top of page

האם תעזו להיכנס לטבעת פיות?

במשך אלפי שנים, הופעתה הפתאומית של טבעת פטריות היוותה סימן ודאי לנוכחות מעולם אחר. טבעות אלה מופיעות לכאורה בן לילה, או זזות ממיקום אחד למשנהו, ללא הגיון או סיבה ברורים. אזהרות מהכוחות האפלים שיוצרים תופעות אלה הועברו מדור לדור, ונוסד הפולקלור של טבעת הפיות.

טבעת פיות (Fairy ring), או בכינוייה האחרים - מעגל פיות, מעגל שדונים או טבעת פיקסי, היא תופעה המופיעה באופן טבעי. פטריות יוצרות צורת טבעת או קשת בתוך האדמה, המשפיעה על העשב באזור, ואז צומחות דרך הצמחייה ויוצרת מעגל של פטריות. טבעות אלו - הפתעה מקסימה ומזל טוב לחלק מהאנשים או סימן אפל ובעיית דשא מכוערת לאחרים - יכולות להתפשט על שטח של כמה סנטימטרים או מטרים עד ל-50 מטר ומעלה. הטבעת שנמצאה בבלפור, צרפת, נחשבת לטבעת הגדולה ביותר שנמצאה אי פעם. קוטרה כ-600 מטר וגילה 700 שנה.


לעיתים יכולה להיות יותר מטבעת אחת באזור, והן חופפות, ויוצרות דפוסים מוזרים ומפותלים בעשב. לעיתים קרובות העשב שבתוך הטבעת מת ונבול, ובעל צבע שונה לחלוטין מהעשב שבחוץ.

טבעת פיות על מדשאה בבריזבן, קווינסלנד, אוסטרליה

כוחות על טבעיים מסתוריים

לטבעת הפיות יש מוניטין היסטורי ומיתי, כפי שמתגלה בפולקלור ובאזהרות סביבה ברחבי העולם, אך בעיקר במערב אירופה. במקומות שונים יש אמונות טפלות משלהם סביב טבעת הפיות, אך רוב המיתוסים כוללים פיות או יצורים על טבעיים שרוקדים סביב הטבעת, או שהטבעת משמשת כפורטל בין ממלכת הפיות לעולמנו. גם האמינו שהמעגלים נוצרו על ידי כוכבים נופלים, מכת ברק, או שהם עבודה של מכשפות. אמונות אלה נמשכו עד המאה ה-19, וכך גם האזהרות שלא להיכנס לתוך מעגל פיות, פן תועברו לעולם הפיות ולסוג של אבדון.

טבעות פיות בטחב באיסלנד

הטבעות ידועות ברחבי אירופה. במסורת הן נקראו "טבעות מכשפים" בצרפת ו"טבעות מכשפות" בגרמניה, שם הן כביכול פעילות ביותר בליל ולפורגה (Walpurgisnacht), ערב ה-30 באפריל, שבו האמינו כי המכשפות נפגשות ומקיימות חגיגות גדולות במקביל לבוא האביב. באמונות האנגלית, הסקנדינבית והקלטית ובעוד אמונות אירופאיות מסורתיות רבות אחרות הטבעות נגרמות על ידי פיות או שדונים רוקדים. אירועים כאלה נקשרו במיוחד ללילות ירח, והופעתן הטבעית של הטבעות בבוקר הייתה עדות לריקוד בערב שלפני.

שתי טבעות פיות המסומנות בצמיחת דשא לא אחידה

בסקוטלנד האמינו שהפיות יושבות על הפטריות ומשתמשות בהן כשולחנות לעוברים שלהן, ואילו בוויילס הסיפור הוא שהפטריות נקטפו על ידי אנשי הפיות ושימשו כשמשיות או מטריות. בוויילס נאמר אפילו עכשיו שהטבעות מסמלות כפר פיות תת-קרקעי. הפולקלור הוולשי מחשיב את הטבעות גם כמקומות של פוריות ומזל, וטוען כי יבולים שגדלו סביבן ובעלי חיים שאכלו בקרבת מקום ישגשגו.


לעומת זאת, האגדות ההולנדיות סיפרו כי המרכז העקר של הטבעת נגרם על ידי השטן שהניח שם את מחבץ החלב (Milk churn) שלו. המסורת האוסטרית אמרה כי דרקונים מעופפים גרמו לטבעות, והרסו את האזור כך שבמשך שבע שנים רק קרפדות יכלו לגדול שם. הפולקלור הצרפתי האמין שהמעגלים המוזרים נשמרים על ידי קרפדות ענק שיקללו כל מי שנקרה לטבעת.

"נשלף מטבעת הפיות" אדם מציל את חברו מאחיזת טבעת הפיות / Sikes, Wirt (1880)

אל תיכנסו לטבעת

בדרך כלל מרגישים שיש להימנע ממעגלי פיות כמקומות מסוכנים שקשורים לישויות מרושעות. אם אתם מעזים להיכנס לטבעת, מיתוסים רבים מזהירים שתמותו צעירים. אתם הופכים גם לבלתי נראים לעולם בני התמותה, לא מסוגלים לברוח מהטבעת, או מועברים מיד לעולם הפיות. אתם גם עלולים לאבד עין בגין טיפשותכם. כך או כך, תאלצו לרקוד סביב הטבעת עד שתמותו מתשישות או מטירוף.


כדי להימנע מגורל נורא ומפחיד זה, תוכלו לנקוט באמצעים ספציפיים, כמו ריצה סביב הטבעת תשע פעמים (תשע פעמים בלבד, מכיוון שעשר זה יותר מדי ויבטל את ההליך). אומרים שכדי להיכנס לטבעת ללא עונש אתם יכולים לרוץ סביב הטבעת בזמן של ירח מלא, אבל רק בכיוון אליו השמש נעה במהלך היום. אם תעשו זאת אולי תשמעו את הפיות רוקדות מתחת לאדמה. אתה גם יכולים לחבוש כובע כשהוא פונה לאחור, כי זה אמר לבלבל את הפיות והן לא יזיקו לכם.