top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

ראש אבן גיר בן 4500 שנה של האלה הכנענית ענת נמצא בעזה

בזמן עיבוד שדותיו בעיר חאן יונס שבדרום רצועת עזה, חקלאי גילה פסל נדיר בן 4500 שנה, כך פורסם לפני מספר ימים בסוכנות הידיעות WAFA. ראש האבן נמצא ללא הגוף. ממצא אבן הגיר הוא בגובה 22 סנטימטר. מאמינים שהוא מייצג את האלה הכנענית ענת והוא מתוארך לסביבות 2500 לפנה"ס, מדווח Arkeonews.


למרות שנשחק לאורך השנים, על ראש האלה הנדיר שמצא החקלאי, נמצא כתר נחש, סמל לחוזק והיות בלתי מנוצח בדת הכנענית. "ענת הייתה אלת האהבה, היופי והמלחמה במיתולוגיה הכנענית", אמר ג'מאל אבו רידא, מנהל המשרד בהצהרה לפי 9News.

ראש האלה ענת שהתגלה ברצועת עזה / WAFA

הכנענים כבשו את שטחה של כנען העתיקה, המקביל בערך לאזור ישראל והשטחים הפלסטיניים של היום, מערב ירדן, דרום סוריה ולבנון, והמשיכו עד לגבול הדרומי של טורקיה. היא נתפסת כאחת התרבויות העתיקות ביותר בהיסטוריה האנושית.


אלוהות זו, הידועה בכינוי האלה ענת, או ענאתה, היא אלת המלחמה, הציד והפריון של המזרח התיכון הקדום, ממסופוטמיה ועד כנען ומצרים העתיקה. ענת מתוארת כנערה בתולה יפה, עזת נפש ובעלת תושייה. היא המקבילה הכנענית לאיזיס המצרית, והשפיעה כנראה רבות על עיצוב דמותה של האלה היוונית אתנה.


במיתולוגיה הכנענית ובפרט בלוחות אוגרית, מסופר שענת היא בתו של אל ואחותו הנאמנה של בעל - אל הסופה והגשם. כונתה גם "בתולת" משום שהיא אלה אוטונומית וראשונית שאין עליה עול גבר, ו"יבמת לאומים" (יולדת לאומים), שיש לה קשר הדוק אל בני האדם ונחשבת כפטרונית של בני האדם. מכונה "נעמת בן אחת הבעל" (הנעימה בין אחיות הבעל) "נעמת אחתה" (נעימת אחיותיו). התואר "נעימה" מוזכר מספר פעמים במשמעות של יופי חיצוני. כמו כן היא מתוארת כבעלת כנף ויכולת מעוף.

האלה ענת (מימין) והפרעה המצרי רעמסס השני

התעוזה שלה בקרב הפכה אותה לחביבה המיוחדת של הפרעה המצרי רעמסס השני (1279-1213 לפנה"ס) מהשושלת ה-13. בייצוגים מצריים, האלה ענת מוצגת כדמות עירומה, לעתים קרובות עומדת על גבי אריה ומחזיקה פרחים. במהלך התקופה ההלניסטית, האלות ענת ואסטרטה התמזגו לאלוהות אחת בשם אסטרגאטיס. האלה היוונית אתנה הייתה חדורה ברבות מתכונותיה של האלה ענת.


מהאדמה החקלאית הפורייה שלאורך חוף הים התיכון המזרחי התפשט פולחנה ברחבי הלבנט עד אמצע האלף השלישי לפנה"ס, וסגדו לה הכנענים, האמוריים, המצרים, הלובים והעברים. עם זאת, התכונות שלה היו שונות מאוד בתרבויות ובזמן. המיתוסים הקשורים אליה היו מגוונים והם התפתחו.

האלה הכנענית ענת או אסטרטה רכובה על סוס מדיר אל מדינה, השושלת ה-18–20 (בערך 1539–1075 לפנה"ס)

ההיסטוריה נמצאת בכל מקום בעזה. עזה, השוכנת לאורך נתיב סחר מרכזי המחבר בין תרבויות עתיקות בלבנט, מצרים ומסופוטמיה, היא מאגר מדהים של שרידים עתיקים ואתרים ארכיאולוגיים שנבנו שכבה על גבי שכבה על ידי תרבויות המשתרעות על פני כ-5000 שנה מאז תקופת הברונזה. לאחרונה, בינואר השנה, דחפורים שפעלו בפרויקט דיור במימון מצרי חפרו שרידי קבר מהתקופה הרומית. עם זאת, התנאים הפוליטיים והדמוגרפיים באזור מסכנים את קיומם של שרידים עתיקים אלה.


ביתה של אוכלוסייה של 2.3 מיליון תושבים, רצועת עזה היא מובלעת צרה מאוכלסת בצפיפות, שאין בה כמעט מרחב להתרחבות כלפי חוץ. המשמעות היא שפרויקטים של דיור ופיתוח מקבלים בדרך כלל עדיפות על פני שימור עתיקות ואתרים ארכיאולוגיים. לעתים קרובות חפצים יקרים נעלמים ללא עקבות. ב-2017, למשל, החמאס, שתפס את השליטה ברצועת עזה עשור קודם לכן, הרס באופן טרגי חלקים גדולים מהתנחלות כנענית עתיקה כדי לבנות בתים לעובדיו. פסל בגודל טבעי של האל היווני אפולו שנחשף ב-2013 נעלם גם הוא, ונכון לעכשיו אין רמזים למקום הימצאו.


עשרות שנים של סכסוך גבו מחיר כבד מאלפי שנים של היסטוריה ברצועת עזה. אוצרות ארכיאולוגיים נפגעו לעתים ישירות בפעולות האיבה באזור. כמו כן, יש מעט מאד מימון שנכנס ממדינות וארגונים מערביים עבור צעדי שימור מכיוון שחמאס נחשב כארגון טרור על ידי ישראל ומדינות מערביות רבות. העזתים עסוקים בעיקר בעיסוקי החיים היומיומיים בתנאים קשים מאד וכמעט ואין להם כל עניין בחורבות ועתיקות. עם זאת, מעת לעת, אוצרות עתיקים כמו ראשה של האלה הכנענית ענת מופיעים כדי להזכיר להם את ההסטוריה של האדמה עליה הם חיים.

מקורות:

Comentários


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page