תורת הנסתר של גרמניה הנאצית

מאת: Michael Schulson

מקור: Religion and Politics


חלק מהפרטים בספר 'המפלצות של היטלר' (Hitler’s Monsters), המחקר החדש על הנאציזם ותורת הנסתר של ההיסטוריון אריק קורלנדר (Eric Kurlander), נשמעים יותר כמו פרטים מעלילת הסרט קפטן אמריקה מאשר עובדות מתיעודים היסטורים. קורלנדר כותב על מדענים נאצים הרודפים אחרי קרני מוות, ועל צוות ממשלתי שניסה לאתר צוללות באמצעות מפת האוקיאנוס האטלנטי וקוביית מתכת על חוט. קציני אס אס למדו אלפבית רוני, השוו את עצמם לקסטת לוחמים הינדית, ונסעו לטיבט באמצע המלחמה כדי לחפש שבט ארי אבוד. המנהיג הנאצי השני החזק ביותר, היינריך הימלר, היה קורא נלהב של הבהגווד גיטא והיה לו אסטרולוג אישי. בדכאו ובאושוויץ היו חוות ביו-דינמיות.

זה לא מה שאנחנו רגילים לשמוע על הרייך השלישי. אנחנו רגילים להכיר את הנאצים כאוטומטים אכזריים, ואת המשטר שלהם כניצחון נורא של רציונליות חילונית ויעילות ביורוקרטית. קורלנדר מתעד משהו מוזר יותר, יחודי יותר, ואיכשהו מפחיד יותר. ספרו הוא מוזיאון קודר לאקזוטיקה הנאצית. אך זוהי גם תזכורת לקשרים העמוקים המופיעים לעיתים בין פוליטיקה לא ליברלית לבין סוגים מסוימים של תורת הנסתר או אמונות על טבעיות. וזהו סיפור על מה שיכול לקרות כאשר דמוקרטיה שברירית, בלחץ של קריסה כלכלית וטלטלה תרבותית מהירה, רואה את הנהגתה נוטשת מסורות אזרחיות, מתמסרת לפנטזיות ומאבדת כל תחושת מציאות יציבה.


קורלנדר, היסטוריון מאוניברסיטת סטטסון בפלורידה (Stetson University), מתחיל את הסיפור בווינה, בשנת 1909, במשרדי מגזין תורת הנסתר "אוסטרה" ("Ostara"). כבר ב-1909, כותב קורלנדר, המגזין הקטן היה עסוק בכמה נושאים ידועים לשמצה: "החשיבות של טוהר הדם ה"נורדי" והסכנות של התבוללות גזעית; הבגידה המפלצתית של 'היהודי'; ההשפעות המזיקות של סוציאליזם, ליברליזם ופמיניזם; והכוח המיסטי של צלב הקרס ההודי-אירופי."


עשרות שנים מאוחר יותר, המו"ל של אוסטרה, יורג לנץ פון ליבנפלס (Jörg Lanz von Liebenfels), יטען כי אדולף היטלר הצעיר התייצב במשרדו והזמין גליונות עבר של המגזין. הסיפור הזה עשוי להיות אפוקריפי, אך הנקודה היא שאי שם בשטחי הספר של הפולקלור, הביולוגיה, המדע הבדיוני, הפאראפסיכולוגיה ותורת הנסתר, קומץ הוגים מהשוליים רקחו תבשיל פוליטי רב עצמה וקטלני.

קורלנדר רחוק מלהיות החוקר הראשון שציין שגרמניה בתחילת המאה ה-20 הייתה מוקד של חקר רוחני לא שגרתי. הידוע ביותר הוא ספרו של ההיסטוריון הבריטי ניקולס גודריק-קלארק (Nicholas Goodrick-Clarke) בנושא, שפורסם בשנת 1985 תחת הכותרת הסנסציוניסטית "שורשי תורת הנסתר של הנאציזם: כתות אריות סודיות והשפעתם על האידיאולוגיה הנאצית" ("Occult Roots of Nazism: Secret Aryan Cults and Their Influence on Nazi Ideology"), שתורגם לפחות לשמונה שפות.


ההיסטוריה המדודה של קורלנדר מתארת ​​מצב שהיה יותר 'אלקס לודג' ('Elks Lodge') מאשר 'צופן דה-וינצ'י' - רשת של מועדונים ומסדרי אחווה שמטרתם להחיות מנהגים עממיים גרמנים איזוטריים, לגלות מסורות מזרחיות מיסטיות ולמתוח את גבולות החשיבה המדעית. לקונספט האנתרופוסופיה של הפילוסוף האוסטרי רודולף שטיינר - העומד היום בבסיס הפדגוגיה של בתי הספר של חינוך ולדורף - היו חסידים. כך גם למסדרים אזוטריים כמו אגודת תולה, פרקורסור נאצי ששילב אנטישמיות ולאומיות גרמנית עם הילינג רוחני וספקולציות על יבשות אבודות.


המפלגה הנאצית המתהווה, או ה-NSDAP, תשאב את האידיאולוגיה - ולפעמים את רשימות החברים - של תנועות שונות בסצנה הזו. "ככל שהמפלגה הנאצית גדלה בכוחה... רוב חברי אגודת תולה, הורוולף (Wehrwolf) והארטמנן (Artamanen) נקלטו במפלגה", כותב קורלנדר ומתייחס לקבוצות אחרות ששילבו פרקטיקות אזוטריות עם אידיאולוגיה פולקית לאומנית. קבוצות אלה, הוא ממשיך, "תפקדו כמעבדה פוליטית ותרבותית, והנחילו פנטזיות של אוטופיה גזעית וקולוניזציה מזרחית ועזרו לעצב את הדמיון העל טבעי הנאצי."

לאחר שהגיעו לשלטון, הלאומנים הסוציאליסטים המשיכו בזה. כל מיני אישים בכירים, כולל היטלר ובעיקר ראש האס אס וראש הגסטפו, היינריך הימלר, היו פתוחים לתיאורטיזציה על-טבעית ולפרקטיקות נסתרות, שלטענת קורלנדר "באופן מפתיע מצאו ברייך השלישי קהל שמוכן לקבל את זה."


חלק ניכר מהעבודה הזו נפל לאזור שקורלנדר בוחר לקרוא לו 'מדע גבולי' - פרקטיקות שנשמעו ונראו כמו מדע, אך חרגו במהירות מהסטנדרטים האמפיריים. היו תיאוריות הגזע הנאציות, כמובן, אך גם קונספטים פחות מוכרים כמו תורת הקרח העולמית, שטענו כי היקום היה בנוי במידה רבה מקרח, וכי סדרה של התנגשויות בין גרמי שמיים קפואים קבעה את מהלך ההיסטוריה הגיאולוגית והאנושית. היטלר מצא כי תורת הקרח הזו משכנעת דיה כדי להביע תמיכה ציבורית ברעיון ולהעניק תואר דוקטור לשם כבוד לאחד מיוצריה. בשנת 1939, כך מדווח קורלנדר, סוכנות ממשלתית "נתנה חסות לוועידה שהתמקדה בשימוש בתורת הקרח העולמית כדי לחזות אירועים מטאורולוגיים ארוכי טוו