top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מבוך הקונספירציות - 3 - תיאוריות הקונספירציה הבולטות

עודכן: 4 במאי 2023

זהו המאמר השלישי בסדרה "מבוך הקונספירציות", אני ממליץ למי שלא קרא את המאמרים הקודמים להתחיל מהם:

 

הבהרה: לא כל מי שמאמין בתיאוריות קונספירציה הוא חלק מכת או שהוא בהכרח טועה, מחשבה ביקורתית ומחקר של קונספירציות הם מבורכים, עולמנו מלא בשקרים, סילופים וטיוחים ואנו חייבים לשאול ולחקור כל הזמן, רבות מתיאוריות הקונספירציה הוכחו כאמת במהלך ההיסטוריה. רבים מהאנשים שנשאבו למערבולת הקונספירציות לא מודעים לשימוש שעושים בהם, למטרות הנסתרות של האירגונים שמאחורי האופרציה, ולעצם העובדה שהם הומרו להיות חברים בכת, ולכן זילזול, כעס, או אכזבה מהם זה לא חלק מהעניין. מה שאני מנסה לעשות הוא להרים דגל, להתריע על הסכנות ואולי לנסות ולעזור למי שעדיין מתנדנד ולא נשאב למעמקי המערבולת.

 

מנחיתה מזויפת על הירח ועד לרעיונות פרועים על ההתנקשות בג'ון פ. קנדי, תיאוריות קונספירציה ומאמינים יש בשפע. עצם הזכרת המונח בשיחה עשויה לגרום לאנשים להתרחק בנימוס, ולחפש מישהו שלא יקח אותם לפינה ויספר להם תיאוריות פרועות על האופן שבו אלביס, ג'ון קנדי וביגפוט מצויים בהקפאה קריוגנית בבונקר תת קרקעי.


תיאוריות קונספירציה הן לעיתים אמיתיות. פרשת ווטרגייט היא דוגמה טובה לתיאוריית קונספירציה פוליטית שהתרחשה בפועל. אבל הודות לאלגוריתמים של המדיה החברתית שדוחפים יותר ויותר משתמשים לתוכן קונספירטיבי רגשי, כנראה שמעולם לא היה קל יותר לתיאוריות שגויות להתפשט.


לעתים קרובות קשה מאד לעקור את תיאוריות הקונספירציה המרכזיות, חלקן עשויות להכיל זרע של אמת או להזין צורך רגשי של מאמינים, ומאמינים אדוקים מיומנים ברציונליזציה של ראיות הסותרות את אמונותיהם. אפילו עדי ראייה שחולקים על המסקנות של תיאוריות הקונספירציה הידועות ביותר, לפי המאמינים טועים - או שהם מואשמים כחלק מהקונספירציה.


אולם האמת נמצאת אי־שם בחוץ...


הנה חלק מתיאוריות הקונספירציה הבולטות ביותר בהיסטוריה המודרנית.

ה-11 בספטמבר

הראיות הן מכריעות ולפיהן התקפות הטרור ב-11 בספטמבר 2001 אכן היו תוצאה של קונספירציה: קונספירציה של אוסאמה בן לאדן וצוות של חוטפי מטוסים סעודים בעיקר. עם זאת, זה פשוט מדי עבור חלק מהאנשים. לתאורטיקנים של קונספירציה יש מגוון הסברים מורכבים הרבה יותר למה שקרה במרכז הסחר העולמי ובפנטגון באותו יום, לעתים קרובות מעורבים עם מידע פנימי של הנשיא ג'ורג' בוש, סגן הנשיא דיק צ'ייני ויועצי בוש המובילים.


כמה תיאוריות קונספירציה מפורסמות מסתמכות על מוטיבים אנטישמיים, כמו שההתקפות היו מתוזמרות על ידי ישראל. רבים טוענים שבגלל ש"דלק סילוני לא יכול להתיך קורות פלדה", בוודאי הפילו את מגדלי התאומים על ידי פיצוץ מבוקר של חומרי נפץ שהוטמנו לפני פגיעת המטוסים. (סרט תיעודי של NOVA משנת 2006 הפריך את הטענות הללו. למעשה, ייתכן בהחלט שהקורות המחזיקות גורדי שחקים יגיבו בצורה קטסטרופלית כשהם נחשפות לשריפה הבוערת במספר קומות).


טענות אחרות מופרכות בהיגיון פשוט: אם מטוס חטוף לא התרסק לתוך הפנטגון, כפי שנטען לעתים קרובות, אז היכן טיסה 77 והנוסעים שלה? בתיאוריות קונספירציה רבות, אוזלת יד בירוקרטית נטענת לעתים קרובות כקונספירציה. הממשלה כל כך יעילה, בעלת ידע ויכולת - כך הנימוק אומר - שהיא לא יכלה להתרשל עד כדי כך בזיהוי המזימה מבעוד מועד או בתגובה להתקפות

הנחיתה על הירח

נאס"א הנחיתה אסטרונאוטים על הירח בשנת 1969. בשנות ה-70 של המאה ה-20, נוצרה ,תיאוריית קונספירציה מוזרה - שנחיתה על הירח מעולם לא התרחשה. תיאוריית הקונספירציה תוארה בספר בהוצאה עצמית מ-1976, "אף פעם לא הלכנו לירח: הונאה אמריקאית של 30 מיליארד דולר" ("We Never Went to the Moon: America's Thirty Billion Dollar Swindle"), ובסרט מ-1978, "Capricorn One". אפילו ב-2001, היה סרט תיעודי של פוקס, "תיאוריית קונספירציה: האם נחתנו על הירח?" ("?Conspiracy Theory: Did We Land on the Moon") שנתן זמן שידור לטענות שכל תוכנית אפולו של הנחיתה על הירח זויפה.


יש המון הכחשות של הטענות השונות על תרמית הנחיתה על הירח, ואז יש את הנושא של מאות קילוגרמים של סלעי ירח שנחקרו ברחבי העולם ואומת שמקורם מחוץ לכדור הארץ. איך נאס"א השיגה את הסלעים אם לא במהלך נחיתה על ירח? מדוע שמדענים מרחבי העולם ישתתפו ברצון בתרמית של סוכנות החלל האמריקאית?


אסטרונאוטים רבים נעלבו מההשלכות מכך שנטען שהם זייפו את הישגיהם. בשנת 2002, כאשר תיאורטיקן הקונספירציה בארט סיברל (Bart Sibrel) התעמת עם באז אולדרין וכינה אותו "פחדן ושקרן" על כך שזייף את נחיתות הירח, בן ה-72 דאז חבט באגרופו בלסת של סיברל.

הארץ השטוחה

תיאוריות קונספירציה של הארץ השטוחה עלו לראשונה בשנות ה-50 וקיבלו חיים חדשים בעידן האינטרנט. הן מוזרות. אחרי הכל, אפילו אנשים קדומים ידעו שכדור הארץ הוא כדור. היוונים אפילו הבינו את היקף כדור הארץ במאה ה-3. מאז, אסטרונאוטים שוגרו לחלל וראו במו עיניהם את ה"גולה הכחולה" ("The Blue Marble").


אבל המאמינים בארץ השטוחה לא רואים מעבר לאופק שלהם: הקו בין כדור הארץ לשמיים נראה די שטוח, כך הם מבינים, וכל שאר הראיות נזרקות מהחלון. אמנם כבר במהלך שנות ה-70 טענו המאמינים כי הנחיתה על הירח זויפה על ידי ממשלת ארה"ב ונאס"א, המאמינים המודרניים הלכו כמה צעדים רחוק יותר. בין היתר, הם טוענים כי באמצעות האמנה האנטארקטית, שומרים נאס"א והאו"ם על חומת הקרח הגבוהה המקיפה את הארץ, ומונעים מאנשים "רגילים" להגיע ולראות במו עיניהם את האמת הגלויה. בסוגיית המימון, הם טוענים כי ישנם "כספים מסווגים" בתקציבי המדינות השונות החברות באמנה האנטארקטית המיועדים לכוחות הצבא המפטרלים באזור אנטארקטיקה.


אחת מהטענות המרכזיות, כשהם נשאלים מדוע מישהו טורח, זה מאות שנים, ליצור קונספירציה כה רחבה, היא שמדובר במזימה שנועדה להרחיק את מרבית אוכלוסיית העולם מהאמת האלוהית בדבר הבריאה, מתן כוח והשפעה לחזקים ביותר, ויכולת נוחה יותר לשליטה על האוכלוסייה. מרבית הטענות של המאמינים מגובות לכל היותר בהסברים אד הוק, או בלעג למי ששואל שאלות המערערות על השערתם. כמו כן, על אף שהם טוענים כי מודל הארץ השטוחה הוכח כבר לפני אלפי שנים, נכון לשנת 2021, טרם הוצג מודל כלשהו המסביר את חילופי העונות, תנועת השמש בשמיים או ליקוי הירח. ישנם הסברים אד הוק לכל תופעה, אך לא כמודל אחיד.

טיפולי קוביד-19

קל ללעוג לתיאוריית הקונספירציה "חיסוני הקוביד מכילים שבבי 5G", אבל תיאוריית קונספירציה פחות אבסורדית סביב נגיף הקורונה עולה בחיי אדם: יש אנשים המאמינים שהתרופות שניתן להשתמש בהן לטיפול בקוביד-19 למעשה הורגות חולים.


זה הוביל לסיפורים על אנשים שנדבקו במחלה שסירבו לתרופות יעילות, כמו הרמדסיביר האנטי-ויראלי, מכיוון שהם שמו את אמונם במקורות "בריאות אלטרנטיבית" מקוונים שלעתים קרובות מוכרים טיפולים לא מוכחים שלהם (ובמקרים רבים, מופרכים). אחד מהפודקסטרים של בריאות אלטרנטיבית, כירופרקט לשעבר בשם בריאן ארדיס (Bryan Ardis), גם הפיץ את התפיסה המוזרה שקוביד-19 אפילו לא נגרם על ידי וירוס, אלא על ידי ארס נחשים המוזרק ל"אנשים מסוימים" על ידי הכנסייה הקתולית והמרכזים לבקרת ומחלות ומניעתן (CDC). בשלב זה אין מילה על איך מיליוני האנשים שנדבקו בקוביד-19 לא הצליחו לשים לב לאפיפיור מסתובב בחדר השינה שלהם עם מזרק מלא בארס נחשים, אבל לא משנה. ארדיס, כמובן, מוכר קו משלו של תוספי תזונה שנועדו להילחם בארס הדמיוני הזה.

אנשי לטאה

הרעיון שממשלת ארה"ב (או אולי כל ממשלות העולם) מנוהלת על ידי אנשי לטאה נשמע... מוגזם, בלשון המעטה. ועדיין, אנשים המחזיקים באמונה זו גרמו נזק אמיתי. לדוגמה, אדם שפוצץ מטען חבלה במרכז העיר נאשוויל, טנסי (Nashville bombing), ביום חג המולד 2020 כתב לחבר על אמונתו שאנשי לטאה מסתובבים על פני כדור הארץ, מחופשים לבני אדם. אנטוני וורנר התאבד, גרם נזק ל-41 מבנים ופצע שלושה בפיצוץ.


הרעיון של חצי לטאה, חצי בני אדם הולך אחורה, כשאקדמאי אחד מתחקה אחריו לסיפור בדיוני של מגזין פולפ משנת 1929. תיאורטיקן הקונספירציה הבריטי דיוויד אייק (David Icke) היה המפיץ המרכזי של קונספירציית "משני הצורה הזוחלים השולטים בעולם". שלעתים חופף לתיאוריות קונספירציה של סדר עולמי חדש, המצביעות על כך שקבוצת אליטה מתכננת להקים ממשל עולמי אוטוריטרי. תיאוריות קונספירציה אלה חופפות לעתים קרובות לאנטישמיות, ומעניקות בסיס יהודי כביכול לקבוצה הזו (קבאל).


תיאוריית הקונספירציה של אנשי הלטאה קיבלה דחיפה קטנה עם מותה של המלכה אליזבת השנייה בספטמבר 2022. לפי Politifact, פייסבוק סימנה והסירה פוסטים רבים לאחר מותה של המלכה שכינו את המלוכה רפטילאנית וקישרו לסרטונים מוזרים הטוענים שכל משפחת המלוכה הם אנשי לטאה.

תרופות טבעיות

חשיבה קונספירטיבית על בריאות היא נפוצה. מחקר משנת 2014 שפורסם ב-JAMA Internal Medicine מצא כי 37% מהאמריקאים מאמינים שמינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מדכא תרופות טבעיות לסרטן בגלל לחץ של חברות התרופות. זו הייתה תיאוריית הקונספירציה הבריאותית לה הכי האמינו במחקר. 20% אמרו גם שהם מאמינים שפקידי בריאות הציבור מסתירים נתונים שמראים שטלפונים סלולריים גורמים לסרטן, ו-20% אמרו שרופאים מחסנים ילדים עם חיסונים מסוכנים, בידיעה שהם מסוכנים.


המכון הלאומי לסרטן מדווח כי לא נמצא קשר בין שימוש בטלפון סלולרי לסרטן, והמחקר משנת 1998 שקשר לראשונה חיסונים עם אוטיזם חזר בו בכתב עת בשל התנהגות מחקרית בלתי הולמת. ולגבי תרופות טבעיות לסרטן? אונקולוגים מכובדים למעשה תומכים בטיפול כמו עיסוי וטיפול במוזיקה לחולי סרטן - אך לצד תרופות שנבדקות בניסויים קליניים ובעלות רקורד מוכח.


מקדמי "בריאות טבעית" רבים מתעשרים ממכירת תוספי מזון וויטמינים (לא מוסדרים) משלהם, מה שהופך את ניגוד האינטרסים הפיננסי שלהם למטריד בדיוק כמו כל של חברת תרופות. קווין טרודו, מחבר הספר "תרופות טבעיות ש'הם' לא רוצים שתדעו עליהם" ו"ריפוי תזונתי ש'הם' לא רוצים שתדעו עליו", הורשע ב-2013 בהונאה בגין הצגת טענות שווא בספריו ובפרסומיו. למרות ששהה שמונה שנים בכלא, הוא עדיין מקיים שיחות ומגייס כסף ממועדון המעריצים שלו - כסף שהממשלה הפדרלית מנסה לאתר כעת, מכיוון שטרודו חייב כמעט 37 מיליון דולר כפשרה עבור האנשים שקנו את ספר התזונה המלא בשקרים שלו.

QAnon

כקיצור של "Q Anonymous", זוהי תיאוריית קונספירציה ימנית קיצונית שעל פיה קיימת מזימה סודית כנגד נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, ותומכיו שמונהגת בידי הדיפ סטייט בארה"ב ומטרתה להסתיר מלחמה סודית שמנהל טראמפ נגד רשת סחר בילדים למטרת מין שמפעילים פדופילים סוגדי שטן ששולטים בעולם, שחבריה, לטענת מאמיני התיאוריה, הם אנשי הוליווד, בכירי ממשל וחברי המפלגה הדמוקרטית.


מקור תיאוריית הקונספירציה בפוסט אינטרנטי באתר 4chan שפרסם אדם אנונימי בשם Q באוקטובר 2017. בפוסט טען Q שיש לו גישה למסמכים מסווגים בממשל האמריקאי שחושפים את רשת הסחר בילדים, וקונספירציות רבות נוספות, ביניהן הפצת הטענה שנגיף הקורונה הוא שקר שנוצר על ידי ממשלות העולם. סביב התיאוריה התפתחה תנועה הקרויה באותו שם שמורכבת מקהל המאמינים של התיאוריה, וביניהם כאלו שפרסמו את טענותיו של Q למטרות רווח. התנועה קוראת לאומה האמריקאית להוות "הפיכה נגדית" כנגד רשת הפדופילים שבה לכאורה נלחם טראמפ. התנועה אובחנה על ידי מספר מכוני מחקר אמריקאים כבעלת מאפיינים של כת. מאמיניה של תאוריית הקונספירציה נוהגים לסמן עצמם באות Q ומתייגים פוסטים אינטרנטיים בהאשטג WWG1WGA, שמשמעותו "איפה שילך יחיד נלך כולם" ("Where one of us goes, we will go together").


השם בו פורסמו הטענות, "Q", מרמז כי לכותב יש רמת סיווג Q שקיימת בממשל האמריקאי כדי לסמן אדם בעל גישה למידע סודי ביותר הנוגע לנשק גרעיני. קיימות השערות רבות לגבי זהותו ומניעיו של Q, והועלו אפשרויות רבות החל מקצין מודיעין צבאי, טראמפ עצמו, ועד למשחק מציאות חלופי של חברת "ציקדה 3301". בנוסף, משום שלא ניתן לאמת את הזהות של מי שמפרסם באתרים בהם פעל, ייתכן כי Q הוא למעשה מספר אנשים שמפרסמים תחת אותו שם. אף כי מעולם לא הזדהה במגדר מסוים, מרבית מאמיניו של Q מתייחסים אליו כזכר ומדברים עליו בלשון זו.


המאמינים בתיאוריה סבורים גם כי אירוע מתקרב המכונה "הסערה" בו ייאסרו אלפי אנשים, שייתכן וישלחו לכלא גואנטנמו או יעמדו לדין בבתי משפט צבאיים ישים סוף לרשת הפדופילים, במקביל להשתלטות אלימה של הצבא האמריקני על המדינה. התוצאה של "הסערה" תהיה ישועה וגן עדן עלי אדמות. על אף שהשמדתה של רשת הפדופילים צפויה לקרות "בכל רגע", הדבר לא יתאפשר אם לא יהיו פטריוטים שיעקבו אחרי Q וימצאו את המשמעויות ברמזים שמפרסם.


אמונות נוספות שנכללות בתיאוריה הן כי טראמפ חבר לצאצא למשפחת קנדי שתומך בו בבחירות הקרובות, מישל אובמה היא למעשה גבר והיא ובעלה ברק אובמה מעורבים ברשת הפדופילים יחד עם הילרי קלינטון, פיגועי 11 בספטמבר היו "עבודה פנימית" אמריקאית, מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג-און, הוא שתול של ה-CIA ומופעל על ידו, חברת הקונגרס ויו"ר הוועדה הדמוקרטית הלאומית לשעבר, דבי וסרמן שולץ, שכרה את הכנופיה הסלבדורית, MS-13, לרצוח את פעיל המפלגה הדמוקרטית סת' ריץ', קנצלרית גרמניה לשעבר, אנגלה מרקל, היא נכדתו של אדולף היטלר, כל ירי המוני הוא מבוים ומאורגן על ידי תאי הפדופילים, ומשפחת רוטשילד היהודית מובילה פולחן שטני. תומכי התיאוריה ומאמיניה, הפיצו טענות כי שתיית MMS, תמיסה המכילה חומרים המוגדרים כמסוכנים לשימוש, מהווה מעין "תרופת פלא" לנגיף הקורונה. Q עצמו התייחס לנגיף וטען כי הוא אמיתי אך "מבורך", ובנוסף טען שהוא הופץ כדי להטות את תוצאות הבחירות ב-2020..

הנסיכה דיאנה

שעות ספורות לאחר מותה של הנסיכה דיאנה ב-31 באוגוסט 1997, במנהרה של כביש מהיר בפריז, השתוללו תיאוריות קונספירציה. כפי שהיה במקרה של מותו של ג'ון קנדי, הרעיון שאפשר לאבד דמות כה אהובה ובעלת פרופיל כה גבוה באופן פתאומי היה הלם. זה היה נכון במיוחד לגבי הנסיכה דיאנה: מלכות מתות מזקנה, תככים פוליטיים או אכילת יתר של אוכל עשיר; הן לא נהרגות על ידי נהג שיכור רגיל.


עם זאת, בניגוד לתיאוריות קונספירציה רבות, לזו הייתה מיליארדר שקידם אותה: מוחמד אל-פאיד, אביו של דודי אל-פאיד, שנהרג יחד עם דיאנה. אל-פאיד טוען כי התאונה הייתה למעשה התנקשות של סוכנויות הביון הבריטיות, לבקשת משפחת המלוכה. טענותיו של אל-פאיד נבחנו ונדחו כחסרות בסיס בחקירה משנת 2006. בשנה שלאחר מכן, בחקירה של דיאנה, קבע חוקר מקרי המוות כי "תיאוריית הקונספירציה שקידם מוחמד אל פאיד נבדקה בקפדנות והוכח כי היא חסרת כל בסיס". ב-7 באפריל 2008, חבר המושבעים הגיע למסקנה שדיאנה ואל-פאיד נהרגו עקב רשלנות של נהגם השיכור ומרדף פפראצי אחריהם, כך דיווח הניו יורק טיימס.


בתיאוריית הקונספירציה תומך גם הנסיך הארי, שאמר בינואר, 2023, שהוא מאמין שהיא עדיין עשויה להיות בחיים "הרבה שנים" לאחר התאונה. הוא אמר לאנדרסון קופר ב"60 דקות" שהוא חושב שייתכן שהיא ביימה את מותה ובשלב מסוים הם יתאחדו מחדש.

רצח עם של האדם הלבן

תאוריית הקשר על רצח עם של האדם הלבן היא תאוריית קשר אנטישמית המזוהה עם הימין האלטרנטיבי, לאומנות לבנה ועליונות לבנה. התאוריה טוענת שגורמים כמו: הגירה, עירוב גזעי, פריון תת-החלפתי, הפלות מלאכותיות, החרמת אדמות, ואלימות מאורגנת, כולם אורגנו במכוון על ידי יהודים ונועדו לגרום להשמדת האדם הלבן. אותם הגורמים אופייניים למדינות בהם רוב של האדם הלבן, או מדינות שהוקמו על ידי האדם הלבן. אותם גורמים יובילו לצמצום של האוכלוסייה הלבנה, הפיכתם למיעוט חלש, ולבסוף להשמדתם הסופית.


תאוריית הקשר פותחה על ידי הנאו-נאצי דייוויד ליין בשנת 1995. בוב ויטאקר (Bob Whitaker - פעיל חברתי, הדוגל בעליונות לבנה) פיתח אותה, וטבע את הביטוי "אנטי-גזענות היא מילת קוד לאנטי האדם הלבן". הביטוי נפוץ בשיח על רצח העם הלבן, והופיע על שלטי חוצות בארה"ב. כבר בגרמניה הנאצית יש אזכור לרעיון של רצח עם לבן, בפמפלט שנכתב במחלקה לשאלה היהודית, במכון הרייך של וולטר פרנק (Walter Frank). הפמפלט עסק בשאלה האם הגזעים הלבנים ימותו, לאור ההתפתחות של גזעים אחרים.


התאוריה נתמכת על ידי ארגוני ימין רדיקלי בארצות הברית, צרפת, דרום אפריקה ומדינות נוספות. היא השתלבה עם התאוריה הקיצונית יותר של רנו קאמי (Renaud Camus) בצרפת על השמדת האדם הנוצרי והלבן שם, ובכלל באירופה.

הסדר העולמי החדש

בתיאוריות הקונספירציה של הסדר העולמי החדש טוענת שאליטה כוחנית חשאית עם אג'נדה גלובליסטית קושרת קשר לשלוט בסופו של דבר בעולם באמצעות ממשלה אחת סמכותנית עולמית - שתחליף מדינות לאום ריבוניות - ותפיץ תעמולה כוללנית שהאידיאולוגיה שלה משבחת את הקמת הסדר העולמי החדש כשיא ההתקדמות של ההיסטוריה. לפיכך נטען כי דמויות היסטוריות ועכשוויות רבות משפיעות כחלק מקבאל הפועל באמצעות ארגוני חזית רבים לתיזמור אירועים פוליטיים ופיננסיים משמעותיים, החל מגרימת משברים מערכתיים בעזרת מדיניות שנויה במחלוקת, הן ברמה הלאומית והן ברמה הבינלאומית, כצעדים במזימה מתמשכת להשגת שליטה עולמית.


לפני שנות ה-90 המוקדמות, תיאוריות הקונספירציה של הסדר העולמי החדש היתה מוגבלת לשתי תרבויות נגד אמריקאיות, בעיקר הימין הלוחמני האנטי-ממשלתי, והשניה, החלק של הנצרות הפונדמנטליסטית העסוקה בהופעתו של האנטיכריסט באחרית הימים אקדמאים שחוקרים תיאוריות קונספירציה והקצנה דתית, כמו מיכאל ברקון (Michael Barkun) וצ'יפ ברלט (Chip Berlet), הבחינו כי תיאוריות קונספירציה ימניות פופוליסטיות על סדר עולמי חדש לא רק אומצו על ידי רבים המחפשים ידע סטיגמטי, אלא גם חלחלו לתרבות הפופולרית, ובכך חנכו תקופה במהלך סוף המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21 בארה"ב שבה אנשים מתכוננים באופן פעיל לתרחישי מילנאריים אפוקליפטיים. אותם מדענים פוליטיים מודאגים מכך שהיסטריה המונית של תיאוריות קונספירציה של סדר עולמי חדש עלולה להשפיע בסופו של דבר על החיים הפוליטיים, החל מהסלמה בטרור של זאב בודד ועד לעלייה לשלטון של דמגוגים אולטרה-לאומיים אוטוריטריים.


הסדר העולמי החדש חובר למגוון רחב של שחקנים כולל האילומינטי, יהודים, ממשלות או תאגידים עולמיים, ארגונים לא ממשלתיים כמו הפורום הכלכלי העולמי, וארגונים חשאיים כמו Bohemian Grove ,Le Cercle, ו-Skull and Bones. תיאורטיקנים מאמינים שמגוון רחב של מוזיקאים, כולל ביונסה ווויטני יוסטון, נקשרו ל"קבוצה". תיאורטיקנים בולטים כוללים את מארק דייס (Mark Dice) ודיוויד אייק (David Icke).

ג'ורג' סורוס

ניצול השואה, המשקיע ההונגרי-אמריקאי ג'ורג' סורוס הוא נושא לתיאוריות קונספירציה מאז שנות ה-90. סורוס השתמש בעושרו כדי לקדם מטרות פוליטיות, חברתיות, חינוכיות ומדעיות רבות, וחילק מענקים בהיקף מוערך של 11 מיליארד דולר עד 2016. עם זאת, תיאוריות נוטות לטעון שסורוס שולט בחלק גדול מהעושר והממשלות בעולם, ושהוא מממן בחשאי מגוון גדול של אנשים וארגונים למטרות נבזיות, כמו אנטיפה, שלטענת תיאורטיקני הקונספירציה היא קבוצה מיליטנטית מהשמאל הקיצוני.


רעיונות כאלה קודמו על ידי ויקטור אורבן, דונלד טראמפ, רודי ג'וליאני, ג'וזף דיגנובה (Joseph diGenova), ביל או'ריילי, רוי מור, אלכס ג'ונס, פול גוסר ובן גאריסון (Ben Garrison). בארץ קידם את התיאוריה יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה. תיאוריות הקונספירציה של סורוס מקושרות לפעמים לתיאוריות קונספירציה אנטישמיות.

הזוג קלינטון

תיאוריית הקונספירציה של ספירת גופות של הקלינטונים (Clinton body count conspiracy theory), שחלקים ממנה קודמו על ידי המוציא לאור של Newsmax, כריסטופר רודי בין היתר, טוענת כי נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון ואשתו הילרי קלינטון התנקשו בחייהם של חמישים או יותר ממקורביהם.


האשמות כאלה קיימות לפחות מאז שנות ה-90, כאשר סרט פסאודו דוקומנטרי בשם The Clinton Chronicles, שהופק על ידי לארי ניקולס (Larry Nichols) וקודם על ידי הכומר ג'רי פאלוול (Jerry Falwell), האשים את ביל קלינטון במספר פשעים כולל רצח. בנוסף הילרי קילנטון נקשרת לתיאוריית קונספירציה המקודמת בעיקר ע"י QAnon הטוענת כי היא מקיימת פולחן שטני בו היא רוצחת תינוקות ושותה את דמם. תיאוריה זו קודמה בעזרת טענה שקרית כי סרטון המתעד את אחד המקרים דלף לרשת.

הבונים החופשיים

מסדר הבונים החופשיים הוא אגודת סתרים בין־לאומית ורחבת־היקף הפועלת כארגון אחווה. הארגון מגדיר את עצמו כ"מסדר בעל תורת־מוסר מצועפת במשלים ומתוארת בסמלים". שלושת העקרונות המרכזיים של הבונים החופשיים הם חופש, אחווה ושוויון בין "האחים" (כפי שמוגדרים חברי המסדר) ובין בני האדם. היות שהארגון מושתת על מוסר, על פי הגדרתו, על האחים לנהוג בהתאם לתפיסה המוסרית תוך שימת דגש על אהבת אחים; סיוע (מתן צדקה וחסד); ואמת. חברי הארגון – שרובם המכריע הם גברים – מגדירים את עצמם כאחים באחווה כלל־עולמית "בארץ כולם גברים" לפי קביעת הלשכה הגדולה של אנגליה – אם הלשכות הגדולות.


תיאוריות קונספירציה לגבי הבונים החופשיים התפשטו מאז המאה ה-18. תיאורטיקנים טענו כי הבונים החופשיים שולטים בחלקים נרחבים מהכלכלות או בתי המשפט של מספר מדינות, וטענו למעורבות של הבונים החופשיים באירועים סביב טביעת הטיטאניק ופשעיו של ג'ק המרטש. בולט בקרב התיאורטיקנים היה הממציא האמריקני סמואל מורס, שב-1835 פרסם ספר של תיאוריות קונספירציה משלו. תיאוריות קונספירציה של הבונים החופשיים נקשרו גם לתיאוריות קונספירציה אנטישמיות מסוימות.

היסטוריה שקרית

חלק מהתיאוריות טוענות שתאריכי האירועים ההיסטוריים סולפו בכוונה. אלה כוללים את השערת זמן הפנטום (Phantom time hypothesis) של תיאורטיקן הקונספירציה הגרמני הריברט איליג (Heribert Illig), שב-1991 פרסם טענה לפיה נוספו 297 שנים ללוח השנה על ידי אנשי ממסד כמו האפיפיור סילבסטר השני כדי למקם את עצמם במילניום.


תיאוריה דומה, הידועה בשם הכרונולוגיה החדשה (New chronology), קשורה באופן הדוק ביותר לתיאורטיקן הרוסי אנטולי פומנקו (Anatoly Fomenko). פומנקו סבור כי ההיסטוריה קצרה במאות רבות ממה שנהוג לחשוב וכי מסמכים היסטוריים רבים מפוברקים, ומסמכים לגיטימיים הושמדו, למטרות פוליטיות. חסידי רעיונות כאלה כללו את רב-אמן השחמט גארי קספרוב.


טענה נוספת היא שממשלות העולם הסתירו ראיות לציוויליזציה מתקדמת, בשם טרטריה, עם גישה לאנרגיה חופשית שאוכלסה בחלקה על ידי ענקים, אשר נהרסה בתחילת המאה ה-19 על ידי אסון גדול של "שיטפון בוץ", שגרם לקבורת שרידיה.

HAARP

בהרי אלסקה נמצא מתקן HAARP, ראשי תיבות של High-Frequence Active Auror Research Program. זוהי תוכנית מחקר אמריקאית שמטרתה לחקור את היונוספרה (השכבה העליונה ביותר של האטמוספירה, ממוקמת מעל הסטרטוספירה) לשם פיתוח טכנולוגיות חדשות שיעשו שימוש בשכבה זו לטובת תקשורת רדיו וריגול. המתקן יושב על 130 דונם של אדמה ויש בו למעלה מ-180 אנטנות. האנטנות אוספות נתונים על הזוהר הצפוני, גלי רדיו והתרחשויות אטמוספריות אחרות.


תוכנית HAARP היא נושא מרכזי לתאוריות קונספירציה רבות, בהן הסדר העולמי החדש או הנדסת אקלים. הם מואשמים בכך שהם מסוגלים לשלוט בעזרת המתקן במזג האוויר ולייצר רעידות אדמה, הוריקנים, שיטפונות ואסונות טבע אחרים הנמצאים לכאורה בשליטתם. כמו הוא כן הפך לדיון ציבורי טעון בקרב מדענים בכל העולם. ההשלכות הגלובליות ומשמעויות הניסוי מתוארים בדרמטיות בספרים, מאמרים, סרטים ואתרים רבים. יש הסבורים שהאנטנות הן נשק ניסיוני שיכול לשלוט במוחם של אנשים, לפי הסמיתסוניאן. אחרים מאמינים שזה גרם להשמדת מעבורת החלל קולומביה בשנת 2003.

ההתנקשות בג'ון פ. קנדי

ג'ון פ. קנדי נורה בשנת 1963 בשיירה בדאלאס. אבל האם לי הארווי אוסוולד פעל לבד? או שהיה אקדוחן שני על תל הדשא? שאלות אלו הן השער לזירה עצומה של תיאוריות קונספירציה שהולידו ספקולציות אינסופיות ומאות ספרים, מאמרים וסרטים. זה לא עזר שלי הארווי אוסוולד נרצח במרתף של מטה משטרת דאלאס כשהוא מוקף בשוטרים רק יומיים לאחר ההתנקשות - ועל ידי בחור עם קשרים עם המאפיה. כל העניין מסריח, אנשים חשבו.


הרבה אשמים מפוקפקים הוצעו כמוחות מאחורי רצח קנדי: ממשלתו של פידל קסטרו, או אולי פעילי אנטי קסטרו, או פשע מאורגן, או ה-CIA, או סגן הנשיא לינדון ג'ונסון, או... ובכן, העניין עם נשיאים הוא, מסתבר שיש להם הרבה אויבים. הדו"ח של ועדת וורן, שהופק על ידי החקירה הרשמית על מותו של קנדי, לא מצא עדות לקונספירציות כוללניות, למרות שהרבה תיאוריות עדיין פורחות.

רצח רבין

תאוריות הקונספירציה של רצח רבין הן תאוריות קשר העוסקות ברציחתו של יצחק רבין, ומציגות את הרצח בצורה שונה מזו בה הוצג בבית המשפט שהרשיע את יגאל עמיר ברצח ובדו"ח שחיברה ועדת שמגר, שעסקה בחקר נסיבות הרצח. התאוריות שונות זו מזו בפרטיהן, חלקן מייחסות את הרצח ליגאל עמיר בידיעת השב"כ שלא הצליח או לא רצה למנוע את הרצח, ואחרות כופרות בכך שיגאל עמיר הוא הרוצח. התאוריות פותחו בעיקר בימין הרדיקלי, אך היו גם במרכז ובשמאל הפוליטי שקיבלו את הטענות שהן מעלות. סקרים אחדים העלו כי כרבע מהציבור מאמין בווריאציות שונות של תאוריות קונספירציה כאלה.


ישנן מספר תאוריות קונספירציה הנשמעות בימין הישראלי, אשר המשותף לכולן הוא האשמת השב"כ במעורבות או בידיעה מראש על ההתנקשות, ואמונה שוועדת שמגר שעסקה בחקר נסיבות הרצח "טייחה" ממצאים מסוימים. המבקרים מצידה השמאלי של המפה הפוליטית בישראל רואים בהופעתן של תאוריות הקשר ה"ימניות" כרצון לומר: "ידינו לא שפכו את הדם הזה", ומסבירים את מקורן בחוסר היכולת להפנים אשמה כבדה זו. הדרישה לחקור מחדש את נסיבות הרצח, בטענה שיש עובדות הדורשות בירור, עולה בימין גם שנים רבות לאחר הרצח.


תאוריות הימין מתחלקות לשתי קבוצות עיקריות: תאוריות הטוענות שרבין מת מכדורי יגאל עמיר, ותאוריות הטוענות שרבין נורה גם או רק בזמן הנסיעה לבית החולים איכילוב. על פי גרסתה השמאלנית של תאוריית הקונספירציה, גורמי ימין רדיקליים בשב"כ, הפעילו את יגאל עמיר וחברו לו בקשר חתרני באמצעות סוכן השב"כ אבישי רביב, במטרה לרצוח את יצחק רבין. תאוריה זו מנסה להסביר את הקלות שבה חדר יגאל עמיר לשטח הסטרילי בכיכר רבין.

ההתרסקות ברזוול

יש עובדה אחת שכמעט כל הספקנים והמאמינים מסכימים עליה: משהו התרסק בחווה מרוחקת מחוץ לרוזוול, ניו מקסיקו בשנת 1947. הממשלה טענה תחילה שזה סוג של צלחת מעופפת, ואז חזרה בה מההצהרה וטענה שזה בעצם בלון מזג אוויר. עם זאת, הראיות הטובות ביותר מצביעות על כך שזו לא היתה צלחת מעופפת ולא בלון מזג אוויר, אלא בלון צבאי סודי ביותר שכונה פרויקט מוגול.


כפי שמתברר, תיאורי השרידים שדווחו לראשונה על ידי עדי הראייה המקוריים תואמים מאד את התמונות של בלוני פרויקט מוגול, עד לגימור הכסוף והסמלים המוזרים בצידם. הסיפורים על גופות חייזרים שהתרסקו לא צצו לפני עשרות שנים ולמעשה אף אחד לא ראה בהתרסקות רוזוול כל דבר חוצני או יוצא דופן עד שלושים שנה מאוחר יותר, כשספר על הנושא פורסם. אכן היה טיוח, אבל הוא לא הסתיר צלחת מעופפת שהתרסקה. במקום זאת, הוא הסתיר תוכנית ריגול מתקופת המלחמה הקרה.

הפרוטוקולים של זקני ציון

"הפרוטוקולים של זקני ציון" הוא ספר אנטישמי שיקרי שהתיימר לחשוף קונספירציה יהודית להשגת שליטה עולמית.

הפרוטוקולים הם זיוף מעשה ידי האוכרנה, המשטרה החשאית שפעלה בשירות הצאר הרוסי, אשר עיבדה כ-24 חיבורים, חלקם אנטישמים וחלקם נערכו לכדי חיבורים אנטישמים, הנדמים לפרוטוקולים של אגודת סתרים יהודית בשם "זקני ציון". המקור המרכזי לזיוף הוא חיבור סאטירי פרי עטו של מוריס ז'ולי בשם "דיאלוגים בגיהנום בין מקיאוולי ומונטסקייה", חיבור שתיאר בביקורת את שיטותיו של נפוליאון השלישי. בזמן פרסומו של המסמך נטען כי הוא פרוטוקול של ישיבה של אגודת "זקני ציון" שהתנהלה במהלך הקונגרס הציוני העולמי הראשון ובה פרטו את תוכניתם להשתלטות עולמית באמצעות כרסום ביסודות המוסר, חרחור מלחמה בין מדינות בנות ברית, תוך שימוש בבונים החופשיים ובממון שאינו שלהם. הספר פורסם לראשונה בעיתון "זנאמיה" (הדגל), בעריכתו של פאבל א. קרושוואן, שנודע כאנטישמי מיליטנטי, בסנקט פטרבורג ב-1903.


מאז פורסמו בלשון הרוסית, תורגמו כתבים אלה לשפות רבות. מיד עם סיום מלחמת העולם הראשונה ראו גרמנים רבים את תבוסתה של ארצם כמזימה קומוניסטית בהשראת היהודים. הנאצים עודדו את הפצת הפרוטוקולים ברבים (למעשה, אדולף היטלר התייחס ל"פרוטוקולים" בספרו "מיין קאמפף"), עד שאלה השפיעו רבות על העמקת האיבה לעם היהודי ועל מתן הכשר לרצח עם, שהתחולל כמעט באין מפריע במהלך מלחמת העולם השנייה.


עם הקמת מדינת ישראל, החלו שליטים ערביים לטעון בהשראת הפרוטוקולים, שהיהודים זוממים להקים על אדמות המוסלמים ממלכה בכל רחבי המזרח התיכון. בארצות ערב נוהגות מדי פעם תחנות השידור המקומיות להפיק סדרות טלוויזיה המבוססות על הפרוטוקולים. בשנת 1920 שילם הנרי פורד כדי לחלק חצי מיליון עותקים חינם של "הפרוטוקולים של זקני ציון" ובמדינות רבות בעולם, כולל בארה"ב, הממלכה המאוחדת וצרפת, ניתן לרכוש באופן חופשי עותקים של הספר. למרות שהספר נפסל לחלוטין כשיקרי ומזויף, הוא עדיין מודפס ומופץ ברחבי העולם.

הבהלה השטניסטית

במשך שנים במהלך שנות ה-80 וה-90, אמריקה השתכנעה שרשת מחתרתית של שטניסטים פועלת יחד כדי לחטוף, לענות ולהתעלל בילדים. שום דבר מזה לא היה אמיתי, אבל תיאוריית הקונספירציה הרסה חיים ופרנסה.


השיא היה ספיישל NBC הידוע לשמצה של הרלדו ריברה "פולחן השטן: חשיפת מחתרת השטן" ("Devil Worship: Exposing Satan's Underground"), ששודר ב-28 באוקטובר 1988. ריברה הסתמך על "מומחי שטניזם", סטטיסטיקות מטעות ולא מדויקות, פשעים עם קשרים קלושים בלבד לשטניזם, ודיווחים סנסציונים בתקשורת. זה היה הסרט התיעודי הנצפה ביותר בתולדות הטלוויזיה. "יש יותר ממיליון שטניסטים במדינה הזו", אמר ריברה והוסיף כי "רוב הסיכויים הם שהם בעיר שלכם".


הבהלה צמחה מהרעיון שזיכרונות התעללות הודחקו לעתים קרובות וניתן לשחזר אותם בעזרת היפנוזה ומטפל. רעיון זה זכה לפופולריות בספר "מישל זוכרת" ("Michelle Remembers") משנת 1980, שנכתב על ידי פסיכיאטר קנדי והמטופלת איתה התחתן בסופו של דבר (דגל אתיקה אדום), בו מישהי המכונה מישל משחזרת זיכרונות של התעללות שטניסטית כביכול שניהלה אמה.


ב-1983, הבהלה התפוצצה עם משפט מקמרטין (McMartin preschool trial), בו אמא מקליפורניה האשימה בעלי מעונות יום בהתעללות מינית בבנה. לאחר מכן שלחה המשטרה מכתב להורים שהזהיר שייתכן וילדיהם עברו התעללות, וקרא להורים לשאול ילדים בגיל הגן מה שהתברר מאוחר יותר כשאלות מנחות. חקירה נוספת של הרשויות נמשכה ברוח זו, והניבה דיווחי עדי ראייה לכאורה של ילדים על רשתות של מנהרות סודיות ומכשפות שעפות באוויר.


לאחר שבע שנים, בסופו של דבר זוכו בעלי המעונות או שהאישומים בוטלו. אחד נכלא לחמש שנים בזמן שהמתין למשפט ולמשפטים חוזרים. בינתיים, האשמות דומות נפוצו במעונות ברחבי ארה"ב. רובם דורבנו על ידי שיטות מושמצות כיום לתשאול ילדים קטנים, שיטות שהובילו לא פעם את הילדים להאשמות מסעירות משום שרצו לרצות את האנשים הסמכותיים שחקרו אותם.


בדו"ח משנת 1992 על פשע פולחני, סוכן ה-FBI קנת לאנינג (Kenneth Lanning) הגיע למסקנה שהשמועות המשתוללות סביב השטניזם הפולחני אינן מבוססות. פיליפס סטיבנס ג'וניור (Phillips Stevens, Jr), פרופסור לאנתרופולוגיה באוניברסיטת המדינה של ניו יורק בבפאלו, אמר כי ההאשמות הנרחבות על פשעים של שטניזם "מהוות את התרמית הגדולה ביותר שבוצעה על העם האמריקני במאה ה-20".

כמיטריילס

כאשר מטוסים טסים, הם משאירים מאחוריהם שובלים ארוכים של עיבוי מים הנקראים פס התעבות (קונטרייל). מסלולים דמויי ענן אלה מתפוגגים במהירות. אבל לכמה מתאורטקני קונספירציה, שובלי העיבוי האלה הם הרבה יותר מרושעים. תיאוריית הקונספירציה "כמטרייל" גורסת ששובלי העיבוי מלאים בכימיקלים אחרים שמדענים וממשלות זורעים באטמוספירה. למה? בחרו את הסיבה שלכם. זה עשוי להיות לוחמה ביולוגית או שליטה באוכלוסיה או הנדסה גיאוגרפית או ניסיון לתמרן את מזג האוויר.


בשנת 1996 פורסם מאמר של חיל האוויר האמריקאי ובו רעיונות לשינוי מזג אוויר. כתגובה טענו מספר גורמים שחיל האוויר האמריקאי מרסס את אוכלוסיית ארה"ב בחומרים מסוכנים. הכחשות גורמי הצבא לא עזרו, והשמועה המשיכה להתפשט, בעיקר בתוכניות לילה ברדיו. בתחילת שנות ה-2000 הוקמו אתרי אינטרנט המוקדשים לנושא זה. בדרך כלל תומכי תאוריית כמטריילס הם אנשים העוינים את הממסד וחשדנים כלפי ממשלת ארה"ב. ב-2009 המוזיקאי פרינס דיבר בראיון טלוויזיוני על התאוריה, מה שהיה לאחד האזכורים הבולטים במדיה זו.


במספר מקרים ניסו תומכי התאוריה להוכיח את נכונותה, אך לא צלחו במשימתם. בשנת 2001 ניסה חבר הקונגרס האמריקאי דניס קוסיניץ' להעביר הצעת חוק האוסרת על לוחמת חלל, הכוללת גם איסור על שימוש בכמטריילס. בוועדת הקונגרס שונה נוסח ההצעה כך שלא יכיל את המילה "כמטריילס", ולאחר מכן ההצעה נפלה ולא עלתה שוב להצבעה. בשנת 2007 נטען בתוכנית תחקירים בטלוויזיה בלואיזיאנה שקיים ריכוז גבוה של בריום בפסי ההתעבות. בדיקה חוזרת העלתה שחלה טעות במדידה, והריכוז הוא נמוך ונורמלי.


רוב הקהילה המדעית דוחה את תאוריית הכמטרייל. עשרות מאמרים פורסמו בכתבי עת מדעיים המסבירים את תופעת פסי ההתעבות ושוללים את הטענות של תומכי התאוריה. פטריק מיניס (Patrick Minnis), מדען אטמוספירה של נאס"א, אמר בראיון שההיגיון אינו מניא את חסידי כמטרייל: "אם אתה מנסה לדבר עם האנשים האלה בהיגיון ולהפריך את הטענות שלהם, אז הם אומרים - 'ובכן, גם אתה חלק מהקנוניה'."


האסטרונום בוב ברמן (Bob Berman) אפיין את תאוריית כמטרייל כדוגמה קלאסית של כישלון ביישום העיקרון "תערו של אוקאם". הוא אמר: "במקום להבין את העיקרון הפשוט לפיו פסי ההתעבות מורכבים מאדי מים קפואים, הם מעדיפים לחשוב שמדובר בתופעה סודית שבה מעורבים 40,000 טייסים של חברות מסחריות ובקרי טיסה שמטרתם היא להרעיל את הילדים שלהם."

ברק אובמה

תיאוריות קונספירציה מסוימות, כמו כמיטריילס, מחלחלות ברקע של קהילות מסוימות, ואף פעם לא חודרות באמת לציבור הרחב. לאחרות יש השפעות נרחבות. תיאוריית הקונספירציה של הלידה של ברק אובמה, בירת'יזם (birtherism), היא אחת כזו.


ברק אובמה, הנשיא ה-44 של ארה"ב, נולד ב-1961 בהונולולו, הוואי. אבל ברגע שאובמה החל את מסע הבחירות שלו לנשיאות ב-2008, "בירת'יזמים" החלו להפיץ את תיאוריית הקונספירציה לפיה אובמה בעצם נולד בקניה, מדינת אביו. הם טענו שמשמעות הדבר היא שאובמה אינו "אזרח יליד טבעי של ארה"ב" - למרות שאמו הייתה אזרחית אמריקאית - ולכן הוא לא יכול להיות נשיא.


לא משנה שהיו הודעות על לידתו של אובמה בעיתון בהונולולו, או שחברים של אמו של אובמה זכרו את היום שבו היא נכנסה לחדר לידה. כדי להילחם בתיאוריית הקונספירציה, אובמה לא רק נאלץ לשחרר עותק של תעודת הלידה שלו ב-2008, הוא נאלץ לעקוב אחרי פרסום המסמך המקורי המלא ב-2011, בניגוד למדיניות הרגילה של בית החולים להנפיק עותקי מחשב של תעודות לידה כזיהוי מקובל.


המהדורה של 2011 הפחיתה את מספר האמריקאים שהאמינו בבירת'יזם, על פי סקר של גאלופ. אבל פעילים פוליטיים שמרנים רבים ומומחים העלו את הפרופיל שלהם על ידי תמיכה בבירת'יזם. ביניהם? דונלד טראמפ, שהיה בזמנו הנשיא שעתיד לבוא.

קוביד-19 ו-5G

כנראה שאף אירוע מאז ה-11 בספטמבר לא הוליד חשיבה קונספירטיבית יותר ממגיפת קוביד-19. ישנן קונספירציות לגבי מקור הנגיף, כמו גם כלפי התגובות של כל ממשלה. אנשים רבים אפילו מאמינים שרופאים משקרים לגבי מקרי מוות הקשורים לקוביד, ומאשימים את הנגיף במקרי מוות מסיבות אחרות. חוסר אמון ב"ביג פארמה", שחולל במשך שנים על ידי תומכי "רפואה אלטרנטיבית" כמו קווין טרודו (Kevin Trudeau - מחבר רבי המכר של "תרופות טבעיות ש"הם" לא רוצים שתדעו עליהן"), שהזין גם לקונספירציות על טיפול רפואי וחיסונים.


אחת הקונספירציות המוזרות מערבת פחדים ארוכי שנים מטכנולוגיה אלחוטית 5G עם פחדים מפני הנגיף. על פי תיאוריית הקונספירציה תדרים אלקטרומגנטיים ממגדלי טלפונים סלולריים מערערים את המערכת החיסונית, וגורמים לאנשים לחלות בקוביד, כך דיווחו חוקרים בשנת 2020 בכתב העת Media International Australia. תיאוריית קונספירציה נוספת טוענת שחיסוני הקוביד-19 מכילים שבבי מעקב שמתחברים לרשתות 5G כך שהממשלה, או אולי המיליארדר ונדבן החיסונים ביל גייטס, יוכלו לפקח על תנועות כולנו. כפי ש-CNBC מציינת, שבבי 5G גדולים מכדי להיכנס דרך מזרק חיסון, ואפילו שבבי ה-RFID הקטנים ביותר שיכולים להתאים דורשים מקור כוח שלא יכול להיכנס.

מעריצים

לא כל תיאוריות הקונספירציה הן פוליטיות - או אפילו תוצאתיות. עולם המעריצים באינטרנט יכול להיות פראי, עם מאמינים אמיתיים ברשתות החברתיות שמפיצים סיפורים דרמטיים על חייהם האמיתיים של הסלבריטאים האהובים עליהם.


התיאוריות המוזרות ביותר הללו משחקות בעובדה שהמעריצים יודעים שהסלבריטאים שהם רואים על המסכים שלהם נארזים דרך חברות הפקה ומסוננים באמצעות אסטרטגיות יחסי ציבור. ברק זה של חוסר מציאות עשוי להקל עליהם להאמין, למשל, שהזמרת הקנדית אבריל לאבין מתה, והיא מתה מאז 2003 בערך, כשחברת התקליטים שלה החליפה אותה בכפילה. "זה כל כך מטומטם", אמרה לאבין (שחיה מאד) ל-EW ב-2019.


ומהומה גדולה עוד יותר התעוררה סביב השחקן הסיני ג'אנג ג'האן (Zhang Zhehan), שבוטל והוקע בשנת 2021 לאחר שהופיעו תמונות שלו באינטרנט כשהוא מבקר באנדרטה יפנית שנויה במחלוקת של מלחמת העולם השנייה. הקריירה של ג'אנג התנדפה בן לילה, וכשחזר לרשתות החברתיות אחרי חודשים של חופשה, כמה מעריצים השתכנעו שהפוסטר החדש הזה הוא דיפ-פייק, לפי Vox. הם אפילו ניתחו את קמטי הפנים של כלב המחמד שלו וחשפו את המטפל שלו. (לג'אנג יש כעת חשבון אינסטגרם מאומת והוא חווה תחיית קריירה מחוץ לסין).


סלבריטאים דיווחו שהקונספירציות הללו משפיעות על חייהם האמיתיים. קבוצה של מעריצי One Direction בשם "Larries" בילתה שנים בהתעקשות שחברי הלהקה לשעבר הארי סטיילס ולואי טומלינסון היו זוג סודי, מה שהשפיע על החברות האמיתית של השניים, אמר טומלינסון למגזין Seventeen ב-2017. "זה יצר את האווירה הזו בין שנינו שבה כולם בחנו את כל מה שעשינו", אמר טומלינסון. "זה הסיר את הוייב שאתה מקבל מכולם."

פול מקרטני

פול מקרטני לא מת. נכון לאמצע 2022, הוא עדיין היה בסיבוב הופעות והוא כנראה עדיין ימשיך לעשות זאת. הוא מעניק ראיונות, יש לו אתר אינטרנט, הוא מופיע מדי פעם בצהובונים. די טוב עבור בחור שכמה תיאורטיקני קונספירציה חושבים שהוא מת ב-1966.


תיאוריית הקונספירציה "פול מת" הולכת בערך כך: ב-9 בנובמבר 1966, פול מקרטני נקלע לוויכוח עם הביטלס האחרים, יצא בסערה מהאולפן ונדרס מיד בתאונת דרכים. כדי לחפות על כל העניין, הלהקה שכרה דמות דומה (ושנשמעת דומה).


עם זאת, לאחר שעברה את כל הצרות הללו, הלהקה התאמצה מאד להשתיל רמזים בעטיפות האלבומים והמילים שלהם כדי לרמוז לציבור שמשהו לא בסדר. לדוגמה, על עטיפת האלבום של Abbey Road, כל ארבעת הביטלס מצולמים צועדים על פני מעבר חציה, אבל רק מקרטני יחף ולא מסונכרן עם צעדי שלושת האחרים. זה בטח אומר משהו, נכון? למרות ההכחשות הפומביות של הלהקה (והרבה הרבה הופעות פומביות של מקרטני), המעריצים לא יכלו פשוט לתת לזה להיות, והתאחדו לחפש עוד רמזים, כולל האזנה לקטעי הסיום במספר שירי