top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

המדריך של מרקוס אורליוס להפוך לאדם של בוקר

בואו נודה בכך, בקרים יכולים להיות מבאסים. מיטות יכולות להיות נעימות, שעונים מעוררים יכולים לעצבן, והרעיון של ללכת לעבודה עשוי להישמע כמו קריאה לצאת לצעדת מוות. זה לא חדש. אנשים מתלוננים על בקרים מאז שהמציאו את הכתב. עם זאת, כמות המחשבה שהושקעה בנושא עשויה להפתיע אתכם. הוגה הדעות מרקוס אורליוס, האחרון מבין חמשת הקיסרים הטובים של רומא, הקדיש לכך חלק מעבודתו 'רעיונות'.

רעיונות, שנכתב כסדרה של הערות לעצמו, זכה להערכה רבה על החוכמה המעשית, הנגישות והמסירות שלו לרעיונות הסטואיים. חלק אחד מתמקד במאבק המוכר למלך ולפשוטי העם כאחד:

"בבוקר כשאתה קם בחוסר רצון, תן למחשבה הזאת להיות נוכחת - אני קם לעבודה של בן אדם. מדוע אם כן אני לא מרוצה אם אני הולך לעשות את הדברים שבשבילם אני קיים ובשבילם הובאתי לעולם? או שמא הובאתי לזה, לשכב בבגדי המיטה ולהתחמם? – אבל זה יותר נעים- האם אתה קיים אם כן כדי ליהנות מהנאתך, וכלל לא לשם פעולה או מאמץ? האם אינך רואה את הצמחים הקטנים, הציפורים הקטנות, הנמלים, העכבישים, הדבורים עובדים יחד כדי לסדר את חלקי היקום שלהם? והאם אינך מוכן לעשות מלאכתו של אדם, ואינך ממהר לעשות את אשר לפי טבעך? – אבל יש צורך גם לנוח- זה הכרחי: אולם לטבע יש גבולות קבועים גם לזה: יש לו גבולות קבועים גם לאכילה וגם לשתייה, ובכל זאת אתה חורג מהגבולות האלה, מעבר למה שמספיק; אבל במעשיך זה לא כך, אתה מפסיק מהר יותר ממה שאתה יכול לעשות. אז אתה לא אוהב את עצמך, כי אם כן, היית אוהב את הטבע שלך ואת רצונו. אבל אלה שאוהבים את האמנויות שלהם מתישים את עצמם בעבודה בהן ללא רחיצה וללא אוכל; אבל אתה מעריך את הטבע שלך פחות ממה שהחרט מעריך את אמנות החריטה, או הרקדן את אמנות הריקוד, או חובב הכסף מעריך את כספו, או האיש היהיר את תהילתו הקטנה. ואנשים כאלה, כאשר יש להם משיכה עוצמתית לדבר, בוחרים לא לאכול ולא לישון כדי לשכלל את הדברים שהם דואגים להם. אך האם המעשים הנוגעים לחברה הם יותר שפלים בעיניך וראויים פחות לעמלך?"

אורליוס מבין את זה. אנחנו יכולים להיות עייפים בבוקר, והעבודה שאנחנו צריכים לקום ולעשות יכולה להיות משעממת, משמימה ומייבשת. עם זאת, לקום אנחנו חייבים, ואז אנחנו צריכים להיות פרודוקטיביים. כמו חלקים אחרים בספר, החלק הזה נכתב כמדריך שיעזור להניע את מחברו לעשות את הדבר הנכון שבמקרה הזה הוא לקום כדי שיוכל לנהל את העולם.

דיוקן שיש של מרקוס אורליוס 161-180 לספירה

זוהי דוגמה מצוינת לכמה רעיונות חשובים במחשבה הסטואית. הפילוסופיה הסטואית טוענת כי מוסריות, הדבר החשוב ביותר, נרכשת על ידי חיים בהתאם לטבע. אנו יכולים לראות בפסקאות לעיל כי אורליוס מזכיר לעצמו ללא הרף כיצד לקום מהמיטה וללכת לעבודה הוא חלק מחיי האדם וכי הוא, לפיכך, צריך לעשות זאת.


הסטואים האמינו שהיקום מונחה על ידי סיבה אלוהית שמפעפעת אל היקום כולו. היקום והסיבה הזו נתפסים כקוהרנטיים בעצמם ובעיקר דטרמיניסטיים. לכל דבר ביקום יש טבע, שהוא חלק מאותו שלם קוהרנטי עצמי. כדי שהעולם יתפקד כראוי, הכל חייב לחיות את חייו במכוון לטבע שלו. אם לא תעשו זאת, לא רק שתחסר לכם מוסריות, אלא סביר להניח שגם תהיו אומללים. אז אמנם עשוי להיות נעים אם תשארו במיטה, אבל התוצאות לטווח ארוך פחות נעימות.


אורליוס מתייחס גם "לאהבה" של הטבע שלו ושל עצמו כמה פעמים. זה קשור לאחת המטרות הגבוהות של הסטואיות. בעוד שרובנו לא יכולים להתנער מכל מה שקורה לנו ולעתים קרובות מקללים אירועים אקראיים, יש מעטים נדירים שיכולים להתאים את עצמם לחלוטין עם הסיבה האלוהית ולא רק לסבול מכל מה שקורה, אלא להבין היטב למה זה היה צריך לקרות. למה זה היה טוב. האנשים האלה כונו "חכמים" (“sages”).


לפי הפילוסוף הצרפתי פייר אדו, החכם המושלם יהיה מי ש"יוכל, בכל רגע ובאופן מוחלט, לגרום להגיון שלו לעלות בקנה אחד עם אותה סיבה אוניברסלית שהיא החכם שחושב ומייצר את העולם". החכם, מהטעם הזה, מייחל בעוצמה שכל רגע יתרחש כפי שהוא מתרחש, כפי שהוא היה צריך. הם מכוונים לטבע שלהם, אוהבים אותו וחיים בהתאם לו גם אם זה יהיה נחמד להישאר במיטה.

פסל ברונזה של מרקוס אורליוס / Capitoline Museum

מרקוס אורליוס מרחיב את הרעיון הזה בחלק אחר של הספר, מדבר כאוהב הגורל שמנסה לראות את כל מה שהעולם זורק עליו כטוב או הכרחי:

"כל מה שעולה בקנה אחד איתך הוא בקנה אחד איתי, הו עולם! שום דבר שמתרחש בזמן הנכון עבורך לא מגיע מוקדם מדי או מאוחר מדי עבורי. כל מה שהעונות שלך מייצרות, הטבע, הוא פרי עבורי. ממך בא הכל: הכל בתוכך והכל נע לקראתך."

למרות זאת, הוא ידע שאינו חכם וכי יצטרך להזכיר לעצמו מדוע הוא צריך לקום מהמיטה מדי פעם.


זה, אולי, החלק המהותי ביותר בסקציה הזו. הוא כתוב כהערה לעצמו מתוך הבנה שהכותב אינו מושלם ומתייחס להתנגדויות שהוא יעלה. הסטואיות תוכננה להיות פילוסופיה מעשית מאד; היא נוצרה כדי לעזור לאנשים להבין את העולם, כיצד עליהם להתייחס אליו וכיצד עליהם לחיות בו. למרות שהיא אולי לא תוכל לענות על השאלות התיאורטיות המופשטות ביותר שנדונות היום, היא יכולה לעזור לכם לחיות טוב.


כולנו יכולים ללמוד מחוכמתו של מרקוס אורליוס ומהשיטה שלו להפוך את הקימה שלו בבוקר לקצת יותר נוחה. אמנם לא כולנו נוכל להיות חכמים או אפילו קרובים לכך כפי שהוא היה, אבל אולי כולנו נוכל להתנחם בידיעה שאפילו הוא היה זקוק לעזרה קטנה כדי לקום מהמיטה בבוקר, בעודנו נאבקים לעשות זאת בעצמנו. נסו לזכור זאת בפעם הבאה שאתם ממש לא רוצים לקום בבוקר.

מקורות:

364 צפיות0 תגובות

Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page