top of page

שמס אל-מעריף - שמש הידע, הספר המסוכן ביותר בעולם?


באינטרנט הערבי ובמגזינים שונים, יש מילה אחת המזוהה בצורה בולטת עם שמס אל-מעריף (شمس المعارف الكبرى / שמש הידע) - خَطَر/חַ׳טַר או סכנה. היצירה מיוחסת לאחמד אל-בוני (Ahmad al-Buni). לא הרבה ידוע על חייו. עדויות מצביעות על כך שהוא היה צפון אפריקאי, חי במצרים האיובית, שגשג בקהיר ומת בשנת 1225. כסופי, הוא נודע כמחולל ניסים שתפילותיו תמיד נענו. כיום, הוא ידוע בתור ארכי-מכשף ידוע לשמצה. במערב, ספרו זוכה לתשומת לב גוברת מצד אנשי אקדמיה, מעריצים ואנשים העוסקים בתורת הנסתר. בצורה עכשווית הספר מורכב משני כרכים: שמס אל-מעריף אל-קוברה ושמס אל-מעריף אל-סוגרה , שהראשון הוא הגדול מבין השניים.

כתב יד אלג'יראי של השמס אל-מעריף משנת 1868 / Khalili Collection of Islamic Art

אל-בוני אכן כתב מספר חיבורים על מדע תורת הנסתר של אותיות ושמות אלוהיים ('ilm al-ḥurūf wa al-asmā'), המתאים בין אותיות האלף-בית הערבי למבנה ההיררכי והאמנטיבי של היקום כפי שקבע אלוהים. ידע מלא באותיות ובשמות אלוהיים מקנה את היכולת לגייס את התכתבותם במרחב השמימי והארצי ולהשיג השפעות קסומות ומופלאות. מדע זה לא היה שולי בחברות אסלאמיות של ימי הביניים והמודרניות המוקדמות, ואין שום עדות לצנזורה רשמית עליו. במקום זאת, הוא נתפס כידע אזוטרי שהתקבל בחסדו של אלוהים באמצעות התגלויות לאלה שהשיגו רמה רוחנית גבוהה. מסדרים סופיים רבים, כמו מסדר הנקשבנדי-החקאני, הכירו בלגיטימיות של ידע זה ובשימושו כמכלול של תורת הנסתר, ומביעים אליו הערכה רבה. טקסט נוסף מאת אותו מחבר, "מנבה אוסול אל-היקמה" ("המקור של יסודות החוכמה"), נחשב לטקסט הנלווה שלו.


תורת הנסתר הערבית מציגה היסטוריה אפוקריפית של שמס אל-מעריף: לפני 600 שנה, במאה ה-15, לפי היסטוריה זו, כתב יד בודד, שנכתב בדם צבי על עור, הפך לנגיש לציבור והוא נמצא כעת בספרייה הבריטית. אומרים כי המהדורה המודפסת הקדומה ביותר – שאבודה כעת – יצאה לאור על ידי אוניברסיטת אל-אזהר בשנת 1900. מהדורה נוספת יצאה לאור בשנת 1985 על ידי אל-מקטאבה אל-שעבייה (al-Maktaba al-Shaʿbiyya) בלבנון.


מחקרים אחרונים הראו כי תפוצה והשפעה של יצירותיו המקוריות של אל-בוני הוגבלו בתחילה רק לקהילות סופיות סגורות. עד המאה ה-14, יצירותיו נודעו כבר מחוץ למעגלים אלו ומשם צמחו בפופולריות. עם זאת, תהילתו של אל-בוני נשענת על המהדורות המודפסות הפופולריות של שמס אל-מעריף אל-קוברה, שהן למעשה אוסף של שיטות תורת נסתר אל-בוניות שהופקו במאה ה-17, אולי על ידי דור מאוחר יותר של תלמידים.

ההקדמה של עותק שמס אל-מעריף, תחילת המאה ה-17

לאורך ההיסטוריה, מספר מחברים הביעו זהירות לגבי הלגיטימיות של שיטותיו של אל-בוני והייחוס של שמס אל-מעריף אליו. בשלב מוקדם, היה ידוע שקשה להשיג את שמס אל-מעריף. ב-Nafḥ al-Ṭīb (ריח הבושם) מאת הביוגרף אל-מאקרי (al-Maqarrī), אנו מוצאים שיר של עומר אל-זג'אל האנדלוסי הפונה לשייח' שלו, מבקש לתת לו את האייג'אזה (ijāza - הרשאה רשמית להעביר טקסט קיים) למספר יצירות כולל שמס אל-מעריף "על מחברו שאלתי כל אדם". התיאולוג אבן תיימיה ראה באל-בוני עובד שטן רמאי, וההיסטוריון אבן ח'לדון ראה בקסם האותיות שלו כישוף אסור.


השלכה עצומה להיווצרות המוניטין של אל-בוני היא העובדה שפרספקטיבה מבחוץ על מדע האותיות ואל-בוני עצמו מפשיטות את מחשבתו על המסגרות הקוסמולוגיות הסופיות שלו. מדע האותיות הצטמצם לעתים קרובות לטכניקות ורשימות של התאמות רבות עוצמה בין תכונות יסוד, ימים, שעות, כוכבי לכת, אבנים, מלאכים, ג'יני, אותיות ושמות אלוהיים. הדה-איזוטריזציה הזו של אל-בוני מובלעת בצורה הטובה ביותר בגרימוארים הפופולריים, השנויים במחלוקת ומסוכנים באותה מידה, פרי עטו של אל-סייד אל-חוסייני אל-פלקי (al-Sayyid al-Ḥusaynī al-Falakī) האניגמטי ועבד אל-פתח' אל-תוחי (Abd al-Fattāḥ al-Ṭūkhī) של המאה ה-20. שניהם מושפעים בבירור מקסם אל-בוני, משחזרים ומפשטים הרבה מהחומר שנמצא בשמס אל-מעריף.


אל-חוסייני אל-פלקי היה ידוע כאסטרולוג וכקוסם בעיני סלברטאים. האגדה מספרת שהבמאי המצרי יאסין איסמאל יאסין (Yasīn Ismāʿīl Yāsīn) ביקש מאל-חוסייני לשחק את התפקיד של מרפא רוחני בסרט "הוא חוזר לנקמה" (“He Returns for Revenge”) מ-1988. הוא הפעיל ג'יני, מה שגרם להתרחשויות מוזרות על הסט ולשחקנים.


על פי הסיפור, אל-חוסייני אל-פלקי נהרג בשנת 2003 בגיל 58 על ידי ג'יני בביתו בפייסל, אחת משכונות גיזה בקהיר. אומרים שפניו נמצאו מעוותות בצורה מחרידה. ככל הנראה, הממונה על החקירה בבולק (Bulaq) קבע כי סיבת המוות אינה ברורה. השמועות מספרות שהמשטרה מצאה כמות מוגזמת של חלב וחתיכות של בדים טבולות בכל מיני נוזלים אנושיים.


החוברות של אל-חוסייני ואל-תוחי עוסקות בכל נושאי תורת הנסתר שניתן להעלות על הדעת: זימון ג'יני ומלאכים, ריבועים קסומים, קסם אותיות, אסטרולוגיה, קמעות, פיזיונומיה, גאומנסיה, לחשים קסומים, נומרולוגיה ולהטוטנות. מרשים יותר הוא האופן שבו הם מעבים מסורות ניבוי וקסמים מורכבים להוראות ברורות ופשוטות, מה שהופך את הקסם שלהן למבודד יותר ואת הגרימוארים ליותר ידידותיים למשתמש: לא צריך עוד להתבונן בתנאים אסטרולוגיים בלתי מובנים, לא נדרש מיקוד נפש, ואין צורך בלגיטימציה מהיררכיה רוחנית.


טקסטים אלו הודפסו והופצו משנות ה-50 ואילך על ידי הוצאות לאור מקומיות שונות כגון אל-מקטאבה אל-שעבייה (al-Maktaba al-Shaʿbiyya) ואל-מקטאבה אל-ת'קפיה (al-Maktaba al-Thaqāfiyya) בביירות. הם לרוב דקיקים, מודפסים על נייר באיכות נמוכה, ועכשיו מצהיבים עם הגיל. האיורים והתרשימים הם ראשוניים מאד, אבל מקום משכנם בחללים האפלים של דוכני הספרים והחנויות האגדיות העמוסות העניק להם ערך וכוח משיכה. הדבר ב