top of page

יוגת חלום - המנהג העתיק של שימוש בחלום צלול כדי להגיע להארה

עודכן: 4 ביוני 2021

מאת: Andrew Holecek

מקור: High Existence


בודהיסטים טיבטים מודטים בחלומותיהם כבר יותר מאלף שנה. על פי האגדה, כאשר סידהארתה גאוטמה זהר מיד לאחר ההארה שלו אנשים שאלו אותו אם הוא אל, נביא, רישי או קדוש, ולכל אחת מהאפשרויות השיב "לא". מה שהוא אמר בפשטות הוא "אני ער", ותשובתו הפכה לתואר שלו. המילה "בודהה" באה משורש בסנסקריט שפירושו "להתעורר" ומציין את מי שהתעורר מהשינה העמוקה של הבורות. כך מלכתחילה, הבודהיזם היה מחובר באופן אינטימי לשינה מילולית ומטאפורית.


אחת הדרכים להבין את תורתו של בודהה היא שאנחנו למעשה הכי ערים מבחינה רוחנית בשינה עמוקה ללא חלומות והכי ישנים במה שמכונה מציאות ערה. למרבה הצער, רובנו מבינים זאת לגמרי הפוך. תרגול רוחני, והמדיטציות הליליות, יכולים להוביל אותנו לתובנה הזאת.

מדיטציות ליליות

המדיטציות הליליות מתחילות בחלום צלול, המהווה כן שיגור לחקר המרחב הפנימי העמוק של המיינד הלילי. בחלום צלול, אנחנו בהכרה מלאה בתוך החלום ולכן אנחנו יכולים לעשות כמעט כל מה שנרצה בתוכו.


חלימה צלולה היא הבידור הביתי האולטימטיבי. המיינד שלנו הופך לתיאטרון, ואנחנו המפיק, הבמאי, הכותב והשחקן הראשי. נוכל לתסרט את סיפור האהבה המושלם או את ההרפתקה הפרועה ביותר. ניתן להשתמש בחלימה צלולה לפיתרון בעיות, תרגול של מצבים, שיפור ביצועים אתלטיים ועבודה על בעיות פסיכולוגיות. החל מהשולי ועד הנשגב, החלום הצלול מספק קשת של חוויות העוסקות בעיקר בעניינים ארציים ובהגשמה עצמית.


תלמידים של חלימה צלולה עובדים בטכניקה של זיהוי סימני חלום כדרך לעורר צלילות. סימני חלום הם אירועים המתריעים על העובדה שאנחנו חולמים. אם אנחנו רואים את דודנו המת, למשל, זהו סימן די חזק שאנחנו חולמים, כך שנוכל להשתמש במראה של דודנו המת כדי להעיר את עצמנו לעובדה שאנחנו חולמים. עם זאת, חלום צלול לבדו לא יעיר אותנו במובן הרוחני. אם אנחנו פשוט מספקים את הפנטזיות שלנו, חלום צלול הופך לסופר-סמסרה (מונח המתייחס למעגל של גלגול נשמות או לידה מחדש).


כאשר כוונה מעורבת, אפילו ברמה של חלום, נוצרת קארמה. חלומות צלולים אינם ניטרלים מבחינה קארמטית. אם אנחנו רוצים להעמיק, חלום צלול יכול להתפתח ליוגת חלום, ואז זה הופך לתרגול רוחני. בעוד חלומות צלולים יכולים ליצור קארמה שלילית, התרגול הטיבטי הבודהיסטי העתיק של יוגת חלום נועד לטהר אותה. "יוגה" היא זו שרותמת, או מאחדת. יוגת חלום נועדה לאחד אותנו עם היבטים עמוקים יותר של הווייתנו ועוסקת יותר בהתעלות עצמית.

עם יוגת חלום, במקום להשתמש במיינד כמרכז בידור, אנחנו הופכים אותו למעבדה. אנחנו מתנסים במדיטציות חלום ולומדים את המיינד שלנו באמצעות מדיום החלומות. לדוגמא, תרגול אחד של יוגת חלום הוא שינוי האובייקטים בחלום שלנו. אנחנו יכולים להפוך שולחן חלום לפרח או להפוך את הסירה שלנו למכונית. אנחנו יכולים גם להוסיף או להחסיר דברים בחלומות שלנו, או לשנות את גודלם: להרחיב בית לאחוזה ואז לכווץ אותו לבית בובות. למה שנרצה לעשות את זה? טנזין וואנגיאל (Tenzin Wangyal) אומר:

"כמו שניתן לשנות אובייקטים בחלום, כך ניתן לשנות מצבים רגשיים ומגבלות קונספטואליות בחיי הערות. עם החוויה של טבע חלומי וגמיש של חוויה, אנו יכולים להפוך דיכאון לאושר, פחד לאומץ, כעס לאהבה, חוסר תקווה לאמונה, הסחת דעת לנוכחות. ...לאתגר את הגבולות שמגבילים אותנו. מטרתן של פרקטיקות אלה היא לשלב צלילות וגמישות בכל רגע בחיים ולשחרר את הדרך המותנית שלנו של לסדר מציאות, ליצור משמעות, של להיות לכודים באשליה."

תרגול נוסף הוא ליצור חלום מפחיד ואז לעבוד עם הפחד שלנו. אם אנחנו כבר בסיוט ואנחנו הופכים צלולים, נתייחס לפחד שלנו במקום לברוח ממנו. תרגול זה יכול להראות לנו שלא תוכן הסיוט מפחיד אותנו, אלא ההרגל שלנו לתפוס את האירועים כמוצקים ואמיתיים. לגלות שחלומות הם בטוחים - מה שמגיע בעקבות התעוררות לאופי האשליתי שלהם - זה בעצם לגלות שאנחנו לא צריכים לחשוש מהמיינד שלנו. יוגת חלום מראה לנו שהמיינד שלנו בטוח וטוב בבסיסו.


לאחר מכן נוכל לקחת את התובנה הזו ולהביא אותה לחיי היומיום. מצבי סיוט בחיים הופכים להיות רכים יותר וניתן לעבוד איתם יותר כשאנחנו מבינים כי הפיכתם למוחשיים - לטעות ולחשוב שדברים ומחשבות הם כה מוצקים ואמיתיים (עצם ההגדרה של אי-צלילות) - היא אשלייתית מיסודה. יוגת החלום מציעה הזדמנות נפלאה לעבוד עם המיינד שלנו בהקשר הנזיל של חלום ואז לעשות טרנספוזיציה של התובנות מהחלומות ישירות לחיי הערות.

ביוגת חלום, אפשר לערב סימני חלום גם בערות החיים כדי לרמוז לנו את העובדה שלמעשה אנחנו ישנים וחולמים כרגע. לדוגמא, אם אנחנו רואים את העולם כמוצק, מת