top of page

תובנות מספריית נגע חמאדי העתיקה

ספריית נגע חמאדי היא ספרייה מהעיר נגע חמאדי שבמצרים ובה אוסף פפירוסים שנמצאו במקום בשנת 1945. מסמכים אלו מרחיבים על ההיסטוריה הידועה של ראשית הנצרות וכוללים את הבשורה על פי תומאס וכן כתבים, שיש הטוענים שהם גנוסטיים, המרחיבים על האמונה בדואליזם תפיסתי ודתי, המדגיש את עקרון חלוקת העולם לשני יסודות מנוגדים: הטוב והרע, והשאיפה לגאולה רוחנית שתתרחש באמצעות ידיעה מיסטית, ולא בשל מעשים טובים.


במאמר זה נסקור שתי גישות שונות לקודקסים של נגע חמאדי, האחת הטוענת שאלו כתבים שמקורן בגנוסטיקה והגישה השניה הטוענת שמקורן בנזירים. בתקופה האחרונה מתפתחת מחלוקת על מקור הקודקסים אחרי שבמשך שנים האמונה הרווחת היתה שאלו כתבים גנוסטיים. ונתחיל בגישה הראשונה והמקובלת יותר.

שניים מהעמודים מתוך קודקס נאג חמאדי השני. בצד שמאל נמצא עמוד 32 המציג את סוף האפוקריפון של יוחנן ואת תחילת הבשורה של תומאס, מימין עמוד 111, עמוד של הטקסט ללא כותרת המכונה בדרך כלל על מוצא העולם / The Coptic Museum in Cairo

גישה 1: נגע חמאדי של הגנוסטים

הממצא של נגע חמאדי כלל 13 קודקסים (כתבי יד) על פפירוסים כרוכים בעור ויותר מ-50 טקסטים שנכתבו במצרית קופטית שהיו פרי יצירתם - עם השפעות עתיקות אחרות - של אנשים הידועים כגנוסטים. הם לא היו קבוצת גזע אלא יותר דרך לתפוס את המציאות תחת הכותרת של הגנוסטיקה. זה בא מהמונח גנוסיס או ידע בהקשר של ידע רוחני ומודעות למציאות כפי שהיא באמת. גנוסיס היא מילה יוונית שמתורגמת כידע סודי, וגנוסטי פירושו 'למד'. קיים המושג של השימוש בנואוס או השימוש בראש/מוח/אינטליגנציה; אבל עבור הגנוסטים התעוררות רוחנית או 'ישועה' יכלו להיות מושגים רק על ידי הרחבת המודעות מעבר למה שהם כינו נואוס ולתוך פנאומה (Pneuma - אני אינסופי). הגרסה של האנושות לאינטלקט שעליה מבוסס כל העולם היא למעשה רמת מודעות נמוכה להחריד שזוכה לשבחים כמעיין הידע. זה יותר כמו זרבובית של בורות. גנוסטים היו פעילים במקומות רבים ונרדפו ללא רחמים על ידי הכנסייה הרומית שחשה מאוימת קשות מהאופן שבו היסוד של מערכת האמונות שלה נהפכה על ראשה. מה שהכנסייה הרומית ראתה כאל הכל יכול שלה שאותו יש להעריץ ללא עוררין, האמינו הגנוסטים שהוא מקור הרוע שיצר את העולם החומרי - במונחים שלנו של העולם ה'חומרי' הדיגיטלי, ההולוגרפי של הדמיית המחשב. הגנוסטים יכלו לראות מבעד לאשליה של 'חומר' ורבים מאמינים שכדי להגיע להבנה הזו הם נעזרו בשיקויים פסיכואקטיביים שלקחו אותם 'החוצה לשם'.

הגנוסטים יכלו לראות מבעד לאשליה / תחריט פלמריון, פריז 1888

הספרייה המלכותית או הגדולה של אלכסנדריה במצרים עם האוסף המדהים של ידע והיסטוריה עתיקים נשלטה על ידי המחשבה הגנוסטית. על פי הערכות, קרוב לחצי מיליון מגילות, כתבי יד ומסמכים נאספו ממקומות רבים, כולל אשור, יוון, פרס והודו, כמו גם ממצרים. בעלי המודעות המורחבת יותר נמשכו לנווה המדבר הזה של פתיחות מחשבתית וביניהם הייתה אישה בשם היפאטיה (350-415 לספירה בערך). היא הייתה מתמטיקאית, אסטרונומית ופילוסופית שלמדה באתונה ולימדה את עבודתם של הפילוסופים היוונים אפלטון ואריסטו והייתה ראש בית הספר האפלטוניסטי באלכסנדריה. אחד מהציטוטים שלה מאשר את הפתיחות המחשבתית שלה:

"שמור על זכותך לחשוב, כי אפילו לחשוב לא נכון עדיף מאשר לא לחשוב בכלל".

תובנות רבות על המציאות נוצרו בהשראת מקלט כזה של מחשבה חופשית, אלפי שנים לפני שהמדע כביכול גילה אותן בפעם הראשונה. זה כלל את ההבנה שכדור הארץ מקיף את השמש 2,000 שנה לפני שבוססה על ידי המתמטיקאי והאסטרונום הפולני, ניקולאוס קופרניקוס.

ספריית אלכסנדריה

כנראה שהאנושות הייתה יכולה להיות יותר נאורה לו היו הגנוסטים וחוקרים אחרים בעלי אופקים פתוחים לא היו מופרעים בהמשך מסע הגילוי שלהם. למרבה הצער, זה לא היה כך. השאיפה חסרת המעצורים, הבלתי מצונזרת, החופשית אחר ידע הייתה חייבת להעצר על ידי עריצות הכנסייה הרומית ובשנת 415 לספירה המון מוסת בראשות קירילוס האלכסנדרוני, הפטריארך מאלכסנדריה, תקף והרס את הספרייה המלכותית כפי שהייתה קודם לכן. היפאטיה הוכתה למוות.


תכולת הספרייה אבדה בשלבים לשילוב של שריפה וגניבה, וחלק ניכר ממה שנלקח כנראה מוסתר בכספות הוותיקן עד היום. קירילוס הפך לקדוש כמו רשימה ארוכה של רוצחי המונים ונוכלים של הכנסייה הרומית לפניו ואחריו. המתקפה שהרגה את היפאטיה תואמת לגיל המשוער של כתבי היד של נגע חמאדי.


מאמינים שהם מתוארכים בין השנים 350-400 לספירה, למרות שאומרים שהם עשויים להיות עותקים של גרסאות יווניות מוקדמות יותר המתוארכות אולי ל-120-150 לספירה או קודם לכן. מאות שנים לאחר ההסתערות על הגנוסטים של אלכסנדריה הגיעה המערכה נגד הקתרים הגנוסטים בדרום צרפת שהסתיימה בכך שהם נשרפו על המוקד לאחר המצור על טירת מונטסגור (Château de Montségur) ב-1244.

תיאור של שריפת הקתרים על ידי הא