top of page

נן מדול - תעלומת האי פונפיי

עודכן: 24 בנוב׳ 2022

באמצע האוקיאנוס השקט, בין קו המשווה וקו הרוחב 11, שוכנת העיר העתיקה נן מדול (Nan Madol). היא מחוברת לחוף המזרחי של האי פונפיי (Pohnpei). היא נחשבת לאחד הפלאים הארכיאולוגיים הגדולים בעולם, זהו פלא הנדסי מסתורי, ואפילו מומחים נדהמים מתעלומת האי.

צילום מרחפן של נאנדאוואס, אולי האיקוני ביותר מבין כ-92 האיונים המלאכותיים של נן מדול / CSRM Foundation

נן מדול, חלק מהמדינות הפדרטיביות של מיקרונזיה, היא עיר שנבנתה בלגונה של האי פונפיי, בסמוך לאי קטן יותר בשם טמוון (Temwen), העיר מורכבת מסדרה של איים מלאכותיים קטנים המחוברים ברשת של תעלות. ליבת האתר, שמידותיה הן 1.5 על 0.5 קילומטר, מוקפת בחומות אבן, ומורכבת מ-92 איים מלאכותיים, שנבנו על פלטפורמות של אבן ואלמוגים. לפיכך, היא ידועה גם בשם ונציה של האוקיאנוס השקט. בני המלוכה, או הסאודלוארים (Saudeleurs - שושלת ששלטה באי פונפיי), חיו במדול במשך 500 שנה בין השנים 1100 עד 1628 לספירה. באי נמצאו גם קברים.


המסתורין של האי הוא המבנים המגליתיים המרכיבים את העיר. הקירות נבנו בעיקר עם אבני בזלת, שהם סוג של סלע וולקני. מקורן של האבנים בפקק געשי, אזורים בפונפיי שיש בהם משקעים טבעיים של עמודי בזלת, בהם הלבה הוולקנית התקררה בצורת עמודים אנכיים. עמודי בזלת עצומים הועברו ממרחק של קילומטרים בפונפיי והוצבו בצורה אופקית במדול, בסגנון בקתות עץ, כדי ליצור קירות בגובה של עד 15 מטר ועובי של עד 5 מטר. זה מה שכל כך מדהים.

חורבות נן מדול

נן מדול הייתה הבירה הפוליטית והדתית של שושלת סאודלואר, שאיחדה את בני האי פונפיי, שמספרם מוערך בכ-25,000 תושבים, עד שנת 1628. במקום נמצאו עדויות להתיישבות אנושית החל מהמאה הראשונה או השנייה לספירה. במאה ה-8 או המאה-9 החלה בניית האיים המלאכותיים, ובניית המגליתים שעליהם החלה בסביבות השנים 1180-1200. מעט מאוד פרטים ידועים לגבי אופן בניית המגליתים. המסורת המקומית טוענת כי אלו שבנו עיר מוקפת חומות בזלת באי אחר במיקרונזיה, קוסרה (Kosrae), היגרו לפונפיי ושם ניצלו את כישוריהם כדי לבנות עיר מורכבת ומתקדמת עוד יותר, היא נן מדול. אולם, תארוך פחמן-14 קובע כי נן מדול נבנתה לפני אותה עיר, ולכן סביר להניח שהיא הושפעה מנן מדול, ולא להפך.

חורבות נן מדול

תעלומת האי

המשקל הממוצע של כל אבן הוא 5 טון, כאשר חלקן שוקלות עד 25 טון כל אחת. האבנים והעמודים כה כבדים, עד שחוקרים קונבנציונליים ומהמיינסטרים עדיין לא קבעו כיצד נבנו המבנים או מי בנה אותם. לא זוהתה באי כל טכנולוגיה המסבירה כיצד הונפו עמודי האבן. ישנם מומחים האומרים כי המאמץ העצום שנדרש לבניית המבנים המגליתיים מתחרה עם זה של הפירמידות וכנראה דרש השתתפות של אוכלוסיית האי כולה, 25,000 תושבים, אם הם עצמם בנו אותם.


נן מדול, שפירושו "בין חללים", עומדת מאחורי כינויה כי אכן נראה כאילו היא שוכנת בין אמת למיתוס. את מה שחוקרי המיינסטרים לא יכולים להסביר, יכולים להסביר המיתוסים המקומיים. האגדה מספרת כי חורבות העיר העתיקה הזו, שהיתה בעבר ביתה של ציוויליזציה מסתורית, שופעות במסדרונות לא ממופים. ערוצים אלה מחברים את האיים המלאכותיים ויש בהם קברים המכילים שרידי ענקים ורוחות של מלכים מתים. התושבים המקומיים מאמינים כי הבונים השתמשו בקסמים כדי להוביל את האבנים לאי.


בסדרת הטלוויזיה "חייזרים מן העבר" (Ancient Aliens) הם דנים עם התושבים באגדות ובתיאוריות בנוגע לנן מדול. האגדה המקומית מספרת שמדול היתה שם לפני שהם הגיעו. תושבי האי אינם יודעים מי בנה אותה, אך הם אומרים כי האבנים ריחפו איכשהו מפונפיי ו"זזו כאילו בידיים של רוחות". לפיכך, המקומיים מכנים את מדול, עיר הרוחות.

חורבות נן מדול

על פי אגדה של בני המקום, נן מדול נבנתה על ידי זוג תאומים, בשם אוליסיפה ואולוסופה, שהיו קוסמים שבאו מהאי האגדי קטאו המערבי, או קאנאמוואיסו (Kanamwayso). התאומים יצאו למסע בקאנו גדול כדי למצוא מקום בו יוכלו לבנות מזבח לנאהנישון שאפו, אל החקלאות. הם הגיעו לפונפיי, והחלו בבנייה. אחרי מספר ניסיונות כושלים, הם הצליחו לבנות את המזבח, ועבדו את נאהנישון שאפו. על פי האגדה, האחים נעזרו בדרקון מעופף כדי לגרום לאבנים העצומות לרחף ממקומן אל אתר המזבח. כאשר אוליסיפה מת מזקנה, אולוסופה הפך לסאודלוארי הראשון. הוא וצאצאיו הראשונים נהגו באדיבות כלפי התושבים, אבל ממשיכיהם הציבו דרישות הולכות וגוברות על נתיניהם. שלטון השושלת באזור הסתיימה עם פלישת צבאו של איסוקלקל (Isokelekel), שקבע את מושבו בנן מדול, אך יורשיו נטשו את העיר.


התיאוריה המדעית מציעה כי האבנים הובאו מהיבשת באמצעות רפסודות במבוק כדי להציף אותן על פני המים. עם זאת, בשנת 1995 בעת צילום סרט תיעודי עבור ערוץ דיסקברי, כל הניסיונות להוביל אבנים במשקל של יותר מטון באופן זה נכשלו.