אוסטרקיזם - הבחירות בהן היוונים בחרו את מי לגרש מהעיר

אנו עומדים לפני בחירות נוספות, בחירות מספר ארבע בשנתיים. נראה כי משהו מקולקל בשיטה ואנו נמצאים בסחרור שכרגע קשה לראות את סופו. זהו זמן מצויין לבחון את ההסטוריה ואת מנגנוני הדמוקרטיה ביוון העתיקה. אחת השיטות בהן השתמשו היוונים על מנת למנוע מאנשים מסויימים לצבור כוח משחית ולפגוע במרקם החיים היה מנגנון האוסטרקיזם.


בשנות ה-60 גילו ארכיאולוגים תגלית מדהימה על תולדות הבחירות: הם מצאו ערמה של כ-8,500 פתקי הצבעה, ככל הנראה מהצבעה שנערכה בשנת 471 לפנה"ס, במטמנת אשפה באתונה. פיסות החרס השבורות באופו מכוון היו מקבילות לפתקי נייר, אך במקום להשתמש בהן כדי להכניס מישהו לתפקיד, הן שימשו את האזרחים כדי לפטרו. קראו לחרסים הללו אוסטרקון, כל אחד נחרט עם שמו של מועמד שהמצביע רצה לראות אותו מוגלה מהעיר למשך 10 השנים הבאות.

המטרה המוצהרת של האוסטרקיזם הייתה הגנה על המשטר הדמוקרטי באתונה מפני עליית טיראן. במובן זה האוסטרקיזם היה לקח שנלמד מתפיסתו של פייסיסטראטוס את השלטון ושלטונו הטיראני. בפועל שימש האוסטרקיזם להכרעה במאבקים פוליטיים, בדרך כלל מאבקים על דרך מדינית. התוצאה של האוסטרקיזם הייתה סילוק אחד המנהיגים מהזירה הפוליטית, מהלך שהכריע לטובת הקו המדיני אותו הוליכו יריביו. בדרך זו ניתן היה למנוע קיפאון מדיני או תנודות חריפות במדיניות.


משנת 487 עד 416 לפנה"ס, אוסטרקיזם היה נוהל פוליטי שנוצר באתונה העתיקה, שבמסגרתו ניתן היה להגלות את אחד מאזרחי העיר לתקופה של עשר שנים ללא משפט. "זו הייתה תחרות פופולריות שלילית", אומר ההיסטוריון ג'יימס סיקינג'ר (James Sickinger) מאוניברסיטת פלורידה. "נאמר לנו שהיא נוצרה כדרך להיפטר מעריצים פוטנציאליים. מתקופות מוקדמות נראה כי נעשה בה שימוש נגד אנשים שאולי לא היו אשמים בעבירה פלילית, ולכן לא ניתן היה להביא [מקרה] לבית המשפט, אלא שהפרו או עברו על נורמות הקהילה בדרך אחרת והציגו איום על הסדר האזרחי".

אוסטרקונים המזהים את תמיסטוקלס, 482 לפנה"ס / מוזיאון אגורה העתיקה, אתונה

אתונאים היו מקיימים תחילה הצבעה על החלטה מקדימה של אספת העם בדבר הצורך בהפעלת נוהל האוסטרקיזם: הצעת החלטה זו הועלתה באופן קבוע מדי שנה ב"פריטניה" השישית (השנה האתונאית חולקה ל-10 פריטניות והפריטניה השישית מקבילה בערך לחדשים ינואר ופברואר). ההצעה לא דיברה על מועמדים להרחקה, אלא על עצם הצורך להפעיל אוסטרקיזם בשנה זו.


אם ההחלטה המקדימה זכתה לרוב, נערכה כעבור זמן קצר (כחודשיים, בפריטניה השמינית) הצבעה שנייה, חשאית. גם כאן לא ננקבו שמות של מועמדים להרחקה; כל משתתף בהצבעה היה רושם על אוסטרקון את שם האדם הראוי בעיניו להרחקה. החרסים נאספו בקלפיות, ובשלב הראשון נספרו באופן כללי. אם מספר המשתתפים בהצבעה היה קטן מ-6000, ההצבעה בוטלה; אם נספרו מעל 6000 חרסים אזי הייתה מתקיימת ספירה נוספת, שמית. האזרח שאת שמו נשאו מירב החרסים היה מוגלה, ללא יכולת ערעור על ההחלטה.


נוהל האוסטרקיזם התרחש בתקופת הזוהר של הדמוקרטיה האתונאית, מה שאפשר השתתפות ישירה של אזרחי מדינת העיר בממשל, אוכלוסייה שלא כללה נשים, עובדים משועבדים ותושבים ילידי חוץ. אף על פי שמספר האזרחים יכול היה לעיתים להגיע ל-60,000 איש, קבוצה קטנה בהרבה של גברים הייתה מעורבת באופן פעיל בפוליטיקה באתונה. אוסטרקיזם יכול היה להיות השומר מפני האפשרות שכל אחד מהם יצבור יותר מדי כוח והשפעה. כמעט כל הפוליטיקאים הבולטים באתונה היו יעדים. אפילו פריקלס, המדינאי והנואם הגדול, היה פעם מועמד, אם כי מעולם לא הוצא לגלות; תוכנית הבנייה השאפתנית שלו שהשאירה לנו את הפרתנון ואת שאר המונומנטים של האקרופוליס כפי שאנו מכירים אותם כיום לא הייתה אהובה על כולם.


הצבעת האוסטרקיזם הייתה יוצאת דופן למדי בדמוקרטיה באתונה, אומר סיקינג'ר. מועמדים לתפקידים רשמיים רבים נבחרו בהגרלה. במהלך אסיפות בהן הצביעו אזרחים על חוקים, בדרך כלל נספרו ההנים והלאווים על ידי הרמת ידיים. אוסטרקונים, אם כן, הם ממצאים נדירים של הליכים דמוקרטיים בפועל. הם יכולים לחשוף פיסות היסטוריות נסתרות שהושמטו על ידי כותבי העת העתיקה ולהציע תובנות לגבי התנהגות והעדפות הבוחרים שאחרת היו אובדות.

אסטרקון חרס המזהה את פריקלס, 444-443 לפנה"ס / מוזיאון אגורה העתיקה, אתונה

האוסטרקון הראשון זוהה בשנת 1853, ובמהלך המאה הבאה נספרו רק כ-1,600 נוספים באתונה, כולל חלק מהאגורה האתונאית, או מהשוק, שסיקינג'ר בחן. אז היה זה שלל מדהים כאשר צוות ארכיאולוגים גרמני החל למצוא אלפי אוסטרקונים בשכונת קרמאיקוס (Kerameikos) באתונה בשנת 1966. קרמיאקוס הייתה צפונית-מערבית לחומות העיר העתיקה ומפורסמת בזכות סדנאות החרס שבהן יצרו אמנים כלי חרס יחודיים עם דמויות שחורות ואדומות. פתקי הצבעה אלה - שהורכבו משברים מסוגים שונים של אגרטלים ביתיים ואפילו אריחי גג ומנורות קרמיקה - הושלכו יחד עם ערימות של אשפה אחרת לערוץ נטוש של נהר ארידנוס (Eridanos river). החפירות נמשכו שם עד 1969 וחלק מהאוסטרקונים נחקרו במהלך העשורים הבאים, אך רק בשנת 2018 פרסם סטפן ברנה (Stefan Brenne) מאוניברסיטת גיסן בגרמניה קטלוג מלא המתאר את כל 9,000 האוסטרקונים שנחפרו בקרמאיקוס בין השנים 1910 ו-2005.


באוסף האוסטרקונים הזה נמצאו הכי הרבה קולות נגד המדינאי האתונאי מגאקלס, שככל הנראה היה שנוא על ידי רבים בגלל אורח חייו הראוותני והמפואר. רישומים היסטוריים מצביעים על כך שמגאקלס הודח והוגלה בשנת 486 לפנה"ס, אך נראה כי תאריך זה לא תואם את העדויות הארכיאולוגיות: פתקי הצבעה אחרים שנמצאו במאגר קרמאיקוס הכילו שמות של גברים שלא החלו את דרכם הפוליטית עד 470 לפנה"ס. וחלק מהאוסטרקונים התאימו לסגנונות חרס מאוחרים יותר. רמזים אלה הובילו את הארכיאולוגים למסקנה כי מגאקלס חזר לאתונה והוגלה שוב בשנת 471 לפנה"ס. נראה כי מועמד צמרת אחר באותה השנה היה תמיסטוקלס, הגנרל הפופוליסטי שלחם ב