top of page

תעלומת התנ"ך האבוד של סנט פול

הרעש שהעיר את השכנים בשעת הדמדומים היה קולן של משאיות שנשאו את האדמה מהחפירות בבית הקטן ההוא בשכונה. מה הם חיפשו בבית רעוע בשכונת עוני? כמה מטרים לעומק הם חפרו, אם כל כך הרבה אדמה יצאה ממקום כל כך קטן? הם חיפשו רמז? מדוע אובטחה החפירה הזו על ידי שומרים חמושים, ואיש מלבד כמה מורשים לא יכול היה להיכנס? מה היה המסתורין בחפירה הזו שנמשכה שנה? האם הנציב, שנהרג מסיבה לא ידועה, רצה להודיע ​​למישהו על "ממצא" שהוא לא היה צריך לראות? תאמינו או לא, התשובות לכל השאלות הללו קשורות לתנ"ך האבוד של סנט פול.


בשנת 2019 הכריזה שגרירות הוותיקן בערוצים רשמיים שלחפירת הבתים אין שום קשר לתנ"ך של פאולוס הקדוש (סנט פול), שנאמר כי הוא התגלה בטרסוס ונלקח משם. אם השמועה שהתנ"ך של פאולוס הקדוש נמסר מזמן באופן אישי לאפיפיור היא לא נכונה, מדוע היה צורך להתייחס לשמועות אלו ברצינות ולהשמיע הצהרה ברמה הגבוהה ביותר? האם ניתן לראות באמירה זו לבדה ראיה ודרך להיעלמות מקור השמועות?

פאולוס הקדוש כותב את איגרותיו / Valentin de Boulogne - 1619

מקדש מיתרה והקשרים העקיפים שלו עם התנ"ך של פאולוס הקדוש

חפירת הבתים ה"בלתי מוסברת" התרחשה בפרבר של טרסוס ליד החורבות העתיקות של דונקטאש (Donuktaş), אחד המקדשים הגדולים של העת העתיקה. האם הרוח ההיסטורית של ההתפתחות הפילוסופית שנבעה מהריסות דונקטאש - מקדש מיתרה מהמאה ה-2 לפנה"ס, ממשיכה להשפיע על הנצרות גם היום?


דונקטאש עדיין נותר בגדר תעלומה. הממצא הבולט ביותר עד כה שנחשף במקדש דונקטאש היתה דלת ברונזה ענקית. היא הובאה לכנסיית איה סופיה של קונסטנטינופול על ידי הקיסר תיאופילוס (829-842 לספירה). דלת הברונזה "נרקמה" כמו שטקסטיל נרקם בעבודת מחט. אין דוגמה קודמת לדלת ברונזה מעוטרת בצורה כל כך עדינה.


לאחר שהסתיימה החפירה המסתורית של הבית בטרסוס, המקום ננטש, והממצאים הלא מזוהים נלקחו למקום לא ידוע. לא ידוע מה נמצא מתחת לאותו בית מסתורי, מדוע בוצעה החפירה הזו ומדוע היא ארכה כל כך הרבה זמן. עבור הקהילה זו היתה תעלומה מוחלטת. ועד כה, לא ניתן הסבר רשמי מספק על הממצאים ותוצאות החפירה.

חומות דונקטאש, טארסויס, מחוז מרסין / Photo: Nedim Ardoğa

טרסוס: מקום הולדתו של פאולוס הקדוש

טרסוס הייתה עיר בקיליקיה העתיקה. כיום, היא ממוקמת במחוז מרסין (Mersin) של ימינו, בטורקיה. זהו אחד מהמרכזים העירוניים העתיקים בעולם המאוכלסים ברציפות, המתוארך לתקופה הניאוליתית. טרסוס ידועה בעיקר כמקום הולדתו של פאולוס הקדוש (5-67 לספירה), וגם של חלק מהתורות המוקדמות ביותר של הנצרות. זאת על פי ספר מעשי השליחים, האיגרות המרכיבות את רוב הברית החדשה הנוצרית.


טרסוס היתה ביתה של אסכולה עתיקה של פילוסופיות עתיקות שהושפעו מחזון הנצרות של פאולוס הקדוש. בתקופתו של פאולוס הקדוש (הידוע גם בשם שאול מטרסוס), טרסוס היתה מרכז מדעי עירוני מתוחכם. היא היתה ביתם של אוניברסיטה וספרייה של 200,000 כרכים. העיר הפכה למרכז של למידה ופילוסופיה שהכשיר את הפילוסופים המפורסמים של האסכולה הסטואית. טרסוס הייתה ביתם של אחת משלוש האוניברסיטאות הגדולות של העת העתיקה, יחד עם אתונה ואלכסנדריה.


חשיבות החינוך בטרסוס נמשכת גם היום, והמכללה האמריקאית של טרסוס (Tarsus American College) שהוקמה ב-1888 ממשיכה להיות בעלת השפעה בטורקיה כיום. טרסוס היא אחת הערים הייחודיות של טורקיה המודרנית הידועה במגוון התרבותי ובסובלנותה. בגלל פאולוס הקדוש, הנצרות החלה פחות או יותר בטרסוס ועם הזמן הפכה לדת השלטת לא רק בקיליקיה אלא גם באירופה.

כנסיית סנט פול בטרסוס / Photo: Nedim Ardoğa

המגוון האיקונוגרפי של אינספור פסלוני הטרסוס טרקוטה, שנחשפו בכל האזור מאז אמצע המאה ה-19, מעיד על חשיבות הדת במרכז העתיק. דתות מוקדמות רבות נפגשו והצטלבו בטרסוס, ובדתות היהודית, הנוצרית והמוסלמית העיר נחשבת לבעלת חשיבות רבה. מיקומה הגיאוגרפי של טרסוס, בצומת דרכים של נתיבי סחר המקשרים את החוף האגאי לערים הסמוכות של המזרח והלבנט, יושבת ממש על הקצה הדרומי של אגן הים התיכון. לפיכך, כמקום מעבר, טרסוס הושפעה וספגה השפעות תרבותיות ודתיות רבות.


בשנת 2008, הכריז האפיפיור בנדיקטוס ה-16 "שנת פאולוס הקדוש", שגריר הוותיקן באנקרה, הבישוף של הכנסיות האנטוליות קתוליות וקבוצה של 37 דמויות דתיות מאיטליה ביקרו בביתו של פאולוס הקדוש בטרסוס. האפיפיור בנדיקטוס, כתיאולוג וחוקר כתבי קודש, רצה להפנות את תשומת הלב של העולם הנוצרי אל פאולוס הקדוש, אחת הדמויות החשובות ביותר בתולדות הכנסייה. פאולוס הקדוש הגדיר את עצמו במפורש כ"שליח בייעוד" ("Apostle by vocation") או "שליח ברצון האל" ("Apostle by the will of God”). המאמינים כינו אותו "השליח ה-13", או "הראשון שאחרי היחיד" ("The first after the Only").