה סוכנויות ממשלתיות אחרות בארה,ב כמו מחלקת המדינה ומחלקת ההגנה.

גיאטסו יחד עם נשיא ארצות הברית ג'ורג' ווקר בוש בבית הלבן ב-13 במאי 2001

המוסד

תיאוריית קונספירציה:

המוסד רצח מנהיג אופוזיציה מרוקאי.


אמת:

בתחילת שנות ה-60 שלט במרוקו המלך חסן השני, שהיה חם על אל-מהדי בן ברכה. זה האחרון נדון למוות אחרי שברח מהמדינה. באמצע שנות ה-60 פנו אנשי מודיעין מרוקאים לאנשי המוסד, איתם היו בקשרים טובים, ולאנשי המודיעין הצרפתי, ובקשו להיעזר בכישורים שלהם, ובקיצור שיביאו להם את בן ברכה ממקום מחבואו, הם כבר ידעו מה לעשות. הסיפור התפוצץ כשנשיא צרפת דאז זעם על המעורבות של המודיעין שלו, והישראלי, בפרשה והעמיד את אנשיו לדין. מאד מהר נפוצו בארץ שמועות שישראל הייתה מעורבת ברצח והתחילה מהומה.


באותם ימים דברים כאלה לא הגיעו לתקשורת, והיחידים שהעזו לפרסם את המעורבות הישראלית היו העיתונים "העולם הזה" ו"בול". על כן היחס לדבר כתיאוריית קונספירציה היה ברור. כאשר בשב"כ שמעו על כך שהם מתכוונים לפרסם כתבות תחקיר בנושא המעורבות הישראלית ברצח, הם פשטו על המערכות והחרימו את כל הגיליונות ואף העמידו לדין את אחד העורכים, מה שהגביר את גל השמועות. לאורך השנים החלו להתפרסם בעיתונות הישראלית שלל כתבות בנושא, אבל את החותמת הסופית לכך שהסיפור קרה קבלנו בשנות ה-70, אז נחשפו מסמכים מסווגים של ה-CIA בנושא. הסערה בנושא התעוררה שוב, אחרי שמסמכים נוספים נחשפו בתחילת שנות ה-2000.

אל-מהדי בן ברכה

ג'ון לנון

תיאוריית קונספירציה:

ה-FBI ריגל אחרי חבר הביטלס ג'ון לנון.


אמת:

תיאוריות קונספירציה מטורפות לגבי סלבס תמיד מעניינות - וזו בהחלט נכונה. כמו גיבורי תרבות-נגד רבים, לנון נחשב לאיום, שירים אנטי-מלחמתיים, כמו "Give Peace a Chance" לא בדיוק חיבבו את חבר הביטלס לשעבר ג'ון לנון על ממשל ניקסון. ב-1971, ה-FBI שם את לנון תחת מעקב, בשנת 1972 ניסה ממשל ניקסון להשתיק את לנון על ידי אילוצו לעזוב את ארה"ב. ניקסון האמין שתמיכתו של לנון במועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ורג' מקגוורן, עלולה לעלות לו בהפסד בבחירות הבאות. בפברואר 1972 הציע הסנטור הרפובליקאי, סטורם תורמונד, להשתמש בגירוש מהמדינה ככלי אסטרטגי נגד לנון. לנון הוא אחד ממספר סלבריטאים בולטים שה-FBI עקב אחריהם.


הממשלה מרגלת אחריכם

תיאוריית קונספירציה:

עם ההתקדמות בטכנולוגיה, הממשלה משתמשת במשאבים עצומים למעקב אחר אזרחים.


אמת:

לסוכנות לביטחון לאומי (NSA) יש מספר טקטיקות לאסוף נתונים על אנשים מכל העולם כדי להגן על האמריקאים. אז, העובדה היא, ה-NSA יכול לאסוף עליכם מידע, לא משנה היכן אתה גרים. לכאורה, ה-NSA יכול לגשת למכשירים שלכם דרך דלתות אחוריות מובנות. בשנת 2016, סוכנויות ממשלתיות אמריקאיות שלחו 49,868 בקשות לנתונים על משתמשים לפייסבוק, 27,850 לגוגל ו-9,076 לאפל, לפי קרן החזית האלקטרונית (EFF), מוסד ללא מטרות רווח המגן על חירויות האזרח בעולם הדיגיטלי וחנך את הציבור על זכויות הפרט וזכויות האדם באינטרנט.


תעשיית הטבק

תיאוריית קונספירציה:

במשך עשרות שנים, חברות הטבק קברו ראיות לכך שעישון הוא קטלני.


אמת:

בתחילת שנות ה-50, מחקר הראה קשר סטטיסטי ללא עוררין בין עישון לסרטן ריאות, אבל רק בסוף שנות ה-90, פיליפ מוריס, יצרנית הסיגריות הגדולה בארה"ב באותה תקופה, הודתה שעישון עלול להיות גורם מסרטן.


מכון הטבק היה איגוד סחר שהוקם על ידי תעשיית הטבק מארצות הברית בשנת 1958. המכון עסק בלובי פוליטי, פרסום מודעות לגבי טבק והצגת טענות לא מדויקות שהיו כביכול מענה למחקרים מדעיים על השפעות בריאותיות של עישון טבק. עבודתו העיקרית הייתה לתקשר את נקודת המבט של תעשיית הטבק לציבור הרחב ולממשלה בנושאים הקשורים לבריאות וכלכלה, בעיקר על ידי הסברה ולובי.


המכון נועד בתחילה להשלים את העבודה של "הוועדה למחקר של תעשיית הטבק", שהפכה מאוחר יותר ל"המועצה לחקר הטבק". עבודת גוף זה הייתה מוגבלת לתקיפה של מחקרים מדעיים שהציגו את הטבק באור שלילי. בעוד מכון הטבק ניסה לקדם משימה רחבה יותר - לצייר את תעשיית הטבק באור חיובי, ובמיוחד לייצר "חדשות טובות" בתחום הכלכלי. המכון עסק גם בתקיפה של מחקרים מדעיים, במיוחד על ידי נטיעת ספק לגביהם, במקום מתן מענה בצורה ישירה. הוא גם עסק בתחום של לובי פוליטי מול הקונגרס של ארה"ב.


קרב מפוברק

תיאוריית קונספירציה:

תקרית מפרץ טונקין (The Gulf of Tonkin incident) ב-2 באוגוסט 1964 זויפה כדי לעורר תמיכה אמריקנית במלחמת וייטנאם.


אמת:

כשהחדשות הגיעו לאוזניים אמריקאיות, העובדות סביב המתקפה של צפון וייטנאם על ספינת הצי האמריקאי מדוקס (USS Maddox) כבר היו מעורפלות. מסמכי מודיעין שהוסר מהם הסיווג מאז חשפו כי המדוקס סיפקה תמיכה לתקיפות דרום וייטנאמיות באי סמוך וכי הצפון וייטנאמים הגיבו באותו מטבע, על פי המכון הימי האמריקני. האירוע "פתח את הסכר למעורבות ישירה של הצבא האמריקאי בווייטנאם".

USS Maddox

חיסול מנהיגים

תיאוריית קונספירציה:

ה-CIA מחסל מנהיגים בעולם.


אמת:

לאחר פרשת ווטרגייט, חוסר האמון הציבורי בממשל האמריקני היה בשיא של כל הזמנים. ועדת הסנאט האמריקנית פתחה בחקירת שני ארגוני הביון הגדולים, ה-CIA וה-FBI. במטרה להחזיר את אמון הציבור ברשויות החוק והאכיפה. אלא שהוועדה חשפה חיסולים מכוונים שבוצעו על ידי ה-CIA ברחבי העולם.


ב-1970 החל ה-CIA בניסיונות לחסל את נשיא צ’ילה, סלבדור איינדה. ב-1973 הצליח סוכניו של ארגון הביון לארגן הפיכה במסגרתה הודח איינדה, ששם קץ לחייו בטרם נלכד. לתושבי צ’ילה העסק הזה לא כל כך השתלם כי הם "זכו" לחיות תחת שלטונו של אוגוסטו פינושה, מהגרועים בדיקטטורים, במשך 25 השנים הבאות.


בין השאר גילתה הוועדה ראיות נוספות לחיסולם של מנהיגים ומהפכנים ברחבי העולם, בכמה שיטות יצירתיות במיוחד. בין השאר, נעשו ניסיונות התנקשות במנהיגים באמצעות תאונות דרכים, מחלות מדבקות, התאבדויות מבוימות והתקפי לב פתאומיים.

מכשיר גיידאר

תיאוריית קונספירציה:

ממשלת קנדה הייתה כל כך פרנואידית לגבי הומוסקסואליות שהיא פיתחה את מכונת ההומואים, מכשיר "גיידאר".


אמת:

זה באמת קרה, בשנות ה-60 הממשלה שכרה פרופסור מהאוניברסיטה כדי לפתח דרך לזהות הומוסקסואליות אצל עובדים פדרליים. הוא המציא מכשיר שמדד את התרחבות האישונים בתגובה לדימויים ארוטיים חד-מיניים. ממשלת קנדה השתמשה במכשיר כדי לפטר יותר מ-400 גברים משירות המדינה, הצבא והמשטרה.


פרשת ווטרגייט

תיאוריית קונספירציה:

שרשרת אירועים ופריצות למתחם ווטרגייט, מקום מושבו של מטה המפלגה הדמוקרטית, היו חלק ממערכה מסיבית של ריגול ופעילות חשאית שניהל צוותו של נשיא ארה"ב ריצ'רד ניקסון כנגד הדמוקרטים.


אמת:

פרשת ווטרגייט הייתה פרשה פוליטית שהתרחשה בארצות הברית בין השנים 1972 ל-1974, והובילה בסופו של דבר להתפטרותו של נשיאה ה-37, ריצ'רד ניקסון. הפרשה אירעה במהלך מלחמת וייטנאם, בתקופה שבה החל הציבור האמריקאי לאבד את אמונו בצדקת המלחמה, והתמיכה הציבורית בה ירדה מאד, תהליך שהחל עוד בתקופתו של הנשיא הקודם, לינדון ג'ונסון.


המונח "פרשת ווטרגייט" מתייחס לשרשרת אירועים שהתחוללו במשך כשנתיים. תחילת הפרשה בגילוין של פעולות בלתי חוקיות שנקטו אנשי ממשל ניקסון נגד מחאת הדמוקרטים על המלחמה בווייטנאם. באוגוסט 1974 נחשפה קלטת ובה ראיות חותכות לפעולות אלו ולמעורבותו של הנשיא ניקסון בהן. חשיפת הקלטת גרמה לסערה ציבורית ומשפטית, שגררה מהלך שנועד להביא להדחת הנשיא ניקסון מכס הנשיאות, אך הוא הקדים את המהלך והתפטר ארבעה ימים מאוחר יותר, ב-9 באוגוסט 1974.


מותו של קוסמונאוט

תיאוריית קונספירציה:

רוסיה טייחה את מותו של הקוסמונאוט שקדם לגגארין.


אמת:

יורי גגארין זכה לתהילת נצח כשהתפרסם בשנת 1961 כאדם הראשון בהיסטוריה ששהה בחלל. הוא הפך לגיבור לאומי בארצו ובעולם ומנהיגיה של ברית המועצות חככו ידיים בסיפוק כשהצליחו להקדים את ארה''ב במרוץ לחלל. אבל לפני יורי גגארין היה אדם אחר שכמעט ונגע בחלל, אדם שמותו טויח והוסתר אפילו מבני משפחתו, כדי לא להאפיל על ההישג המרשים של גגארין.


ולנטין בונדרנקו היה קוסמונאוט בקבוצת האימונים הראשונה שהתאמנה לקראת מסע לחלל, הוא היה טייס קרב מצטיין והקוסמונאוט הצעיר ביותר בקבוצה שלו. צפו לו עתיד מזהיר, שנגדע באחת כשמת בגיל 24 בתאונת אימונים מחרידה שנגרמה בשל רשלנות הצוות, זמן קצר לפני שנועד להישלח לחלל. לאחר התאונה, טייחו הסובייטים את כל העדויות לקיומו. רישומיו כקוסמונאוט נמחקו, תמונותיו לצד חבריו לאימונים רוטשו והממשל הסובייטי הכחיש שאי פעם היה קוסמונאוט כזה עד שנת 1980, אז פורסמו פרטים רשמיים אודותיו על ידי הממשל.

ולנטין בונדרנקו

ההתנקשות באברהם לינקולן

תיאוריית קונספירציה:

רצח לינקולן היה קשר רב משתתפים.


אמת:

הגרסה הנפוצה ביותר לאירועים היא שהשחקן ג'ון ווילקס בות' פעל לבדו כאשר רצח את הנשיא לינקולן בתיאטרון פורד. אבל מסתבר שבות' שיתף פעולה עם לא פחות מ-9 קושרים אחרים, כולל מרי סוראט (Mary Surratt), האישה הראשונה שהוצאה להורג על ידי ממשלת ארה"ב. ראשית, היה דיוויד הרולד (David Herold), שעזר לבות' להימלט לאחר שעזב את התיאטרון של פורד. ואז, היה ג'ורג' אסטרודט (George Atzerodt), שניסה ללא הצלחה להתנקש בחיי סגן הנשיא אנדרו ג'ונסון. למרות שאסטרודט מעולם לא ניסה זאת בפועל, הוא בכל זאת הוצא להורג בשל מזימה נגד הנשיא. בינתיים, הקונספירטור לואיס פאוול (Lewis Powell) אכן ניסה להתנקש בחייו של מזכיר המדינה ויליאם סיוארד, ופצע אותו קשות.


מסרים סודיים

תיאוריית קונספירציה:

הממשלה רוצה לשדר מסרים סודיים למוח


אמת:

"שמיעה במיקרוגל היא תופעה, המתוארת על ידי משקיפים אנושיים כתחושות של זמזום, תקתוק, שריקה או קולות דפיקה שמקורם בתוך או מיד מאחורי הראש", נכתב בדו"ח של הפנטגון מ-2006 שכותרתו Bioeffects of Selected Non-Thal Weapons. "אין צליל שמתפשט באוויר כמו צליל רגיל", הוא ממשיך. "הטכנולוגיה הזו בצורתה הגסה ביותר יכולה לשמש כדי להסיח את דעתם של אנשים; אם היא משוכללת, זה יכול לשמש גם כדי לתקשר עם בני ערובה ישירות על ידי קוד מורס או מערכת הודעות אחרות, אולי אפילו על ידי תקשורת קולית."


וזה לא כל מה שהדוח מדבר עליו. יש שם עיצובים לכלי נשק שיכולים לגרום להתקפים או לחום כדי להפריע לאנשים "לכל משך זמן רצוי שתואם את הבטיחות". ולמרות שהמסמך אינו מזכיר שום בחינה של הציוד הספציפי הזה - וזה טוב, מכיוון שהוא עשוי להוות כלי לעינויים - הוא מציין שהטכנולוגיה של מכשירים כאלה היא לא חלום עתידני: "הציוד הנדרש כדי לחקור את זה במעבדה זמין היום", הוא מציין, ו"קיימות מגוון אפשרויות עבור שני סוגי הציוד הללו".


החדשות הטובות? גם הקונספירציות צודקות בעניין מסויים. "מכיוון שהטכנולוגיה הזו משתמשת באנרגיה בתדר רדיו, ניתן להביס אותה על ידי שימוש במיגוון מחסומים מוליכים כמו מתכת או נייר אלומיניום", מודה הדו"ח. במילים אחרות: שמרו על כובע נייר האלומיניום. אולי זה לא מטופש כפי שזה נראה.


פעולות טרור

תיאוריית קונספירציה:

ארה"ב מבצעת פעולות דגל כוזב נגד אזרחים אמריקאים.


אמת:

בשנת 1962, מבצע נורת'וודס (Northwoods) היה דגל כוזב שהוצע על ידי משרד ההגנה האמריקאי כאמצעי להתמודדות עם פידל קסטרו וממשלת קובה. התוכנית היתה שפעילי CIA יבצעו פעולות טרור מבוקרות נגד צבא ארה"ב ואזרחים אמריקאים ויאשימו את קסטרו כדי שיוכלו להסירו מהשלטון בתמיכת הקהילה הבינלאומית והציבור האמריקאי. למרבה המזל התוכנית נדחתה על ידי הנשיא ג'ון קנדי. מה שברור הוא שזה בהחלט לא מחוץ לתחום החשיבה שלהם מאז שהצעה כזו הועלתה בעבר.

פידל קסטרו ואנשיו בסיירה מאסטרה, 2 בדצמבר 1956

מזג אוויר

תיאוריית קונספירציה:

הממשל האמריקאי יכול לשלוט במזג האוויר. אלה שמתעסקים בתיאוריית קונספירציה כבר מזמן חשדנים לגבי טכנולוגיית HAARP של הממשל האמריקאי. HAARP ראשי תיבות של High-Frequence Active Auror Research Program. הם מואשמים בכך שהם מסוגלים לשלוט בעזרתה במזג האוויר וליצור רעידות אדמה, הוריקנים, שיטפונות ואסונות טבע אחרים הנמצאים לכאורה בשליטתם.


אמת:

למרות ש-HAARP היא תוכנית מחקר אמריקאית שמטרתה לחקור את היונוספרה (השכבה העליונה ביותר של האטמוספירה, ממוקמת מעל הסטרטוספירה) לשם פיתוח טכנולוגיות חדשות שיעשו שימוש בשכבה זו לטובת תקשורת רדיו וריגול ולא מוגדרת או יש ראיות כלשהן לשימוש בה למניפולציה של מזג האוויר. ממשלת ארה"ב אכן ניסתה לתמרן את מזג האוויר במהלך מלחמת וייטנאם. הם השתמשו בשיטה המכונה זריעת עננים כדי לנסות להציף נתיבי נסיעה בצפון וייטנאם, לאוס ודרום וייטנאם וליירט למעשה את תובלת הנשק. חיל האוויר האמריקני זרע בסתר את העננים כדי לתמרן את מזג האוויר כשיטה אסטרטגית למניעת התקדמות חיילי האויב דרך המדינה.

חלק ממערך האנטנות בתוכנית HAARP

תקשורת והוליווד

תיאוריית קונספירציה:

ממשלת ארה"ב משתפת פעולה עם כלי תקשורת למען יחסי ציבור, תוך מניפולציה של עיתונות פנים למטרות פוליטיות.


אמת:

ה-CIA קשר קשר עם רשת של ראשי תקשורת ועיתונים למען תעמולה פוליטית וחברתית, במה שכונה מבצע מוקינגברד. המבצע היה תוכנית של סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (CIA) בתקופת המלחמה הקרה, שנועדה לגרום להטיות פוליטיות בדיווחי החדשות בכלי התקשורת לצורכי תעמולה אמריקאית. כחלק מהמבצע ה-CIA סיפק מימון לארגוני סטודנטים, ארגוני תרבות ועיתונאים.


מאוחר יותר אושר כי לפנטגון יש משרד קישור לשוק הבידור מאז 1948. ה-CIA הקים משרד דומה ב-1996. באמצעות חוק חופש המידע, נחשף כי קשרי המקורבים בין הוליווד לממשלה עמוקים הרבה יותר ממה שנחשד במקור. המסמכים מראים שבין 1911 ל-2017, יותר מ-800 סרטים מומלצים קיבלו מימון ממשרד ההגנה האמריקני. בטלוויזיה בכבלים, יותר מ-1000 תוכניות קיבלו מימון מהפנטגון, 900 מהן מ-2005.


ל-CIA הייתה שליטה ניכרת בסרטים ובטלוויזיה, המעצבים את האופן שבו הציבור האמריקני תופס פוליטיקה וכיצד נתפסת ממשלת ארה"ב. הם תמרנו אינספור תסריטים וקטעי חדשות כדי להשפיע על מדיניות ציבורית ועניינים בינלאומיים, וכדי לשלוט במרקם החברתי של החברה. כמו שאורוול אמר פעם, "עיתונות היא להדפיס מה שמישהו אחר לא רוצה שיודפס, כל השאר זה יחסי ציבור". כרגע אין שום אינדיקציה לכך שהם אי פעם הפסיקו לנהל מערכת יחסים עם התקשורת החדשותית ועם הוליווד.


סחר בסמים

תיאוריית קונספירציה:

ה-CIA סחרה בסמים מסוג קוקאין וקראק.


אמת:

באמצע שנות ה־90 פרסם העיתונאי האמריקאי זוכה פרס פוליצר גארי ווב (Gary Webb) סדרת כתבות שכונסה לספר בשם 'הברית החשוכה' ('Dark Alliance'). ווב טען שבמהלך שנות ה־80 סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, סחרה בסמים מסוג קוקאין וקראק. הוא טען שהארגון הרוויח מאות מיליוני דולרים מהסמים, בעיקר בלוס אנג'לס, ובכסף השתמש כדי לממן את פעילות המחתרת האנטי־סוציאליסטית בניקרגואה. לימים התברר שזה היה נכון. נשיא ארה"ב רונלד רייגן אישר לסוכנות הביון לפעול נגד המשטר בניקרגואה בכל אופן שתמצא לנכון, גם אם הוא בלתי חוקי. ב־2004 נמצא חושף הפרשה, ווב, כשהוא ירוי בראשו. סיבת המוות הרשמית הייתה התאבדות, עם שני כדורים בראשו...

גארי ווב

היפנים הנעדרים

תיאוריית קונספירציה:

סוכנים צפון קוריאנים חטפו יפנים ברחוב והממשלה התעלמה.


אמת:

בשלהי שנות ה-80 שטף את יפן גל של היעלמויות מסתוריות. אזרחים יפנים נורמליים ושומרי חוק נעלמו בדרך לעבודה, בין השיעורים באוניברסיטה ולאחר סיום המשמרת בבית הקפה או המסעדה בה עבדו. בתחילה טענו השלטונות היפנים שאין כל קשר בין ההיעלמויות, אבל לאט לאט החלו להישמע ברחוב היפני כמה תיאוריות קונספירציה מוזרות, שהעיקרית שבהן טענה שהאזרחים נחטפו על ידי סוכנים צפון קוריאנים.


השמועות ברחוב הוכחשו הן על ידי הצפון קוריאנים והן על ידי הממשלה היפנית, עד שראיות מרשיעות חשפו שהשמועות נכונות. מאוחר יותר הודתה צפון קוריאה בעצמה שכוחות מיוחדים שלהם חטפו לפחות 12 יפנים בסוף שנות ה-70 ותחילת ה-80, כדי ללמד מרגלים את שפתם ומנהגיהם. צפון קוריאה התירה לחמישה חטופים ובני משפחותיהם לשוב ליפן בשנת 2002, בעקבות פסגה שהתקיימה בפיונגיאנג בין מנהיגי יפן וצפון קוריאה באותה עת, ג'ונאיצ'ירו קואיזומי וקים ג'ונג־איל. צפון קוריאה אמרה כי שמונה יפנים אחרים שנחטפו בידי המרגלים הקומוניסטים בשנות ה–70 וה–80 מתו או מעולם לא נכנסו לשטחה — טענות שטוקיו דחתה. ההערכות היום הן שמאות יפנים נחטפו באותן השנים, כשגורלם נותר לוט בערפל.


שירותי בריאות חינם

תיאוריית קונספירציה:

שירותי בריאות חינם זה טריק על מנת לתת לממשלה להרעיל אותך.


אמת:

מגיפת ה-COVID-19 השפיעה על כולנו בצורה כלשהי מאז שהיא פרצה לפני שלוש שנים. אבל זה בהחלט לא השפיע על כולנו באותה מידה: אמריקאים שחורים, כך התגלה מהר, היו בסבירות גבוהה בהרבה מגזעים אחרים להכיר מישהו שאושפז או מת מהנגיף. ויחד עם זאת, הם היו הקבוצה שפחות נטתה לקבל את אחד החיסונים החדשים שהגיעו למדפים.


שתי העובדות נראות בבירור קשורות, וייתכן שתתקשו למצוא אהדה לאלה שסירבו לחיסון רק כדי לראות את יקיריהם מתים זמן קצר לאחר מכן. אבל זו תהיה טעות: כפי שציין עיתונאי טור הדעות בניו יורק טיימס, צ'ארלס בלאו (Charles Blow), בטור משנת 2020, "השחורים במדינה הזו הוכשרו היטב, במשך מאות שנים, לחוסר אמון הן בממשלה והן בממסד הרפואי בנושא. נושא הבריאות".


אם סבא שלכם התחיל לדבר על כך שהממשלה הבטיחה לו ולחלק מלחבריו טיפול רפואי חינם אם הם יסכימו למעקב אחר בריאותם במשך שישה חודשים, רק כדי להרוג באופן פעיל בערך אחד מכל שישה מהם במהלך 40 שנה על ידי מניעת גישה לתרופות זולות ומצילות חיים שיכולות לרפא את הזיהום המועבר במגע מיני קטלני, אתם עלולים לחשוב שהוא קצת השתגע בגילו המופלג. אלא אם כן שמעתם על ניסוי העגבת בטסקיגי, שעשה בדיוק את זה.


"הם גייסו יותר מ-200 חולי ביקורת שלא סבלו מעגבת (פשוט העבירו אותם לקבוצה החיובית לעגבת אם בכל עת הם פיתחו אותה)", מסביר מאמר מאוניברסיטת מקגיל. "הם גם התחילו לתת לכל החולים תרופות לא יעילות (משחות או כמוסות עם מינונים קטנים מדי של ניאורספנמין או כספית) כדי לחזק את אמונתם שהם מטופלים".


למרות שהפניצילין היה זמין באופן נרחב עד סוף שנות ה-40, החוקרים יצאו מגדרם כדי למנוע מהגברים שנרשמו למחקר לגשת לתרופה. באופן מוזר, הטיעון שלהם לכך הסתמך על הרעיון (הגזעני עד מאד) שלאנשים שחורים היה גורל גזעי איזשהו לא לחפש טיפול למחלות שלהם, מה שהייתם חושבים שיגרום לדיסוננס קוגניטיבי מסוים שכן הם מנעו באופן אקטיבי מהאנשים הללו לחפש את הטיפול האמור, אבל כנראה שלא.


גם לאחר שחוקר בשירות הבריאות הציבורי האמריקני העלה חששות בנוגע למחקר באמצע שנות ה-60, החוקרים מאחורי הפרויקט סירבו להפסיק את הניסוי. "על מנת לעקוב אחר התקדמות המחלה המלאה, החוקרים לא סיפקו טיפול יעיל שכן הגברים מתו, התעוורו או השתגעו או חוו בעיות בריאותיות חמורות אחרות עקב העגבת הלא מטופלת שלהם", מציין History.com. אותו חוקר לקח את הסיפור שלו לעיתונות, והזעם הציבורי על הניסוי הפסיק אותו לבסוף ב-1972. בשלב זה, 28 מהמשתתפים מתו מעגבת, ועוד 100 מתו מסיבוכים קשורים. לפחות 40 נשים שהיו נשואות לנרשמים אובחנו כחולות במחלה, ו-19 ילדים חלו בה בלידה.


וזו רק הדוגמה המפורסמת ביותר לממשלת ארה"ב שפגעה באנשים שחורים בשם "המדע". "באמצע המאה ה-19 זכה אדם באלבמה בשם ג'יימס מריון סימס (James Marion Sims) למוניטין לאומי כרופא לאחר שביצע ניסויים רפואיים בנשים משועבדות, שלפי הגדרת תפקידן בחברה לא יכלו לספק הסכמה מדעת", סיפר בלאו בטיימס. "לא רק זה, הוא ניתח את הנשים הללו ללא הרדמה, בין השאר משום שהוא לא האמין שנשים שחורות חוו כאב באותו אופן שבו חוו אותו נשים לבנות, אבחנה מסוכנת ושקרית ששרידיה נשארו עד היום", כתב. "כשהניסויים שלו סוף סוף הצליחו, הוא התחיל להשתמש בהם על נשים לבנות, אבל הוא היה מתחיל בשימוש בהרדמה עבור אותן נשים."


תוסיפו לזה את ההיסטוריה הארוכה של רשויות פדרליות או מקומיות שבכוח (או סתם בסתר) עיקרו אנשים שחורים - ומיעוטים אחרים - ותתחילו להבין מדוע אפילו חיסון חינם נגד מגיפה עולמית עשוי להיראות מעט חשוד.

בדיקות דם של מטופלים במהלך ניסוי העגבת בטסקיגי

מועדון בוהמיית גרוב

תיאוריית קונספירציה:

מפגש סודי של אנשים השולטים בעולם.


אמת:

ובכן, מסתבר שהוא אכן קיים ורבים מחבריו הם מנהיגים חזקים בעולם וטיטאנים בתעשייה. הפעילות האמיתית מתרחשת בבוהמיית גרוב (Bohemian Grove), שנראה כי קיים בעיקר כמקום "שבו העשירים והחזקים הולכים להתנהג בצורה לא נאותה" לפי הוושינגטון פוסט.


או, לחילופין, לשמוע את זה ישירות מהקבוצה, שבה חברים "חולקים תשוקה לחיק הטבע, למוזיקה ולתיאטרון." עם זאת, יחד עם אירוע מסורתי יותר כמו משתים וארוחות ערב גדולות, הפעילויות הקבועות כוללות לפי הדיווחים גם טקסים בפני ינשוף עץ עצום, לפי הוושינגטון פוסט.


בעלי הנכס מארחים מדי שנה ריטריט בן שבועיים בקליפורניה עבור כמה מהאמריקאים העשירים והמשפיעים ביותר. המשתתפים בעבר כוללים את ריצ'רד ניקסון ורונלד רייגן, שניהם השתתפו לפני שנכנסו לבית הלבן. אה, ושם שורטט לראשונה הרעיון לפצצת האטום. לא עניין גדול.

המשרד למחקר ופיתוח מדעי בבוהמיית גרוב ב-14 בספטמבר, 1942.

האילומינטי וממשלת ארה"ב

תיאוריית קונספירציה:

אגודה סודית השולטת בעולם - האילומינטי - והסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) משתפות פעולה.


אמת:

למעשה קיים קישור. כמובן, אותו "קישור" הוא היפר-קישור (כלומר, קישור אלקטרוני בין שני אתרי אינטרנט). אם תקלידו את המילה Illuminati לאחור - itanimulli - בדפדפן אינטרנט, תנחתו באתר NSA. לחצו על הקישור הזה כדי להיווכח: Itanimulli.com או פשוט חפשו itanimulli בגוגל. למה זה כך? מכיוון שכל אחד יכול לקנות כל דומיין שאינו בשימוש ולהפנות אותו לכל אתר אינטרנט שהוא רוצה. מישהו חשב שזה מספיק מצחיק כדי להיות שווה כמה דולרים.


לא צריך להאמין לכל תיאוריות הקונספירציה, כמובן, אך גם אין לפסול את כולן. אנשים זוממים. אנשים קושרים קשר ממש עכשיו. הממשלה מטייחת. גופי הבטחון משקרים. אנשי הממון מזייפים. התאגידים מסלפים. כן, 99% מהקונספירציות הן שטויות והזיות. אבל חובה לחקור ולהילחם על האחוז האחד שנותר.


למאמר השישי


מקורות:

1,857 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page