top of page

המסתורין של בתי הדרקון היוונים

מאת: Riley Winters

מקור: Ancient Origins


האולימפוס, מלחמת פלופונס, פריקלס, אתונה וכמובן הפרתנון. כאשר בוחנים את יוון העתיקה, אלה רק כמה מהנושאים שעולים בדרך כלל במחשבה. עידן הירואי של אלים ואנשים, מלחמות היסטוריות בין ערי-מדינה יווניות, סטרטגוסים חזקים ועריהם החשובות וכמובן, הישגים ארכיטקטוניים בלתי נתפסים. אולם מה שלא צץ במחשבה הם המבנים המגליתיים המסתוריים שהיוונים מכנים 'דרקוספיטה' ('Drakospita'), או 'בתי דרקון' ('Dragon houses').

בית דרקון (Drakospita) ליד קפסלה (Kapsala), אוויה, יוון

הארכיטקטורה המגליתית של בתי הדרקון

מהתקופה הקודמת לתקופה הקלאסית של יוון העתיקה, ככל הנראה, בתי הדרקון של אוויה (Euboea) הם בין מסתרי העבר שטרם הובנו לחלוטין. הם זכו לראשונה לתשומת לב בינלאומית כאשר הגאולוג הבריטי ג'ון הוקינס (John Hawkins) הבחין במבנים המוזרים בעת שעלה להר אוצ'י (Ochi), ב-21 באוקטובר 1797. למרות שארכיאולוגים רבים חקרו את בתי הדרקון לאורך השנים, הם עדיין לא מצליחים להסביר אותם.


מזכירים את הפירמידה המדורגת של ג'וסר במצרים הקדם-שושלתית ואת מתחם המקדש הפרה-קולומביאני של טאוטיווקאן, הבתים המגליתיים האלה הם מבנים שנבנו ללא טיט. אבנים קטנות, דקות ובעיקר שטוחות, מרכיבות את המבנים, מונחות זו על גבי זו, מוחזקות במקום בעזרת משקופים וקורות. מגליתים גדולים מוצבים במקומות שונים בבתי הדרקון, בדרך כלל באיזור הגגות, ממוקמים באופן הדומה למה שרואים בסטונהנג'.


אמנם אנו מבינים מעט על בתי הדרקון הללו, אך מספר המבנים הוא הרבה מעבר למצופה. עשרים וחמישה מהבתים הללו התגלו באי אוויה - רובם בין הר אוצ'י לסטירה (Styra) - כל מבנה בנוי ממגליתים. למעשה, החוקרים משתאים לנוכח הגודל והמשקל העצום של המגלית הנשען על שתי אבני עמוד גדולות השוות בגודלן, ויוצרים יחד פתח כניסה. האופן שבו ניתן היה להרים את המגלית הזה ולהניח אותו מעל העמודים הוא בגדר תעלומה, כמו הסיבה שמאחורי בניית המבנים הללו.


בנוסף, יש לציין כי לא רק הסיבה מאחורי בניית בתי הדרקון היא תעלומה בקרב חוקרים, אלא שמיקומם מדהים באותה מידה. בתי הדרקון ממוקמים בגבהים גבוהים מאוד, מה שהופך את משקלם וגודלם של המגליתים למדהים עוד יותר. הבונים נאלצו למצוא דרך להעביר אבנים כה גדולות מאזור נמוך בהרבה, ואז לבנות את הבתים בגובה בו ככל הנראה לא קל לעבוד בו. יתר על כן, לכל מבנה יש פתח דמוי פנתאון בגג, שככל הנראה היה מיועד לאור השמש או הירח להאיר את פנים המבנה.

בית דרקון בפאלי-לאקה (Palli-Lakka), ליד סטירה (Styra), אוויה, יוון

מדוע נבנו בתי הדרקון?

היבט מוזר נוסף לגבי מבנים מגליתיים אלה הוא שאין כל התייחסות ידועה אליהם בכתבים עתיקים. ארכיאולוגים נאלצו להסתמך על אגדות מקומיות ופולקלור, כמו גם על כמה תיאורים של האתרים על ידי מגלי ארצות, כנקודת ההתחלה כדי לנסות להסביר את המבנים.


גם חפירות ארכיאולוגיות נערכו, אך הן סיפקו מעט תשובות לתעלומות בתי הדרקון. עד כה, החפצים הבולטים שהופיעו במהלך החפירות הם שברי קרמיקה וכתובות, המתוארכים לתקופה שבין התקופה הקדם-קלאסית לתקופה ההלניסטית - כולל חרס אחד עם טקסט בכתב לא ידוע. ממצאים אחרים כוללים כמה כלים ועצמות בעלי חיים.


חוקרים מהמחלקה לאסטרופיזיקה באוניברסיטת אתונה בחנו גם הם את בתי הדרקון בהר אוצ'י, בין השנים 2002-2004. הם רצו לבדוק אם המבנים תואמים למאפיינים אסטרונומיים כלשהם והגיעו למסקנה שיש קשר בין האתרים לבין קבוצת הכוכבים של סיריוס, כפי שהופיעה בסביבות שנת 1100 לפנה"ס. זה הוביל את החוקרים להציע כי בתי הדרקון הם מצפי כוכבים עתיקים.


תיאוריות אחרות אומרות כי בתי הדרקון היו אולי מקדשים להֶרָה, זאוס או הרקולס. התיאוריות בנוגע לטקסים שהיו עשויים להתרחש בתוכם הן מעטות. אמונה פופולארית נוספת היא שמבנים מגליתיים אלה היו תחנות בהן הוצבו שומרים בתקופה ההלניסטית, או שהם היו מחסנים שאולי אוחסנה בהם אספקה. יש לכך תמיכה מסוימת בגילוי הקרמיקה. אם המיקומים האלה היו תחנות, סביר להניח שהם שימשו כבסיס וצוידו במזון, באספקה ​​ובחיילים, מוכנים לכל קרב שעלול להתרחש. כמחסנים, רשימת הצרכים הייתה ככל הנראה מוצרי מזון שאינם מתכלים; ובכל זאת הנחת היסוד הייתה נשארת זהה: במקרה חירום, שבור את המגלית.