הארכיונים הסודיים של הוותיקן

עודכן ב: פבר 11

מסתורין ותככים טבועים בכס הקדוש. אנשים תמיד יתהו מה רשויות הדת זוממות מאחורי דלתות סגורות ואילו אוצרות טמונים בכספות הוותיקן. למרות הטענות כי לאפיפיור יש עדויות לחייזרים ולשדים תחובות בקטקומבות שלו, האמת היא שהארכיונים הסודיים הם הרבה יותר מציאותיים. ובגלל זה, הם גם הרבה יותר מעניינים. ממכתבים בכתב יד של אישים היסטוריים כמו מרי מלכת הסקוטים ואברהם לינקולן לבולה אפיפיורית שמנדה את מרטין לותר, תוכן הארכיונים מספיק כדי לפעור בתדהמה עיני כל חוקר. עם זאת, טבע המסמכים רמי הדרג הוא שהופך את התוכן למרתק כל כך והוא גם מה שהופך אותו לכל כך שמור. כי לאמיתו של דבר, זו לא עדות לחייזרים שהוותיקן מסתיר מעיני הציבור אלא מסמכים שעשויים להראות שהכנסייה הייתה שותפה לטרור בחסות המדינה של מוסוליני ואולי אף לפוגרומים האנטישמיים של היטלר.

85 קילומטרים של מדפים. 35,000 כרכים של קטלוג. מסמכים מתקופה של 1200 שנה. הארכיונים הסודיים של הוותיקן, הממוקמים באחד המעוזים האיקוניים ביותר של דת ותרבות, הם חומר לאגדות היסטוריות - אך קיומם אמיתי לחלוטין. רק השם כבר מכריז על מסתורין ואניגמטיות של הכנסייה הקתולית, ומעודד את הדמיון להמציא תיאוריות זדוניות לגבי מה שעשוי להיות בתוכו. האינדקסים של הארכיונים אינם פומביים - והם נגישים לחוקרים רק לאחר שחלפו 75 שנה - ושוכנים בחלק דמוי מבצר בוותיקן.


החשאיות מאחורי הארכיונים הסודיים נובעת מתרגום מוטעה של הלטינית. השם האמיתי של ארכיוני הוותיקן הוא 'Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum' המילה 'Secretum' בלטינית אין פירושה 'סוד' כפי שרבים מניחים, היא מתורגמת בצורה מדויקת יותר כ'אישי' או 'פרטי'. הארכיונים מורכבים למעשה ממכתבים פרטיים ומתיעוד היסטורי של אפיפיורים מארבע מאות השנים האחרונות. הארכיונים יוסדו על ידי האפיפיור פאולוס החמישי. האפיפיור הבין בבירור את החשיבות ההיסטורית של ההתכתבויות והוא ידע שיש לשמור על מסמכים כאלה. עם זאת, במאה ה-17 המנטליות לפיה אנשים פשוטים לא צריכים להיות חשופים למילים שהוחלפו בין מלכים ואפיפיורים היתה מקובלת. כך שהארכיונים נשמרו נעולים.


רק בשנת 1881 איפשר האפיפיור לאו השמיני לחוקרים לצפות בחלק מתכני הארכיונים. עם זאת, זה לא היה עניין פשוט לעיין במסמכים והנוהל לא השתנה הרבה במהלך 200 השנים האחרונות. ראשית, עיתונאים, סטודנטים והיסטוריונים חובבים אינם מקבלים גישה. לאחר שהצד המעוניין מוכיח שהוא או היא חוקר מספיק רציני, מוענקת תעודה שיש לחדשה כל חצי שנה. כדי להיכנס לארכיונים, "חוקרים נכנסים דרך שער סנטה אנה (Porta Sant’Anna), עוברים את השומרים השוויצרים, עוברים דרך קורטיל דל בלוודרה (Cortile del Belvedere) ומציגים תעודות."

לאחר הרשאתם, על החוקרים לציין באילו מסמכים ספציפיים הם מעוניינים לעיין. הם רשאים לבקש רק שלושה ליום. אז במקום להיות מסוגלים לנבור בתוכן הארכיונים, עליהם לבחור מאמרים מקטלוגים בהם פריטים כתובים בכתב יד איטלקי או לטיני. "אם תוך מספר דקות הם מבינים שמה שהם מחפשים לא נמצא בתיקיות המבוקשות, הם נאלצים לסגור את היום - אתגר לחוקרים עם דד-ליין או לכאלה שהגיעו ממרחקים גדולים". מותר להכניס מחשבים אך אסור לצלם ולכן חוקרים מבלים את מרבית הסשנים בהקלדת הערות בחדרי קריאה.


בשנת 2019 האפיפיור פרנציסקוס שינה את שמו של הארכיון ל'ארכיון האפוסטולי של הוותיקן' (Vatican Apostolic Archives). כדי להסיר כל "ניואנסים שליליים" פוטנציאליים מהמילה הלטינית "secretum", שלדברי האפיפיור הייתה קרובה יותר ל"פרטי "או "שמור" מל"סודי", כאשר הארכיון נקרא כך לראשונה בשנת 1610 לערך.


אבל הפתיחות הזו מסווה כמה סודות אמיתיים שעדיין נשמרים בארכיון. כל מה שתוארך לאחר 1939 נשאר סגור לציבור, כולל הניירות של האפיפיור פיוס השנים עשר, ששתיקתו במהלך השואה התפרשה כשיתוף פעולה עם היטלר. אף על פי שהכנסייה פרסמה מסמכים מסוימים שהיא ראתה כחיוביים עבור פיוס השנים עשר, היא סרבה לשחרר את כולם. זה השתנה בשנת 2020 ונגיע לכך בהמשך.


הארכיונים מכילים כמה מהאוצרות המרשימים ביותר של הכנסייה הקתולית - מסמכים המתוארכים מהמאה ה-8. אך לפני שנפנה למה שאנחנו כן יודעים שיש בארכיונים, נסקור כמה תאוריות אלטרנטיביות.

תאוריות אלטרנטיביות לדברים שיש המאמינים כי מוסתרים בארכיון

חיזוי האפוקליפסה

‍ישנן עדויות רבות לכך שהטקסט השנוי במחלוקת 'שלושת הסודות של פאטימה' (Three Secrets of Fátima) הוא אחד מהמסמכים הסודיים החבויים בארכיונים של הוותיקן. בשנת 1917, שלושה ילדים פורטוגלים קיבלו נבואות מסתוריות מבשרות רע וחזיונות רבים של מריה הבתולה, שלאחד מהם היו עדים אלפי אנשים. דיכוי הכנסייה של הסוד השלישי והאחרון הצית ספקולציות לגבי תוכנו, החל מכפירה של האפיפיור, לשואה גרעינית וכלה באסונות טבע שיובילו לאפוקליפסה. ה"שחרור" כביכול של הסוד הזה על ידי הוותיקן בשנת 2000 לא הצליח להרגיע את החששות של רבים.

פורנוגרפיה

כן, אתם קוראים את זה נכון. יש המאמינים כי בארכיון נמצא האוסף הגדול ביותר של פורנוגרפיה. הצהרה זו מאושרת לא רק על ידי מוזיאון הארוטיקה של קופנהגן, שם מיודעים המבקרים כי הוותיקן מחזיק באוסף הגדול ביותר בעולם של ארוטיקה, אלא גם בכתבים של החוקרת הפמיניסטית הידועה קמיל פאליה ושל מייסד הירחון National Review, ויליאם פ. באקלי ג'וניור.


האילומינטי</