ארקאים - תעלומה של העולם העתיק

כולם שמעו על סטונהנג'. יש הטוענים כי ההתעסקות בסטונהנג' קצת מוגזמת, אך זו עובדה, אבני הסארסן של וילטשיר מפורסמות, הן עשו את דרכן לתרבות הפופולרית ברחבי העולם. אך סטונהנג' אינו מעגל האבן המגליתי היחיד בעולם, הרבה מאיתנו לא מודעים לכך שגילו בסביבות 5000 מעגלי אבן ברחבי העולם. חלקם קיימים כאוסף של מעגלים, כמו מעגלי האבן בסנגמביה, סנגל, הנספרים כמעגל אחד ברשימה העולמית, אך הם למעשה מורכבים מיותר מ-1000 מונומנטים בודדים המשתרעים על שטח של 40,000 קילומטרים רבועים. בריטניה מתגאה במספר גדול של אתרים ניאוליתיים כאלה, אך אין לה מונופול על הנג'ים (henges), כפי שהם מכונים שם. לאחד משכניהם יש לא מעט מהם. ניצבים לצד מוזרויות גיאולוגיות כמו עמודי האבן מאנפופונר (Manpupuner stone pillars), כמה מהמונומנטים הניאוליתיים המעניינים ביותר ניצבים בגבולות של ברה"מ לשעבר.


ארקאים (Arkaim) הוא אחד מאותם אתרים. ארקאים, או Аркаим ברוסית, נחשב בעיני אחדים לאתר הארכיאולוגי החשוב והמסתורי ביותר בצפון אירופה. האתר אפוף במחלוקות ולעתים מכונה סטונהנג' הרוסי. הוא נמצא בפאתי מחוז צ'ליאבינסק בדרום הרי אורל, צפונית לגבול קזחסטן. אם כי הוא לא מעגל אבנים באופן שסטונהנג' הוא מעגל אבנים.

שחזור של ארקאים

ארקאים הוא אתר מסתורי, מומחים מאמינים שהמצודה, שהיא לאו דווקא המאפיין הקדום ביותר באתר, נבנתה בין המאה ה-17 למאה ה-16 לפנה"ס. אך ישנן מספר סיבות לכך שארקאים שונה מיישובים אחרים באזור מתקופת הברונזה, מה שמוביל לרעיון שהוא נבנה על ידי קבוצה נפרדת. ישנה מחלוקת לגבי מי היו הבונים ולמה הם יצרו את האתר ואי הוודאות הובילה לטענות מרתקות, אם לא שגרתיות.


ארקאים הוא שרידיו של יישוב קדום, שהוא בעצם כפר שהתבצר בשתי חומות אבן מעגליות גדולות. היישוב משתרע על שטח של כ-20,000 מ"ר ומורכב משני מעגלי מגורים המופרדים על ידי רחוב ובמרכזו כיכר קהילתית מרכזית. האתר התגלה בשנת 1987 על ידי צוות ארכיאולוגים רוסים, וגל של התרגשות שטף את עולם הארכיאולוגיה. האתר והחפצים המשויכים אליו תוארכו ל-1700 לפנה"ס ובאופן כללי מוסכם כי הוא נבנה לפני 4000-5000 שנה, מה שמציב אותו באותה סביבת גיל של סטונהנג'.

מבט אווירי על ארקאים / Bredy Raion

לארקאים יש שם אחר, הוא נקרא סווסטיקה סיטי, או לחלופין מנדלה סיטי. הוא נקרא כך משתי סיבות, הראשונה, אם משתמשים בדמיון, פריסת המגורים סביב הכיכר המרכזית נראית כמעט כאילו היא בצורת סווסטיקה (צלב קרס). כידוע לכולנו סווסטיקה הוא הסימן הגנוב של הנאצים ושל הגזע הארי כביכול, והוא אומץ על ידי קבוצות עליונות לבנה מודרניות. הסיבה השנייה היא שההתיישבות נחשבת שייכת לתרבות סינטשטה (Sintashta), שהיא גזע הודי-איראני של הערבה האירואסייתית הקדומה, או במונחים פשוטים, הגזע הארי. אז, כפי שאתם יכול לראות, יש מי שירצה לטעון שארקאים הוא למעשה מקום הולדתו של הגזע הלבן העליון של האדם, אם כי מעטים במדע המיינסטרים רואים איזשהו ערך בקו המחשבה הזה.


הראיה העיקרית לכך שארים התגוררו בארקאים היא גילוי קבורות סוסים. מנהג זה מתואר בטקסטים הודים קדומים ואומר כי סוסים נקברו עם אדוניהם. בהיותם נוודים, לעמים הודו-אירופיים רבים היה קשר חזק לסוסים שלהם וזה לא מפתיע שהם האמינו שהקשר העמוק ימשיך לחיים שלאחר המוות. עדויות לקרבנות פולחן סוסים נמצאו בנקרופוליסים מאבן שנחשפו בעמק ארקאים.

תצלום לווין של ארקאים

מלבד בוניו, תעלומה נוספת היא מדוע האתר ננטש לפתע. ישנן עדויות לשריפה, אולם יתכן שלא זו הייתה הסיבה לנטישה. מכיוון שהאתר היה מבוצר, יש המאמינים שהוא ננטש כאשר התושבים הפסידו במלחמה. שלדים נמצאו בארקאים ובשפע הנקרופוליסים בעמק, אך בדרך כלל שרידי האדם שהתגלו אינם מצביעים על מוות בקרב.


ממצא מעניין במיוחד של שרידי אדם התגלה בארקאים בשנת 2013 - אדם עם גולגולת מאורכת. ייתכן שהאדם השתייך לשבט הסרמטים. החוקרים סבורים שהעיוות היה מכוון, אחרי הכל, זה היה נוהג נפוץ בקרב כמה קבוצות שהתגוררו בדרום אורל (ונמצא גם ברחבי העולם). עם זאת, הסיבות העומדות מאחורי עיוות פולחני זה אינן ידועות, מה שמוביל אחדים לראות קשר חזק יותר בין האתר המוזר של ארקאים לבין חוצנים.

השלד בעל הגולגולת המוארכת שהתגלה ב-2013 בארקאים

עד כה לא מצאו ארכיאולוגים תכשיטים, אמנות או אוצרות בארקאים. קרמיקה שבורה, עצמות ושיניים של חיות בר, חיות בית ובני אדם, כמה כלי אבן וברונזה ופסלון אחד מוזר מהווים את מגוון הממצאים שנמצאו. לפיכך, הערך של ארקאים עבור ארכיאולוגים הוא שונה - והוא ההריסות והאופי המוזר של הפריסה שלהם.


כמו במסתורין לגבי בוניו, יש גם בלבול רב במטרתו המקורית של ארקאים. אגדות טוענות שזו הייתה עיר קדושה לפולחן ולטקסים. עם זאת, ניכר כי לאורך הזמן האתר שימש גם כמבצר. כמו באתרים קדומים רבים, סביר להניח שארקאים שירת יותר מצורך אחד וככל הנראה המטרה העיקרית השתנתה עם הזמן. זה נתמך על ידי הממצאים הארכיאולוגיים המראים כי נעשה בו שימוש במהלך אלפי שנים. כיום, ארקאים מכונה לפעמים "ארץ העיירות" בשל מיקומו המרכזי ביחס לאתרים ומונומנטים פרהיסטוריים סמוכים אחרים.