נראה כי הענח' המצרי והפאשה ההינדי הם סמלים מקבילים

עודכן ב: 7 אוק 2020

מאת: Bibhu Dev Misra

מקור: Ancient Inquiries


ענח' (Ankh) היה אחד הסמלים הפופולריים ביותר של מצרים, שסימל "חיים" או "נשימת חיים". זהו סמל עתיק מאוד, המתוארך לתקופת השושלת הקדומה (3150-2613 לפנה"ס), ומופיע באופן נרחב בכתובות ובאמנות איקונוגרפית. תבליטים מציגים לעיתים קרובות אלים המחזיקים ענח' ליד אף פרעה ומעניקים לו את "נשימת החיים" או "חיי נצח". לפיכך, הוא ייצג את הכוחות מעניקי החיים של האלים.

הורוס אוחז בענח' ליד אפו של פרעה רעמסס. / 1275 לפנה"ס, אבידוס, מצרים

אף על פי שמוצגים אלים רבים הנושאים ענח', הסמל עלה לגדולה עם פולחן אוסיריס ואיזיס. אוסיריס היה האל שמת וקם לתחייה, אדון העולם התחתון (Lord of the Underworld) , ואילו איזיס הייתה אשתו שמילאה תפקיד מהותי בהחזרתו לחיים. התיאורים של אוסיריס ואיזיס המחזיקים את הענח' ליד אפו של פרעה המת או המלכה שלו מעבירים את הרעיון שנשמת המת תקום לתחייה, תתחדש ותקבל חיי נצח בעולם התחתון.


*הערה - התרגום בעברית ל 'Underworld' הוא 'שְׁאוֹל'', בראיה מקראית ההתייחסות ל'שאול' היא כאל ישות רצחנית או מקום המקביל לגיהנום, לא כך בתפיסה המצרית ולכן אשתמש במונח 'עולם תחתון'.

האלה איזיס אוחזת בענח' ליד אפה של המלכה נפרטיטי

הצורה דמוית המפתח של הענח' מעודדת את האמונה שהוא מעניק את המפתחות ל"שערי המוות", ובדרך זו הוא נתפס על ידי מסדר צלב הוורד (Rosicrucians) המודרני ומסדרים הרמטיים אחרים. זו כנראה הסיבה שהסמל מופיע באופן נרחב בציורי קברים, וקמיעות ענח' נשמרו בתוך ארונות קבורה כדי להבטיח לנשמה מעבר בטוח במסעה לעולם התחתון.

קופסא למראה בצורת ענח' / קבר של תותנחאמון, עמק המלכים, מצרים.

באמנות ההינדית ניתן למצוא סמל הדומה מאוד לענח'. הוא נקרא פאשה (Pasha), שפירושו "לולאה". הפאשה הוא סמל שקשור קשר הדוק עם האל יאמה (Yama), אדון העולם התחתון. הוא משמש את יאמה כדי לשאוב את הנשמה מהגוף בזמן המוות ולהוביל אותה לעולם התחתון. הפאשה מוחזק גם על ידי קאלי (Kali) - אלת המוות ובת זוגו של יאמה. אלוהויות אחרות כמו גנש (Ganesha) ווארונה (Varuna) מוצגות גם הן אוחזות בפאשה, בו הן משתמשות כדי לכבול אויבים או להסיר מכשולים.

יאמה אוחז בפאשה (חוט) ביד שמאל

חוקרים רבים מאמינים כי ענח' הוא "קשר" הנוצר מבד או מקנים, וזהה למשמעות הסנסקריטית של המושג פאשה דהיינו "קשר". גרסאות מוקדמות של ענח' דומות לסמל הטייט (Tyet), המכונה גם "הקשר של איזיס". הטייט נשא את אותה משמעות של הענח' כלומר "חיים". הוא נראה כמו ענח', למעט העובדה שזרועותיו מתעקלות כלפי מטה, מה שמרמז שייתכן שזה היה קשר שנוצר בבד.

קמע טייט / אבידוס, מצרים.

לפני הופעת הענח' איזיס הוצגה עם אבנט טייט. סר ווליס באדג' (Sir Wallis Budge) ראה בשני הסמלים - ענח' וטייט - שווים, שני האיג'יפטולוגים היינריך שפר (Heinrich Schafer) והנרי פישר (Henry Fischer) חשבו שלשני הסמלים מקור משותף. בתקופת הממלכה החדשה (1550-1070 לפנה"ס), נקברו אנשים עם קמיעות ענח' שהוחדרו לחבישות המומיה, על מנת להבטיח את ההגנה של איזיס.