top of page
הרשמו לידיעון המקוון שלנו

קבלו עידכונים על מאמרים חדשים והתרחשויות אחרות

תודה על הרשמתך

השתתפו במסע אופן הזמן

Ofan Logo a.png

מסע רב חושי בנבכי הזמן, שבו המרבד העשיר של הציוויליזציות הקדומות מתעורר לחיים ושואב אותנו אל תוכו.  

אות רדיו מהחלל חוזר כל שעה, ללא הסבר

היקום גדוש באותות רדיו מוזרים, אבל אסטרונומים גילו עכשיו אחד ממש מוזר שחוזר על עצמו כל שעה, עובר בין שלושה מצבים שונים. למרות שיש להם כמה רעיונות לגבי מקורו, זה לא יכול להיות מוסבר על ידי ההבנה הנוכחית שלנו בפיזיקה.


האות הופיע לראשונה בנתונים שנאספו על ידי טלסקופ הרדיו ASKAP באוסטרליה, אשר צופה ברצועה גדולה של רקיע עבור פולסים חולפים. מכונה באופן רשמי ASKAP J1935+2148, נראה שהאות חוזר כל 53.8 דקות.

איור של אמן של 'כוכב נייטרונים מבודד' - כזה ללא שאריות סופרנובה או מלווים בינארים קשורים

מה שזה לא יהיה, האות עובר מחזור של שלושה מצבים שונים. לפעמים הוא יורה הבזקים בהירים שנמשכים בין 10 ל-50 שניות ויש להם קיטוב ליניארי, כלומר כל גלי הרדיו "מכוונים" לאותו כיוון. פעמים אחרות, הפולסים שלו חלשים הרבה יותר ועם קיטוב מעגלי, שנמשך רק 370 אלפיות שניה. ולפעמים, האובייקט חסר את האות שלו ושותק.


"מה שמסקרן הוא כיצד האובייקט הזה מציג שלושה מצבי פליטה נבדלים, שלכל אחד מהם מאפיינים שונים לחלוטין מהאחרים", אמרה ד"ר מנישה קיילב (Manisha Caleb), המחברת הראשית של המחקר. "טלסקופ הרדיו MeerKAT בדרום אפריקה שיחק תפקיד מכריע בהבחנה בין המצבים הללו. אם האותות לא היו באים מאותה נקודה בשמים, לא היינו מאמינים שזה אותו אובייקט שמייצר את האותות השונים האלה".


אז מה יכול להיות מאחורי אות רדיו כל כך מוזר? בואו נסיר את זה מהשולחן כבר עכשיו: זה לא חייזרים (כנראה). ההסבר הסביר ביותר, לפי המדענים שגילו אותו, הוא שהוא מגיע מכוכב נייטרונים או ננס לבן. אבל זה לא פתרון נקי, מכיוון שהתכונות המוזרות של האות אינן מתאימות להבנתנו את הפיזיקה של שני סוגי האובייקטים הללו.


כוכבי נייטרונים וננסים לבנים דומים למדי, אך עם מספר הבדלים מרכזיים. שניהם נולדו ממותם של כוכבים גדולים יותר, כשהמסה המקורית מכתיבה אם מסיימים בסופו של דבר עם כוכב נייטרונים או ננס לבן.


ידוע שכוכבי נייטרונים מפציצים גלי רדיו החוצה באופן קבוע, אז הם חשודים עיקריים כאן. ייתכן שאותות מגוונים כל כך יכולים להיווצר על ידי אינטראקציות בין השדות המגנטיים החזקים שלהם לבין זרימות פלזמה מורכבות. אבל יש בעיה גדולה: הם בדרך כלל מסתובבים במהירויות של שניות או שברירי שנייה לכל סיבוב. זה אמור להיות בלתי אפשרי פיזית עבור אחד להסתובב לאט כמו פעם ב-54 דקות. לננסים לבנים, לעומת זאת, לא תהיה בעיה להסתובב כל כך לאט, אבל כמו שהצוות אומר, "אנחנו לא יודעים על שום דרך שיכולה להפיק את אותות הרדיו שאנחנו רואים כאן".


זו לא הפעם הראשונה שאות רדיו חוזר מהחלל מכה מדענים. עוד אחד נמצא לפני כמה שנים בלופ של 18 דקות, שגם אמור להיות בלתי אפשרי. החדש הזה הוא לא רק ארוך יותר אלא מורכב יותר, ומעמיק את המסתורין.


אם האות הוא מכוכב נייטרונים יוצא דופן, "פולסר ננס לבן" חמקמק או משהו אחר לגמרי, ניתן יהיה לדעת רק עם תצפיות נוספות. "זה אפילו עשוי לעורר אותנו לשקול מחדש את ההבנה שלנו בת עשרות השנים לגבי כוכבי נייטרונים או ננסים לבנים; איך הם פולטים גלי רדיו ואיך האוכלוסיות שלהם נראות בגלקסיית שביל החלב שלנו", אמרה כיילב.

מקורות:

76 צפיות0 תגובות

Hozzászólások


בקרו בחנות שלנו

הגמל המעופף מביא לכם פריטים יוצאי דופן ומותרות של ימי קדם אל מפתן דלתכם, כמו גם כלים ועזרים למסעות מחקר והרפתקה.

Site banner copy_edited.png
bottom of page