top of page

בהגווד גיטא - שיר האלוהים

"כשאני קורא את הבהגווד גיטא ומהרהר כיצד אלוהים ברא יקום זה, כל השאר נראה כה מיותר."

אלברט איינשטיין


בהגווד גיטא הוא אחד מכתבי הקודש ההינדיים הנודעים ביותר, כמו גם אחד הטקסטים הדתיים המכוננים ביותר בעולם, לצד התנ"ך, הקוראן, הברית החדשה והראמאיאנה. המסגרת היא סביב שיחה בין קרישנה ללוחם בשם ארג'ונה, רגע לפני קרב גדול. באופן מסורתי מאמינים שזהו תיעוד של מה שכנראה היתה שיחה מאד פרודוקטיבית. הבהגווד גיטא מכיל רבים מרעיונות הליבה והמושגים התיאולוגיים והפילוסופיים הרווחים כיום בהינדואיזם. רעיונות אלה הם בקורלציה גם עם משנתן הפילוסופית והמוסרית של דתות אחרות.

הרקע של הבהגווד גיטא

השם בהגווד גיטא מתורגם ל"שיר האלוהים", או "שיר לישות העליונה". בהגווד גיטא נכתב מתישהו בין שנת 400 לפנה"ס לשנת 200 לספירה והוא חלק מיצירה גדולה יותר, המהאבהארטה שהיא אחת משתי היצירות האפיות הידועות והחשובות ביותר בתרבות הודו העתיקה, לצד הראמאיאנה.


את הציוויליזציה ההודית, כפי שידוע כיום, ניתן לייחס לתרבות עמק האינדוס שפרחה בין 2500 ל-1500 לפנה"ס. תרבות עמק האינדוס ידועה במרכזים עירוניים גדולים, כמו מואנג'ודארו והאראפה. כנראה שהציוויליזציה הזו הייתה טרום אינדו-אירופית ונראה שהיתה לה מערכת כתב, אם כי מערכת הכתב הזו עדיין לא פוענחה.


מעט ידוע על תרבות עמק האינדוס, אך ארכיאולוגים ופרהיסטוריסטים סבורים כי מייסדיה היו ככל הנראה קשורים לעמים הדרווידנים (Dravidian) בדרום הודו וייתכן שהיה להם קשר עם השומרים הקדומים במסופוטמיה. סביר להניח שרשתות סחר התקיימו באותה תקופה בין מסופוטמיה ועמק האינדוס, מה שאיפשר החלפת סחורות ורעיונות בין שני מרכזי הציוויליזציה העירוניים.


לא ידוע כמה מהתרבות של עמק האינדוס נשמרה בתרבות ההודית המודרנית, אך פסלים המתוארכים לתקופת תרבות עמק האינדוס מתארים את מה שנראה כמו דמויות אנושיות בתנוחות יוגה מוכרות. יתר על כן, ישנן עדויות ארכיאולוגיות לכך שנערכו טבילות טקסיות בתקופה זו, מנהג שעדיין חשוב בהינדואיזם המודרני.


החוקרים הציעו כי לסוגי יוגה כמו גם לדתות הודיות קדומות, כמו ג'ייניזם והינדואיזם, יש קשר היסטורי לתרבות עמק האינדוס. ההתפתחות המשמעותית הבאה בציוויליזציה ההודית הייתה הגעתם של האינדו-ארים (Indo-Aryans) סביב 1500 לפנה"ס. האינדו-ארים דיברו שפה אינדו-אירופית שהפכה לימים לסנסקריט. האינדו-ארים הציגו את הוודות שהן אוסף של כתבי קודש הינדים. המוקד של הדת הוודית היה מזבח האש והמנחות שהועלו לאלים בתמורה לרווחת המתפללים. האינדו-ארים גם ידועים בכך שהכניסו את יסודות מערכת הקאסטות להודו.


התארוך של הבהגווד גיטא פתוח לדיון. יש חוקרים הסבורים כי הוא נכתב במקביל לשאר המהאבהארטה, בעוד שאחרים סבורים כי הוא התווסף מאות שנים מאוחר יותר על ידי חסידי קרישנה. כך או כך, רוב החוקרים מאמינים כי הוא מתוארך לזמן שלאחר חייו של סידהארתה גוטאמה (בודהה).

איור של קרב של קורוקשתרה במהאבהארטה

הקונטקסט של הבהגווד גיטא במהאבהארטה

בהגווד גיטא הוא קטע קצר מהשיר האפי, מהאבהארטה. המהאבהארטה מכיל מספר רב של מיתוסים ואגדות על אלים וגיבורים בהינדואיזם. הוא מכיל גם חלקים גדולים של דיון פילוסופי ותיאולוגי. באופן מסורתי מאמינים כי האירועים במהאבהארטה התרחשו בסביבות 3102 לפנה"ס, אך היסטוריונים אינם בטוחים מתי הם התרחשו. יש חוקרים הסבורים שהאירועים שהיוו השראה לסיפור האגדי של המהאבהארטה ככל הנראה התרחשו בשנת 1500 לפנה"ס או אפילו בשנת 900 לפנה"ס.


המהאבהארטה סובב סביב מלחמה בין שני שושלות יריבות של בני דודים המתמודדים על שליטה בממלכתם. הוא מתחיל כאשר מהמבוגר בין שני אחים נשלל כס המלכות מכיוון שהוא עיוור. המלכות עוברת לאחיו הצעיר, פאנדו (Pandu). למרבה הצער, פאנדו נמצא עקר, בגלל קללה, ואשתו מתפללת לאלים שיעניקו לה ילדים מטעמו. האלים נענים, מה שמוביל לפנדבות (Pandavas), או בני פאנדו, הכוללים את הלוחם ארג'ונה (Arjuna). בינתיים, אחיו של פאנדו ממשיך להביא ילדים לעולם, הקורווים (Kauravas). בני הקורו מאמינים שהם שליטי הממלכה החוקיים ולכן הם מכריחים את הפנדבות לצאת לגלות.


במהלך גלותם, הפנדבות מוצאים עוד אחד מבני דודיהם, קרישנה, ​​שמצטרף אליהם. בסופו של דבר, הריב בין הפנדבות לקורווים מוביל למלחמה גלויה שמגיעה לשיאה בשדה הקרב של קורוקשתרה (Kurukshetra War). בערב הקרב בקורוקשתרה, ארג'ונה והפנדבות עומדים להילחם ולהרוג את הקורווים כאשר ארג'ונה מהסס. הוא מבין שהאנשים בהם הוא עומד להילחם הם קרוביו והוא מטיל ספק במוסריות המעשים שלו. הוא מסתובב חזרה ומשתף בזה את רכב מרכבתו, קרישנה.


קרישנה מנחם אותו באומרו שהנשמה נצחית, והמוות הוא הסרה של הגוף החולף. מכאן ממשיך קרישנה לנהל דיון ארוך עם ארג'ונה על מטפיזיקה, תיאולוגיה ואתיקה. הוא מראה לנסיך כי הוא גם התגלמות האל וישנו, גם האלוהות שמאחורי היקום, וגם אדונו האישי, לו הוא מצווה להתמסר. שילוש זה הוא אחד הבסיסים העיקריים לרבים מן הזרמים בהינדואיזם. עוד טוען קרישנה שיש להיטהר מן ה"אני הכוזב" (Ahamkara) ולעורר את החלק האלמותי והרוחני, הנשמה (Ātman), שמקורה באישיות הברהמן העליון, אותה הוויה ייחודית, רוחנית ונשגבת. כדי להיווכח בתפארת האלוהים, מאפשר קרישנה לארג'ונה להתבונן בו בדמות היקומית שלו (Virat Purusha), והמחזה המופלא מתואר ביצירה בפירוט.