top of page

החיפוש אחר עקבותיהם האבודים של מלכי עקרב ממצרים

עודכן: לפני 6 ימים

בתקופה הקדם שושלתית במצרים העתיקה היו שני מלכי עקרב. הם נשכחו על ידי רוב העולם עד שדוויין ג'ונסון גילם את אחד השליטים בסרט המפורסם 'מלך העקרבים'. בעוד שהדמות המתוארת בסרט אינה דומה כמעט לאף אחד מהפרעונים האמיתיים, ההיסטוריה של מלכי עקרב המצריים האמיתיים היא מרגשת ומסתורית אפילו יותר מהתיאור הבדיוני.


השם 'עקרב' ('סרק') מקורו כנראה בסרקת, אלת הריפוי, הקסם, הטבע ובעלי החיים. לא ידוע מתי הופיע הפולחן שלה לראשונה אך היא תמיד תוארה כעקרב. אין זה מפתיע כי העקרב היה נערץ בצורה זו או אחרת, מכיוון שעכבישנים ארסיים קטנים אלה חיו בחולות מצרים עוד הרבה לפני שהציוויליזציה המצרית החלה.

המלך עקרב השני על ראש אלת העקרב

מלך עקרב הראשון

מלך עקרב הראשון חי בתיניס בסביבות 3200 לפנה"ס, מאה או מאתיים שנה לפני שלטונו של עקרב השני הידוע יותר. לא ידוע אם שני השליטים היו קשורים זה לזה. שמו מכיל את סימן העקרב בלבד. ייתכן שהגיית השם היא "סרק" או "סלק", אך אין לכך כל עדות ממשית, ולכן נעשה שימוש זמני בשם "עקרב". ייתכן כי השם עקרב מתייחס לאלת העקרב סרקת, אם כי הממצאים מראים שהאלה סרקת זכתה לפופולריות רק בתקופת הממלכה הקדומה, ולא בהכרח הייתה ראויה להתייחסות בתקופתו של עקרב הראשון.


עקרב הראשון שלט במצרים עילית בתקופת נקדה III, השלב ​​האחרון של תרבות הנקדה של הפרהיסטוריה המצרית העתיקה, משנת 3200 עד 3000 לפנה"ס. לא בטוח מתי החל שלטונו והאם הוא היה יליד או זר. עקרב הראשון הוא כנראה המלך הראשון שממש שלט על מצרים העליונה. על ראשו של המלך עקרב הראשון נמצא כבר הכתר הלבן של מצריים העליונה, אם כי יש גם המחשיבים אותו למלך הראשון של מצרים המאוחדת, עוד לפני נערמר, בטענה כי המנהיגים המקומיים היו נאמנים לו.


בממצא מנחן נראה העקרב, צמוד לסימן הורוס המלכותי, חופר תעלה לצד הנילוס. עקרב הראשון הכניע בדרום את הנובים ואת ממלכת תא סתי (Ta-Seti) שהחזיקה בנקרופוליס בקוסטול, ושימשה מאוחר יותר כמחוז באזור הגבול הדרומי של מצרים. בצפון הפגין שליטה פעילה בארץ ישראל באמצעות הקמת מוצבים צבאיים ומסחריים. הנס וולפגנג הלק מאמין שאחריו עלה לשלטון ירי-חור. תאוריה אחרת מציבה אחריו את נערמר, אם כי גינטר דרייר (Günter Dreyer) מציב את נערמר אחרי חור אחע מהשושלת הראשונה, ולא אחרי עקרב.

האלה המצרית סרקת עם עקרב על ראשה

עדות לקיומו של מלך עקרב הראשון במצרים מגיע מתחריט סלע. ב-1995, במסגרת סקר כביש מדבר תבי גילו האגיפטולוגים ג'ון קולמן דארנל (John Coleman Darnell) ודבורה דארנל (Deborah Darnell) תחריט סלע בג'אבל ג'אוטי (Gebel Tjauti) המתאר ניצחון של המלך עקרב על שליט אחר, לידו הופיע סימן של ראש פר, בדומה לסימנים מקבר U-j. ייתכן כי מדובר במלך פר, מלך נקאדה. התחריטים פורסמו ב-2002. בכל מקרה, הניצחון של עקרב על מלך נקאדה איחד את מצרים העליונה


בבית הקברות U באום אל כעב (Umm El Qa'ab) באבידוס, נמצאו מספר סימני סרך, כולם ללא שם מלבד אחד, שניתן על פי חלק מהפרשנויות לזהות אותו כשמו של המלך עקרב. הקבר המיוחס למלך עקרב, שקיבל את השם U-j, מתוארך לסביבות 3200 לפנה"ס ונתגלה על ידי משלחת גרמנית ב-1988. קברו של מלך עקרב הראשון הוא כמו מכתב יפהפה מהעבר הנשכח. זהו 'גן עדן ארכיאולוגי' עבור החוקרים שחקרו את סיפורו של המלך הזה שעקבותיו אבדו לפני זמן רב. האמונה היא כי קבר מלך עקרב הראשון הוא אחד הקברים המלכותיים העתיקים ביותר באבידוס.


הקבר אמנם נשדד כבר בעת העתיקה, אולם עדיין נמצאו בו, מלבד רהיטים, גם מאה וחמישים תוויות מחוררות שלפי ההשערה היו מחוברות לחבילות בדים יקרות שהושארו שם. על התוויות הופיעו ציורים בסגנון הירוגליפי, אשר משערים כי סימלו את שמות היישובים מהן הגיעו המנחות. הכיתוב על שתיים מן הלוחיות מתפרש כציון לערים הצפוניות פי-בסת (בובסטיס) ופר ווג'ת (בוטו), ומעיד כי צבאו של עקרב הראשון הגיע אל הדלתא של הנילוס.


בנוסף נמצאו בקבר גם שבע מאות כדים שמקורם באזור ארץ ישראל, אלף כדי יין ובירה, ושבר של מטה הקא, סמל השלטון במצרים. בספר מ-2016 טענו האגיפטולוגים אגו ומורנו-גרסיה כי על אחד מכדי החרס היה מצויר עקרב, אולם הם לא הכריעו בשאלה למה הציור מתייחס, ובפרט האם הוא מתייחס לבעל הקבר, או לאזור בו ייצרו את תוכנו של הכד. מסקנה ברורה מן הממצאים בקבר היא כי הכתב המצרי היה בשימוש עוד לפני איחוד הממלכה, משמע, לפני 3150 לפנה"ס, וייתכן אף שכיבושיו של עקרב הראשון הם שיצרו צורך בפיתוח כתב מצרי על מנת לנהל רישומים בהקשר של הכיבושים. ובכל מקרה, עושר הממצאים האפיגרפיים על לוחיות השנהב, העצם וההובנה, ונוכחותם בקבר של אצילים לא השאירו ספק באשר לקיומה של מערכת כתב מורכבת כבר בתקופה זו.


קברו של עקרב הראשון נודע בעדות האפשרית שהוא מספק לצריכת יין במצרים העתיקה. עשרות מהכדים שנמצאו בקב