top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

ממצא 'סנסציוני' מספק רמזים בחיפוש אחר קבר קליאופטרה

עודכן: 7 באוק׳ 2020

היא הייתה המלכה האגדית של מצרים העתיקה, שהונצחה במשך אלפי שנים כמלכה המפתה. אך למרות תהילתה, קבר קליאופטרה הוא אחת התעלומות הגדולות והלא פתורות.


יש הסבורים כי נקברה באלכסנדריה, שם נולדה והנהיגה מהארמון המלכותי שלה, עיר שנחרבה בצונאמי של שנת 365 אחרי הספירה. אחרים טוענים שמקום מנוחתה הסופי עשוי להיות במרחק של כ-50 ק"מ משם, במקדש העתיק של טפוסיריס מגנה (Taposiris Magna), שנבנה על ידי אבות אבותיה התלמיים בדלתא של הנילוס.


כעת נחשפו שתי מומיות של אנשים ממעמד גבוה שחיו בתקופת קליאופטרה בטפוסיריס מגנה, תגלית המתוארת כ"סנסציונית", מכיוון שהיא מצביעה על החשיבות של הנקרופוליס (עיר מתים תת קרקעית) בעקבות הממצאים במקום.

למרות שתא הקבורה שכן תחת האבק ללא הפרעה במשך 2000 שנה, המומיות נמצאו במצב לא טוב מכיוון שמים חילחלו פנימה. אולם הממצאים מגלים כי המומיות היו מכוסות לגמרי בעלי זהב, מותרות המוענקות רק לאלה שהשתייכו למעמד הגבוה בחברה. יתכן ושני האנשים האלה קיימו אינטראקציה עם קליאופטרה עצמה, טוענים ארכיאולוגים.הפתיחה של הקבר השלם הראשון שנמצא אי פעם בטפוסיריס מגנה, בוצע בפני מצלמות ושודר בתכנית תיעודית חדשה בשם "המצוד אחר קבר קליאופטרה" (The Hunt for Cleopatra’s Tomb), ששודרה ביום חמישי האחרון. (התוכנית המלאה בסוף המאמר)


המגיש הוא ד"ר גלן גודניו (Dr. Glenn Godenho), מרצה בכיר לאיג'יפטולוגיה באוניברסיטת ליברפול, שתיאר את התגלית כפנומנלית. "אף שכעת מכוסות באבק של 2,000 שנה מתחת לאדמה, באותה תקופה היו המומיות האלה מרהיבות. זה שהן היו מכוסות בעלי זהב מראה שאלה... דמויות חשובות בחברה", אמר.


המומיות עברו צילום רנטגן וזוהו כזכר ונקבה. אחת ההשערות היא שהם היו כהנים שמילאו תפקיד מפתח בשמירה על כוחם של הפרעונים. אחת המומיות נושאת דימוי של חרפושית צבועה בזהב, החרפושית מסמלת לידה מחדש.

המומיות שהתגלו בטפוסיריס מגנה

קליאופטרה הייתה האחרונה בשושלת בית תלמי חסרת הרחמים ששלטה במצרים במשך כמעט שלוש מאות שנים. עם זאת, לא נמצא אפילו קבר אחד של פרעה תלמי.


בראש החפירות בטפוסיריס מגנה עומדת ד"ר קתלין מרטינז (Dr. Kathleen Martínez), שאחרי שעבדה שם למעלה מ-14 שנה, משוכנעת יותר מתמיד כי קבר קליאופטרה יימצא שם. רק אחוז זעיר מהאתר העצום נחקר עד כה.


בתוכנית היא מצולמת כשתא הקבורה עם שתי המומיות נפתח לראשונה. לאחר הסרת לוח אבן גיר בעזרת פטיש ואזמל, היא מציצה דרך חור קטן ומכריזה: "אוי אלוהים, יש שתי מומיות... ראו את הפלא הזה."

התגליות הקודמות שלה כוללות פסל חסר ראש של פרעה, שמאמינים שהוא המלך תלמי הרביעי, אב קדמון של קליאופטרה, ולוח אבן עם כתובת המראה כי המקדש הוקדש לאלה איזיס (Isis). קליאופטרה ראתה את עצמה כ"התגלמות האנושית של איזיס", אמרה מרטינז.


במיקום של מזבח המקדש, בו הכהנים היו מציעים מנחות לאלים, התגלו 200 מטבעות הנושאים את שמה ואת דיוקנה של קליאופטרה.


"ממצא מדהים, זה לא רק קושר את קליאופטרה ישירות לטפוסיריס מגנה, אלא גם חושף דימוי מדהים של המלכה", אומר גודניו בתכנית התיעודית. אף שאפה הבולט וסנטרה הכפול עשויים לא לרמוז על היופי הקלאסי שהונצח על ידי הוליווד ואליזבת טיילור, כך היא הייתה רוצה להיראות, המטבעות הוטבעו רק בהוראותיה הישירות.


74 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page