top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מורשתו של גלילאו גליליי הלכה מעבר למדע

עודכן: 26 ביוני

למרות שמוכר למודרנה כמדען, גלילאו היה מוכשר באותה מידה באמנויות. כיצד הוא התכנס בצורה מופתית בין שני העולמות?

בספר הראשון של שירו האפי "גן העדן האבוד", ג'ון מילטון מזכיר "אמן טוסקני" המתבונן בכדור הירח דרך זכוכית אופטית. הוא מתכוון, בצורה קצת מעוררת תמיהה, לגלילאו גליליי, המדען האיטלקי המפורסם בזכות תצפיותיו הטלסקופיות וחקר החוקים הפיזיקליים הבסיסיים.


כיום, זה אולי נראה מוזר שתיאורו של מילטון את מי שמכונה "אבי המדע המודרני" היה קודם כל אמן. אולם בהקשר שלהם, זה הגיוני לחלוטין - שני הגברים חיו בתקופת הרנסנס, תקופה של חדשנות נלהבת בפוליטיקה, תרבות, אמנות ומדע. בעיניהם, זה נראה הרבה יותר טבעי למזג את תחומי המחקר הרבים מאשר למדר אותם. בקיצור, אם יש גבול בין המיזמים האינטלקטואליים של גלילאו, הוא לעתים קרובות עדין מכדי להבחין בו.


אנו זוכרים את גלילאו היום בעיקר בזכות תרומתו המשמעותית לאסטרונומיה, לפיזיקה ולמתמטיקה. ההוגה האיטלקי הדגיש גישה שיטתית לחקר היקום, והיווה השראה לשיטה המדעית המודרנית שנותרה בסיס למחקר מדעי גם 380 שנה לאחר מותו. מעבר לכך, התצפיות האסטרונומיות שלו שיפרו לחלוטין את הדרך בה אנו חושבים על הקוסמוס. בקיצור, אנו חושבים על גלילאו בעיקר כאחד המדענים הגדולים בכל הזמנים.


אולם במציאות, ההישגים והמומחיות שלו - לרבות מוזיקה, ספרות ואמנות פלסטית - היו רחבים כמו אלו של דמויות רנסנס מובהקות אחרות, כמו ליאונרדו דה וינצ'י ולאון בטיסטה אלברטי, שהאחרון הכריז על האידיאל של התקופה: "אדם יכול לעשות הכל אם ירצה".

עם ילדות כמו של גלילאו, האהבה לאמנויות הייתה כמעט מובטחת. אביו, וינצ'נזו, מלחין מוכשר ותאורטיקן מוזיקה איקונוקלסטי, החדיר בו גם טעם ליופי וגם נטייה לחשיבה חופשית. סופר המדע דיוויד וויטהאוס כותב ב-"Renaissance Genius: Galileo Galilei & His Legacy to Modern Science" שגלילאו "גדל בבית מלא במוזיקה, והכי חשוב, מלא בשאלות ובחוסר כבוד לסמכות".


כילד צעיר, כישוריו המגוונים של גלילאו כבר החלו לפרוח. וינצ'נזו, מאסטר בלאוטה, נתן שיעורים מוזיקליים לגלילאו החל מגיל 8; תוך זמן לא רב, בנו "הפך להיות כל כך מיומן עם הלאוטה עד כדי להצטיין בה", כפי שכותב ג'ון ג'וזף פאהי (John Joseph Fahie) ב-"Galileo: His Life and Work". הוא כנראה היה מיומן גם בכמה כלים אחרים, כולל עוגב.


לאורך כל התבגרותו ובגרותו המוקדמת, כאשר גלילאו ספג את כל הפיזיקה והמתמטיקה, ההערכה שלו למוזיקה העמיקה. הוא חקר את ההקשרים בין שני העולמות האינטלקטואליים, והידע הגדל שלו קידם את עבודתו של אביו על בעיות טכניות, כמו אקוסטיקה. "נישואי המוזיקה והמדע הפכו לנושא לשיחה ערה ביניהם", כתב העיתונאי ג'יימס רסטון ב-"Galileo: A Life".


לאחר שהאינקוויזיציה אילצה את גלילאו לחזור בו מהשקפותיו על ההליוצנטריות (התיאוריה הכופרת דאז לפיה כדור הארץ סובב סביב השמש), הוא בילה חלק ניכר מהעשור האחרון שלו במעצר בית, עיוור וחולה. באותם ימים אפלים, המדען המזדקן שוב מצא נחמה בלאוטה שלו - זה היה, כפי שכותב עיתונאי המדע האיטלקי פייטרו גרקו (Greco, Pietro) ב-"Galileo Galilei, the Tuscan Artist", "בן לוויה נאמן בשנותיו האחרונות".

רישומי הירח של גלילאו

אם סוף חייו של גלילאו נשא את חותמת האמנות הנוקבת, כך גם תחילתם.


עד היום, על חזיתו של ארמון פלורנטיני, לוח שהוזמן על ידי תלמידו והביוגרף של גלילאו, וינצ'נזו ויויאני (Vincenzo Viviani), מנציח את המנטור שלו. לצד רשימה של הישגים מדעיים, הוא מציין (באופן שגוי, בשבוע) שגלילאו נכנס לעולם באותו יום שבו עזב אותו מיכלאנג'לו.


ויויאני ראה באמן הטוסקני תמורה הוגנת לאיש הרנסנס הארכיטיפי של איטליה: "אלוהים בעצמו פיצה אותך", נכתב על הלוח, "ושיפר את דברי ימיך המפוארים עם לידתו של גלילאו האצילי".


הרמז הזה לגלגול נשמות מתאים במיוחד לאור שאיפותיו האמנותיות המוקדמות של גלילאו - הרבה לפני שפנה לעדשות ולמטוטלות, הוא פרח בכלים של שרטט, או מישהו שמצייר תוכניות וסקיצות. סביר להניח שהוא למד מיומנויות אלה כאדם צעיר באקדמיה דלה ארטי דל דיסגנו, או האקדמיה לאמנויות רישום, והמשיך ליישם אותן באיורים של ירחים, כתמי שמש ותופעות שמימיות אחרות אותן ראה באמצעות הטלסקופ שלו.


כפי שכותב היסטוריון האמנות הגרמני הורסט ברדקמפ (Horst Bredkamp) ב-"Galileo’s Thinking Hand", "הכשרתו האמנותית אפשרה לו, לאורך כל חייו, לעסוק בכל נושאי הויזואליזציה במומחיות וברגישות וליצור אמנות בעצמו".


עבודותיו המהפכניות כללו תחריטים שעשה מרישומיו שלו. האמנות בוודאי השפיעה על המדע של גלילאו, אבל המדע שלו, בתורו, השפיע על האמנות. סביב 1580 יצר ידידות קרובה עם לודוביקו קרדי (Lodovico Cardi), הידוע יותר בשם צ'יגולי, צייר וארכיטקט נודע בפירנצה; הוא נודע כמי שאמר ש"כל הקרדיט ממנו נהנה כצייר היה בזכות העצות והעידוד של גלילאו", במיוחד כשמדובר בהיבטים מתמטיים כמו פרספקטיבה, לדברי פאהי.


גלילאו המשיך לייעץ לרבים מהמאורות היצירתיים של איטליה. הוא היה כל כך מבוקש כמבקר אמנות, כותב ברדקמפ, ש"אפשר להתייחס אליו כאחת הדמויות המובילות של הבארוק הפלורנטיני". למרות שהוא שקל קריירה כצייר בצעירותו, הוא הסתפק בטיפוח הקריירה של אחרים.

רישומי מופע הירח של גלילאו

גדילי האינטלקט המגוונים של גלילאו השתלבו לפעמים בדרכים בלתי צפויות. פעם, בשנות ה-20 המוקדמות לחייו, הוא הרצה בפני קהל של חוקרי ספרות על המבנה המתמטי של האינפרנו של דנטה, תוך שילוב ידע טכני עמוק עם תובנה מעודנת ביצירתו של המשורר הגדול ביותר בארצו.


פרשנים מרבים לשבח את הפרוזה של גלילאו, אבל שירתו שלו כמעט ואינה עומדת בקנה אחד עם הגדולים שהוא למד והתענג עליהם - על הסונטות שלו נאמר ש"יש לנו מזל שאין יותר מהן", לפי היסטוריון המדע ג'ון ל. היילברון (John L. Heilbron) ב-"Galileo".


למרות זאת, גלילאו זהר כמבקר וכאנין טעם. כאדם צעיר, הוא שקל בצורה מעמיקה את הוויכוחים הספרותיים של זמנו, בעיקר בנוגע ליתרונותיהם היחסיים של טורקוואטו טאסו (Torquato Tasso) ולודוביקו אריוסטו (Ludovico Ariosto), כוכבי העל הפואטיים של התקופה; הוא יכול היה לדקלם קטעים עצומים מיצירותיהם, כמו גם מפטרארקה ודנטה.


ושוב ניתן לזהות את השכלתו האסתטית של גלילאו בשיח המדעי שלו. שנים של קריאת משוררים אלה לימדו אותו לכתוב בצורה ברורה ואמינה אפילו על המושגים הזרים ביותר, כפי שעשה בהגנה על המודל ההליוצנטרי של היקום מפני אמונות מושרשות עמוקות, שלא לדבר על הגיון בריא.


לאורך כל חייו, גלילאו הפעיל את מכלול הכישרונות שלו במלואו. הוא נדרש לעין חדה של מדען כדי להבחין בסודות היקום, ושל אמן כדי להפוך אותם מובנים לעולם. כפי שמגדיר זאת היילברון, "אם אי פעם מגלה שהיה מוכן לחלוטין לגלות ולנצל את התגלית שלו, זה היה ההומניסט המיומן גלילאו שכיוון את הטלסקופ הראשון שלו לשמים".

מקורות:

36 צפיות0 תגובות

Commentaires


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page