top of page

ריצ'רד לב הארי - המלך הצלבני

ריצ'רד הראשון (הידוע יותר בכינויו Richard Coeur de Lion או ריצ'רד לב הארי) היה מלך אנגליה שחי במאה ה-12. אפשר לטעון שהוא ידוע בעיקר בזכות התפקיד שמילא במסע הצלב השלישי. אף על פי שריצ'רד זכה למוניטין של היותו לוחם ומפקד צבאי אדיר (ומכאן הכינוי שלו, 'לב הארי'), אפשר לומר שהוא הצליח פחות כשליט.


למעשה, ריצ'רד היה כה עסוק במסעי הצלב עד שהוא נטש את אחריותו כמלך אנגליה. בהיעדרו, אנגליה נפלה לידיו של אחיו, ג'ון, שלימים הפך למלך בעצמו. בתקופת שלטונו של ג'ון התפרקה האימפריה האנגווינית (Angevin Empire). אף על פי כן, ריצ'רד תרם בדרכו להתפרקותה באמצעות הזנחת תפקידיו כמלך. דימויו האבירי והמוניטין כלוחם ללא חת הם חלק מהמיתוסים של אנגליה, למרות ששהה בה תקופות קצרות לאורך חייו.

מלך אנגליה ריצ'רד הראשון, 'לב הארי' / מרי-ג'וזף בלונדל - המאה ה-19 (ארמון ורסאי, צרפת)

חייו המוקדמים של ריצ'רד

ריצ'רד לב הארי נולד ב-8 בספטמבר 1157 באוקספורד, אנגליה. אביו היה הנרי השני, מלך אנגליה ואמו אלינור, דוכסית אקוויטניה. ע"פ התיעוד ריצ'רד נולד ב'בתי המלך' (‘the King’s Houses’), ארמון שנבנה על ידי הנרי הראשון, סבא רבא שלו. ארמון זה עמד מחוץ לשער הצפוני של העיר אוקספורד, לא הרחק מהאתר הנוכחי של וורסטר קולג' (Worcester College).


לריצ'רד היו שני אחים גדולים יותר, ויליאם (שמת בגיל שלוש), והנרי (הידוע בכינויו 'המלך הצעיר'), וכן שני אחים צעירים יותר, ג'פרי (שנהרג בתאונה במהלך תחרות רכיבה בשנת 1186) וג'ון. אף על פי שריצ'ר בילה את ילדותו באנגליה, לא ברור אם למד אי פעם לדבר אנגלית. לגמרי יתכן שריצ'רד מעולם לא דיבר אנגלית, בהתחשב בכך שהצרפתית האנגלו-נורמנית (Anglo-Norman French) הייתה השפה בה השתמשו האליטות.


מגיל צעיר הוא ניחן ביכולות פוליטיות וצבאיות מרשימות. ריצ'רד זוהה בציבור הרחב כאביר ואמיץ לב, לאור התמודדותו עם האצילים ששכנו על קרקעותיו והתמרדותו כנגד סמכות אביו. ריצ'רד שלט בדיאלקטים שונים של השפה הצרפתית וחיבר שירים בשפות אלו. על פי תיאורי בני תקופתו גובהו היה כ-1.90 מטר ושערו אדמוני.


מכיוון שריצ'רד לא היה בנו הבכור של אביו, לא היה צפוי שיהיה מלך אנגליה. חוץ מזה, היה לו מעט עניין באנגליה. על פי סיפור אחד, ריצ'רד העיר שהוא היה בשמחה מוכר את כל הממלכה אם היה מוצא קונה שמעוניין. בכל מקרה, האינטרס של ריצ'רד היה בשטחים הצרפתיים שהוחזקו בידי משפחתו.

רריצ'רד לב הארי, פסל של קרלו מרוצ'טי מ 1856, מוצב מחוץ לארמון ווסטמינסטר, לונדון

לאחר שבילה את ילדותו באנגליה, ריצ'רד נסע ליבשת אירופה, שם התגורר בחצר אמו בפואטייה. ריצ'רד היה הבן החביב על אמו ואלינור קיוותה שבבוא העת הוא יירש ממנה את דוכסות אקוויטניה. לפני שהגיע לבגרות, ריצ'רד היה כבר דוכס אקוויטניה ורוזן פואיטייה ושלט בשטחים אלה עם אמו.


מצד שני, ריצ'רד ניהל מערכת יחסים קשה יותר עם אביו. באביב 1173 ריצ'רד הצטרף לאחיו הנרי וג'פרי בניסיון להדיח את אביהם מכס המלוכה ולהותיר את הנרי הצעיר כשליט יחיד. המרד צלח בתחילה והמלך הנרי השני נסוג לנורמנדיה, משם הצליח לדכא את המרד. במהלך הלחימה פלש הנרי השני לשטחי אקוויטניה ופואטייה, שטחיה של אשתו בנפרד ואימם של הנסיכים, ואסר את אימם. אחיו, הנרי וג'פרי, נכנעו במערכה וריצ'רד בן ה-17 נותר אחרון בהנהגת המרד להדחת אביו מכס המלוכה. בשנת 1174 סירב להילחם מול אביו, נכנע ונשא שבועת אמונים לאביו.


לאחר כישלון ההדחה ריצ'רד נאלץ לשוב ולהתמקד בהסדרת יחסיו עם האצילים בשטחי אקוויטניה. עיסוקיו המתמידים בהשקטת המרידות יצרו עבורו מוניטין אכזרי, אשר הוביל למרד כולל נגדו בשנת 1179. האצילים המורדים פתחו במרד להדחתו וגייסו לסיועם את שני אחיו, הנרי וג'פרי. המרד שכך לאחר קרב ממושך, שבו חדר ריצ'רד למצודה ממוגנת ונטרל את הכוחות הלוחמים. בקרב זה הוכחה מיומנותו בלחימה ולאחריו נפסק המרד. בשנים 1181–1182 נלחם ריצ'רד על כיבוש מחוז אנגולם.


הלחימה נערכה נגד מלך צרפת פיליפ השני ופשטה למחוזות שכנים. חייליו הואשמו בביזה ובאונס שנערכו בעידודו, אך לאחר התערבותם של אביו ואחיו הוסכם על שביתת נשק כוללת. עם זאת, הרגיעה בשטחיו שלו הביאה את ריצ'רד לניסיון הדחה נוסף כנגד אביו. בשנים 1180–1183 גבר המתח בין השניים עקב דרישת האב שריצ'רד יתמוך כספית באחיו הבכור. בשנת 1183 החלו האחים הנרי וג'פרי בניסיון כיבוש נוסף של שטחיו של ריצ'רד. האצולה הצטרפה אל האחים בלחימה.

ריצ'רד הראשון נמשח במהלך הכתרתו במנזר וסטמינסטר, מתוך כרוניקה מהמאה ה-13 / ריצ'רד לב הארי ופיליפ השני, מכתב יד צרפתי משנת 1261