top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

'אנומליה' מסתורית שטמונה ליד הפירמידות בגיזה מבלבלת את הארכיאולוגים

עודכן: 29 במאי

לאט אבל בטוח, האדמה חושפת את סודותיה. ההיסטוריה שקבורה מתחת לחולות הזמן נכנעת, חלקה אחר חלקה, לטכנולוגיה. אבל חלקה אחת כזו, באזור שנחקר היטב, מבלבלת את הארכיאולוגים.


ליד הפירמידה הגדולה והמפורסמת של גיזה במצרים, שהיא הגדולה ביותר במצרים נבנתה לכבוד פרעה ח'ופו, שוכן הנקרופוליס העתיק המכיל מצבות רבות מעל הקרקע, או מסטבות, המוקדשות לבני משפחתו של פרעה ולפקידים בכירים. "מסטבה הוא סוג של קבר, שיש לו גג שטוח ומבנה מלבני מעל פני הקרקע, הבנוי מאבן גיר או לבני בוץ", לפי מחקר שפורסם החודש בכתב העת Archaeological Prospection.


לקברים אלה בגובה פני הקרקע יש פירים אנכיים המחוברים לחדרים תת-קרקעיים. רבות מהמסטבות באתר נחפרו במאה ה-20, אך שטח פנוי אחד ללא מאפיינים ראויים לציון מעל קרקע נותר ללא בדיקה. חלקה זו תמיד היתה קצת חידתית. במקום שרוב האדמה בו מלאה בקברים, היא נותרה ריקה וחלקה.


בין 2021 ל-2023, חוקרים מהאוניברסיטה הבינלאומית היגאשי ניפון (Higashi Nippon) ואוניברסיטת טוהוקו ביפן ומכון המחקר הלאומי לאסטרונומיה וגיאופיזיקה במצרים ניתחו את השטח הריק הזה. בהובלת הארכיאולוג מוטיוקי סאטו (Motoyuki Sato) הם התחילו לחקור את חלקת האדמה הזו, הבלתי נחקרת יחסית.


במקום חפירה מסורתית, הם השתמשו בטכנולוגיות הדמיה לא חודרניות - מכ"ם חודר קרקע (GRP) וטומוגרפיית התנגדות חשמלית (ERT). הסריקות שהתקבלו גילו משהו מוזר. נחשף מבנה גדול מחולק לשני חלקים, קבור וחבוי מתחת לאדמת קבורה שנחה ללא הפרעה (פחות או יותר) במשך יותר מ-4,000 שנה.

מבנה בצורת L נחשף על ידי מכ"ם חודר קרקע / Sato et al., Archaeol. Prospect., 2024

סריקות אלו חשפו מבנה שטוח בצורת L, המשתרע על שטח של 10 על 30 מטרים, בין 0.5 ל-2 מטרים מתחת לפני השטח המדברי. מתחתיו נראה מבנה גדול בהרבה, בעומק שבין 3.5 ל-10 מטרים, המכסה שטח של 10 על 10 מטרים. לא ברור מה עשויים להיות המבנים האלה, אבל נוכחותם עשויה להניב מידע חדש על מתחם הפירמידה של גיזה, ועל מי שבנו אותו.


טכנולוגיות שיכולות לראות מה נמצא מתחת לפני הקרקע מבלי לחפור בה, העניקו לנו הרבה תגליות בשנים האחרונות, לא רק על כדור הארץ, אלא גם על מאדים ועל הירח. זו דרך מצוינת לאמוד את ההיסטוריה של מקום מבלי להרוס אף אחת מהראיות העדינות.


מכ"ם חודר קרקע פועל על ידי שליחת גלי רדיו לתוך הקרקע, ומדידתם כאשר הם מוחזרים לאחור. חומרים בעלי צפיפות והרכבים שונים מתחת לפני הקרקע משקפים את גלי הרדיו בדרכים שונות, מה שאומר שניתן להשתמש בטכנולוגיה למיפוי מבנים ותצורות גיאולוגיות מתחת לאדמה. טומוגרפיית התנגדות חשמלית פועלת בצורה דומה על ידי זיהוי שינויים בהתנגדות החשמלית של חומרים תת-קרקעיים שונים.

מיקום אזור הסקר, כאשר סקר המכ"ם חודר הקרקע מיוצג בצבעים / Sato et al., Archaeol. Prospect., 2024

באמצעות שתי הטכניקות הללו, החוקרים מצאו אזורים בעלי צפיפות משתנה מתחת לחלק החשוף והריק של הנקרופוליס - והצפיפות יצרה צורות שסביר מאד שהן לא טבעיות, אומר הצוות. זה מרמז שהם מעשה ידי אדם, אם כי מטרתם נותרה בגדר תעלומה. המבנה השטוח יותר, כך עולה מהסריקות, מלא בחול הומוגני, מה שמרמז על מילוי מכוון לאחר הבנייה. המבנה העמוק יותר, שהתגלה על ידי טומוגרפיית התנגדות חשמלית, הוא קצת יותר קשה להבנה.


נראה שהוא מלא במשהו בעל התנגדות גבוהה, שיכול להיות חול, אבל יכול להיות גם חלל, מה שמעיד על תא חלול כלשהו. מכיוון שלא ניתן היה לזהות אותו בשום דרך, החוקרים מתייחסים אליו כאל "אנומליה". "אנו מאמינים שמצאנו אנומליה: שילוב של מבנה שטוח המחובר למבנה עמוק יותר", כותבים החוקרים במחקר. המבנה השטוח הוא בבירור בצורת L, והסריקות מראות שהוא מולא בחול לאחר הבנייה. בשלב מסוים, "ייתכן שזו הייתה כניסה למבנה העמוק יותר".


אורכו של המבנה בצורת L הוא כ-33 מטרים, והוא קבור בעומק של 6.5 מטרים, מדווח אוון ג'רוס מ- Live Science. מתחתיו, הסריקות מציגות מבנה נוסף - "אנומליה בעלת התנגדות גבוהה". בעוד החוקרים אינם בטוחים בתוכן של המבנה העמוק יותר, הם אומרים שהוא יכול להיות ריק או מלא בחומרים כמו חול וחצץ.

אזור הסקר, מבט לדרום / Sato et al., Archaeol. Prospect., 2024

בעוד נותרו שאלות רבות, הסריקות "מצביעות על אפשרות של נוכחות של שרידים ארכיאולוגיים", כותבים החוקרים. "חשוב שייחפרו במהירות כדי לבסס את ייעודם". "אנו מסיקים מתוצאות אלו שהמבנה הגורם לאנומליה יכול להיות קירות אנכיים של אבן גיר או פירים המובילים למבנה קבר", כותבים החוקרים במאמרם. "עם זאת, יידרש סקר מפורט יותר על מנת לאשר אפשרות זו".


חפירות מתבצעות כעת, ע"פ דיווח של Live Science. החוקר הראשי מוטויוקי סאטו, מומחה לטכנולוגיות חישה אלקטרומגנטית, אופטימי. "צורת ה-L לא יכולה להיווצר במבנים גיאולוגיים טבעיים", הוא אומר. היישור של שני המבנים, הם מאמינים, הוא משמעותי, והם מציעים שהשטוח יותר היה כניסה לגדול יותר. בהתחשב במיקום המבנה, עם זאת, יש הסבר אחד שנראה סביר ביותר.


כמובן, אנומליות אלה אינן המבנים התת-קרקעיים היחידים של הנקרופוליס. בחפירות קודמות נחשפו חדרים תת-קרקעיים המהווים חלק מהמסטבות הרבות של האתר, המסומנים בקברים מעל פני השטח. השטח הפנוי של הנקרופוליס, שאינו מסומן על ידי קבר כזה, "נמנע ממחקר" בעבר, כפי שמספר פיטר דר מנואליאן (Peter Der Manuelian), אגיפטולוג מאוניברסיטת הרווארד שלא היה מעורב במחקר. הוא אומר שגיזה מכילה כמה קפלות מנחות אחרות בצורת L, אבל הן בדרך כלל מעל הקרקע.


"אני לא בטוח בדיוק מה האנומליה הזו מייצגת עדיין", הוא מוסיף. "אבל זה בהחלט ראוי למחקר נוסף".

מקורות:

Комментарии


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page