top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

"איש האריה" - צלמית בת 40,000 שנה

עודכן: 7 באוק׳ 2020

"איש האריה" (der Löwenmensch), הוא אחד הפסלים הקדומים ביותר ובוודאי אחד המדהימים ביותר בהיסטוריה האנושית. הוא בן 40,000 שנה. מכיוון שאיכות האמנות של הניאנדרטלים מעולם לא התקרבה לזו של ההומו ספיינס, אפשר להניח שהוא נוצר על ידי הגל הראשון של האדם המודרני שהגיע לדרום גרמניה.


הפסלון הורכב ממאות חלקים. 200 החלקים הראשונים נמצאו ב-1939 במערה בהולנשטיין-שטדל-שוואבן (Hohlenstein-Stadel, Schwaben) שבגרמניה. רק בשנת 1969 הבינו החוקרים שמדובר בפסלון שהוא שילוב של אדם וחיה, אדם ואריה. בהמשך נמצאו חלקים נוספים והפסל הורכב בשלמותו. גובהו 31 ס"מ והוא עשוי משנהב של ממותה. המידות יוצאות דופן בעבודת אמנות ניידת (portable art). רק כשהאדם החל להתיישב בישובי קבע הוא יצר פסלים גדולים יותר. ציידים ולקטים היו נוודים, הם לא יכלו לשאת רכוש רב בנדודיהם. לעתים רחוקות פסלון עשוי אבן היה גדול מ-10 ס"מ.


"איש האריה הוא יצירת מופת. מפוסל במקוריות רבה, וירטואוזיות ומיומנות טכנית, משנהב ממותה עצום, גובהו של הפסלון בן ה-40,000 שנה הוא 31 סנטימטרים. יש לו ראש של אריה מערות עם גוף אנושי בחלקו. הוא עומד זקוף, אולי על קצות האצבעות, רגליו פשוקות וזרועותיו לצידי גוף רזה, דמוי חתול, עם כתפיים חזקות וירכיים של אריה. מבטו, כמו עמידתו, עוצמתי ומופנה אל הצופה. פרטי הפנים שלו מראים שהוא קשוב, הוא צופה והוא מקשיב. הוא עוצמתי, מסתורי, הוא מעולם שמעבר לעולם הרגיל. הוא הייצוג הידוע הקדום ביותר של ישות שאינה קיימת בצורה פיזית אך מסמלת רעיון על-טבעי", כך מספר הפרה-הסטוריונית ז'יל קוק (Jill Cook) מהמוזיאון הבריטי (The British Museum).


בחפירות בארבע מערות אלה נחשפו מספר פסלונים קטנים שגולפו בשנהב ממותה בעזרת כלי אבן. רובם של בעלי חיים גדולים שהיו חשובים מאוד לציידים של אותה תקופה. נמצאו גם בעלי חיים קטנים יותר כמו ציפורים ודגים. מספר פסלונים מציגים דוב מערות ואריה מערות, הטורפים המסוכנים ביותר לאדם. נמצא גם פסלון המייצג אישה חושנית (המכונה "ונוס") והוא האובייקט היחיד שנמצא המציג דמות אנושית במלואה. הפסלונים נחשבים כמקבץ הקדום ביותר של חפצי אמנות ניידת בעולם.

ההסבר שמסרו החוקרים על המשמעות של יצירת אמנות זו היה: שאמאן שהתחפש לאריה...


עבור ציידים ולקטים, השגת בשר היה אירוע משמעותי. ציידים חשבו על בעלי חיים, הם שטפו את דמיונם. אל לנו להתפלא שציורי המערות שלהם מציגים לנו בעיקר בעלי חיים. פסלונים רבים מייצגים בעלי חיים אך גם נשים חושניות, מה שקרוי ונוסיות (Venuses). איש האריה לעומת זאת הוא שילוב של אריה ואדם. איך ניתן להסביר זאת?


השילוב של אדם וחיה אינו אינו יוצא דופן ברחבי העולם. הוא נצפה באמריקה התיכונה, אמריקה הלטינית, מסופוטמיה, מצרים והודו. זה לא יכול להיות צירוף מקרים שכך היה בתרבויות שונות. כאשר ההומו ספיינס עזב את אפריקה לפני 65,000-80,000 שנה, הוא לקח עימו הרבה מנהגים ואמונות, את פולחן האבות הקדמונים. האמונה, שקיימת עד ימינו, שליצורים חיים יש נשמה (בני אדם, בעלי חיים, צמחים, עצים, חפצים) נקראת אָנִימִיזְם (animism). אנשים האמינו כי יש להם נשמה שיכולה להתגלג מחדש כבעל חיים, צמח וכו', וזה עובד גם בכיוון ההפוך.


ליבת האמונה הזו קיימת עד היום בהינדואיזם. במקור, אנשים עם אותו טוטם התאגדו בחברות של ציידים ולקטים שלא היו זהות עם שבטם או משפחתם. הם התחייבו לתמוך זה בזה, נפגשו ועשו טקסי חניכה לחפצי קדושים ולסמלי טוטם. הזיהוי הזה של אדם עם הטוטם שלו הוא שמהווה את הבסיס לתפוצה העולמית של פסלונים ופסלים של יצורים היברידיים, חצי אנושיים וחצי חיתיים. הרקע ההיסטורי של הטוטמיזם (totemism) מקורו באפריקה לפני למעלה מ-80,000 שנה. לספינקס המצרי היה ראש אנושי וגוף אריה. להורוס היה ראש נץ וגוף אנושי. לסובק היה ראש תנין וגופו של אדם. כל אלה הן דוגמאות לשילוב של אדם וחיה.


הלוונמנש ((der Löwenmensch) הוא כנראה אובייקט טוטמי. אם ניקח בחשבון את גובהו ואת העובדה שהוא נמצא במערה בה הוא נשמר, זה עשוי להצביע לכיוון של חפץ קדוש, טוטם האריה. מאד הגיוני כי טוטם כזה היה קיים לפני 40,000 שנה וחיזוק נוסף להנחה התקבל במציאתן של שתי צלמיות נוספות עם שילוב אדם-אריה או אדם-חתול.


איש האריה מחבר אותנו לאדם המודרני הראשון באירופה, לפני 40,000 שנה והוא ביטוי לתפיסה האסתטית המפותחת האופיינית להומו ספיינס ולמיומנותו הרבה.


רק חישבו על גילו של איש האריה, עבורו דרקונים הם אמנות חדשה והאפוס של עלילות גילגמש הוא מגזין מודרני. איש האריה מבוגר פי שלושה מהציוויליזציה האנושית הראשונה המתועדת. איש האריה מבוגר פי עשרים מהזמן ממותו של ישו ועד עכשיו.

מה יודע איש האריה שאנחנו עדיין לא יודעים?Comments


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page