top of page

וימאנות - מרכבות החלל הקדומות

עדויות לכלי טיס קדומים בלתי מוסברים ניתן למצוא על פני רובו של כדור הארץ, במיוחד באזורים שבהם שגשגו פעם צוויליזציות גדולות. תאורית 'החייזרים הקדומים', מבקשת להסביר נוכחות חייזרית בעבר הקשורה במטוסים קדומים ובמסלולי נחיתה כביכול, במיוחד באזורים כמו הודו, מצרים ומסו-אמריקה.


וימאנה היא מילה בעלת מספר משמעויות, החל ממקדש או ארמון וכלה במכונות טיס מיתולוגיות המתוארות באפוסים בסנסקריט. איזכורים של מכונות מעופפות אלה נפוצים בטקסטים הודים קדומים, ואף מתארים את השימוש בהן בלחימה. בנוסף ליכולת לטוס באטמוספירה של כדור הארץ, נאמר כי הווימאנות מסוגלות לנסוע לחלל ולנסוע מתחת למים.

יש תיאורים של וימאנות בוודות, באפוסים ההודים הגדולים כמו ראמאיאנה ומהאבהארטה, בהאגווטה פוראנה, ואימאניקה שסטרה, סאמארנגאנה סוטראדהארה וכן הלאה. גם באפוס שומרי בן 4700 שנה ובכמה מיצירות הספרות היווניות והסיניות מתוארים כלי טיס. גילופים קדומים של וימאנות נמצאו באתרים הודיים כמו האמפי, מאמלאפורם, מערות אלורה ובמקומות רבים אחרים. גילופי מטוסים הדומים לכלי טיס מודרניים נמצאו במצרים. דגמי זהב של מטוסים בני 1000 שנה נמצאים במוזיאון הזהב בבוגוטה, קולומביה. כל אלה מוכיחים כי מכונות מעופפות וכלי טיס אינם המצאות של המאתיים שנה האחרונות, לפחות בדימיון הן קיימות כבר אלפי שנים, וייתכן שהייתה טכנולוגיה כלשהי לבניית מטוסים ומכונות מעופפות בתקופה הקדומה, טכנולוגיה שאבדה במהלך ההסטוריה. גם אם יש כאלה שמאמינים שרוב היצירות הספרותיות העתיקות הן דמיוניות, עלינו בהחלט להעריך את היצירתיות ואת יכולות החשיבה של החוקרים הקדמונים, שהצליחו לחשוב על מרכבות אוויריות, על מטוסים ועל חלליות.


הוודות מתארות וימאנות שיכולות לטוס במהירויות שונות, ממדינה אחת לאחרת ומכוכב אחד לאחר. הרעיון של 'מטוסים מונעים מחשבה' (‘Kaamagam Yaanam’) מתואר באפוסים ההודים העתיקים ראמאיאנה ומהאבהארטה. עם ההתקדמות בתחומי ההנדסה העצבית וההנדסה הביו-רפואית, חוקרים מתמקדים בלימוד מערכות ממשק מוח-מחשב. ישנם מאמרים מחקריים המתייחסים ישירות למושג 'מטוסים מונעי מחשבה' שפורסמו על ידי חוקרים מהמחלקה להנדסה ביו-רפואית, באוניברסיטת מינסוטה בארה"ב, בשנת 2013. את אמצעי התחבורה השונים המתוארים בריג-וודה ניתן להשוות מבחינה רעיונית למטוסים אמפיביים מודרניים, כלי תקיפה אמפיביים, ולוויתן השמיים בן השלוש קומות, כלי טיס שיש להם שלושה גלגלים ומונעים בכוח. ניתן להשוות בין הערים המעופפות והארמונות המעופפים המתוארים בטקסטים עתיקים למפציצים ולמטוסי פאר ענקיים. מנוע וורטקס כספית (Mercury Vortex Engine), שתוכנן ונבדק על ידי נאס"א בשנות השישים, מתואר באופן רעיוני בטקסט הודי קדום בשם סאמארנגאנה סוטראדהארה. ישנן דוגמאות רבות אחרות בהן אנו יכולים להשוות באופן רעיוני את הטכנולוגיה הקדומה עם הטכנולוגיה המתקדמת של ימינו.


באפוס השומרי הקדום "האפוס של אתנה" יש שיר בשם "מעוף אתנה", שיש בו תיאור של כדור הארץ כאשר אדם נוסע לחלל מחוץ לכדור הארץ:

אמר לו הנשר, לאתנה: "ידידי, ה[ ] ברורים, בוא, תן לי לקחת אותך לרקיע, שים את החזה שלך על החזה שלי, שים את הידיים שלך כנגד נוצות הכנפיים שלי, שים את הזרועות כנגד הצדדים שלי". הוא שם את חזהו על חזהו, הוא שם את ידיו על נוצות הכנף שלו, הוא שם את זרועותיו לצדדיו, אכן גדול היה הנטל עליו. כשהוא נשא אותו מעלה בליגה אחת, אמר לו הנשר, לאתנה: "תראה, ידידי, איך הארץ עכשיו. בחן את הים, חפש את גבולותיו "היקף הארץ הפך לחמישית מגודלו. "הים העצום הפך לחצר". כשהוא נשא אותו מעל הליגה השנייה, "תראה, ידידי, איך האדמה עכשיו!" "האדמה הפכה לחלקת גן [ ], "והים העצום הפך לשוקת". כשהוא נשא אותו מעל הליגה השלישית, "תראה, ידידי, איך האדמה עכשיו!" "הסתכלתי אבל לא יכולתי לראות את הארץ! "וגם העיניים שלי לא הספיקו למצוא את הים העצום!

(האפוס של אתנה - לוח IV)

המיתוס של א,נה. רושם חותם מתקופת האימפריה האכדית

גם בספר חנוך מתואר מעוף בחלל:

"ויבהילוני והרוחות במראה העיפוני ויעלוני וישאוני אל השמיים..."

(חנוך א' יד, ט)

"ויהי חם כאש וקר כקרח..."

(חנוך א' יד, יג)

"וארא את מקום המאורות והרעם..."

(חנוך א' יז, ג)

"ואבוא אל החשך הגדול ואלך אל מקום אשר כל בשר לא יגיע..."

(חנוך א' יז, ו)


מסורות היסטוריות סיניות מתארות כי בשנת 2309 לפנה"ס, הו יי (Hou Yih), שהיה המהנדס של הקיסר יאו, החליט לנסוע לירח על ציפור שמימית אשר עדכנה אותו בעיתוי הזריחה והשקיעה. מאמינים כי הסינים פיתחו רקטות כבר לפני מאות שנים. רקטה היא טיל, חללית או מטוס שמשיג דחף ממנוע רקטי. הרעיון התפתח מחץ. הסינים תרמו חיצים רבים המופעלים על ידי רקטות, רימונים ופצצות ברזל. בספרו של ראסל פרידמן, "2000 שנות מסע בחלל", אנו מוצאי