top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

סודותיה של ספינה טרופה

בשנת 1965, צולל שחיפש ספוגים במהלך סערה זיהה שברי ספינה טרופה עתיקה. הוא לא הצליח לאתר את מיקומה ובילה את השנתיים הבאות ב-200 צלילות בחיפושים אחריה. לבסוף הוא מצא אותה ליד קירניה, בחוף הצפוני של קפריסין, בעומק של 33 מטרים ושבורה לשניים. הוא דיווח על הממצא למנהל מחלקת העתיקות, שבסופו של דבר הרכיב צוות בינלאומי של ארכיאולוגים תת-מימיים כדי לחקור.

שרידי הספינה העתיקה מקירניה

הם בילו שנתיים במיפוי האתר, בפירוק גוף הספינה שהשתמר היטב והעלו אותה אל פני השטח. צוות של ארכיאולוגים הרכיב אותה מחדש במוזיאון הספינה הטרופה בטירת קירניה וגילה את ההיסטוריה המעניינת שלה.


תיארוך פחמן הראה שהעצים ששימשו לבנייתה נכרתו בשנת 389 לפנה"ס, 33 שנים לפני הולדתו של אלכסנדר מוקדון, וכי היא שקעה למצולות 100 שנה מאוחר יותר, בין 295 ל-285 לפנה"ס, כאשר אלכסנדר כבר היה מת. היא נבנתה בשיטת "המעטפת תחילה" ("shell first"), תחילה הרכבת הלוחות החיצוניים ולאחר מכן הוספת המסגרת, בניגוד לשיטה המודרנית של בניית כל המסגרת תחילה ולאחר מכן כיסויה בלוחות.

המטען משרידי הספינה העתיקה מקירניה

היא תוקנה מספר פעמים, כאשר חלק מהלוחות הוחלפו, השדרית תוקנה, החלק החיצוני הוגן במעטפת עץ ועופרת נוספת כדי לשמור על העצים המתיישנים אטומים למים, ומדרגת התורן הוזזה כדי לפנות מקום למשאבת שפולים גדולה יותר המסוגלת להרים ולשפוך נפח מים הולך וגדל. זה מרמז על ספינה ישנה עם בעיות חדירת מים, מה שיכול להסביר את טביעתה, אם כי מספר רמזים אחרים מצביעים על גורל שונה.


היא נשאה 381 אמפורות מלאות ביין, שמן זית ויותר מ-9,000 שקדים, כמה מוטות ברזל ו-29 אבני ריחיים, כל אחת מסומנת בקפידה על ידי הסתתים שיצרו אותן באי קוס. הארכיאולוגים מצאו גם יותר מ-300 משקולות רשת מעופרת, מה שמצביע על כך שהצוות דג מזון, שאולי בישל בחוף בסירים גדולים ובקלחת ברונזה. הספינה הכילה גם ארבע כוסות שתייה, ארבעה מיכלי שמן קטנים, ארבע קערות, צלוחיות וכפות עץ, מה שמצביע על צוות של ארבעה. והם היו חמושים, שכן נמצא מספר רב של חניתות בגוף הספינה.

מודל הספינה העתיקה מקירניה

בין שברי הספינה, מצאו הארכיאולוגים גם כמה פריטים קטנים המצביעים על צוות אחר, מוקדם יותר, מהיכן שהיא כיום ישראל, כולל שברי כלי וכוס שתייה אחמנית שידוע ששימשו אז באזור.


מה שהם לא מצאו היו שרידי הצוות או חפציהם, כולל ארנקו של הקפטן. במקום זאת, הם מצאו שמונה ראשי חנית ממתכת מוטלים מתחת לספינה, שבחלקם הראו עקבות של עופרת ממעטפת הספינה - כלומר הם היו נעוצים בדפנות הספינה כשהיא טבעה.

קירניה השנייה, העתק של ספינת קירניה / courtesy Kyrenia Shipwreck Collection Restoration Program

התרחיש הסביר ביותר הוא שהספינה הותקפה על ידי פיראטים, שכלי השיט המהירים שלהם, המונעים עם הגה כיוון, היו יכולים להסתתר במפרצונים הרבים שלאורך חוף קירניה. הם עלו על הספינה, לכדו את הצוות, לקחו את כל חפצי הערך כמו מטבעות וחפצים אישיים אחרים ואז הטביעו אותה, תוך שהם מסתירים את כל העדויות להתקפתם. הם צדקו בזה שפחדו, שכן העונשים על פיראטיות היו חמורים ביותר. חפירות בפיראוס חשפו שלדים של כמה פיראטים שנלכדו ונצלבו לפני שהושארו למות על החוף כאזהרה לאחרים.


הספינה נבנתה מחדש שלוש פעמים, ב-1985, 1988 ו-2002. הראשונה נבנתה בדיוק כמו המקור ועדיין משמשת כשגרירה צפה לתרבות הקפריסאית. מאז הפליגה לניו יורק, יפן וגרמניה. השניה נבנתה ביפן עבור תוכנית טלוויזיה והשלישית נבנתה תוך כיבוד העיצוב המקורי אך עם טכניקות מודרניות. בשנת 2004, היא נשאה מטען של נחושת ששימש ליצירת מדליות הארד של המשחקים האולימפיים באתונה 2004.

מקורות:

35 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page