top of page

האם 'ביצה קוסמית' בת 7,000 שנה היא התיאור המוקדם ביותר של ה-DNA?

האובייקט המסקרן העשוי אבן התגלה באלגארבה, פורטוגל, ומתוארך בלמעלה מ-7,000 שנה, הוא נחקר על ידי פיטר דוטריי (Peter Daughtrey), חוקר בריטי ומחבר הספר "אטלנטיס ועיר הכסף" (Atlantis and the Silver City). המאפיינים המוזרים של הביצה - כמו העיצוב של מה שנראה כסליל DNA כפול - הופכים את הביצה ה'קוסמית' הזו לאחד האובייקטים המסקרנים ביותר שנמצאו עד כה. מודל הסליל הכפול לא התגלה עד שנת 1953. השאלה הברורה שאנו צריכים לשאול - אם זהו למעשה הסליל הכפול של ה-DNA - כיצד יכול היה להתקיים סמל כזה על ביצת אבן שגולפה לפני 7000 שנה בערך?

הסלע האליפטי גולף מאבן גיר ואורכו 1.8 מטר, הוא ניזוק בחלקו, עם מה שנראה כמו סימנים ממכונה כבדה, יתכן כי נפגע במהלך הוצאתו מהאתר המקורי. ניתן להבחין במוטיבים בולטים מכל שלושת צדדיו הנראים במיקומו הנוכחי, מונח על הרצפה בפינת מוזיאון. ברור שנדרשה כמות עצומה של עבודה כדי ליצור את הביצה הזו, והיא בוודאי היתה מראה מרשים ובולט, ניצבת גבוה ובוהקת באור השמש של אלגרבה.


הביצה מתוארכת לתקופה הניאוליתית, היא נמצאה בעומק 3 מטר על ידי חקלאי בעת שחפר באר בשדה הנמצא במרחק של כ-35 קילומטרים מחוץ לעיירה העתיקה סילבס (Silves), באזור בשם 'ואלה דה לאמה' (עמק הבוץ). רוב האנשים מתייחסים אל הממצא כ"אבן מסיבית הדומה לביצת הבריאה הקוסמית (Cosmic creation egg). בנוסף לגודלו, העובדה שיש על האובייקט סט מוזר של סמלים שנחרטו על פניו הפכה אותו לפופולרי מאוד בקרב חוקרים, יש הטוענים כי הוא נושא מסר נסתר שחוקרים מהזרם המרכזי התעלמו ממנו.

אם העיצוב המוזר שנחרט על פניו הוא למעשה הסליל הכפול של ה-DNA, זה מציב שאלות רבות שגורמות לאי נוחות רבה אצל לא מעט מומחים. רבות מביצי הבריאה מתארות נחשים הכרוכים סביבן. עם זאת, כשמסתכלים על ביצת האבן שנמצאה באלגארבה, החוקרים תוהים אם היא מתארת ​​נחש או משהו אחר. איש אינו יכול לטעון נגד העובדה כי אובייקט מוזר זה עשוי למעשה לתאר את אחד הייצוגים המוקדמים ביותר של ה-DNA.


לקהילה המדעית של המאה ה-20 לא הייתה שום דרך להבין את המסר הזה לפני שנת 1953. למרות ש-DNA בודד לראשונה על ידי הרופא השוויצרי פרידריך מישר בשנת 1869, עברו עוד שמונה וחצי עשורים עד שג'יימס ווטסון ופרנסיס קריק גילו כי למולקולה צורה של סליל כפול.


ביצת הבריאה הקוסמית היא מוטיב מיתולוגי פופולרי מאד הקיים בתרבויות עתיקות ברחבי העולם. לדוגמא, אם נסתכל על המיתולוגיה היוונית הקדומה נגלה את הביצה האורפית (Orphic Egg). עם זאת, אובייקטים כאלה לא קיימים רק באירופה. אובייקטים דומים נמצאו בסין, במצרים ובכל רחבי העולם. מה שמכונה 'ביצי בריאה' שימשו לתיאור תחילת החיים על כדור הארץ. כל התרבויות הקדומות היו משוכנעות בתוקף ש'אלים' שירדו מהשמים הביאו את 'הביצה הקוסמית' לכדור הארץ והאנושות נוצרה ממנה. מעניין שדוטריי מאמין שלפריט מרתק זה יש קשר עמוק עם יבשת אטלנטיס האבודה, או יותר נכון לכפר הקטן סילבס.

פיטר דוטריי עם ה'ביצה הקוסמית' בוזיאון לאגו בפורטוגל

את האובייקט המסתורי ניתן למצוא כיום במוזיאון לאגוס (Lagos Museum) באלגרבה. על פי המוזיאון, האבן היא 'מנהיר ניצב קדום', ואובייקטים דומים ניתן למצוא בכל רחבי החוף המערבי של פורטוגל של ימינו, אך גם במקומות שונים ברחבי העולם. כשם שהפירמידות הן תופעה עולמית שאיש אינו יכול להסביר, גם הביצים הקוסמיות האניגמטיות האלה או 'המנהירים הקדומים' הן תופעה עולמית שאיכשהו התפשטה כמעט בכל התרבויות העתיקות בעבר הרחוק.

מנהירים בפורטוגל

אבל מה אם זהו רק סמל קדום פופולרי? מה אם אין בזה משהו מיוחד? אם נתבונן לאחור בתרבויות עתיקות שונות נגלה ש'ביצים' הן סמל נפוץ מאוד בשל העובדה שביצים נמצאות בכל רחבי כדור הארץ, ואנשים בתורם התחברו לעובדה שביצים מולידות חיים, ולכן האדם הקדום השתמש בסמל הביצה כדרך להמחיש 'חיים חדשים'.


על מנת ליצור סמל כזה יש צורך בכלים מיוחדים, שלא היו זמינים בתקופת הברונזה למשל. כפי הנראה לפסל היה ידע מיוחד במטלורגיה על מנת ליצור אותו. הסמל המרכזי על פני ה'מנהיר הניצב' מזכיר באופן מוזר מוט או מטה. על פי המיתוסים הקדומים, המוט היה סמל רב עוצמה לכוח, במסופוטמיה הקדומה המוט נחשב לסמל של כוח האלים. הוא גם דומה לקדוקאוס, 'המטה' שנשא האל היווני הקדום הרמס. מעניין שגם למשה היה מוט דומה.