top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

מה זה החור המיסתורי הזה שהתגלה על פני מאדים?

עודכן: 10 ביוני

מבקרים אנושיים במאדים זקוקים למקום מחסה מפני הקרינה, תנודות הטמפרטורה וסופות האבק הפוקדות את כוכב הלכת. אם כוכב הלכת דומה לכדור הארץ או לירח, ייתכן שיש לו צינורות לבה תת קרקעיים גדולים שיכולים לאכלס מחסות. מקטעים ממוטטים של צינורות לבה, הנקראים צוהר (Skylight), יכולים לספק גישה למחסות התת-קרקעיים הללו. האם החור הזה על מאדים מוביל למערה תת קרקעית גדולה יותר? תמונה זו צולמה על ידי מצלמת רזולוציה גבוהה (HiRISE) במקפת לסקר מאדים (MRO) של נאס"א.

החור המסתורי בארסיה מונס / NASA/JPL-Caltech/UArizona

רוחב הבור הוא רק מספר מטרים והוא נמצא באזור ארסיה מונס (Arsia Mons) של מאדים. ארסיה מונס הוא אחד משלושת הרי הגעש הרדומים בקבוצת הרי ת'רסיס. אזור ת'רסיס של בליטת ת'רסיס (Tharsis Bulge) הוא מישור געשי עצום שרוחבו אלפי קילומטרים. הוא גבוה בהשוואה לשאר חלקי מאדים ובממוצע כ-10 ק"מ מעל הגובה הממוצע של כוכב הלכת. בעבר האזור היה פעיל מבחינה געשית ומאפיינים כמו הבור הם תוצאה ישירה של פעילות וולקנית קדומה.

תמונה צבעונית זו של פני השטח של מאדים נוצרה עם נתונים מהמקפת לסקר מאדים. הקו של שלושה הרי געש הוא ת'רסיס מונס, עם אולימפוס מונס בצפון מערב וואלס מרינריס במזרח. וארסיה מונס שהוא הר הגעש הדרומי ביותר מבין השלושה / NASA/JPL-Caltech/ Arizona State University

מספר בורות באזור ארסיה מונס עשויים להיות צוהר ממוטט או פתחים לתוך צינורות לבה תת קרקעיים. עם זאת, קיימת הרבה אי ודאות. תמונה של אחד מהם מציגה דופן מוארת, שיכולה להצביע על כך שזהו רק בור גלילי. החור בתמונה המוצגת יכול להיות רק בור או פיר ולא כניסה למערה או צינור לבה. כאלה נמצאים על הרי געש בהוואי, שם הם נקראים מכתשי שקיעה. הם לא מתחברים למערות ארוכות או לצינורות לבה. הם תוצאה של קריסה שהתרחשה הרבה יותר עמוק מתחת לאדמה.

תמונות אלו של בור ליד ארסיה מונס צולמו לפני מספר שנים. התמונה משמאל צולמה ראשונה, ומדענים תהו אם היא יכולה להוביל לצינור לבה או למערה. לאחר מכן צולמה התמונה מימין, המציגה קיר צדדי, שיכול להצביע על כך שאין צינור או מערה / NASA/JPL/University of Arizona

בהוואי, עומק מכתשי שקיעה נע בין 6 ל-186 מטרים ורוחבם בין 8 ל-1140 מטרים. עומק בור ארסיה מונס בתמונה הוא רק כ-178 מטר. יש לנו הבנה טובה יותר של בורות לבה וצינורות על הירח מאשר על מאדים. אנו יודעים שחלקם יציבים מבחינה תרמית ב-17 מעלות צלזיוס לערך. יש לנו גם תמונות טובות יותר שלהם, עם הצצות מסקרנות של רצפות מכוסות בולדרים.

ארבע תמונות אלו מראות כיצד נוצרים מכתשי שקיעה. כשהרי געש מתפרצים ונרגעים, נוצרים סדקים. הם נודדים לאט למעלה, וסלעים מעליהם מתחילים ליפול לתוכם. בסופו של דבר, הסדק הנודד כלפי מעלה מגיע לפני השטח, והגג שוקע פנימה. על פני כדור הארץ, צמחים יאכלסו את המכתש בסופו של דבר. במאדים הם נשארים כמעט כפי שהם היו כשהתמוטטו / US National Park Service

מושקעת הרבה חשיבה על איך לחקור את מערות הירח ואת צינורות הלבה האלה, כולל עיצובים קונספטואליים לרובוטים שיכולים לחקור אותם. על הירח, אולי אסטרונאוטים יכולים לתפוס מחסה במבנים מתנפחים בתוך הצינורות האלה, שם הם מוגנים מפני תנודות טמפרטורה, קרינה ומיקרו-מטאוריטים (micrometeorites).

נוף של מכתש השקיעה של ים השלווה חושף בולדרים על קרקע שאחרת היתה חלקה. הבור באורך 100 מטר עשוי לספק גישה לצינור לבה ירחי / NASA/GSFC/Arizona State University

אבל מאדים זו עניין אחר. אין סיבה שצינורות לבה לא יהיו קיימים על מאדים. למעשה, כוח המשיכה של מאדים חלש בהרבה מזה של כדור הארץ, וזה אמור לאפשר צינורות גדולים בהרבה. תמונות של מאדים מציגות רילים (rilles), שהם צינורות ממוטטים. סביר להניח שלא כל הצינורות הללו קרסו ויצרו רילים. בור אחד על הר הגעש של מאדים, פאבוניס מונס (Pavonis Mons), מסקרן במיוחד. יש איזשהו חלל מתחת לבור, אבל קשה לקבוע את אופי הבור. האם זה צינור לבה? אם כן, הוא מגמד את רוב הצינורות בכדור הארץ.


צינורות לבה במאדים הם עדיין בגדר תעלומה. מדענים מצאו שפע של עדויות מורפולוגיות המצביעות על כך שהם קיימים בשפע. אבל במדע, אתם לא יכולים להניח שהם שם, למרות שזה נראה סביר שכן. אין סיבה ברורה למה הם לא יהיו. האם יום אחד הם יוכלו לספק מחסה לאסטרונאוטים? אולי. תחילה אנחנו צריכים משימה רובוטית כדי לחקור אותם.

מקורות:

46 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page