אפידאורוס - התיאטרון המושלם ביותר בעולם

מאת: Paulina Karavasili

מקור: Greek City Times


"התיאטרון העתיק של אפידאורוס (Epidaurus) הוא התיאטרון המושלם ביותר בעולם מבחינת אסתטיקה ואקוסטיקה", קבעה אוניברסיטת פטרס (University of Patras) במחקר האחרון שלה.


התיאטרון העתיק של אפידאורוס השוכן בקרבת המפרץ הסרוני (ומפרץ אפידאורוס) ולמרגלות ההרים אראכנאיו, בריגה וטיטיו, הוא כתר הפעילות התרבותית ביוון במהלך חודשי הקיץ ועד היום נותר אחד המונומנטים החשובים והמוכרים ביותר בעולם העתיק.

התיאטרון העתיק של אפידאורוס / Credit: Andreas Trepte

חצוב בצידו של הר קינורטיו (Kynortio) ושולט בקצה הדרום-מזרחי של המקדש שהוקדש לאסקלפיוס - אל ויוצר הרפואה במיתולוגיה היוונית - התיאטרון העתיק של אפידאורוס התאפיין כמקום הולדתה של אמנות התיאטרון, וז'אנרים של קומדיה, טרגדיה ודרמה.


צוות של שישה פרופסורים מאוניברסיטת פטרס ערך מחקר מקיף על התיאטרון העתיק והגיע למסקנה כי "המדידות מאששות את האקוסטיקה ובהירות הדיבור המעולה של התיאטרון, בכל מיקומי המאזינים שנבדקו."


המחקר הראה כי בכל מושב בתיאטרון בו מישהו יושב, בחלק הקדמי ביותר או במושב האחרון בראש גבעת התיאטרון, הוא יכול לשמוע בבירור את השחקנים מדברים - שכמובן, לעולם לא משתמשים במיקרופונים או כל סוג של ציוד להגברת קול במהלך ההצגות.


יראה הכבוד שמרגישים ברגע שנכנסים לתיאטרון היא מדהימה.

התיאטרון העתיק של אפידאורוס / Credit: Carole Raddato

ההד הטבעי של קולו של אדם נשמע מקצה אחד של התיאטרון ועד קצהו השני, תופעה שמשכה את הערצתם של מדענים במשך זמן רב, ויותר בשל העובדה שתאטרון אפידאורוס נבנה לפני כמעט 2,500 שנה - בתקופה בה מאמינים כי הידע והטכנולוגיה היו הרבה יותר מוגבלים.


כיום, לשחק בתיאטרון העתיק של אפידאורוס נחשב לכבוד גדול ולשיא הקריירה, הישג שנמצא גבוה ברשימת החלומות, לא רק של שחקנים יוונים אלא של השחקנים המוכשרים ביותר ברחבי העולם. התיאטרון מארח בעיקר הצגות בסגנון יווני עתיק וכן עיבודים עכשוויים להצגות ישנות, כמו גם אירועים מוסיקליים. ההופעות יכולות להיות ביוונית מודרנית, יוונית עתיקה או שילוב של שניהם, בעוד שיש מעט הצגות בשפות אחרות.


לאורך השנים שיחקו באפידאורוס כמה מכוכבי הקולנוע היווניים המפורסמים ביותר, כמו מלינה מרקורי, קטינה פקסינו, אלקוס אלכסנדרקיס, מאנוס קטראקיס, אנה סינודינו, קוסטאס קאזאקוס, וכמובן "הכוכבת הלאומית היוונית" אליקי וויוקלאקי.


במאים זרים שזכו לשבחים בינלאומיים, כמו האמריקאי רוברט וילסון והבלגי יוצר סרטי הקומדיה-טרגדיה איבו ואן הוב, אמרו שיצירת הצגות לתיאטרון העתיק של אפידאורוס הייתה "מטרת חיים".

Credit: Evi Fylaktou / מופע בתיאטרון העתיק של אפידאורוס

מאז 1988, התיאטרון העתיק של אפידאורוס, יחד עם כל הממצאים באתר הארכיאולוגי של מקדש אסקלפיוס, נוספו לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו בשל השפעתו וערכו המשמעותיים לתרבויות ולאומנויות העולם.


לדברי הגיאוגרף היווני, פאוסניאס, סיפורו של תיאטרון אפידאורוס מתחיל במהלך המאה ה-4 לפנה"ס. כבר אז, שיבח פאוסניאס את התיאטרון העתיק בשל ההרמוניה שלו ויופיו, וייחס את יצירתו של תיאטרון הכיפה הגדול ביותר של העת העתיקה הקלאסית לארכיטקט שלו, פוליקליטוס, שתכנן גם את כל מקדש אסקלפיוס.


בניית התיאטרון הושלמה בשני שלבי בנייה עיקריים והוא יכול היה להכיל 13,000-14,000 איש, מה שהפך אותו לתיאטרון הגדול ביותר באותה תקופה. תחרויות מוזיקליות ודרמטיות נערכו במומנומנט, כחלק מפולחן אסקלפיוס. מטרתן הייתה ליצור התרוממות רוח כאמצעי לריפוי עבור האנשים, שהבליטו מאוד את חשיבות בריאות הנפש, כתוצאה משילוב בין גוף בריא לנפש בריאה.