top of page

לוח הזמנים הגיאולוגי של כדור הארץ

עודכן: 26 בדצמ׳ 2022

רוב המאמרים שעולים באתר עוסקים בתקופת הצוויליזציה האנושית, בעיקר ב-4000 השנים האחרונות, לעיתים אנו מגיעים 7000 שנה לאחור, לתחילתן של הצוויליזציות האורבניות ולעיתים רחוקות אנו מגיעים עד ל-10,000 שנה לאחור, קצת אחרי עידן הקרח האחרון. כשאנו מתעסקים בפרהיסטוריה הרחוקה אז לפעמים נגיע עד 50,000 שנה ואף עד ל-200,000 שנה לאחור, תחילת מסעו של האדם הנבון המודרני על פני כדור הארץ ע"פ מרבית החוקרים. אך לוח זמנים זה הוא בקושי פסיק על ציר הזמן של כדור הארץ, גרגר חול בתוך אוקינוס הזמן. אנו יודעים מעט עד שום דבר על תקופות מוקדמות יותר ואף קשה לנו להבין ולהכיל עד כמה חלקיק הזמן שאנו חוקרים ומנתחים כל העת הוא זעיר ואולי שולי. מאמר זה מנסה לתת קנה מידה, לצייר את לוח הזמנים הגיאולוגי של כדור הארץ כדי שנבין את מקומנו בצורה בהירה יותר ובאמצעות בהירות זאת נוכל להבין טוב יותר עד כמה אנחנו לא יודעים מה באמת התרחש פה ב-4.5 מילארד השנים האחרונות.


לוח הזמנים הגאולוגי (GTS) הוא לוח המציג את הזמן הגאולוגי, כלומר את התקופות הגאולוגיות לפי סדרן. זוהי מערכת של מדידה כרונולוגית שמקשרת בין סטרטיגרפיה לזמן, והיא משמשת גאולוגים ומדענים אחרים כדי לתאר את התזמון והקשרים בין אירועים ותהליכים שהתרחשו במהלך ההיסטוריה הגאולוגית של כדור הארץ. הלוח מציג את ההתרחשויות השונות מן המאוחרות ביותר למוקדמות ביותר, ובאופן זה הוא מדמה את שכבות ההתרחשות כפי שהן באות לידי ביטוי בשכבות הסלעים ובסדר הופעת המאובנים בהן.


הזמנים הקדומים בעברו של כדור הארץ אורגנו כיחידות שונות על פי אירועים שונים שהתרחשו בהן. עידנים, תורים, תתי-תורים, תקופות וגילים נחלקים כדי לציין באמצעותם אירועים משמעותיים מבחינה גאולוגית, פלאונטולוגית או אקלימית, כמו למשל היווצרות והתפתחות צמחייה ובעלי חיים ייחודיים, אירועי הכחדה, שינויים בתנאי האקלים ותהליכים טקטוניים משמעותיים. עדויות מתיארוך רדיומטרי מצביעות על כך שכדור הארץ בן כ-4.54 מיליארד שנה. הגיאולוגיה או הזמן העמוק בעברו של כדור הארץ אורגנו ביחידות שונות בהתאם לאירועים שהתרחשו בכל תקופה.

Image Credit: Ray Troll

עובדות מעניינות על לוח הזמנים הגיאולוגי

  • פרקי זמן שונים ב-GTS מוגדרים בדרך כלל על ידי שינויים בהרכב השכבות המתאימות להם, המצביעות על אירועים גיאולוגיים או פליאונטולוגיים גדולים, כמו הכחדה המונית. לדוגמא, הגבול בין תור הקרטיקון לתור הפלאוגן מוגדר על ידי אירוע הכחדת קרטיקון-פלאוגן, שסימן את היכחדותם של הדינוזאורים הלא-מעופפים וקבוצות רבות אחרות של חיים. טווחי זמן קדומים יותר שקדמו לתיעוד המאובנים המהימן (לפני עידן העל פרוטרוזואיקון) מוגדרים על ידי הגיל האבסולוטי.

  • הניסיונות הרציניים הראשונים לגבש סולם זמן גיאולוגי שניתן ליישם בכל מקום על פני כדור הארץ נעשו בסוף המאה ה-18. המשפיע ביותר מבין אותם ניסיונות מוקדמים (שעליהם ניצח אברהם ורנר, בין היתר) חילק את סלעי קרום כדור הארץ לארבעה סוגים: ראשוניים, משניים, שלישוניים ורבעוניים. סולם הזמן הגאולוגי הראשון שכלל תאריכים אבסולוטים פורסם בשנת 1913 על ידי הגיאולוג הבריטי ארתור הולמס.

  • גיאולוגים חילקו את ההיסטוריה של כדור הארץ לסדרה של מרווחי זמן. מרווחי זמן אלה אינם שווים באורכם כמו השעות ביום. במקום זאת מרווחי הזמן משתנים באורכם. הסיבה לכך היא שהזמן הגיאולוגי מתחלק באמצעות אירועים משמעותיים בתולדות כדור הארץ.

  • יחידת הזמן המוגדרת הגדולה ביותר היא עידן על המורכב מעידנים. עידנים מחולקים לתורים, אשר בתורם מחולקים לתתי-תורים, לתקופות ולגילים. המונח eonothem מקביל לעידן על, erathem מקביל לעידן, מערכת מקבילה לתור, סדרה מקבילה לתקופה ודרגה מקבילה לגיל. והם משמשים להתייחסות לשכבות הסלע המתאימות לתקופות הזמן הגיאולוגיות הללו בתולדות כדור הארץ.

  • גיאולוגים מסווגים יחידות אלה כ"מוקדמות", "אמצעיות" ו"מאוחרות" כשמתייחסים לזמן, ו"תחתונות", "אמצעיות" ו"עליונות" כאשר הם מתייחסים לסלעים המקבילים. לדוגמא, סדרת היורה התחתונה בכרונוסטרטיגרפיה מתאימה לתקופת היורה המוקדמת בגיאוכרונולוגיה.

  • המונח "אנתרופוקן" משמש באופן לא פורמלי את התרבות הפופולרית ומספר גדל והולך של מדענים לתיאור התקופה הנוכחית בה אנו חיים. את המונח טבעו פול קרוצן ויוג'ין סטורמר (Eugene Stoermer) בשנת 2000 כדי לתאר את התקופה הנוכחית, בה יש לבני האדם השפעה עצומה על הסביבה.

שעון המציג את גיל כדור הארץ בתור 24 שעות. בשעון כזה, תקופת הרביעון, הייתה אורכת רק 17 שניות. זמן ההיסטוריה האנושית היא שבריר ממנה

פרקי זמן בולטים בלוח הזמנים בגיאולוגי

לפני שנפרט כמה מפרקי הזמן הפופולרים ביותר בהיסטוריה של כדור הארץ, הנה מספר הערות חשובות. זוהי לא רשימה מלאה של כל עידני העל, העידנים, התורים, תתי-התורים, התקופות והגילים. לצורך קיצור ובהירות מפורטים רק הפופולרים והחשובים ביותר בציר הזמן הפרהיסטורי. זה לא אומר שיש פחות חשובים בהיסטוריה של כדור הארץ, מכיוון שכולם חשובים, אך יש שבולטים יותר מאחרים.


הערכות השנים של כל עידן על, עידן, תור, תת-תור, תקופה וגיל הן בדיוק כאלה - הערכות. אמנם ננקטו צעדים משמעותיים בכדי להבטיח את דיוק התאריכים הללו, אך התאריכים המשמשים עשויים להשתנות מחלק אחד של מאמר זה למשנהו. הסיבה לכך היא שלרוב התקופות הגיאולוגיות אין תאריכים קבועים שבהם נאמר שהן התחילו או הסתיימו, אלא אומדנים בלבד שיכולים להשתנות בכמה מיליוני שנים. הם גם עשויים להשתנות לפי המדען או פשוט משנה לשנה מכיוון שנחשף מידע חדש.


עידני על

כפי שצוין קודם, עידני על מכילים כמה עידנים ומכסים פרקי זמן גדולים במיוחד. כל כך גדולים שלמעשה הסתיים רק ​​עידן על אחד בהיסטוריה של כדור הארץ. זה היה עידן העל פרקמבריון. ניתן לומר טכנית שאנחנו בתחילת עידן העל הבא.


עידן העל פרקמבריון [ 4.54 מיליארד עד 542 מיליון שנה ]