top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

חידת גולגולת קבווה הפרהיסטורית עם חור הקליע

לפני כמעט מאה שנה חיפש כורה שוויצרי אחר משקעי עפרת ברזל במערות הגיר בקבווה (Kabwe) שבזמביה, כאשר מצא גולגולת קדומה המתוארכת בין 125,000 ל-300,000 שנה לאחור. היה זה המאובן הראשון שהתגלה באפריקה עם מאפייני הומו ספיינס. אך הייתה שם הפתעה גדולה עוד יותר - בגולגולת היה חור קטן ועגול בצד, שלדעת מדעני זיהוי פלילי היה יכול להיווצר רק על ידי קליע במהירות גבוהה במיוחד, כמו זה הנגרם מכדור. התעלומה הפכה מורכבת יותר עם גילוי גולגולת שור בר קדומה עם אותו מאפיין בדיוק. התגליות הובילו להרבה ספקולציות פרועות ונפלאות, אך אנחנו עדיין ממש לא קרובים לפתרון התעלומה.

גולגולת קבווה / The Trustees of the Natural History Museum, London

הגולגולת שנמצאה בקבווה משכה תשומת לב רבה כאשר התגלתה לראשונה. על פי מכון סמיתסוניאן, בתחילה האמינו כי גולגולת קבווה היא הדוגמה הראשונה אי פעם למין חדש של הומיניד בשם הומו רודסינסיס (Homo rhodesiensis). לאחר מכן היא סווגה כהומו היידלברגנסיס, אם כי מחקרים עדכניים יותר הראו כי מספר מאפיינים הציגו דמיון להומו ארקטוס, ניאנדרטלים והומו ספיינס מודרניים. למי שהגולגולת הייתה שייכת, נראה שהוא או היא היו תוצר של עירוב בין מיני הומינידים שונים.


אך שילוב המאפיינים הייחודי שלה לא היה כל מה שהיה ייחודי בגולגולת קבווה. נמצא גם שיש בה חור קטן ועגול לחלוטין בצד שמאל של הגולגולת, כמו גם עצם קודקוד מנופצת בצד הנגדי. זה מרמז על קליע שנכנס מצד שמאל ועבר דרך הגולגולת בכוח כזה שהוא ניפץ לחלוטין את הצד הימני. באופן מוזר, נוכחותם של מאפיינים מאוד יוצאי דופן אלה חסרים בתיאורים של גולגולת קבווה בדו"ח סמית'סוניאן, כמו גם בדו"ח של המוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון, אם כי תמונותיהם מתארות בבירור את החור בגולגולת.


אמנם טבעי להניח כי ייתכן שהחור נגרם על ידי חנית או כידון מהירים, אך מאמר שפורסם ב-2014 ב-"The Shields Gazette" הסביר כי מחקרים הוכיחו כי הדבר בלתי אפשרי. "כשגולגולת נפגעת מנשק במהירות נמוכה יחסית - כמו חץ או חנית - הוא מייצר מה שמכונה סדקים רדיאליים או קווקווים; כלומר שברים זעירים בקו השיער המתפשטים ממקום הפגיעה", נכתב ב-The Shields Gazelle. "מכיוון שלא היו שברים רדיאליים בגולגולת הניאנדרטלית, הוסכם פה אחד כי האובייקט הפוגע היה בוודאות בעל מהירות גדולה בהרבה מאשר חץ או חנית."

גולגולת קבווה כשהחור בצידה השמאלי נראה בבירור

על פי הספר 'Technology of the Gods: The Incredible Sciences of the Ancients' מאת דייוויד האצ'ר צ'ילדרס (David Hatcher Childress), מומחה גרמני לזיהוי פלילי הגיע למסקנה רדיקלית עוד יותר - "הנזק הגולגולתי בגולגולת האדם הרודסינסי לא יכול היה להיגרם מדבר מלבד קליע". החוקר רנה נורברגן (Rene Noorbergen), שחקר את התעלומה בספרו "Secrets Of The Lost Races", הסכים ואמר כי "אותו מאפיין נראה בקרב קורבנות מודרניים עם פצעי ראש שנגרמו כתוצאה מירי מרובה עוצמתי."


אם זה נכון, פירוש הדבר הוא שהגולגולת אינה קדומה כפי שנטען, או שהגולגולת הקדומה נורתה בעת המודרנית, או שהגולגולת הקדומה נורתה בימי קדם על ידי ציוויליזציה מתקדמת טכנולוגית. לאופציות הראשונה והשנייה סבירות נמוכה עקב העובדה שהגולגולת נמצאה 20 מטר מתחת לפני השטח, מה שמאשר שהיא בת כמה אלפי שנים לפחות, ולא היתה קרוב לפני הקרקע כך שנורתה בטעות או בכוונה בעשורים האחרונים. האם זה משאיר אותנו עם האפשרות השלישית בלבד, או שיכולים להיות הסברים אחרים?


לפני שנבדוק השערות אחרות, עלינו להתחשב בתגלית של גולגולת נוספת המסבכת עוד יותר את התעלומה. אלפי קילומטרים משם, לגדות נהר לנה ברוסיה, התגלתה גולגולת קדומה נוספת עם אותו חור נקי ועגול. הגולגולת שייכת לשור בר (אורוקס), זן של בקר נכחד, שחי לפני 2 מיליון שנה עד לפני 4,000 שנה. בדומה לגולגולת קבווה, גם בחור שבגולגולת האורוקס חסרים סדקים רדיאליים שנובעים מפגיעת חנית או חץ. הגולגולת, שמוצגת כעת במוזיאון לפלאונטולוגיה של מוסקבה, לא הייתה יכולה להיפגע על ידי קליע בתקופה מודרנית יותר מכיוון שהסתיידות סביב חור הפגיעה מראה כי האורקוס שרד את הפגיעה זמן מה לאחר שנפגע.

גולגולת האורקוס / Technology of the Gods: The Incredible Sciences of the Ancients

כל חלקי הפאזל האלה לא באמת קירבו אותנו לאמת. מספר רב של היפותזות והשערות צצו, מתיאוריות רדיקליות, כמו הרעיון שהוצע ב-'The Shields Gazette' כי "מישהו מהעתיד, נושא נשק חם, נסע חזרה בזמן כחלק מאיזושהי משלחת ציד טראנס-טמפורלית", ועד להצעה מעט סבירה יותר שהחורים נגרמו מרסיסי מטאוריט קטן או משהו דומה.


במעגלים ארכיאולוגיים אלטרנטיביים, ההשקפה הפופולרית ביותר היא שייתכן שהאדם הקדמון היה מפותח טכנולוגית ברמה גבוהה מאד, לפני שכל העקבות אבדו. אך האם שתי חברות נפרדות, המופרדות באלפי שנים ופער תרבותי עצום, יכולות היו להמציא נשק שבמקרה ירה קליעים גליליים קטנים במהירות גבוהה?


הניסיון היחיד להפריך את התיאוריות האלטרנטיביות מגיע מאתר Bad Archaeology, השולל את הפגיעה בצד ימין של הגולגולת, אם כי הוא עושה זאת ללא כל הסבר או ראיות. במקום זאת הוא טוען כי החור דמוי חור הקליע נגרם על ידי "נגע פתולוגי ולא טראומטי, שנגרם על ידי זיהום ברקמה הרכה שמעליו".


בשלב זה, אף אחת מההשערות אינה נתמכת בראיות ראויות או בהיגיון, אלא אם יתגלו מאובנים נוספים עם אותו סוג של פגיעות, כנראה שלעולם לא נוכל להגיע לתשובות האמיתיות לחידה הזו.

מקורות:

234 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commenti


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page