לוחמי הטרקוטה: צבא לחיים שלאחר המוות

עודכן ב: יול 1

עובדים סינים שחפרו באר בשנת 1974 גילו תגלית מדהימה: אלפי דמויות טרקוטה בגודל טבעי של צבא המתכונן לקרב. כעת נקראים 'צבא הטרקוטה' או לוחמי הטרקוטה, הדמויות ממוקמות בשלושה בורות ליד העיר שיאן במחוז שאאנשי בסין. לאחר גילוי הלוחמים, האתר הפך בשנת 1987 למוזיאון ולאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

בעלי הדרגות הגבוהות של צבא הטרקוטה בבור 1 / Credit: BrokenSphere

הבורות ממוקמים פחות מקילומטר וחצי צפונית מזרחית למאוזוליאום בצורת פירמידה שנבנה עבור הקיסר הראשון של סין, צ'ין שה-חואנג (260 - 210 לפנה"ס). על פי המרכז למורשת עולמית של אונסק"ו, ארכיאולוגים חושדים כי הקבר, שלא נחפר עדיין, עשוי להכיל העתק מלא של העיר שיאן, עליה שומרים הלוחמים. שלושת הבורות (בור רביעי לא הושלם) מכילים כ-8,000 דמויות טרקוטה בגודל טבעי, מהם נחפרו כ-2,000. הדמויות נוצרו כדי לשרת את הקיסר בחיים שלאחר המוות וכוללות תערובת של מרכבות, פרשים, חיילים משוריינים וקשתים. ישנם קצינים בכירים (כולל תשעה גנרלים שנמצאו עד כה) ואחד הבורות, מספר 3, שימש למעשה כמוצב הפיקוד של הצבא ומכיל משמר כבוד ומרכבה מעוטרת למפקד העליון של הכוח. כל שלושת הבורות הם אתרים ארכיאולוגיים פעילים והמבקרים יכולים לצפות בחפירות המתנהלות שם גם כעת.

בור 1 - צבא הטרקוטה / Credit: Maros M r a z

פרטי הלוחמים כל כך מורכבים ויחודיים שמשערים שהם התבססו על חיילים אמיתיים ששירתו בצבא הקיסר. לכל לוחם יש סגנון שיער ומאפיינים מעוצבים באופן ייחודי; לחלקם יש ציציות שיער עליונות ואילו לאחרים יש זקני תיש, לחלקם כובעים וטוניקות משוחררות ואילו אחרים עם אפודים משוריינים ושיער קלוע. יש להם מבני גוף, הבעות ותנוחות שונות. מאפיין מרכזי נוסף הוא שהלוחמים עוטרו בצבעים עזים, מה שתרם ליחודיות. טכניקות שימור חדשות, המבוצעות על דמויות שנחפרו לאחרונה, מאפשרות להבחין בחלק מהדפוסים הללו. כל לוחם כולל חותמת של שם מנהל העבודה האחראי על יצירתו, כך שניתן היה לעקוב אחר טעויות, על פי מוזיאון פילד.


באופן מוזר, כאשר הקיסר יצר את הצבא הזה הוא הציב אותו כשהוא פונה מזרחה, לא לכיוון גבולות האימפריה שלו אלא כלפי השטחים שכבר כבש. מדוע הוא עשה זאת זו תעלומה, זה יכול להיות בגלל הטופוגרפיה סביב המאוזוליאום שלו או שאולי זה בגלל שהוא הרגיש שהאיום האמיתי מגיע מהאדמות שכבש.

צבא הטרקוטה / Credit: kevinmcgill

הקיסר הראשון

שם הלידה שלו היה ייִינְג גֶ'נְג והוא נולד בתקופה בה סין היתה מחולקת למספר מדינות לוחמות. אחת המדינות הללו, ששמה צ'ין, הייתה ממוקמת בחלק המערבי של סין העתיקה והיתה בהתרחבות מזה זמן.


כשאביו של ג'נג, המלך ג'ואנג-שיאנג (King Zhuangxiang), מת בשנת 246 לפנה"ס, ג'נג ירש את כס המלוכה בגיל 13. בשלושת העשורים הבאים הוא יזם סדרה של מסעות צבאיים בהם צ'ין כבשה את המדינות האחרות ואיחדה את סין לראשונה. לאחר שהאיחוד הושלם, בשנת 221 לפנה"ס, קיבל ג'נג את התואר צ'ין שי הואנג, שמשמעותו "הקיסר הראשון של צ'ין".


הקיסר הראשון ידוע בחידושים מרשימים שגיבשו את שלטונו באמצעות מודרניזציה. בתקופת שלטונו הוצגה סטנדרטיזציה של מטבע, כתיבה, מדידות ועוד. הוא חיבר ערים ומדינות עם מערכות מתקדמות של כבישים ותעלות. הוא גם המשיך את בניית החומה הגדולה, שעד היום היא אולי הסמל המוכר ביותר בסין. הוא נחשב לגאון צבאי, ולמרות ששיטותיו כללו טבח והרס, יש הטוענים כי הצלחתו האולטימטיבית לאחד בין המדינות הצדיקה את האלימות, עלות הכרחית של בניית לאום.


לאחר מותו בשנת 210 לפנה"ס, השושלת שלו קרסה במהירות כשקבוצת שליטים חדשה המכונה "שושלת האן" עלתה לשלטון.

צ'ין שי הואנג, הקיסר הראשון של סין (1850)

אולי ההיבט המרתק ביותר של הקבר הוא מה שהוא מספר לגבי האובססיה של הקיסר הצעיר לחיי נצח. מונע לכבוש את המוות עצמו. לפי מוזיאון פילד, צ'ין שי הואנג השקיע חלק ניכר מזמן שלטונו בהכנות לחיים שלאחר המוות, ואף החל בבניית המאוזוליאום שלו עוד לפני הכתרתו. ההערכה היא שאת לוחמי הטרקוטה עצמם לקח יותר מ-10 שנים להשלים. בתקופה שלאחר מכן, ייתכן שלא ראו בעין יפה את צבא הטרקוטה של ​​הקיסר. הארכיאולוג יואן ז'ונגיי (Yuan Zhongyi) כותב בספרו "צבא הטרקוטה של ​​סין והמאוזוליאום של הקיסר הראשון" כי בור 2 "נשרף בחלקו", אולי על ידי צבא מורדים שקם זמן קצר לאחר מותו של הקיסר הראשון.


חוקר אחר, צ'ן שן (Chen Shen), אוצר של תערוכה גדולה של לוחמי טרקוטה שהציגה בשנת 2016 בניו יורק, מציין כי רשומות היסטוריות לא מדברות על הלוחמים. סה-מה צ'יין, היסטוריון משושלת האן שחי כמאה שנה לאחר תקופת הקיסר הראשון, לא מדבר על הלוחמים למרות שהוא סוקר 3000 שנה של היסטוריה סינית ב"שְׁה גִ'י" שלו ("רשומות ההיסטוריון"). יכול להיות שזה בג