top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מורפיאוס - אל החלומות

המיתולוגיה מייצגת לעתים קרובות היבטים של הטבע והחיים, ומעבירה את האלמנטים הללו לאלים. אם כן, זה לא צריך להפתיע שמצב המנוחה שלנו - משהו שאנחנו עושים במשך שליש מחיינו - אינו יוצא מן הכלל. בעולם היווני, אל החלומות היה מורפיאוס ובחלק מהסיפורים והאגדות הוא מזוהה גם עם שינה או חוסר הכרה. הוא היה בנו של אל השינה, היפנוס, ואמו הייתה פסית'אה (Pasithea), אלת ההרפיה אך באופן פרדוקסלי גם ההזיות. יתר על כן, סבתו הייתה ניקס, האלה האימתנית של הלילה. כל ה'אלים' הללו תורמים ומגיעים לשיא במאפיינים שאנו מקשרים לחלימה.

The Bark of the Charon the Sleep of the Night and Morpheus / Luca Giordano (1686)

לפי המשורר האפי היווני הסיודוס, ניקס, אלת הלילה, יצרה את "שבט החלומות" כתוצאה מרביית בתולים, אולם קיקרו טוען כי השבט היו ילדיהם של הלילה וארבוס - התגלמות הלילה והעלטה. מורפיאוס הוא הוותיק מהשלישייה המכונה "אונאירוי" (מיוונית - חלומות). מסיבה זו, הוא מכונה גם אונאירוס. האונאירו הם בני לוויה של היפנוס, אל השינה, המביא חלומות אל בני התמותה והאלים אשר נופלים תחת כוחה של השינה. מורפיאוס רואה בהיפנוס דמות אב כיוון שהוא דואג גם לאחיו. המשורר הרומאי אובידיוס, מציין במטמורפוזות כי מורפיאוס הוא בנו של היפנוס, מורפיאוס בא לידי ביטוי בחלומות של מלכים ושליטים בדמותם של גברים כשליחי האלים. מורפיאוס זוהה עם רוח החלום אשר זאוס שלח לאגממנון באיליאדה.


להיפנוס היו ילדים רבים, אבל הוא בחר במורפיאוס להיות אל החלומות בגלל יכולתו המופלאה ללבוש צורות ולחקות יצורים חיים. מורפיאוס נעזר באונאירוי שהיו כולם אחיו. הם עזרו לו ליצור חלומות של בני אדם. אח אחד, איסלוס (Icelus), גרם לחלומות להיראות אמיתיים, בעוד אחר, פוביטור (Phobetor), היה אחראי לחלומות פוביים או מפחידים. ואז פנטסוס (Phantasus), האח השלישי, יצר חלומות פנטסטיים וסוריאליסטיים. מורפיאוס היה המנהיג שלהם. כתוצאה מכך, הוא הבטיח שהוא לבדו יפקח על חלומותיהם של מלכים וגיבורים. יתר על כן, הוא אפילו יכול היה להופיע בפני האלים באולימפוס. בניגוד לאחיו, כל חלומותיו של מורפיאוס היו אמיתיים ורבים מהם נבואיים.

ראש ברונזה של היפנוס, אל השינה, המאה ה-1-2 לספירה

מורפיאוס נגזר מיוונית עבור 'צורה' או 'תבנית'. הוא הגיע לאנשים בשינה ולבש את הצורות שאנשים חולמים. מורפיאוס היה אמן של חלומות, הוא יכול היה לעצב דימויים וחזיונות ולגרום להם להיראות חיים. הוא היה יכול לחקות באופן מושלם אדם, את קולו, הליכתו, הגינונים ומצבי הרוח שלו. הייתה מגבלה אחת למורפיאוס; הוא יכול היה ​​להפוך את עצמו רק לדמות גברית.


ליוונים הקדמונים הייתה אמירה בנוגע ל'זרועות מורפיאוס'. כאשר בחיבוק האל, אדם ייהנה משינה עמוקה ושלווה; הוא גם יחלום. אלו היו חלומות על העתיד והאירועים הקרובים. מורפיאוס לא רק גרם לאנשים לחלום על דברים פשוטים ויומיומיים. הוא עשה כל כך הרבה יותר. מורפיאוס היה שליח האלים והוא העביר, באמצעות חלומות, מסרים מהאלוהויות. היוונים, ואחר כך הרומאים, האמינו שחלומות רבים הם אותות וסימנים. כתוצאה מכך, אל החלומות היה דמות חשובה מאוד בעולם הקלאסי וזכה להערכה רבה.


מורפיאוס היה יצור מכונף. היו לו שתי כנפיים על הגב שאפשרו לו לעבור מרחקים גדולים ובמהירות רבה. זה איפשר לו לבקר בהרבה חדרי שינה בלילה. כנפיים אלה היו מתנה מדודו, תנטוס, אל המוות ואחד החזקים מכל האלוהויות העתיקות. יש יוונים שהאמינו שמורפיאוס הוא אולי שליח של מוות ושהוא יכול להופיע כדי לחזות את מותו של אדם.

מורפיאוס / (1771) Jean-Bernard Restout

אל החלומות גונן מאד על משפחתו. אביו, אל השינה, נהנה להערים על זאוס, מה שאומר שהוא ספג לעתים קרובות את זעמו של מלך האלים. מורפיאוס היה נושא את היפנוס למקום מבטחים הידוע ליוונים כעולם החלומות. המקום בו התגוררו מורפיאוס ומשפחתו נודע בשם עולם החלומות של מורפיאוס. כאן חיו אל השינה, אשתו וילדיהם הרבים. כשהוא לא נראה לבני אדם בצורה של חלומות, מורפיאוס היה ישן. הרבה. לפי הסיפורים, חדר השינה שלו היה מערה והיא היתה מלאה בזרעי פרג. אלה שימשו בימי קדם לייצור משככי כאבים פרימיטיביים, שגרמו לנמנום. שם התרופה מורפיום באה ממורפיאוס.


הכניסה היחידה לעולם החלומות הייתה דרך שערי מורפיאוס. נהר השכחה ונהר הנשייה, ​​שני מאפיינים של שינה וחלומות, נמצאו בעולם החלומות של מורפיאוס. ממלכת החלומות נשמרה על ידי שתי מפלצות שהופיעו כאשר אדם או אל התקרבו אל הנהרות. עם זאת, האלים האולימפיים, כמו אפולו וזאוס, הורשו להיכנס לעולם החלומות של מורפיאוס.

אלת השחר אורורה מעירה את מורפיאוס אל החלומות

מורפיאוס היה בין העסוקים באלים, שכן הוא יצר כל הזמן חלומות לאנשים ולאלים. ברוב גרסאות המיתוסים, לא היתה לו בת זוג כמו לרוב האלים האחרים, ככל הנראה בגלל שהוא היה עסוק מדי. בכמה פרשנויות למיתוס הוא מופיע כבעלה של איריס, אלת הקשת בענן ושליחת האלים.


מורפיאוס היה אחד האלים המינורים, אבל הוא היה חזק מאד. הסיבה לכך היא שהוא גילם את חשיבותם של חלומות בחיים ואת המסרים והתובנות הנסתרות שלהם. המיתוס של מורפיאוס איפשר ליוונים ולרומאים להבין את החלומות ואת התפקיד שהם ממלאים בחיים. אל החלומות מרתק יוצרים עד היום. דמות ברומן הגרפי של ניל גיימן, Sandman, נוטלת לעתים קרובות את שמה של האלוהות, ואולי המפורסם ביותר, הדמות מורפיאוס בסרט מטריקס נוצרה בהשראת בנו של היפנוס.

מקורות:

665 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page